Carrie

Carrie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29670/mid_carrie-EDZ-29670.jpg 4 4161 547

Příběh dospívající dívky s telekinetickými schopnostmi. Carrie Whiteová se snaží dostat zpod vlivu fanatické matky, její spolužačky si ji krutě dobírají, a ona rozpoutá svou děsivou sílu nad malým novoanglickými městečkem Chamberlainem...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Carrie , 1974

ko.mi
06.08.2014 3 z 5

Nebylo to špatný čtení, ale z toho závěru jsem docela zklamanej. Podle všech hlasů okolo, jak je to pecka, jsem čekal závěr trochu ostřejší. I když nejsem schopnej říct jak jinak ostřejší. Články z vyšetřování a rozhovory "uvnitř textu" mi ze začátku přišly uplně zbytečný, ale postupem stránek jsem je přijal a myslim, že jsem pochopil i jejich význam :)

Jako celek se to dalo přečíst vcelku rychle a bez výraznějších emocí a stavů, kdy si člověk řekne, že musí všeho nechat a jít na další stránku.

sarekaslukova
04.08.2014 4 z 5

Čekala jsem zcela něco jiného. Něco kde se budu jít bát spát. Nevím jak to má spisovatel v jiných knížkách, já jsem zatím četla jen tuto a Prokletí Salemu a v Prokletí Salemu to vyvrcholení přišlo až úplně ke konci. Tak jsem si říkala, že to tady bude stejné. No konce jsem se dočkala. Mrtvých bylo opravdu požehnaně. Doufám, že ostatní knížky jsou o něco lepší.

michael4483
27.07.2014 5 z 5

Prvý King a podľa mňa hneď jeden z najlepších. Svojim sugestívnym rozpracovaním témy dospievania, objavovania ženskej sexuality, náboženského fanatizmu a malomeštiackeho myslenia je na jednu stranu pre žáner na prvý pohľad typický, ale nesie si klasické znaky pevne zovrených Kingových príbehov, ktoré ponúkajú omnoho viac, než len obyčajné žánrové osvieženie. Charaktery nie sú možno natoľko prepracované ako u jeho neskorších diel, ale psychologický nátlak na čitateľa je rovnaký a je jasne poznať, že im King dobre rozumie, rovnako ako vie skonštruovať funkčné malé univerzum malomestskej komunity a ustanoviť jeho nepísané pravidlá, vychádzajúce z každodennej reality. Prekladanie textu výňatkami z fiktívnych odborných materiálov, rozhovorov a výsluchov plní funkciu prípravy na to najhoršie, ale i tak budete prekvapení tým, čo príde (vo svojej premyslenosti a náhľade do vnútra postáv, ani surovosti sa filmový prepis románu neblíži ani zďaleka aspoň tak, ako je tomu u Misery). Teda pokiaľ to už, rovnako ako ja, nečítate pre osvieženie si zážitkov po tretí raz. A stále to perfektne funguje. 90%

Káča Máča
21.07.2014 4 z 5

První knížka, kterou jsem od Kinga četla - splnila svůj účel :), co víc dodat!

geimz
18.07.2014 4 z 5

Toto je vskutku výborná kniha, a ešte na to, že je to Kingova prvotina, len smekám. Vďaka malému počtu strán nemá šancu začať nudiť, Carrie ako zúfalá dcéra náboženskej fanatičky, bez priateľov a šikanovaná, je vykreslená skvelo, a na tých 200 stranách jej autor dodáva toľko osobnosti, že jej počínanie na konci knihy nepôsobí našróbovane, ale funguje a je pochopiteľné (neviem, či zrovna slovo "pochopiteľné" sa dá napísať v súvislosti s vymordovaním polovice mesta, ale povedzme, že hej).

