Cesta k nesvobodě

Cesta k nesvobodě https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406966/bmid_cesta-k-nesvobode-C2e-406966.jpg 4 325 91

Liberální demokracie není absolutním vítězem studené války a ohlášený konec dějin se nekoná. Vladimir Putin se opevnil ve své mocenské pozici a fašistické představy o potřebě pevné ruky začínají ve světě opět rezonovat. Rusko vede kybernetickou válku v Evropě a Spojených státech, využívá svých nových spojenců mezi nacionalisty, radikály a oligarchy, aby snižovalo důvěryhodnost demokratických institucí. Výsledkem současného trendu jsou brexit, Donald Trump, všeobecný vzestup populismu a čím dál patrnější zranitelnost západní společnosti. Na základě velkoryse pojatého výzkumu a prostřednictvím událostí poslední doby v Rusku, na Ukrajině, v USA i v Evropě ukazuje Snyder podstatu hrozícího nebezpečí. Pomáhá porozumět, proč jsou tradiční politické ctnosti prospěšné a kterou z nabízených možností bychom si měli zvolit: rovnost, nebo oligarchii, individualitu, nebo totalitu, pravdu, nebo lež. Ohromující svědectví o vzestupu autoritářství jde hlouběji než novinové titulky a nabízí nám cestu ven ze všeobecné nejistoty.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Paseka , Prostor

The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America , 2018

bethulda
22.06.2020 5 z 5

Čtivě napsaná, zajímavá kniha nabušená fakty (až jsem si někdy říkala, jak něco takového může autor vědět a kde to má ozdrojované). Rozšiřuje obzory a zároveň vás z ní mrazí.

lukas9608
04.06.2020 5 z 5

Velmi pěkný přehled týkajícího se dění ohledně Ruska posledních let.

Malýmedvěd
08.05.2020 4 z 5

Výborná analýza dnešní doby. Člověk si uvědomí souvislosti, které možná dosud unikaly pozornosti. Kniha doslova otvírá oči. Zároveň však klade důležitou otázku, proč naše konání a naše politika tak snadno podléhají manipulaci zvenčí i z uvnitř. Místy může kniha budit dojem, že je jednostranná, když líčí Rusko jako to jediné špatné a Putina jako arcipadoucha. Na druhou stranu, není divu, když ten zbytek světa tak snadno nasedá na lopatu. Proto si myslím, že ukázat pravou tvář a i trochu přibarvit, může být pozitivní právě pro otevření očí a uvědomění si souvislostí. Výzva v epilogu pak dává smysl proč takovéhle analýzy číst.

Warty
24.04.2020 4 z 5

Velice zajímavé a z hlediska toho, co všechno je možné, až děsivé.

paperka1969
07.04.2020 5 z 5

Krásné... Pouze otázka.... Vážně je to pravda????

Metroušek
06.03.2020 4 z 5

Autora monumentálních Krvavých zemí tentokrát nemohu vzít bez výhrad, přestože s vyzněním díla souhlasím. Předně ve svém rozhorlení za správnou věc začíná mírně připomínat politruka, ačkoli pro politruky svobody a demokracie mám vcelku pochopení, občas zabředává do hodně nepodstatných detailů, které by si mohl ušetřit, a také stylisticky ve snaze vyhnout se napsání tisícistránkové bichle silně preferuje podstatná jména na úkor ostatních slovních druhů, což mi snižuje požitek z četby, neboť se mi občas vybavuje Majakovskij. Jeho hodnocením trumpovských USA si nejsem jistý, neboť se domnívám, že obě směsi toho tyglíku se trošku vzdálily realitě, a že pravda je někde uprostřed. A způsob tamějších prezidentských voleb se mi zdá opravdu nešťastný, a posledních dvacetiletí mi snad dává za pravdu. Živočichopis jednoho z odporných systémů současnosti, putinovské mafiánské kleptokracie, a její snahy o "řešení" vlastních přezrálých a zahnívajících problémů nalezením vnějšího nepřítele je však přesný. Pro nás je kniha velmi důležitá, protože naše slovanská, postkomunistická země je bohužel stále považována za sféru ruského mocenského zájmu, a mnozí čeští pohůnci a jiní "užiteční idioti" dělají za mrzkou skývu moci, peněz nebo pouhé milostivé pochvaly gosudarstva vše pro to, abychom jí zůstali i nadále. Navíc se u tohoto mafiánského únosu ruského státu a jeho bohatství jedná o jeden z případů marketingové moci, se kterou si právě v Česku prožíváme neuvěřitelnou, poučnou, fejkově brainwashingovou zkušenost. Důvodů, proč si tuto knihu přečíst, tedy máme víc než dostatek. Sice asi otevře jenom již otevřené oči, ale co se dá dělat. Tak to prostě je. "Pravda není pravda." Se stim smiř.

milan2310
06.03.2020 4 z 5

Pro mě dost deprimující, ale dosti poučné. Trochu mi vadí ten styl, kdy se častokrát opakuje již řečené.

