Chaloupky

Chaloupky
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503824/chaloupky2rnWyA-A0M-.jpg 4 825 825

František a Florián, dva chlapci z českého vnitrozemí, se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Usadí se v malé obci Chaloupky a snaží se zvyknout si na nový život v horách a mezi místními obyvateli. V celé obci však žijí pouze dvě české rodiny, ostatní obyvatelstvo je německé. A přestože v meziválečné době spolu lidé vycházejí dobře a jsou zvyklí si pomáhat, se zdvihající se vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky v pohraničí rychle za své. Z dosud rozumných lidí se stávají nepřátelé a v nově vzniklých Sudetech už nikdo z Čechů není v bezpečí…... celý text

Lucie311
12.09.2022

Bohužel, knihu jsem nedočetla.

5holek
10.09.2022 3 z 5

Slabší průměr, nesplnila očekávání. Jak hodně recenzí zmiňovalo, přijde mi povrchní, černobílé charaktery, přemíra postav, ve kterých se těžko orientuje - na úkor většího zaměření na jejich psychologii, také styl dosti školácký. Rozhodně bych nesrovnávala s Šikmým kostelem, kde je znát precizní několikaletá příprava. Je možné, že autorovi křivdím, že je to částečně jeho nezralostí, že prostě ještě jenom "nemá odžito".

izka
08.09.2022 3 z 5

Jako příběh jako takový by to byl pěkný, ale styl psaní a umění vyprávět by měl ještě autor dopilovat.

m_pastorka
18.08.2022 4 z 5

Přečteno! Ačkoli jsem měla v průběhu čtení řadu výhrad k jazyku, vypravěči, postavám a jejich charakteru, tak kniha se mi nějakým způsobem přece jen vryla do srdce a to z jednoho jediného důvodu - je to tam u nás. Tam, kde je to v zimě krásný na běžkách, tam u nás v Krušnejch. Představovat si příběh tam, kde dnes nestojí žádná chalupa a nebo kousek dál jen zlomek oproti tomu, co tam bylo dřív, je vlastně strašně krásný, ale i strašně smutný zároveň. Tuhle melancholii mám právě na těch našich horách ráda.

skalek
16.08.2022 5 z 5

Mám ráda tyto knihy...ten styl...a taky dějiny Sudet,ať už česko-polské nebo česko-německé......cítím tam své kořeny
A chystám se na další knihy od p.Javůrka
Děkuji Vám p.Javůrku

hrebmi
13.08.2022 2 z 5

Nechci autora odradit, pro rodáky a pro místní má jistě velkou cenu. Ale jako literatura to příliš vysokou kvalitu nemá, tím se připojuji ke smutnému konstatování mnoha předchozích recenzentů. Mnoho postav, všechny vesměs ploché, někdy velmi nevěrohodně jednající, naivní zápletky stylem "to je ale náhodička" (henleinovec se skamarádí zrovinka s loketským knihkupcem Karlem Frankem apod.).
Možná by to pro někoho šlo využít jako velmi laickou ochutnávkovou "učebnici" dějepisu, ale na to je to hodně po povrchu a nesourodé. Takže lze doporučit spíše místním mladým, aby aspoˇtušili, co se kolem nich dělo v první polovině dvacátého století. Ti budou řešit děj a nikoliv výstavbu díla.

Lidka
10.08.2022 2 z 5

Strašně se omlouvám všem, co byli knihou nadšeni a panu spisovateli pro něhož je zdejší kraj jistě tím nejkrásnějším. Za to ho moc chválím a vážím si ho za to.
Ale samotná kniha mne opravdu nezaujala, pro mne to byl jen opravdu rychlý přehled dějinných událostí opředený klubkem ohromné spousty jmen postav, které byly či nebyly různě provázané. Snad právě tím , že tam bylo tolik postav jsem jako čtenář otupěla a kniha jako taková mne pak nedokázala prostě tolik oslovit.
Záměr pana spisovatele byl jistě správný a chvályhodný.
P.S. Nerada píšu komentáře, že to pro mne nebylo to pravé ořechové, ale odhodlala jsem se k tomu ho napsat proto, že vidím, že naopak jsou tu jiní, kterým se kniha líbila, tak věřím, že své čtenáře jistě najde . A to je dobře.

Acnaj
05.08.2022 3 z 5

Velmi čtivá knížka... I když jsem měla místy zmatek v postavách, tak mě příběh vtáhl do děje...

Beruska18
02.08.2022 3 z 5

Příběh popisující život ve vesničce Chaloupky, kde žije české i německé obyvatelstvo zdánlivě klidným životem až do doby, kdy se začnou mezi lidmi projevovat nacionalistické nálady.