TheB
18.07.2014 4 z 5

Moje první knížka od Kinga. A nezklamala. Nejdřív mi trochu vadil styl psaní, ale za chvíli jsem si zvykla. Carrie mi bylo tak líto! Hlavně se mi líbilo, jak to celý dopadlo. Prostě žádnej Happy end. Super :)

cie
18.07.2014 3 z 5

Celou dobu jsem čekala až ten bombastický slibovaný závěr přijde a když přišel, tak mě to zklamalo...nemám moc ráda u knížek, když autor celou knížku "slibuje" super závěr a pak skutek utek...navíc výstřižky z novin mi ve čtení spíše vadily...King to naštěstí umí líp! :-)

bubo bubo
11.07.2014 4 z 5

Moje prvni kingovka.Cist ji v puberte,tak slintam blahem,ale i ted v dospelosti to slo dobre.

Chipsonator
06.07.2014 4 z 5

//Databáze knih, 6. 7. 2014 Profil Chipsonator, 26 hodnocení, 22 komentář//

Je zde vskutku cítit že se jedná o jednu z mistrových prvních knih, ale i přesto King rozjíždí skvělý příběh s hromadou postav a to na necelých dvou seti stránkách. Příběh okamžitě vtáhne, opět nabídne kvantum živých postav jak to u Kinga máme rádi, a samozřejmě se dočkáme hromady krve a taky (opět) zjistíme že zlo se skrývá hlavně v lidech a že lidé jsou ti kdo to zlo vyvolává. Co se mi pak na knize hodně líbilo, tak bylo to jak King příběhem prokládal novinové/knižní články a výpovědi svědků před porotou, které dodávají skvělý feeling a pocit reálnosti. 75%

Lady Dracula
29.06.2014 4 z 5

Carrie, ach Carrie! Ty ubohá malá holčičko! Tys ošklivé káčátko, kterému nebylo dopřáno proměnit se v krásnou labuť a oslnit svět. Tak jsi to vzala do svých rukou...

Myslím, že z knihy je krásně patrno, že se jedná o Kingovu prvotinu.
Nicméně, je až fascinující, kolik toho na tak malém prostoru King dokázal zachytit: jednak vztah matky, náboženské fanatičky, s dcerou, která přes svou zdánlivou "stupiditu" až "příliš" věci chápe; školní šikanu, konkrétně ze strany děvčat (musím uznat, že tady se trefil). Naznačil i to, že spoustu věcí již dnes společnost bere jako samozřejmost, ačkoli to samozřejmostí být nemusí a mírně poukázal na všeobecně známý problém týkající se vyšší smetánky ("Já jsem pak Někdo, já jsem právník, mám kontakty, tak kdo je víc?").
Ale co se mi líbilo asi nejvíc, byl závěr. Žádný sladkobolný "hepyend", ale temná realita. Nebo spíše to, o čem v hloubi své duše sní skoro každý šikanovaný - vrátit vše, i s úroky a nehledět na mrtvoly, neřešit, zda je to správné řešení. V tu chvíli to hlavně řešení JE. Samozřejmě, tohle je jen jedna z alternativ možného řešení a naší holčičce ve výběru pomohly hlavně její schopnosti.
Kupodivu mi ani nějak moc nevadily novinové útržky a rozhovory vsunuté mezi části příběhu. Naopak, pomáhaly mi vytvořit si představu o tom, jak moc dívka trpěla a jak moc je společnost prohnilá (naštěstí se vždy najde nějaký ten hrdina ;)).

Celkově se ani moc nedivím filmovému zpracování, místy to skutečně působilo jako celkem slušný film. scénář :) Ale ani jako film bych to nehodnotila jako horor, ale spíše jako psychologické drama.
Každopádně, líbilo se :)

DK197
28.06.2014 3 z 5

Dojemný hororový příběh, který máte chuť vzít a přepsat na červenou knihovnu s happyendem. Protože to by si Carrie zasloužila... Aneb Doteď ubližovali všichni mně, teď ublížím já jim...
Úplně ten závěr vidím před sebou... Oheň, kouř, zmatek, bolest, zoufalství, hněv a spousta krve.. Taky lítost.
Lítost, protože každý člověk, co má srdce, bude Carrie přát, aby se směla stát princeznou... Aby to zlé skončilo a nahradilo ho přátelství, smích a růžová budoucnost... Jenže to by nebyl King, že?
Hodnocení snižuje fakt, že jsem knihu nemohla přečíst najednou, což mě vytrhávalo z atmosféry, a útržky z novin v ději, které pro mě působily spíše rušivě.

gama
27.06.2014 4 z 5

Dobré čtení!

