Čas odejít

Čas odejít https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248587/bmid_cas-odejit-2rA-248587.jpg 4 1217 359

Jenna se nikdy nevzdala naděje, že jednou najde svoji mámu Alici. Ta totiž zmizela, když její kolegyni v rezervaci udupal slon. Anebo to bylo celé jinak? Alice studovala chování slonů v Africe, když však poznala Jennina otce, vrátila se s ním do Ameriky, kde společně vedli sloní rezervaci. A jednoho dne, když zemřela za záhadných okolností jejich kolegyně, Alice zmizela. Jenna byla tehdy ještě maličká, přesto celé ty roky touží matku najít. Nevěří totiž, že by ji jenom tak opustila. Jde za vědmou, najme si soukromého detektiva, zkouší cokoliv, jen aby celé záhadě přišla na kloub. Někdy se však i zdánlivě jasné odpovědi mohou docela zamotat a svět nemusí být takový, jaký se zdá.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Leaving Time , 2014

Kateřina1011
21.06.2016 4 z 5

Knížky Jodi Picoult mají jedno společné - nečekaný závěr. Zatím se mi podařilo pouze u jediné odhadnout, jak skončí. Ačkoli jsem kombinovala a přemýšlela, a šokující konec očekávala, přesto jsem zůstala naprosto paf. Čtení mě bavilo, knížka byla příjemná, ale ten konec mi nesedl a hodně mě naštval. Je mi líto, ale mě to připadlo jako snaha šokovat opravdu za každou cenu.

Veroba
14.06.2016 3 z 5

Kdybych četla Čas odejít jako první knížku od této autorky, dala bych jí víc hvězdiček. Ale protože jsem už přečetla Vypravěčku, která u mě jednoznačně vede, dávám jen hvězdičky 3.

rubit
14.06.2016 4 z 5

Musím napsat, že jsem ze začátku očekávala úplně jiný příběh, než nakonec byl (více Afriky, slonů, romantiky). Přesto byla kniha velmi čtivá a já byla napnutá až do konce, jak to dopadne. Již jsem četla Vypravěčku a musím uznat, že J. Picoult si dokáže ke svým příběhům opravdu nastudovat detaily a podrobnosti, které pak do knihy vloží, tentokráte o slonech. Velmi dobře se to četlo, bylo to zajímavé, neobyčejné. Nicméně mě to ale trošinku přišlo jako miš maš všeho - sloni, duchařina, detektivka? Od každého trošku. Jako celek to však drží pohromadě a kniha je na tom založená.

- SPOILER- Konec jsem nečekala, vyrazilo mě to dech. Ale prostě nevím, jestli se mě to takto líbilo nebo ne. Vím, že to byl záměr od spisovatelky, šokovat, ale u mě to už bylo trošku přes čáru a moc se mě to do knihy nehodilo. Jiným zde se to naopak líbilo, tak to asi tak má být :-)

PetK
01.06.2016 5 z 5

Hodnotím velmi kladně. Mám ráda, když příběh vypráví několik osob, většinou to pro mě má větší šmrnc a knihu to oživí. Stejné to bylo i tady. Náhled do života slonů byl aspoň pro mě super bonusem. Možná jsem udělala drobnou chybu, že jsem jako první od Picoult četla Vypravěčku - ta má neskutečnou sílu, přece je nám Středoevropanům téma holocaustu asi o něco bližší a více emocionální než výzkum slonů v Africe a Americe. Nicméně obě knihy doporučuju, Vypravěčku hodnotím o kousek výš. A už si brousím zuby na Je to i můj život.

Aléda
18.05.2016 5 z 5

Chviličku mi trvalo, než jsem se do knížky začetla. Ale potom už na mě čekal úchvatný příběh s nečekaným a neskutečně dojemným koncem, který asi ne všem vyhovoval, ale mně se líbil z celé knížky nejvíc.

VladkaBU
11.05.2016 5 z 5

... no teda... celou dobu kniha nádherná, nemohla jsem se téměř odtrhnout, chvílemi mi naskakovala i husí kůže z toho, jak to dopadne... konec jsem čekala jiný, ale i tak to celé má své kouzlo a já zůstávám u pěti hvězdiček

VeronikaNK
09.05.2016 3 z 5

Zajímavá kniha :) Pokud máte rádi zvířata a zajímá vás téma slovnů, kniha se vám bude líbit. Mě osobně zaujalo vyprávění Alice o slonech, dozvěděla jsem se spoustu informací, které jsem nikdy ani netušila.

Děj knihy se vyvíjel dobrým směrem a konec mě zaskočil.. upřímně jsem byla překvapená a je to po velmi dlouhé době kniha u které již od začátku netušíte jak to dopadne. Jako jedna opravdu z mála!
Znovu bych si asi knihu nepřečetla, jedenkrát stačí, ale doporučila bych jí k přečtení :)

jisimi
02.05.2016 5 z 5

Toto bylo moje první setkání s Jodi Picoult a po přečtení jsem věděla, že rozhodně není poslední. Kniha mě neuvěřitelně bavila a zvrat na závěr, který bych si nikdy nedomyslela mi vzal dech. Vyprávění o životě slonů bylo nádherným oživením celého příběhu. Od přečtení této knihy slony ještě více obdivuji.

