Čas odejít

Čas odejít https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248587/bmid_cas-odejit-2rA-248587.jpg 4 1222 1222

Jenna se nikdy nevzdala naděje, že jednou najde svoji mámu Alici. Ta totiž zmizela, když její kolegyni v rezervaci udupal slon. Anebo to bylo celé jinak? Alice studovala chování slonů v Africe, když však poznala Jennina otce, vrátila se s ním do Ameriky, kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne, když zemřela za záhadných okolností jejich kolegyně, Alice zmizela. Jenna byla tehdy ještě maličká, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jenom tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cokoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy se však i zdánlivě jasné odpovědi mohou docela zamotat a svět nemusí být takový, jaký se zdá.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Leaving Time , 2014

triatlet
28.12.2015 4 z 5

Vzhledem k tomu, že od Judi Picoult jsem přečetl už šest knížek, tak jsem si říkal, že posedmé mě nenachytá a závěr odhadnu.
9/10 jsem přečetl jedním dechem a přemýšlel jsem, kdo bude posledním vypravěčem. Myslel jsem, že ke kvartetu Jenna (způsob vyprávění evokoval Násobky sedmi - http://www.databazeknih.cz/knihy/nasobky-sedmi-219608 nebo Podivný případ se psem - http://www.databazeknih.cz/knihy/podivny-pripad-se-psem-2699), Alice, Virgil, Serenity přibude ještě někdo další...
Posledních 50 stran, kdy už bylo jasné CO a JAK a KDO, jsem byl nejdřív naštvaný, potom zklamaný, ale po pár hodinách přesvědčený, že Jenna se na svém tripu s Gideonem skutečně setkala - a to nejen v rezervaci, ale i třeba později :-)
Pasáže o slonech byly úchvatné a v kontextu s dodatkem tvoří přesah románu. Koho sloní problematika zaujala víc, doporučuji knihu, nebo film Obklíčeni slony (http://www.databazeknih.cz/knihy/obkliceni-slony-36419. Autorka připomíná George Adamsona (http://www.databazeknih.cz/autori/george-adamson-3153), ale pobavila i přirovnáním (tuším v prvním vyprávění Serenity) k Adele a Sereně Williams :-)

sabinaK
17.12.2015 5 z 5

Hmmm, trošku pomalejší začátek, do kterého se ne a ne pořádně začíst, ale pak.... :-) i přes ten začátek si dle mého zaslouží 5*

Katka81
11.12.2015 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší knížka od Jodi.

Pernella
10.12.2015 3 z 5

Pro mě byla o něco slabší než jiné autorčiny knihy. Asi proto, že jsem realista a tyhle věci mezi nebem a zemí mi připadají trochu přitažené za vlasy.

hrabenka
07.12.2015 3 z 5

Pro mě rozporuplná knížka,líbila se mi tak půl na půl,na mě moc povídání o slonech,zápletka fajn,konec řekla bych nečekaný.

Kočičáci
04.12.2015 5 z 5

Opět parádní kousek! Jak jsou v knize zvířata a mystično, tak to je moje. Já jsem byla z rozuzlení zápletky úplně odvařená, to jsem opravdu nečekala... a na rozdíl od některých čtenářů, se mi to moc líbilo. Ale asi to bude i tím, že v paranormální jevy opravdu věřím...jen lituju, že sama nejsem dost senzitivní, abych něco podobného zažila. Ale ať už člověk věří nebo ne, určitě platí tvrzení... "Když myslíte na někoho, koho jste milovali a ztratili, je tady s vámi."

jasmína
24.11.2015 5 z 5

Kniha pro mě byla skvělým společníkem po tři večery a noci, a naprostým překvapením, ke konci naprostou bombou, jak se to vše vyvinulo jinak a to opravdu až u samého konce, a to u knih miluju.

Zatím je tato kniha této spisovatelky po Vypravěčce mou druhou , ale rozhodně ne poslední, pokud je tak skvělá i v předchozích románech.

A na to, že nadpřirozené věci nevyhledávám, v této knize za to vřele děkuju !!

Ivana11
22.11.2015 5 z 5

Uf, tak to byla síla. Konec knihy byl úplně jiný, než jsem celou dobu čekala. A sloni na každé stránce, no prostě paráda.

Kačulín
22.11.2015 5 z 5

Krásný příběh s naprosto nečekaným koncem. Zároveň moc pěkné povídání o slonech, takže všem doporučuji.

mschmidtova
12.11.2015 5 z 5

Tuhle knihu rozhodně zařadím mezi svoje "nej". Konec se mi moc líbil, nečekala jsem to a naopak mě to velmi potěšilo. I přesto, že umím hodně kombinovat, tohle mě naprosto překvapilo.
Kdo má rád zvířata, přijde si taky na své, při čtení jsem měla několikrát chuť zajít se podívat na slony a zjistit o nich něco navíc.
Knihu určitě doporučuji a klidně bych ji přečetla znovu.

Jitty82
11.11.2015 5 z 5

Celá kniha byla naprosto famózní a úžasná. Konec byl jedním slovem neuvěřitelný. Nakonec bylo všechno jinak, než jsem si myslela. Ještě teď přemýšlím nad tím, jak to měla Jodi Picoultová všechno do detailu promyšlené. Pokud Vás alespoň trochu zajímá život zvířat, kouzlo Afriky, vyšetřování či život po smrti, určitě sáhněte po Času odejít. Zaručuji, že Vás nezklame.

