Žena v kleci

Žena v kleci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131155/bmid_zena-v-kleci-mHg-131155.jpg 4 3584 711

Případy oddělení Q série

Komisař Carl Mørck je po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, které považoval za dávno vyhaslé. V pátrání mu účinně pomáhá svérázný arabský přistěhovalec Asad, jehož přítomnost v díle je zdrojem multikulturního napětí i mnoha humorných situací. Čím hlouběji Carl Mørck do případu proniká, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena je stále ještě naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Kvinden i buret , 2007

michalka S.
02.08.2013 4 z 5

Skvělá detektivka !!

evafort
30.07.2013 5 z 5

Skvělá knížka, zhltla jsem ji najednou, zase jednou knížka, která mě nutila číst a číst a číst... Napínavá, i když jsem trochu tušila, kdo by mohl být pachatelem asi od poloviny, ale to nevadí, moc se mi líbila a těším se na další díly.

isobel2000
27.07.2013 5 z 5

Mně se to líbilo, i když jsem tušila, jak to asi bude, konec byl napínavý - jak to asi dopadne.

kneslova
26.07.2013 4 z 5

Po ohlasech jsem od tohoto autora čekala trochu více, ale dobře se to čte, trochu nepravděpodobné, ale na letní čtení O.K., nejvíc se mi líbil pomocník hlavního detektiva ze Sýrie.

petrzel
09.07.2013 5 z 5

Pro mne výborná detektivka nikde jsem se neztratila a děj byl napínavý do konce těším se na další knihu.

ondrash77
08.07.2013

Žena v kleci je román o skrytém zlu v nás a kolem nás. Jsme jím obklopeni, i když jej na první pohled nevidíme. A někdy ani na ten druhý. Lidé, do kterých bychom to nikdy neřekli, v sobě skrývají zvrácenou touhu ubližovat ostatním. To vše v nezkrotné touze po pomstě. Lehký a čtivý styl, jakým je Žena v kleci psaná, z valné části brousí pomyslné hrany jinak těžkého tématu.

Melanka
04.07.2013 3 z 5

Pravda, velmi čtivé a napínavé. Jenže u detektivky nutně potřebuju detektiva, který je chytřejší než já. Od půlky už bylo jasné, kdo a proč je pachatel a knihu jsem dočetla, jen abych si potvrdila názor. Ze seveřanů trochu slabší...

LG73
06.06.2013 5 z 5

Skvělá detektivka. Děj je napínavý od začátku do konce, dvě dějové linie v rozdílných časových osách se navzájem báječně prolínají a nechybí ani brilantní (i když trochu nerudný) kriminalista, kterému skvěle sekunduje jeho asistent. Jediné mínus je snad fakt, že již v polovině knihy jsem věděla, kdo je pachatel, ovšem příběhu to nijak neuškodilo

michaela.kol
04.06.2013 5 z 5

Velmi čtivé, drželo mě v napětí až do konce. Žádné zdlouhavé popisy. Určitě doporučuji a těším se na další knihy tohoto autora.

petka-2007
05.05.2013 5 z 5

Skvělá kniha! Četla se výborně. Rozhodně jen u ní od tohoto spisovatele nezůstanu. Za mě určitě 5*.

natyne
02.05.2013 4 z 5

Kniha se dobře četla, zajímavý děj, doporučím...

evelinaevelina
30.04.2013 4 z 5

Přidávám se k pozitivním komentářům a knihu doporučuji. Je to první dánský spisovatel, na kteréhho se dívám kladně.

kackaj
23.04.2013 5 z 5

úžasná zápletka, úžasný nápad, úžasná prostě celá knížka...jenom bych nechtěla být v kůži hlavní hrdinky, být zavřená v tlakové komoře po 5 let asi nebyl moc příjemný zážitek...přečetla jsem ji za 1den, bylo to moje první seznámení s autorem a už se těším, až si přečtu další knížky

evasamankova
21.04.2013 5 z 5

Výborný, děsivý příběh. Čteno již před nějakou dobou, ale zpětně vzato je to prozatím asi pro mě nejlepší autorova kniha, která u nás vyšla.

