Hustej nářez

Hustej nářez https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41373/bmid_hustej-narez-hx9-41373.jpg 4 1422 256

Dávné legendy, které o nich kolovaly v různých civilizacích, nelhaly. Možná, že kdysi byli lidmi, ale změnili se. Změnili se natolik, že jako lidé už jenom vypadají. Říkají si Bratrstvo krve. Vyvolení, kteří se živí lidskou krví. Nikdy se však k sobě nechovali jako bratři. Desítky klanů spolu po tisíciletí bojovaly o moc a vládu nad lidmi, jejich územím a říšemi, jež vznikaly a zanikaly podle toho, jak ve své skryté válce vítězily jednotlivé klany. Dlouho se považovali za nejmocnější bytosti na světě. Jenže svět, který znali, byl jen malou součástí vesmíru. Z jeho nekonečných dálek se vynořili Kartani, jimž se jejich vlastní svět zdál malý, a kteří se rozhodli ovládnout planetu Zemi a její obyvatele zotročit. Invaze se cizincům podařila. Měli vyspělou techniku a zbraně, které ty lidské stonásobně předčily. Jenže svět, který ovládli, už své vládce měl. A ti se, narozdíl od lidí, tak lehce podrobit nenechali…... celý text

tlllk
12.08.2015 4 z 5

ako audiokniha to bolo celkom fajn, teda až na ten úbohý vybraný slovník, pesničky od Rytmusa by vedľa tohto mohli účinkovať v "zlatej bráne".... čakám na semafore, stiahnuté okienko, počúvam si knihu a vtom zistím že na mňa čučí celá autobusová zastávka .....

Aildrin
11.08.2015 odpad!

Nehustej nářez jsem se rozhodl číst, protože mám rád autory typu Kopřiva/Kulhánek, ale tady v tom případě jsem už po chvilce čtení zjistil, že kniha není ničím jiným než drze okatou vykrádačkou Cesty krve a Nočního klubu. Invence ze strany autora je nulová, navíc absence vtipných hlášek a humoru obecně, pokusy o drsnost se často zvrhávají v trapnost. Chuť do čtení mi kazily i laciné sex scény. Vydržel jsem až do konce, ale jen proto, že nerad hodnotím nedočtené knihy. Pokud bych měl autora hodnotit podle téhle, musel bych napsat, že Kotleta je vykradač a netalentovaný spisovatel a vysoké hodnocení Nářezu vypovídá zejména o nízkém literárním vkusu jeho fanoušků. Každopádně měl Kotleta dobře zmáknutý marketing, jinak by s takovou slátaninou těžko mohl uspět. (Jinak pokud jde o Kartany, přijde mi, že si autor název vypůjčil ze skvělé ságy Země upírů od E. E. Knighta, ve kterém svět ovládli Karaňi.)

tisha8409
06.08.2015 odpad!

Slyšíte taky mezi těmi řádky ten výtlem Kotlety ?
Jakou má, chlapec jeden vtipná, radost z toho, jak hezky umí vzít dílo jiných a poničit ho vlastní rukou a že mu to druzí ještě nadšeně žerou??
To, že tím pádem hodnota původního díla i autora jen stoupla mu zřejmě nedošlo.

Pro mne je tento autor slaboduchý blbeček rádoby vtipálek a drsňák, který ale nemá co vlastního nabídnout.
A takové typy, jak známo, mají nejvíce následovatelů, proto se tomu mega nadšení z těch nic-výplodů nedivím.

Takže ač milovnice fantasy a divnejch potvor, tak jemu s chutí říkám NE.
(proč tu není možnost nálepky BRAK?Tady bych věděla, že je na místě! )

machalcz
30.07.2015 5 z 5

A to jsem si myslel, že Kulhánek je můj favorit, moje hvězda, moje inspirace. Pak si přijde Kotleta a všechny mé iluze nesměle odkráčej s nudlí utřenou do rukávu. Tohle je prostě nářez. Kluci (Kulhánek a Kotleta) se mi v knihovničce poperou :)

mitko
14.07.2015 4 z 5

Zrovnanie s Kulhánkom je namieste. Hlavnými hrdinami sú bytosti s nadľudskými schopnosťami, proti ktorým stojí nepriateľ, ktorý ho predčí čo do počtu tak aj prostriedkov a tak im nezostáva nič iné ako utekať a cestou spozná dievča, ktoré sa stane jeho veľkou láskou. Hrdina je tu taktiež cynik, ktorý si strieľa zo seba a z protivníkov aj pri najhorších situáciach. Tým ale čím sa Kotleta líši je pridanie trocha sexu. Kulhánek sa ho štíti ako upír kríža (teda nemyslím upíra v tejto knihe :)). Kotleba má problém s hláškami, kedy ich vypúšta na každej strane a preháňa to snimi. Taktiež akcia tu nieje moc dobre opísana a skĺbiť ju s dejom mu ešte moc nejde ( takže na Kulhánka ešte zdaleka nemá). Ale keď si odmyslím tieto veci, tak stále sa jedná o dobrodružnú jazdu, pri ktorej tečie krv potokom a dokáže človeka upútať počas celej knihy. Len nič viac. Slabšie 4*