Blaf
25.06.2014 5 z 5

Výborná kniha. King snad nikdy nezklame.

lenda123
27.05.2014 4 z 5

Pod pojmem horor jsem si představila něco děsivějšího... Knížka se četla pěkně, ale při čtení pasáží s matkou jsem musela několikrát knihu odložit... Ne proto, že by se mi snad nelíbilo, ale mrazilo mě z toho pěkně v zádech... už teď se těším, až si přečtu i další jeho díla...

rehab1987
25.05.2014 3 z 5

kniha neurazila ani nenadchla,nejvíce se mi líbili pasáže s matkou.Film super!

Lusota
23.05.2014 3 z 5

Knížka se četla dobře, ale nebyla to taková pecka, jako ostatní Kingovy horory. Přečetla jsem ji během pár hodin a celkem nic to ve mně nezanechalo. A to já mám raději knížky, o kterým pak musím ještě pár dní přemýšlet a v duchu si je rozebírat...

Kateriska
19.05.2014 5 z 5

Carrie byla třetí knihou, kterou jsem od Kinga přečetla. Podařilo se mi narazit na pár ošklivých spoilerů, ale přesto jsem si knihu užila až do poslední stránky. Líbí se mi knihy, ve kterých je hlavní hrdinkou mladá dívka, co je stará skoro stejně jako já. Pomáhá mi to lépe se vžit do postavy. Překvapilo mě to, že King do knihy přidává i další literární žánry. Přesto je příběh souvislý a podivně mrazivý až do posledního řádku. Obdivuji Kingovu bohatou slovní zásobu i to, že hlavní hrdinkou učinil dívku, přestože je sám muž a hned na začátku ukazuje klasickou situaci, se kterou se všechny potýkáme. Všechny postavy jsou výborně napsané. Asi se všichni neshodneme na tom, jak vnímat náctiletou Carrie. Mě osobně jí ale bylo líto a přála jsem jí všechno dobré. Prozradím, že šílenství v příběhu se postupně stupňuje, čtenář se do knihy vžije a různé pohledy na celou situaci mu pomáhají vše lépe vnímat. Já jsem si připadala jako nevinný a nezvaný pozorovatel, který stojí kousek od místa činu.

HoneyMM
15.05.2014 1 z 5

Knížka mě nijak zvlášť neoslovila. Moc se mi nelíbil styl psaní, každou chvilku to vypadalo, že se autor rozhodoval pro jiný styl, až z toho byl přeplácaný mix. Někdy dokonce i v jedné větě či odstavci. Hodně mi vadili nesrovnalosti v ději. Na začátku otec Carrie umře ještě před jejím narozením a ke konci najednou brání onen mrtvý otec matce, aby malou narozenou Carrie zabila. Není to pro mě knížka, ke které bych se ještě někdy vrátila....

SillverAngellus
13.05.2014 5 z 5

Jsem ráda, že jsem Kingovu tvorbu začala jeho prvotinou :) Čekala jsem, že Carrie bude více strašidelnější, ale nevadí :) i přes to, že už ze začátku děje se ví, že se stane něco velkého, jsem byla kolikrát i překvapená a děj mi vehnal i slzy do očí... takže super a dle mě si plný počet hvězdiček zaslouží :)

Sima:)
11.05.2014 5 z 5

Jak jsem předpokládala, super knížka ;), ikdyž trošku jiné pasáže než ve filmu, doporučuji určitě všem. Kdo si myslí že je to drastický nebo tak něco tak vás můžu ujistit že není. A obecně bych řekla že knížky od Kinga nejsou nějak drsný, jak se říká :)... no co můj názor :)