Chaloupky

Chaloupky
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503824/chaloupky2rnWyA-A0M-.jpg 4 821 821

František a Florián, dva chlapci z českého vnitrozemí, se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Usadí se v malé obci Chaloupky a snaží se zvyknout si na nový život v horách a mezi místními obyvateli. V celé obci však žijí pouze dvě české rodiny, ostatní obyvatelstvo je německé. A přestože v meziválečné době spolu lidé vycházejí dobře a jsou zvyklí si pomáhat, se zdvihající se vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky v pohraničí rychle za své. Z dosud rozumných lidí se stávají nepřátelé a v nově vzniklých Sudetech už nikdo z Čechů není v bezpečí…... celý text

ivanaGvGN
včera 4 z 5

(SPOILER) Děj ubíhal svižně. Přehled v postavách jsem měla. Ale pravda je, že řada postav hlavně kolem rodiny Grossů byly zbytečné. Nejsem ani příznivcem prozrazování děje jako... a spolu už se nikdy nesetkali,... To bylo naposled co se viděli, atd. Taky Florian a jeho myšlení mi nesedělo. Věděl, že po něm půjdou, byl bez práce, seděli jen v chalupě. Mohli na pár let odejít a pak se vrátit.
Přečetla jsem oba Sudetské domy. Byly propracovanější, ale i drsnější.

hrosik3
předevčírem 3 z 5

Pěkná kniha, dobře se četla, ale konec je hodně ošizený a useknutý.

daPhytCZ
26.05.2024 5 z 5

Nádherná kniha z magického prostředí Krušných hor. Příběh lidí, kteří svůj kraj nadevše milovali a ani v nejtěžších dobách ho nechtěli opustit. Bohužel do jejich osudů ale zasáhnou dvě světové války.
Nenechte se odradit větším množstvím postav, všechny mají v ději své nezastupitelné místo, jen chvíli trvá, než se čtenář zorientuje.

Lka
26.05.2024 4 z 5

Audiokniha :
Od autora jsem již přečetla Sudetský dům I., II., Nebe nad Perninkem a tato kniha je pro mě nejslabší. Příliš mnoho postav a velmi rozvláčné. Tyto příběhy z období Sudet mám ráda a proto už se těším na Sudetský dům III.

Katka2382
17.05.2024 3 z 5

Dle mě trochu slabší.
Řekla bych,že Sudetský dům je trochu propracovanější.

Januli
17.05.2024 4 z 5

První kniha, kterou jsem četla o Sudetech, takže v mnohém pro mě nové. Nicméně se bohužel asi budu opakovat, ale že začátku jsem se fakt ztrácela. Takové množství postav a nejen to, prostě 1/3 knihy pro mě byl trošku boj a nějak jsem se nemohla začíst. Ale to se pak prolomilo a šlo to samo. Doba hrozná, lidí k sobě krutí, těžké podmínky... Vím, že kniha je právě o tom, o válce, přesunech, nenávisti, ale trošku mi tam chybělo více "štěstí" nebo nějaký lepší konec aspoň pro někoho z těch postav. I když možná Epilog vlastně jakoby tě šťastný konec "dodělá". Nicméně určitě knihu doporučím.

knihomol1985
06.05.2024 4 z 5

,,Kniha se mi líbila.,,
Nechtěl bych tuto dobu zažít. Drsný život protkaný násilím v období války. Kniha se četla dobře, ale měla na mě příliš moc postav ... Kniha za přečtení určitě stojí...

Bubo19
05.05.2024 4 z 5

Další zajímavá kniha, která popisuje kousek z historie naší republiky. Příběh se odehrává v Krušných horách, začíná před první světovou válkou a končí po té druhé, což byla pro tuto oblast hodně pohnutá doba. Autor nám ukazuje, že nic není černobílé, a jak už to bývá, špatná rozhodnutí těch nahoře odnesou vždycky ti obyčejní lidé. Kniha krásně plynula, při popisech Chaloupek a okolí jsem měla chuť aspoň na chvíli je v době první republiky navštívit. Někdy bylo ale v knize těch popisů až moc, proto strhávám jednu hvězdičku.

HH77
24.04.2024 5 z 5

Mi se kniha líbila moc a dávám ji plný počet hvězdiček. Pravda je že i jsem se ze začátku ztrácela v množství postav,ale to se nakonec ustálilo.

Gibis
21.04.2024 4 z 5

V podstatě souhlasím s komentáři níže, příliš mnoho postav a příliš velký časový rozptyl, takže ve finále vše působilo buď nedotaženě, nebo málo propracovaně, obzvlášť poslední část knihy a celé období 2. světové války proskočeno jen letem světem. Přesto se kniha čte velmi dobře a je to pro mě zase další pohled na tuto dobu a Sudety. Převážně jsem teď četla o Sudetech po válce, ale na předválečné dění v této oblasti jsem v knize vlastně narazila teprve podruhé.

pydla
20.04.2024 4 z 5

Hezké čtení a nádherná čeština, dlouho jsem si tak dobře nepočetl, ale božínku, těch postav. A zbytečně široký časový rozptyl, v tom musím souhlasit s ostatními.
Příběh krásný, život drsný, lidé pestří. Jako plus je pro mne bonus v tom, že doteď jsem o osudech Sudetů a odsunu moc nevěděl, takže jsem koupil autorův další knižní počin Sudetský dům a zvědavě jdu do toho.

li-li-nka
16.04.2024 4 z 5

Ze začátku knihy jsem měla problém se orientovat kdo je kdo a s kým je příbuzný. Proto ubírám jednu hvězdičku. Občas jsem se musela vracet o pár stran zpět, aby mě to do sebe zapadalo. Postupně se kniha četla dobře.