exitus
19.04.2013 3 z 5

Ano čtivá, místy překvapivě i velmi vtipná (dějová linka s vyšetřovateli), ale zjišťuji, že mi severský styl psaní moc nesedí. Nezanechala ve mně žádný výraznější pocit a také bych ocenila trošku lepší jazykové zpracování - je to prostě moc "jednoduše napsané"

Neri
15.04.2013 5 z 5

Přidávám se ke všem pozitivním komentářům. Začíst se trvalo jen prvních pár stránek a pak už mě děj nepustil. Čím víc se blížil okamžik, kdy se obě časové roviny protnou, tím víc stoupala moje tepová frekvence. Napínavé a hodně děsivé.

RadkaL23
07.03.2013 5 z 5

Ze začátku cca 2-3 kapitoly jsem se nemohla začíst, ale nakonec mě děj tak vtáhnul, že jsem knihu přečetla za 3 dny....

Zuzi237
18.02.2013 4 z 5

veľmi dobrý priemer =) fanúšikom detektívok odporúčam prečítať...dávam 4 hviezdy...vďaka Asadovi =D a asi skúsim aj ďalšie Jussi-ho diela =)

Val
28.01.2013 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na dánská jména a názvy ulic..... ale pak se nedalo od knížky vyloženě odtrhnout . Napínavé, neuvěřitelně čtivé. Je to mé první setkání se skandinávskou literaturou tohoto žánru a jsem vyloženě nadšená..... Takže za pět (hvězdiček) :-)

Eidalon
24.01.2013 4 z 5

Žena v kleci je Olsenovým prvním dílkem ze série o kodaňském policejním oddělení Q a zatím napsal vedle Ženy v kleci další tři knihy (Žena v kleci – první kniha série, Zabijáci – druhá kniha série, Vzkaz v láhvi – třetí kniha série a Složka č. 64 – bude čtvrtou knihou série).

Shodou okolností jsem zatím vydané tři knihy v češtině (Složka č. 64 se chystá na rok 2013) četl (Vzkaz v láhvi, Žena v kleci, Zabijáci) v krátkém sledu za sebou, jen to pořadí mělo být trochu jiné a tak mohu srovnávat styl a pointy všech případů.

V románu Žena v kleci za poněkud zvláštních okolností teprve vzniká speciální oddělení Q a má vedle hlavního vyšetřovatele a vrchního komisaře Carla Mørcka i Asada, Carlova nedoceněného kolegu. Prostořeká Rose (se kterou se na oddělení setkáte později) se k malému speciánímu týmu oddělení Q přidá až v knize Zabijáci.

Komisař z oddělení vražd Carl Mørck prožije velmi traumatickou událost. Při vyšetřování je na místě činu zabit jeho kolega, další nejbližší spolupracovník postřelen tak, že ochrne na celém těle a sám Carl vyvázne jen s lehčím zraněním. Vše si klade za vinu, je v depresi, neumí vyjít s kolegy, ztrácí sociální cit, stává se pro své kolegy a nadřízené nepohodlným. Zároveň je ale skvělý vyšetřovatel a tak, když vznikne politický tlak na vytvoření celostátního policejního oddělení, které by se věnovalo starým nevyřešeným a odloženým případům (oddělení Q), jeho nadřízení umě využijí situace a Carla povýší na vrchního komisaře oddělení Q. Uklidí Mørcka do sklepení policejní budovy, přidělí Asada, později Rose a nechají vlastnímu osudu v záplavě nevyřešených případů . .