Belgarion
13.07.2015 3 z 5

Trefné hodnocení marlowe. Kotleta chce být hustý a hustější, ale chybí mu k tomu Kopřivův vtip, nadhled a sebeironie a Kulhánkova/Žambochova schopnost vystavit děj a akci. Sérii nelze upřít zajímavý námět, ale postrádám poctivou skromnou fantasy. Obálky a názvy knih celé série zhltly většinu avizovaných zvrhlostí a zbylo už jen pár sprostých slov a trochu krve. Kotleta svým image přiláká mnohé čtenáře, ale na českém fantasy/sci-fi poli je jako pubertální chlapec, kterému roste chmýří na bradě.

betys6914
17.06.2015 4 z 5

Parádní oddechovka, jakmile začnete, nemůžete přestat. A ty přirovnání jsou něktěrá více než epická.

Ereniss
12.06.2015 5 z 5

Touhle knihou jsem se vlastně s Kotletou seznámila. Kdosi v mém okolí na to pěl chválu, tak jsem po knize v knihovně hrábla, že to jako zkusím. No nestačila jsem se divit, jak mě taková "ptákovina" pohltila. Celkový čas čtení pár hodin, ale knihu jsem neodložila dříve, jak po otočení poslední stránky. Asi se to nezařadí mezi skvosty literatury, ale rozhodně to má své kouzlo a atmosféru. Prostě je to hustej nářez!

marlowe
16.05.2015 1 z 5

Jelikož autor sám sebe nebere vůbec vážně (viz jím poskytnuté "autobiografické" rozhovory), nelze brát vážně ani samotný jeho román. Což ale neznamená, že se nemůžeme pokusit o jakés takés hodnocení za použití obecně platných měřítek.

Hustej nářez je ve skutečnosti prachobyčejná počítačová střílečka přepsaná do lineárního příběhu, okořeněná popisy brutálního násilí a zahuštěná nenápaditými (a bez invence napsanými) sexuálními scénami.
Bohužel se celé vyprávění odehrává v jediné tónině a svojí strukturou připomíná monotónní písničku poskládanou ze tří not.

Není to ani sci-fi ani parodie na sci-fi, spíše taková schválnost, pokus "něco za každou cenu napsat" a zároveň ozkoušet, kam ještě je možno zajít a co ještě konzument této literární podmnožiny (literatury podobného ražení) unese.

Autor si může dělat ze čtenářů šoufky, zcela legitimně může v poskytovaných fiktivních rozhovorech tahat ctěné publikum za fusekli, ale když jednou napíše něco, co vydává za román, musí počítat s tím, že jeho "produkt" bude jako "román" také posuzován, respektive, že ho budou číst nejenom skalní fanoušci žánru , ale i "normální čtenáři", kteří ho budou hodnotit běžným metrem…

Už přečtení prvních stránek ve mně evokovalo zcela realistickou představu: rybník před výlovem se zvednutými stavidly a s čepem, kterým se valí všechno to nahromaděné bahno, špína a žabincový hnus.
Člověk se při četbě nemá čeho chytit, křivka celé story zůstávala v lineární rovině – na jedné jediné frekvenci – a co je nejdůležitější, knize chybí jednotící příběhová linka, která by celé vyprávění svazovala do smysluplného celku. Jinými slovy, děj románu na nás od první do poslední stránky stříká jako voda z trávníkového zavlažovače, stejně chaoticky, stejně odosobněně, stejně únavně a monotónně…

V některém komentáři (viz níže) se objevil názor, že "Nářez" napsal Jiří Kulhánek (pod pseudonymem "František Kotleta"), ale já tuto úvahu považuji za zcela scestnou. Protože existuje JEDINÁ podobnost s Kulhánkem, a to, že oba autoři s velkou chutí píší o zvrhlostech. Ale tam všechna podobnost končí – a všechna ostatní srovnání pajdají na obě nohy, protože Kulhánek alespoň umí (jak už jsem podotkl v komentáři k jeho Nočnímu klubu), postavit výborný příběh, sakra dobře rozumí termínu "střídání rytmu vyprávění", umí pracovat s detailem i celkem, umí vygradovat děj i dialogy, v pravý čas dokáže sáhnout po humorné vsuvce, ovládá filmový střih atd., atd., atd.… – z kterýchžto dovedností Kotleta nezvládá ani jedinou. Takže úsměvnou teorii o možném "Kulhánkově pseudonymu" můžeme směle vyškrtnout ze seznamu konspirací.