Janniska
14.04.2024 4 z 5

Na mě má kniha příliš velký rozptyl.Autor se snažil vyprávět příběh spousty lidí a celkově to na mě působí neupraveně,roztřeseně.Jinak má kniha obrovský potenciál, příběhy jsou velmi zajímavé,čtivé.

Lucissia
12.04.2024 5 z 5

Drsný kraj a drsný život. Neměnila bych. Knížka se mi hodně líbila. :-)

Tedíkpikolík
09.04.2024 3 z 5

"Jakej Vavroch zase? Člověče, vy tam máte figur jak na orloji."

Ne vážně těch postav tam bylo opravdu moc a můj chřadnoucí mozek je nebyl schopen všechny udržet. Přijde mi, že autor chtěl na příliš malé místo dostat příliš mnoho postav a událostí a vzniklo z toho to, co vzniklo. Škoda. Potenciál to mělo. A velký.

barbora5058
08.04.2024 5 z 5

Další příběh z válečných let, který se odehrává v pohraničí. Četla jsem Šikmé kostely z Ostravska i Rozpůlený dům z Krkonoš. Tato kniha se odehrává v Krušných horách. Všechny knihy které zmiňuji mají podobnou osnovu, jak se lidem hezky žilo před válkou, pospolu, jedno jaké národnosti, průběh obou válek a to co se s místem a s lidmi stalo. Příběh je napsaný úderně a dá se do něho hezky vcítit. Knihu hodnotím nejvyšším počtem bodů a doporučuji, přestože občas se mi postavy pletly, ale je to tak vždy v těchto románech. Každý má nějaké sourozence, manželky, děti a rodiče a sledovat kdo se postaví v tomto příběhu na jakou stranu je potom velice náročné.

ma_Run_ka
26.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Krušné hory, obce Jelení i Chaloupky a život v pohraničí v době 1. a 2. světové války. V meziválečné době se lidé k sobě chovali dobře, ale s válkou přišla agrese, nenávist, zloba. Z rozumných lidí jsou nepřátelé. Většina obyvatel německé národnosti cítí sílu a “Češi se necítí bezpečně.
Celý příběh je vlastně vzpomínka Rity Zehrmannové na život v Jelení a blízkých Chaloupkách, které navštíví po dvaadvaceti letech, na sklonku svého života. Chce naposledy vidět kraj, kde se narodila a žila, kde poznala opravdovou lásku (Floriána) a odkud ji nakonec vyhnali. Ve svých dvaaosmdesáti letech (v roce 1968) se plní její sen a vydává se (se svým nevlastním synem) do svého rodného kraje. Vzpomíná a s kamínkem v dlani její duše odchází za svým milovaným Floriánem.
(Čtivý příběh, ale trošku náročné orientovat se v postavách, proto -1*)

panjan
18.03.2024 3 z 5

Při čtení této knihy, jsem si několikrát vzpomněl na Raisovy Zapadlé vlastence, už je to dlouho co jsem je četl, nemohu tedy srovnávat, ale příběh prostředí, atmosféra, mi připomněli pocit z této české klasiky. Pocity z Chaloupek mám však rozporuplné. Na jednu stranu je ten příběh dobrý, má svoji atmosféru, na stranou druhou, by si zasloužil mnohem větší rozsah a větší hloubku. Téma vyloženě nabízí spoustu potenciálu, který mi přijde nevyužitý. Působí to, jako by se autor snažil co nejrychleji převyprávět ságu jedné generace z velkého odstupu vševědoucího pozorovatele, který své postavičky protahuje neúprosnou nevyhnutelností dějin.

Ladislav73
09.03.2024 5 z 5

Příběh ze zaniklé obce Chaloupky. Lidé se tu usadili v dobách, kdy se v okolí nalézala bohatá ložiska různých rud a kovů. A když se ložiska vyčerpala, tak tu lidé přesto zůstali a neodešli dál hledat si živobytí jinde. Protože si k tomuto místu v Krušných horách utvořili silný vztah a toto místo opravdu milovali.

Každý, kdo tudy projíždí, cítí zvláštní energii a silu, která ho nuti na chvíli zastavit a posadit se. A když to udělá, naplní ho klid, mír a láska. Kéž to tak zůstane po věky věků.

VladkaBU
08.03.2024 5 z 5

... příběh dnes již zaniklé obce Chaloupky ve vzpomínkách staré paní Rity, která tu žila. V postavách jsem se celkem orientovala. Tehdy ještě nikomu nevadilo, že Češi a Němci žijí vedle sebe