Carl přeřazení chápe jako povýšení z nutnosti (vyhodit ho dost dobře nemůžeme, a tak ho povýšíme) a na funkci zpočátku rezignuje. Ale Asad se jeví jako dobrý katalyzátor. Neustále dobře naladěný, iniciativní, skrývající neobjevené možnosti a tak trochu stále zahalen tajemstvím o svém původu, rodině a příchodu do země (Syřan, který požádal v Dánsku o azyl) nakonec probudí v Carlovi zájem o jeho první případ oddělení Q – záhadné zmizení mladé, krásné a chytré političky Merete Lynggaarrdové, od jehož zmizení, vyšetřování a následmém pozastavení vyšetřování, když se dostane do „mrtvého bodu“ uplynulo v době, kdy Carl případ znovu otevírá pět let.

Rozbíhá se příběh, který svojí skladbou a zaměřením je velmi podobný knize Vzkaz v láhvi, ale jelikož Žena v kleci byla napsána jako první, tak ve Vzkazu v láhvi Olsen tak trochu „vykrádá sám sebe“. Je ale pravdou, že Žena v kleci nemá tak dobře propracovaný příběh a sofistikovaného pachatele, zde je vidět Olsenův „vývoj“.

Román začíná prologem, ze kterého se čtenář dozví, že někde je vězněna a to za dost krutých podmínek mladá žena, která nechápe kdo a proč ji vězní. Pak kniha pokračuje popisováním okolností vzniku oddělení Q a Carlovu zlost na postupy na něm uplatňované. Nic nepomáhá ani jeho platonické dvoření se Lis a posléze nové psycholožce Moně Ibsenové.

Postupně příběh nabírá gradaci (i zde je velmi silná podobnost s knihou Vzkaz v láhvi), kde se děj odehrává ve dvou rovinách a dvou časových úsecích. Tou první je osud mladé političky Merete a časové rozpětí od roku 2002 – 2007. Tou druhou je vyšetřování jejího případu Carlem, které se rozbíhá počátkem roku 2007.

Merete je násilně odtržena ze svého života, od svého postiženého bratra o kterého se stará, a vězněna za nelidských podmínek v přetlakové betonové komoře, ze které není úniku a kde je plně v moci svých věznitelů. Příběh se rozvíjí v jednotlivých vstupech, ve kterých Merete posléze začíná chápat, proč je vězněna a co to všechno znamená. V poslední fázi svého pětiletého věznění poznává své věznitele a dozvídá se termín své smrti. Celou dobu se snaží udržet si jasnou mysl a mít alespoň část vývoje svého věznění pod kontrolou – přetlaková komora neumožňuje uniknout ven, ale ani se dostat lehce a rychle dovnitř.

Carl v celkem jasném případu, který byl pozastaven, když se vyšetřovatelé v roce 2002 již nedostali nikam dále a všechny stopy skončily neúspěšným prověřením, postupně nachází trhlinky, později trhliny a nakonec se mu celý příběh poskládá v ucelený obraz.

A Olsen jako skvělý režisér obě dvě dějové linie postupně spojuje do stejného časového úseku – Merete zná termín své smrti, který se den po dni blíží a Carl se den po dni blíží k pachatelům, aniž by časové okolnosti Meretiny smrti věděl dopředu.

Stihne se dobrat k cíli dříve, než termín smrti Merete vyprší? To se dočtete a dozvíte až v závěru románu, který na svém konci opravdu graduje a nenechá vás v klidu knihu odložit. Zároveň se dozvíte mnoho o nenávisti a osudovosti, kdy zcela nevinná situace zapříčiní tragédii, která poznamená mnoho aktérů na celý život a dožene je až k činům, které jsou předmětem Carlova vyšetřování.

Myslím, že se jedná o dobrou detektivní zábavu, román je o něco „slabší“ než Vzkaz v láhvi, ale opravdu jen o něco, dal –li jsem Vzkazu v láhvi čtyři hvězdičky, pak Žena v kleci jsou 3,5 hvězdičky, ale sluší ji i ty čtyři, které nakonec dávám.