Adriana.82
06.11.2015 5 z 5

Ty vogo .....

tatruszka
31.10.2015 5 z 5

Tak tohle jsem rozhodně nečekala - ve vteřině, kdy jsem si uvědomila podstatu příběhu, mi přeběhl mráz po zádech, zatajil se mi dech a řekla jsem na plné pecky: "No týýý vole!"
Rozhodně 5*, jinak to ani nejde!

Ankavi
30.10.2015 5 z 5

Zpočátku nenápadná, ale čtivá kniha. V průběhu čtení se ale začnou dít věci. Moc mně vyhovovalo prolínání vyprávění různých postav (i když přiznám se, často jsem se nemohla dočkat, až zase naskočí do linie příběhu Alice...). Jako mozaiku si člověk poskládal jednotlivé kousky děje, aby se ukonejšil tím, že tomu všemu tak nějak rozumí - avšak nečekaný zvrat v závěru mě rozcupoval na kousky. Pokud jsem tedy něco nečekala, pak takovýhle obrat. Nesmím víc prozradit, to bych vás o to nejlepší připravila - snad jen to, že tato kniha skutečně za přečtení fakt stojí. Nehledě na spoustu zajímavostí ze života slonů, které mě až dojímaly.

Danka1975
12.10.2015 4 z 5

Na tuto knihu jsem se po "Vypravěčce" moc těšila. Přiznávám, že po pár přečtených stránkách jsem si říkala, že předchozí titul nic nepředčí :-(. Nicméně příběh promyšlený a rozpracován v několika časových rovinách a popsán z pohledu 4 osob (matka, vědma, dcera, kriminalista. . ). Kniha vás ale určitě vtáhne do děje, za polovinou začítáte tušit, kam se děj potáhne a před koncem máte jasněji a po jeho přečtení (myslím konce :-), jste ve fázi, že si knihu budete chtít přečíst ještě jednou, aby jste si uvědomli nové souvislosti, které se před vás postavily úplně v jiném světle!!!!. . Takže jsem nakocec vzala zpět názor, že "Vypravěčka" byla lepší. . každá kniha je jiná a rozhodně stojí za přečtení. Trochu mi tak připomíná žánrově film s Brucem Willisem "Šestý smysl", ale to už prozrazuji moc :-). Má rada na konec: pokud jste od autorky nic nečetli a máte před sebou právě tyhle tituly, zkuste začít knihou "Čas odejít!

Luciecs
11.10.2015 5 z 5

Úplně první setkání s touto autorkou ... ze začátku rozpaky, ale potom mne kniha úplně pohltila. Závěr knihy byl opravdu zvláštní, ale nezklamal. Svým způsobem jsem něco takového očekávala. První setkání s touto autorkou, rozhodně ne však poslední...

bosorka
08.10.2015 5 z 5

Moje první setkání s Jodi Picoult a jsem unešená. Je lepší toho o knize vědět co nejméně, protože pak přichystá mnoho překvapení. Četla jsem si předtím jen krátkou anotaci a hned záhy zjistila, že čtu něco úplně jiného, než jsem si představovala. Knížka začíná pozvolna a časem hutní, až se atmosférou skoro nedá prokrojit. Autorka k sobě staví tři postavy, u nichž máme pocit, že to mezi nimi nikdy nemůže fungovat. Třináctiletá chytrá holka, co hledá svou matku, zkrachovalá vědma a bývalý policajt, co potřebuje mít vše fakticky podloženo (a co to občas i podlije nemalým množstvím alkoholu). A tihle tři, co se dají dohromady díky té neskutečné holce, spolu hledají její deset let ztracenou mámu. Mámu, která milovala slony a studovala jejich zármutek. A sloni jsou tady paralelou k lidem, lidské lásce i zármutku. Příběhy slonů jsou neskutečné, ale hledání těch tří také. Střídají se ve vyprávění ze svého pohledu a to celé doplňují prostřihy do minulosti přímo ústy ztracené Alice.
Poslední zhruba třetina knihy mi už nedala spát, svírala, dojímala, překvapovala, protože autorka neustále překlápěla styly, nechávala na pochybách, nabízela řešení a zase ho uklidila jinam. Konec? V první chvíli jsem si říkala - co prosím? Že by to bylo jen, aby autorka šokovala, překvapila za každou cenu? Nakonec si to nemyslím, ono to tam sedí krásně a zpětně zakončení ani jinak nevidím. Tak to mělo být, i když si to možná vůbec nepřejeme, i když takovému vysvětlení věřit moc nechceme. Nechci prozrazovat dál, protože lépe o ději opravdu vědět co nejméně. (Budu muset někoho donutit si přečíst, abych si o knížce mohla popovídat, jen tak nevyprchá.)

alka.2007
30.09.2015 3 z 5

Včera jsem knihu dočetla. Poprvé po dlouhé, opravdu dlouhé době nevím, co napsat. Ale v hlavě mi leží....Nápad skvělý, ale ti duchové....Je zajímavé, že než jsem knihu přečetla, chápala jsem její název úplně jinak než po přečtení.

kika 13
23.09.2015 4 z 5

Téma opravdu zvláštní.Konec mě hodně zklamal,proto nedávám pět hvězdiček.
Příběh se ,ale čte dobře je o čem přemýšlet.

Šárka5875
19.09.2015 4 z 5

Zvláštní příběh z exotického prostředí. Zpočátku jsem se nemohla začíst, ale jakmile se kniha přehoupla do části, kde Jennina matka popisuje své události z minulosti, nejraději bych četla bez přestání. V příběhu je též popsán způsob života slonů, což pro mne bylo velmi zajímavé. Pokaždé, když nyní někde zahlédnu obrázek slonů, vzpomenu si na tuto knihu. Více v mé recenzi zde na databázi.