Renatecka
31.07.2022 4 z 5

Povedené, líbila se mi.

chezzie
31.07.2022 2 z 5

Dočteno, ale že bych si knihu chtěla přečíst někdy znovu asi nehrozí. Příliš mnoho postav, měla jsem v nich zmatek. Možná méně postav a věnovat se jim více, než po některých jen tak klouzat. Začátek rozvláčný, pak se to sice rozjelo, ale konec mi přišel nedotažený - "hrc frc ať už to mám za sebou". Námět byl dobrý, škoda že nebyl víc využít jeho potenciál.

Melanka
28.07.2022 1 z 5

Velmi slabá kniha. Jalové dialogy, předvídatelný děj, ploché postavy a autorova neznalost češtiny. Plete si klíční a lícní kosti, rozbušku s rozmíškou, postavu nechává sednout do gauče. Z historie se dozvíme to, co je v každé učebnici pro základní školy. Velké zklamání. Jednu hvězdu dávám za krásnou starou fotografii, která je na přebalu druhého vydání této knihy.

PluhMa
21.07.2022 4 z 5

Jak píši mnozí, i pro mě bylo těžší se na začátku začíst, množství postav, které v danou chvíli nic nepojilo .. Jakmile se ale děj rozjel, hltala jsem stránku za stránkou. Mám moc ráda knížky postavené na znalosti dějinných událostí a místopisu a Chaloupky jsou přesně jednou z nich.

annettka1098
20.07.2022 3 z 5

V první polovině knihy nás autor seznamuje s rodinami, které jsou pro příběh stěžejní. Rodiny jsou však poměrně rozsáhlé a během chvíle tedy budete mít pocit, že je v knize více postav než na Orloji. Měla jsem problém orientovat se v tom kdo je kdo a kdo ke komu patří. V jednu chvíli jsem i přemýšlela, že si udělám "rodový strom", abych se v tom vyznala. To zapříčinilo, že jsem se během první poloviny knihy nemohla začíst. Nechala jsem však příběh plynout a postupně to jakž tak zapadlo.
V druhé polovině knihy je naopak děj natřískaný událostmi. Hodně jsem vnímala ten rozdíl a mrzelo mě, že to není nějak lépe rozděleno. Nejdřív nuda a šeď a najednou jsem ty události ani nestíhala vstřebávat. Na to, jak v první polovině byly rodinné vztahy sálodlouze a dopodrobna rozebrány, histrorické události pak následovaly jedna za druhou.
Co se mi na knize opravdu líbilo bylo, jakou problematiku rozebírá. Myslím, že to autor opravdu dobře vystihl a popsal. Kniha se řadí mezi ty, které ráda doporučím, ovšem s drobnou výstrahou na nudný začátek.

Runinka
17.07.2022 5 z 5

Knížka z oblasti Krušnohoří...v každém období se nejdou lidé dobří a svině,kteří proplouvají. Úmrtí Floriána bylo děsivé...

nadali
13.07.2022 2 z 5

Na vydání knihy jsem se moc těšila. Musím potvrdit názory ostatních. Kniha je opravdu slabá, četla jsem ji půl roku a mezitím jsem nahltala 6 knih. Ke čtení jsem se vyloženě nutila. Bohužel.

Jana.Kuc
12.07.2022 5 z 5

Až mi slza ukápla při poslední stránce. Moc hezky napsaný příběh. Vůbec to ti lidé neměli jednoduché.

Potvurka735
11.07.2022 1 z 5

Roman ma mozna dobry napad ale je velice povrchni. Nektere pribehy maji dobry zaklad, ale nejsou rozpracovany. Nekdo v komentari pise, ze nam autor priblizil oblast, ale bohuzel popis je kusy. Nic noveho jsme se nedozvedeli.
Tato kniha me nijak neobohatila a dal ji rpzhodne nedoporucim.

Denny456
09.07.2022 odpad!

Kdyby teta Kateřina ze Saturnina nakonec napsala svůj vysněný román, byly by to Chaloupky. Je to čistá červená knihovna naroubovaná na důležité téma, které ale kniha nijak zásadně nereflektuje. I červená knihovna však může být dobře napsaná. To se ale neděje. Ploché černobílé postavy, opravdu špatně napsané dialogy, jednoznačně předvídatelný osud postav. Autor dokonce, aby vám to bylo jasné že to s někým dopadne špatně, upozorní na toto několikrát v ději a nechybí ani předvídavá cikánka. :) Co k tomu říci? Raději snad už nic. Tohle je můj první odpad.

Pavelpi
06.07.2022 5 z 5

Moc hezká kniha. Když jsem jí dočetl, nechtělo se mi věřit, že jí napsal mladý člověk. Autor nikomu nestraní, ani Čechům, ani Němcům. Klobouk dolů, bylo to moc hezké a těším se na jeho další knihu, která má vyjít někdy v říjnu.