Boží mlýny

Boží mlýny https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504411/bmid_bozi-mlyny-8f3-504411.jpg 4 79 30

V románu Pavla Hrdličky se opět přesuneme o několik století do minulosti, konkrétně do 14. století, kdy na Velikonoce probíhal v Praze pogrom zaměřený proti Židům. Autor v románu opět velmi barvitě popisuje nejenom Prahu této doby, ale také rozplétá napínavý detektivní příběh na pozadí tehdejších událostí.

Vestička
31.03.2023 4 z 5

Kateřina vyvařuje a chce látku na šaty, Šebek hamoní , konšelé hamoní ještě víc než Šebek. Král je stále nepřítomen, Václav vyšetřuje. Nic se nezměnilo, v dobrém ani ve zlém. Krásná čeština, milí lidé, nějáká ta vražda, nějáký ten soud, potrestaní zločinci a šlus. Mrzí mě, že z tak dobrého tématu autor nevytřískal víc. Pogrom na židech si o to vyloženě říkal. Ale jako audiokniha to bylo naprosto, ale naprosto geniální.

Shardlake
28.03.2023 5 z 5

Knížku jsem slupla jako malinu. Podrychtář Václav od Černého koně se opět zasloužil o to, že na každého jednou dojde, ať je to pán či kmán. Jen se musí spravedlnosti poskytnout čas. Ráda se budu ke knihám tohoto autora vracet.

Boby17
17.03.2023 5 z 5

Další, a asi už definitivně poslední, příběh podrychtáře Václava se mi opět líbil a byla to rychločetba. Každopádně pogrom v židovské čtvrti se stovkami zavražděných byl hodně smutnou událostí, zvláště při odhalení jeho pravé příčiny. Naštěstí podrychář Václav má všech pět pod čepicí a boží mlýny melou, byť v mnoha případech až moc pomalu. Dávám všechny hvězdy a doufám, že v hlubokém šuflíku nebožtíka pana autora se přece jen ještě nějaký příběh najde...
A pozitivní je, že tato knížka splňuje 4. úkol ČV 2023.

Jaruš7
08.03.2023 5 z 5

Příjemná četba.
Dobro a pořádek má nezadatelné právo na existenci v královském městě Pražském.
Neboť daně se tak snáze vybírají a král i lid je spokojený.
Jenže škodná se vždycky najde a vychytralost to zkouší zas a znova.

Citace:" Co tě to napadlo, magistře, prodávat pozůstalost toho vraha jako nějaké svaté relikvie? Ty jako představený biřiců jsi téměř úřední osoba."
" No jo, ale jsem téměř mizerně placenej! A hlavně - když můžou na tržišti prodávat zuby svatý Apolény, proč bych nemohl já prodávat zaručeně pravý ostatky po tom podrazníku J.? Když jsem z něj nic nevyrazil, dokud byl živej, tak jsem se teď trochu zahojil. To bys, podrychtářskej, nevěřil, kolik bab v tu jeho svatost věří."

Škoda, přeškoda, tak alespoň Dík do nebe.

Galadwen
21.02.2023 4 z 5

Komu se líbily předchozí knihy s podrychtářem Václavem, bude se mu líbit i tato. Je bližší prvnímu dílu (Smrt nosí rudé škorně) než některým pozdějším (Úkol pro šaška) - mozaika drobných příběhů spojených společným tématem, v tomto případě je to pozadí pogromu na židy z roku 1389.

nero 13
20.02.2023 5 z 5

Tak tohle je nejspíš už opravdu poslední kniha od pana Hrdličky, tedy pokud není ještě něco hluboko v šuplíku, a jako vždy jsem se bavil, magistr Šebek je zde obzvlášť hamižný po nějakém to grošíku, biřici lelkují a nasávaj ve Šmerhově pivo, konšelé jsou většinou stejní jako ti dnešní, neboli hledící si hlavně své kapsy, a podrychtář Václav od Černého koně soudí případy do deseti kop bez jednoho lotu.
Děkuji panu Hrdličkovi za jeho tvorbu, a už se těším až si všechny jeho knihy přečtu znovu.

tygřík2
15.02.2023 5 z 5

Příjemné, mile vtipné, chytré, barvité, hned se pozná rukopis páně Hrdličky. To si, podrychtářskej, piš!

Turlogh
25.01.2023 5 z 5

Další vynikající historická detektivka s podrychtářem Václavem. Mohu jen doporučit k přečtení, jako celou tuto sérii. Souhlasím s oběma dalšími komentáři, je to vážně škoda. Howgh.

kolacky
08.12.2022 5 z 5

Souhlas s horskýmvlkem, tenhle příběh bych taky zařadila jako druhý v sérii. Věčná škoda, že jich pan Hrdlička už víc nenapíše...

horskejvlk
02.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha která se čte tak jak všechny ostatní díly sama. Boží mlýny jsou v podstatě druhým dílem tohoto románu o Václavovi od černého Koně s celkem teď již sedmi knih. Škoda že se asi již žádný jiný nevydaný rukopis od pana Hrdličky nenajde. Tento příběh je opět barvitý a plný. Skvělé na spisovatelově umu je že si vybírá detektivní rozměr a dívá se vždy za kulisu,nevyžívá se v naturalismu- a že se tento židovský pogrom-masakr žánrově nabízel. Jediné co bych vytkl je Tisk nevím proč nakladatel zadal tiskárně zmenšil písmo, když stránky neušetřil a standartní velikost písmen z předchozích knih zmenšil i intenzitu inkoustu tisku. Tisk působí vybledle a zmenšená písmena jsou nekonformní. Na takto kvalitní knihu je to hanba.