Lenka.Vílka
04.02.2020 5 z 5

Moje první od autora byla "Tyranie" a tohle je takové víc rozepsaní pro toho, kdo chce jít hlouběji.

Celkem se bavím tím, že je autorovi předhazována nestrannost. Uvědomujete si, jak je to těžký? Kdo viděl alespoň jeden akční film, kde se policajt snaží vyjednávat s bláznem s granátem, má to těžký. Buď ho střelí nebo po něm hodí svůj granát. Na tohle se já koukám. Ne na ty sraby, co vyjednávaj. A Snyder je jako ten cool policajt, kterej ví, že vyjednávat s bláznama nemá cenu. Protože...tohle je věta, kterou opakuju často...kdo by si to měl přečíst, si to nepřečte, jenom bude prudit v diskusi...

Název knihy je víc než vystihující. Jsme na cestě k nesvobodě. Na dobrovolné cestě, ukolébáni lží, že to bude dobrý. Nebude...

Iv8
20.01.2020 5 z 5

Čím více lidí si knihu přečte, tím lépe. Moje nejčastější úvaha během čtení je: "To snad není možný". Ale bouhžel, je. Nejsem se čtením ještě u konce, tak mi ta níže avizovaná naděje zatím chybí...

Premek77
18.01.2020

Výborný portrét, ba živočichopis totalitní společnosti, která se rozhodla expandovat a ovládnout své okolí jakýmkoli způsobem.

Paulus.1987
25.12.2019 5 z 5

Moje předsevzetí z konce loňského roku, kdy jsem si na letošní rok naplánoval četbu Snyderových historických knih, bohužel padlo, proto jsem rád, že se mi podařilo přečíst alespoň nejnovější Snyderovu politologickou knihu Cesta k nesvobodě.

Autor touto knihou de facto navazuje na svoji předchozí knihu Tyranie, která byla krátká, úderná a srozumitelná pro širší čtenářské publikum. Cesta k nesvobodě je naproti tomu obsáhlejší a více teoretická.

Snyder ve své nejnovější knize zajímavě analyzuje ideologický základ současného Ruska (přiznávám, že jméno Ivana Iljina jsem dosud neznal). Pokračuje přesným a pečlivě odzrojovaným popisem anexe ukrajinského Krymu a války na Ukrajině včetně sestřelení letu MH17. Evropě jako takové se podle mého názoru věnuje okrajově, čekal bych podrobnější analýzu situace např. v Německu, Polsku, Maďarsku, Francii a Velké Británii (v tomto směru doporučuji knihu Jamieho Kirchicka Konec Evropy). Poslední třetina knihy je pak věnována Spojeným státům americkým a konkrétně Donaldu Trumpovi, jeho cestě do Bílého domu a ruskému podílu na jeho zvolení.

Stejně jako v případě Tyranie je i zde autorovi vytýkán nedostatek nestrannosti a antitrumpovský postoj. Já jsem při četbě tyto pocity neměl. Autorovy argumenty měly základ v uvedených zdrojích, vyznívaly logicky a skvěle do sebe zapadaly. Navíc člověk nemusí být historik ani politolog, aby poznal, že je Donald Trump katastrofou nejen pro samotné USA, ale se svojí politikou "America first" i pro Evropu nebo např. Blízký východ. A že je Rusko schopné dezinformačními kampaněmi ovlivňovat veřejné mínění a zasahovat do voleb v jiných státech je rovněž všeobecně známá věc. Kniha tak podporuje teze, které jsem o současném Rusku četl v jiných knihách.

Timothy Snyder svojí knihou předkládá obraz současného světa a v jejím závěru apeluje především na poučení z dějin. Myslím, že právě to je to hlavní poselství, které by si měl čtenář z této knihy odnést.

