Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách? https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352336/bmid_blade-runner-gFV-352336.jpg 4 1005 150

Blade Runner série

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Do Androids Dream of Electronic Sheep? , 1968

Lenka Žofka
14.01.2013 5 z 5

Nesní....ovečky a jakákoliv jiná zviřátka jsou pro ně jen jakési TO, k čemu neumí mít emotivní vztah...Knížka výborná....konečně se můžu podívat i na film

lazarus
03.01.2013 5 z 5

Blade Runner je výborná knížka, ale protože film patří k mým nejoblíbenějším, tak jsem se během čtení nemohl přeorientovat na trochu jiný děj a postavy se mě s těmi z filmu prolínaly. Directors Cut filmu se mě nakonec zdá trochu lepší, než předloha, protože některé postavy mě ve filmu byly sympatičtější i když děj byl možná jednodušší. Jako vrcholné Dickovo dílo bych to taky neoznačoval. Pan mistr dle mého názoru napsal působivější díla. Například neskutečně zábavný Ubik, nebo Marsovský skluz v čase.
Pět hvězdiček, ale s odřenýma ušima.

suloco
31.12.2012 5 z 5

Totální ponoření! Pro mě asi nejlepší urban scifi co kdy bylo! Celé se to odehrává během jednoho dne. Jednoho (téměř) normálního dne lovce replikantů. Lovec replikantů zní sice cool, ale jak píše Jurcek, Rick Deckard je spíše životem unavený úředník, než hrdina. V knize to přesně vystihuje Deckardova žena: 'Nejsem policajt.' - 'Ne, jsi něco mnohem horšího..'. Netěšte se tedy na nervy drásající thriller. Tohle je spíš postapo noir, kterému pomalu dochází dech. Ne ne, to byl kompliment! Ta atmosféra bezútěšnosti a deprese je nepřekonatelná. Máte tu dokonce zvláštní strojky ovlivňující mozkové vlny, takže si nastavíte, jakou chcete mít náladu - vyvinuto pro boj s depresemi po globální jaderné válce. 'Konec již přišel..jen někteří lidé ještě žijí.'

Jak se Dickovi podařilo do tak útlounké knížky nacpat tolik úžasných věcí to nepochopím. Český překlad je velmi solidní, originál jsem neměl touhu vyhledávat. Dick se ve svém světě nenimrá jako třeba Mieville. Dick svět od první strány využívá na plno jako 100% efektivní kulisy. A myšlenky za tímto dílem? Zásadní!

jurcek
26.12.2012 5 z 5

Filmový Deckard je Phil Marlowe. Knižný Deckard je úradník, ktorý mi pripomína deratizátora. Je to bežný muž s divným povolaním, s bežnými problémami pracujúceho ženatého muža. Len je to celé posunuté do budúcnosti pochádzajúcej z Dickovej fantázie. Jeho spolunažívanie s manželkou, malomeštiacke túžby. ( po skutočných zvieratách.) To ma fascinovalo najviac. Manželská nevera...
Toto Dick robí. Predstavuje si ako by sa asi správali ludia ktorých zasadí do inej reality. Do budúcnosťi. Niekedy zmení minulosť...
Pritom sú rovnakí ako my dnes. Jeho odkaz je že budeme takí ístí. Rovnako ako dnes sa hovorí, že či odkryjeme strechy domov v Debrecíne alebo Isfaháne ľudia riešia tie isté problémy. Manželia sa hádajú, decká sú v puberte... Tak aj naší praprapravnuci budú riešiť to čo je večné...
A tak čítam román o chlapovi ktorý je ženatý má problémy ženáča. Až trápne túži po veciach na úrovni doby. Má celkom blbú prácu. A tak deratizuje. No veľmi na to trafilo. V podstate " na staré kolená"- lebo tento žáner čítajú decká čo by mohli byť mojimi deťmi - som dostal nádherný, trochu bizarný darček, ktorý ma oslovil natoľko, že som si Dicka pridal k obľúbeným spisovateľom. K Pasternakovi napríklad. :o ). Blade Runner by si zaslúžil byť maturitnou otázkou.

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Ano, sní. Ale jen pokud neví, že jsou androidi..

valda
29.07.2012 5 z 5

Rick Deckard je nájemný lovec uprchlých androidů z Marsu. Ti se dají rozpoznat od normálních lidí pouze složitými psychologickými testy, zaměřenými na to, že Androidi nepociťují empatii. Jinak lidé žijí na zemi v takovém post-apokalyptickém světě. Dívají se na kámoše Bustera, sdílejí utrpení s Mercerem, nastavují si nálady. Nejcennější jsou pro ně zvířata jako domácí mazlíčci, protože jich přežilo málo.
Mám z knihy hodně podobný dojem, jako píše v komentáři rodo. Dick je pro mě autor, u kterého mám při čtení takový zvláštní paranoidně schizofrenní pocit. Žádný jiný autor ve mě ten pocit ani vzdáleně nevyvolává. Jinak film Blade Runner mě nějak nezaujal, spíš mě bavil Temný obraz, který mi přišel bližší atmosféře Dickových knih.
Pro mě každopádně jedna ze zásadních knih už jenom silou kterou vás přitáhne do děje, a když si nedáte pozor, tak už přemýšlíte, jestli náhodou ten soused není android, nebo jestli ta kočka náhodou nemá skrytý vypínač. :-)

Jindra.Vosecky
11.07.2012 5 z 5

Paranoidní, pohlcující čtení, popisující fascinující svět, do kterého jsem se zcela ponořil. Film, jak zde již jiní píší, se vydává úplně jinou cestou, která mě osobně nesedí, přestože je zpracován velmi dobře.

rodo
10.08.2011 5 z 5

P. K. Dick byl opravdu paranoik jak vyšitý, ale uměl z toho těžit. Stejně jako v mnoha jeho dalších dílech i v tomto románu zavádí čtenáře do značně paranoidního světa. Nově vyvinutí androidi se dají poznat jen pomocí empatických testů, nebo až posmrtně. Zvířata jsou již většinou uměle vytvořená, živé zvíře je jen vzácností a drahou záležitostí. Lidé se již neumí normálně bavit, ale radši se noří do virtuálních světů, kde je jim líp. Jedná se o velmi ponuré, paranoidní, místy schizofrenní a napínavé čtení. I já musím, stejně jako ostatní komentáře zde, připustit, že film je také dobrý, ale navzdory stejným postavám a podobnému ději je o něčem jiném.

Teyras
02.12.2010 5 z 5

Knížka, co mě donutila přemýšlet, jestli nejsem android :) Těžko srovnávat s filmem, ten podle mě šel úplně jinou cestou a zaměřoval se spíše na jiné věci, dokonce bych řekl, že ani nezkazí prožitek z knihy, když si ho pustíte jako první.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Mistr paranoidní sci-fi a jeho, z mého pohledu, vrcholné románové dílo. Film této knize nesahá ani po kotníky, přestože je tak skvělý..