Dandy1
27.04.2016 4 z 5

Ten konec to celé zkazil. Naprosto zbytečný, zmatený konec....

mapet85
26.04.2016 4 z 5

Kniha, v ktorej sa Jenna - trinásťročné dievča - vydáva hľadať svoju matku Alice, ktorá je už 10 rokov nezvestná. Jenna si na pomoc zavolá svojráznych ľudí – skrachovanú okultisku Serenitu a zruinovaného detektíva Virgila. Spoločne sa vydávajú po stopách matky, ktorá pracovala v sloňom útulku a po čudesnej tragickej nehode sa vyparila z povrchu zemského. Avšak je to príbeh nielen o hľadaní, ale aj o slonoch, o ich pozorovaní, čím občas pripomína prírodopisný dokument. Nechýbajú ani vtipné pasáže, ktoré knihu vhodne dopĺňajú. :-)

Napriek tomu, že nejde o žiadne veľdielo a občas sú tu trošku čudesnejšie pasáže (najmä tie okultistické), je to kniha, ktorá nesie určité posolstvo týkajúce sa slonov, pytliactva, zla páchaného na týchto zvieratách, tiež ich postupného vymierania. Z pohľadu Alice sú nám ponúkané rôzne vedecké poznatky týkajúce sa správania a zmýšľania slonov, ich pamäte a toho ako sa vyrovnávajú so žiaľom zo straty blízkeho potomka. Autorka upozorňuje na vážnosť tohto problému a je len na nás či sa nad týmto problémom zamyslíme. Viac viď v epilógu, nejdem bližšie prezrádzať. :-) Páčilo sa mi ako má autorka problematiku naštudovanú a svoju knihu konzultovala s viacerými odborníkmi, takže nejde o prvoplánový brak.

Napriek nedostatkom bola kniha pomerne pútavá a vďaka celkom prekvapivému záveru ju hodnotím štyrmi slabšími hviezdičkami a odporúčam ju ako oddychovku pre nenáročných čitateľov a milovníkov majestátnych zvierat, akými slony sú. :-)

aralka
20.04.2016 4 z 5

Nejzajímavější a nejpropracovanější v celé knize jsou pasáže o životě slonů jak v divočině, tak potom v rezervaci, to ostatní je jen za vlasy přitažená "duchařina"....knížku bych přesto hodnotila tak 4 hvězdičkami, protože se moc pěkně četla, ale hlavně kvůli faktům o sloním truchlení, sloní paměti a sloní lásce :-), to bylo vážně moc pěkný! Určitě doporučuju všem milovníkům zvířat!
Naprosto se ztotožňuji s touto recenzí:

Michaela01
17.04.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Přečetla jsem ji jedním dechem a konec mě ohromě překvapil. Určitě si přečtu i další knihy od autorky. Tato byla mojí první a musím říci, že to byla super volba. Nemohla jsem se odtrhnout a na konci ukáplo i pár slz. Knihu můžu určitě s klidným svědomím doporučit. Určitě nad ní budu ještě dlouho přemýšlet. Napínavě napsaný příběh s koncem, který myslím nikdo nečekal :-)

PolBara
17.04.2016 5 z 5

Velice čtivá kniha s překvapivým závěrem, doporučuji. Jodi Picoult mě opět nezklamala.

keselylenka
02.04.2016 1 z 5

Bohužel tato kniha mě moc nebavila a dočetla jsem ji spíše z principu. Škoda.

alena67
26.03.2016 3 z 5

bestsellery moc nemusím, tato knížka je po dlouhé době vyjímka, doporučuji

zulanek
25.03.2016 4 z 5

Pro mě opět úžasná kniha! Stránku po stránce se noříte do děje,myslíte si,že je vše jasné a srozumitelné a pak přijde závěr-poslední stránky vás vyvedou z omylu a najednou je vše úplně jinak! Asi budete překvapeni stejně jako já. Je jasné,že Jodi Picoultová opět nezklamala.

Didi15
23.03.2016 5 z 5

A opět něco o zvířectvu. Jako ve ´Vlku samotáři není čtenář ochuzen o to , jak to chodí mezi zvířaty. Někdy může až člověk závidět, jak jsou spolu určité druhy spjatí. Velice zajímavá kniha s překvapivým závěrem.

mivit
21.03.2016 5 z 5

Čtivá a velmi zajímavá kniha. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Velmi překvapivý závěr.

Toňula
21.03.2016 3 z 5

Opět zajímavá kniha mé oblíbené autorky, podobně jako u Vypravěčky kombinuje vyprávění hlavních postav, zpracovává originální téma chování a života slonů a lidí,kteří o ně pečují a zasvětili jim život. Celkově mě však tolik neoslovila jako předchozí knihy, také závěr,i když překvapivý,mě docela zklamal, jsem spíše realista, tak jsem věřila nějaké logické vyústění příběhu..

SelenaDemi428
17.03.2016 5 z 5

Páni! Knihy od Jodi Picoult vždy přečtu jedním dechem a u téhle to platí dvojnásob. Jak se příběh vyvinul mě fakt překvapilo, posledních 50 stránek jsem přečetla doopravdy jedním dechem, protože se tam dělo tolik věcí. A k tomu, že se mi kniha četla dobře, určitě přispělo i to, že od mala mám strašně moc ráda slony a tahle kniha mi je opět více přiblížila a dozvěděla jsem se věci, o kterých jsem neměla ani tušení :3. Doporučuju!