Miliarda
17.12.2019 5 z 5

Timothy Snyder opět ukázal, že je mistrem svého řemesla, kdy z obrovského množství historických pramenů dokázal vytvořit působivý celek, který má rozhodně co nabídnout. Cesta k nesvobodě je chmurnou, nicméně bohužel reálnou výpovědí toho jak ruský vliv a "vývoz" jeho despotických myšlenek ovlivňuje fungování demokratických režimů a přibližuje je k despotickému modelu vlády a tím i k nesvobodě. Přestože je kniha z počátku lehce filosofičtějšího rázu, který může být pro čtenáře hůře "stravitelný", v dalších částech knihy se již autor věnuje mnohdy až neuvěřitelným faktům o ruské informační válce, dezinformační kampani apod., na jejichž příkladu ukazuje průběh "cesty k nesvobodě". Stejně jako u ostatních knih Timothy Snydera je i z "Cesty k nesvobodě" jasně patrná autorova erudice, která ústí v přesný historický nástin ožehavých historických témat dnešní doby (invaze Ruska na Krym, volba Donalda Trumpa aj.), který je však popsán velmi poutavě a přehledně. Tato kniha by měla být povinnou četbou, jelikož její historicko - kulturní přesah je evidentní a já jen doufám, že se dostane do rukou co nejvíce čtenářů.

Janek
12.12.2019 4 z 5

Úvod je trochu obtížnější, čím déle čtenář čte, tím děsivější to je. Text je ozdrojovaný, ale škodí mu, že autor je pravdu hodně zaujatý. Evidentně nemá z Ruska ani z Ameriky moc dobré zážitky, škoda, že se mu to při psaní nepovedlo aspoň trochu odfiltrovat. Jinak ale tahle knížka určitě stojí za pozornost.

Faila
10.12.2019 4 z 5

„Jestliže se Rusko není schopné stát silnějším, musí učinit ostatní slabšími. A nejjednodušším způsobem, jak ostatní země oslabit, je učinit je podobnějšími Rusku.“

Kniha není učebnicí dějepisu a nezabývá se podrobně dějinami Ruska, Evropy a Ameriky v posledních 10 letech. Jmenuje se Cesta k nesvobodě a mapuje právě tento proces. Je proto logické, že se v ní neobjevují zmínky o všech těch věcech, které jsou v EU, Evropě nebo Americe špatné, ale které absolutně nesouvisí s hlavním tématem knihy. Snyder skvěle pracuje s fakty (a i když se nám občas nelíbí, stále jsou to fakta) a to, co je zde popisováno, můžeme sledovat na vlastní oči kolem nás, u nás i jinde ve světě. Vděčná jsem především za konec knihy s nastíněním řešení, které mi poskytuje určitou naději.

Druss
06.12.2019 5 z 5

Pro dnešní dobu důležitá kniha. Nepřijde mi, že by byl Snyder jednostrannej, prostě popsal věci, tak jak jsou. Rusko je bezpochyby obrovská hrozba pro svobodu a demokracii a USA pod Trumpem jdou pomalu, ale jistě k šípku... Je to poměrně děsivý a budoucnost se mi nejeví růžově....

Díky Českému rozhlasu za kvalitní poslech

mirektrubak
05.12.2019 4 z 5

„Definitivní pravda je na tomto světě nedosažitelná, avšak když o ni jedinec usiluje, vzdaluje se tak nesvobodě. Pokušení věřit tomu, co nám připadá správné na nás neustále útočí ze všech stran. Autoritářství začíná tehdy, když už mezi pravdou a tím, co je lákavé, nedokážeme rozlišit. Avšak cynik, který usoudí, že pravda vůbec neexistuje, je občanem, který vítá tyrana.“

Příběh ruské propagandy a ovládání veřejnosti jejím prostřednictvím je velmi aktuální. S dopady se potýkáme v naší zemi každý den. Timothy Snyder je vhodným průvodcem (kniha je propracovaná a důkladná, snáší velké množství faktů, které dokáže výborně interpretovat – Snyder se opět ukazuje nejen jako poctivý historik, ale také jako brilantní esejista) – téma národních narativů výborně zpracoval už ve své knize Obnova národů. Nyní ukazuje, jak univerzálně propaganda funguje a jak pracuje stále stejně – že pokaždé dojde k vytvoření zjednodušené verze dějin, která potlačí vlastní problematická místa a zdůrazní chyby těch druhých. Zveličení rozdílů mezi námi a „nimi“, vyvolání pocitu nepřekonatelné nekompatibility a nevyhnutelného konfliktu hodnot. Je až k nevíře, jak dobře to máme zdokumentované z minulosti (komunismus, nacismus, náboženské konflikty...) a jak přitom snadno znovu skáčeme demagogům na lep.