20% za snahu.

Giný
26.04.2015 5 z 5

Zábavné, energické, krvavé a zcela jistě velmi zajímavé a chytlavé! Nepřemožitelný Gerhard i Jan nemají chybu...děj tak napjatý, že se kniha nedala odložit! Těším se až si přečtu další díl a užiju si další hustej nářez! Doufám, že žluťásci dostanou od ostrozubek pořádnou nakládačku!

Terva
19.04.2015 5 z 5

Ze začátku jsem se této knihy strašně bál. Nevěřil jsem, že pan Kotleta vymyslí něco nového
na Zemském povrchu...a on vymyslel.
Tohle jsem přečetl jedním dechem a pak ještě jednou a než vyšla druhá kniha přečetl jsem to po třetí. Jednoznačně největší hodnocení.

wally
14.04.2015 4 z 5

Kulhánek je Kulhánek, ale zvědavost mi nedala a tak jsem si pořídil i sérii Bratrstva krve...a musím říct, že to nebylo špatné...četlo se to opravdu velice rychle, zábava a akce tak akorát a třeba pro mne byla používaná přirovnání skvělým vtipným osvěžením....jdu na další díl....

xxiixxi
12.04.2015 3 z 5

Ze začátku jsem byla nadšená, že jsem si půjčila takovou bombovou knihu a že tohle je určitě Kulhánek...ale! Postupem času se objevovalo čím dál víc ulítlejších přirovnání a víc víc věcí, které mi už u Kulhánkových knih vadily. Navíc jsem už od začátku nesnášela Petru a úhlavní nepřítel si určitě zasloužil konec trochu propracovanější. Ale jsem ráda, že jsem si to mohla přečíst něco, co se hodně podobá původní tvorbě Kulhánka.

Claudius
03.04.2015 4 z 5

Prostá, přímočará, oddechová knížka, jejíž jedinou drobnou nevýhodou je, že celý děj by se dal popsat pouze slovy "bum bum" a "ach ach". Rozhodně si plánuji přečíst další díly.

vorenus
01.04.2015 5 z 5

Tohle nemá chybu!Je to vtipný a na české poměry skvěle akční.Člověk se s každou stránkou baví víc a víc.Nejspíš jsem našel svého dalšího oblíbeného autora.

Doli
25.03.2015 5 z 5

To je jízda. Prostě upíři, jak maj bejt, Žádný srandovní stmívání a True Blood. Od začátku až do konce nářez a pěkně hustej.

Cibak
05.03.2015 5 z 5

Že by se Kulhánek vrátil??? Jako první jsem přečetl od Kotlety Příliš dlouhou swingers párty. No a ta mne zas tak nepřesvědčila, ale tohle jo!!! Prostě Hustej nářez.

OldaB
01.03.2015 3 z 5

Čekal jsem víc, to přiznávám. Po výborné swingers party mi tohle přijde trochu krotké. Ke konci jsem se už trochu nudil a to mám tenhle druh literatury rád. Možná mi to prostě jen nesedlo.

Tamten
26.02.2015 5 z 5

Těžko říci, jestli Kotleta je pseudonim kulhánka či nikoliv. V každém případě styl psaní je dosti podobný a i když je příběh poměrně přímočarý, je to prostě nářez.

vlkodlaq
24.02.2015 4 z 5

Velmi dobré čtivo, jen pro zkušenější sci-fi čtenáře je tam příliš okaté plánování, všechno odsýpá až nepřirozeně jednoduše, překážky jsou podávány tak, že se vlastně nic neděje a pohoda, děj je pospojován poslepován příliš přímočaře. Nejsem příznivcem megasložitých zápletek v xy dějových liniích (trůny..), ale tady je to zase příliš jednoduché, přesto (nebo proto?) se to četlo skoro samo a jistě tenhle flák masa jistě za pár let chytnu do ruky zase (tím myslím celou sérii).

Ke své předchozí poznámce k autorovi a možnosti, že by to mohl být sám Kulhánek, či v holportu s někým dalším. Teď už si tím nejsem tak jistý, kdyby se Kulhánek snažil potlačit svůj přirozený styl a do svého díla přidal více vulgarismů a sexu, nejspíš by to vypadalo nějak takhle. Po přečtení 1,2,3 nářezů bych nyní na otázku, zda-li si myslím, že to napsal Kulhánek pod pseudonymem bych odpověděl: je to možné.