Žena v kleci

Žena v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131155/bmid_zena-v-kleci-mHg-131155.jpg 4 3579 711

Případy oddělení Q série

Komisař Carl Mørck je po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, které považoval za dávno vyhaslé. V pátrání mu účinně pomáhá svérázný arabský přistěhovalec Asad, jehož přítomnost v díle je zdrojem multikulturního napětí i mnoha humorných situací. Čím hlouběji Carl Mørck do případu proniká, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena je stále ještě naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Kvinden i buret , 2007

Mishu
28.12.2011 4 z 5

Souhlasím, že je to knížka, která nepustí. Jakmile se začtete, tak vás to nutí číst dál a knihu neodložíte, dokud ji nepřečtete. Na můj vkus to bylo ale až moc sadistické.

petra106
10.12.2011 5 z 5

Přidávám se k nadšeným čtenářům, kniha se četla jedním dechem a už se těším na další od tohoto autora!

Boboking
26.11.2011 4 z 5

Moje recenze:
Severské krimi thrillery, jenž jsou u českých čtenářů v současnosti tolik oblíbené, ve většině případů reprezentuje švédská literatura. Brněnské nakl. HOST nám titulem „Žena v kleci“ (orig. Kvinden i buret, 2007) nabízí celkem méně známou dánskou literární scénu. Autorem knihy je Jussi Adler-Olsen (*1950), který tímto románem začal sérii kriminálních thrillerů o kodaňském policejním oddělení Q. Do této série patří zatím dva další romány, které by měli vyjít česky příští rok.
To nejmarkantnější, čím se vyznačuje skandinávská krimi, je značný důraz na lidské charaktery. Vytvořit postavy, která nejsou bezchybné či bez emocí, jako v amerických CSI seriálech, ale naopak lidé, kteří mají svůj osobní život. Život, který zasahuje do jejich práce, který vytváří mnohdy jejich svérázný pohled na svět.
A tohoto se nám dostatečně dostává v postavě komisaře Carla Morcka. Do příběhu vstupuje tento mrzutý a uštěpačný kriminalista s rozpadajícím se manželstvím po rekonvalescenci z tragického případu, při kterém jeden jeho kolega zahynul a druhý zůstal navždycky připoután na lůžko. V tomto rozpoložení s ním není lehké pracovat.
Řešením, jak využít jeho jedinečných kriminalistických schopností, a přitom zachovat klid na stanici, je udělat ho hlavním a jediným členem oddělení Q, které má za úkol vyšetřovat společensky nebezpečné nevyřešené případy z nedávné minulosti. Takto se dostane k pět let starému případu nevyjasněného zmizení významné političky Merete Lynggaardové.
Hlavní děj příběhu je tímto rozdělen do dvou časových rovin, které se v závěru setkávají v děsivém rozuzlení. Jedna dějová osa je vedena z pohledu Morcka a jeho svérázného vyšetřování, druhá je nám pokládána z pohledu Lynggaardové, roky uvězněné ženy v kleci.
Nosnými prvky celého příběhu jsou tedy tři značně odlišné postavy. Morck, mrzoutský kriminalista, který se do případu zakousl a nepustil, Merete, žena v kleci, jenž je roky vězněná a deptaná v podivné betonové „laboratoři“, a to bez jediného náznaku proč. Tou třetí výraznou postavou je Asad, postarší emigrant ze Sýrie, který je sice v postavění uklízeče podivně sestaveného jednočlenného oddělení Q nacházejícího se ve sklepení kodaňské kriminálky, ale jinak je to nečekaně vitální pomocník zcela oddaný komisaři Morckovi. Svým cizokulturním pohledem na svět bychom mohli říci, že ho Adler-Olsen použil k jistému odlehčení celého příběhu.
„Žena v kleci“ je výborně sestavený thriller, kde na jedné straně sledujeme vyšetřovatele, jak krok po kroku odkrývá záhadu zmizení slavné političky, na druhé pak už od prvních stránek sice víme, kde ona „žena v kleci“ je, ale stejně jako ona stále nechápeme proč, proč je roky držena „v kleci“.
Dalo by se říci, že motto knihy by mohlo znít takto : „Nenávist trvá celé roky. Proč tedy nezabíjet pěkně pomalu, třeba celá léta?“

vladka2104
18.11.2011 5 z 5

Napínavá, ale i vtipná, čtivá, prostě skvělá knížka.

Nikusscha
30.10.2011 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Náhodou jsem šla do obchodu a zaujal mě obal této knihy a název. Začetla jsem se a byla jsem nadšená. Hned jsem si jí koupila a přečetla jedním dechem. Každý má rád něco jiného, a řekněme si rovnou, všem tahle knížka sednout nemusí. Tak to prostě je. Každý má rád něco jiného. Mě osobně se tato knížka moc líbila a přečtu ji jistě ještě raz.. :-)

dulinka
05.10.2011 5 z 5

kniha byla úžasná, nešlo od ní odejít....

misssicccka
19.09.2011 5 z 5

Super. Zase jedna kniha, která nepustí. Občas mám pocit, že u některých knih nakladatelství trošku přestřelí - zejména právě u severských krimi, které zažívají v Čechách takový boom.

Na téhle je dobré to, že není švédská :). A hlavně je skvěle promyšlená do detailů, pohlcuje Vás, ale zároveň Vás nezahlcuje zbytečnou omáčkou (když budu reagovat na předešlou recenzi, tak v geniální trilogie Larssonově bylo omáčky jak ve vývařovně).
A mne speciálně nadchlo to nic navíc a přece toho bylo dost. Dá Vám prostor k odhalení a zároveň k tápání díky dobrému načasování a prolínání rovin.

pajonek
17.09.2011 5 z 5

...... severští autoři začínají drtit světový thriller. Díky, zase jsem pár hodinek proležel a neodcházel ....a četl - výborně vymyšleno, napětí přidáváno a konec - to je složená tajenka z několika druhů mozaikových dokreslovek- vynikající pro pobavení

Arlique
09.08.2011 2 z 5

zcela obyčejná detektivka, neurazí, ale ani nenadchne. kdo hledá - podobně jako já - něco na způsobo Larssonova Millénia, tak tady neé =)

kristynka25
02.08.2011 5 z 5

Byla to naprosto skvělá kniha. Konečně zase něco jiného, jsem ráda, že konečně někdo začal vydávat severské autory.

jasmína
19.07.2011 5 z 5

Tak tato mě celá pohltila, sice si člověk musí zvyknout na jiný styl, ale tolik napětí a nervozity jak to dopadne jsem dlouho nezažila.