Podstatná část knihy popisuje nástup Putina k moci, jeho přepisování dějin svého národa a manipulování s veřejným míněním. Je to mimořádně teskné čtení, ve kterém nedokážu nevidět ruské občany jako hlavní oběti. Já vím, sledovat agresivně naladěné muže a ženy, kteří vychvalují Putinovu sílu, nostalgicky vzpomínají na Stalina, pohrdají demokracií a právy jednotlivce není nic příjemného a tito lidé vyvolávají odpor a nechuť. Ale stejně, já na ně nedokážu nahlížet příliš příkře (tím samozřejmě nechci říct, že bychom se jim neměli razantně bránit!). Ruská historie je prostě specifická a osudy ruského lidu opravdu nejsou záviděníhodné. Příběh o výjimečnosti vlastního národa je tak často jediným zdrojem hrdosti a dá se pochopit, že se ho Rusové nechtějí vzdát – podívat se do očí historické pravdě se zdá být příliš náročným úkolem.

Méně pochopení mám pro obyvatele Evropy a USA. K úctě k pravdě a jejímu hledání a hájení bychom měli být vychováváni a vedeni – snadnost, s jakou jsme tyto hodnoty opustili je zahanbující. Ano, polehčující okolností jistě je, že na způsob vedení informační války jsme nebyli připraveni – boti, trollí farmy a algoritmy zpráv na facebooku byly nasazeny v mnohem větším objemu, než jsme si dokázali představit. Přesto, míra naší zranitelnosti je překvapivá a přecenili jsme zjevně i naši schopnost odolávat manipulacím.
Snad nám knihy jako je tahle pomohou se v problematice zorientovat, a stát se odolnějšími v podléhání lžím a odhodlanějšími v bránění pravdy. Bylo by nám to ku prospěchu.

„Když dějiny nahlédneme takové, jaké jsou, uvědomíme si díky tomu, jaké v nich zaujímáme místo, jak se můžeme sami změnit a v čem se můžeme zlepšit.“

kessey
24.11.2019 4 z 5

Timothyho žeru, jako vždy je jeho kniha skvělá a precizně ozdrojovaná. Nicméně jak už bylo řečeno v komentářích níže, trošku moc tlačí na pilu a je příliš jednostraný, byť v zájmu dobra a zdůraznění nebezpečí, které hrozí nám všem. A za to jedna hvězda dolů :-)

francouz
15.11.2019 5 z 5

No jako všechny knížky, které jsem zatím od autora četl, tak Vás prostě nenechá vydechnout a musíte o tom ještě dlouze přemýšlet. Říkám si, jestli je to jenom z poloviny pravda, tak pánbů s námi....
Ano to vykreslení stávající situace je opravdu až děsivé. Protože to nebyla první knížka a ani článek, který jsem od Timothyho četl, tak vím, že je ve svých názorech konzistentní a že se opravdu prescizně věnuje sběru podkladů...
Proto kníže Volodymir a založení ruské dynastie v Kyjevě...., postoje současného knížete Vladimira, jako reinkarnace tohoto zakladatele, no říkám si, to snad nemůže ýt pravda.. Společně jsme žili a vítězili v nejhroznější válce. A budeme žít společně i nadále. Těm kdo nás chtějí rodělit, mohu říci jen jedno, ten den nikdy nenastane. ..... Uf, to opravdu silný kalibr.
Na druhé straně Trump a jeho přihrávky knížeti ....
Ta myšlenka je jasná, tito rádoby vládcové neformulují jak má být zítra, Ti hledají a určují nepřítele.
Proto je třeba informace třídit a nenechat se vsét jako ovce. Mít vlastní názor a debatovat o myšlenkách , ano to je demokracie. Proto si zítra určitě půjdu poslechnout myšlenky na Letnou a tím vyjádřit, to, že stojí za demokracii bojovat, samozřejmě v tomto případě naprosto pasivně....

VenKu.
12.11.2019 5 z 5

Obdivuhodná kniha. Autor dokázal vyhledat a propojit neuvěřitelné množství veřejně dostupných informací a poskládat v jeden logický celek.
Knihu mohu jedině doporučit.

Fox83
01.11.2019 5 z 5

Skvělá kniha o historii střední/východní Evropy. Doporučuji.