Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách? https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352336/bmid_blade-runner-gFV-352336.jpg 4 1005 150

Blade Runner série

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Do Androids Dream of Electronic Sheep? , 1968

J.Connor
21.08.2015 4 z 5

Film už léta zbožňuju a očekávání tak byla vysoká. Kniha nabízí jiná východiska či otázky a její temnota je poněkud hlubší. Rozhodně to není špatné čtení, nicméně se prostě nemůžu oprostit od filmu, jehož působivost je až monumentální a kniha mi takový zážitek nenabídla. Zajímavé je, že zásadní postava filmu, Roy Batty, která svou popularitou dle mě zdaleka předčí i Deckarda, je zde odsouzena k poměrně ploché figurce s nedostatkem prostoru.

Skip
11.07.2015 3 z 5

Sci-fi, která není špatná, ale že bych četl něco extra, to teda ne. Celý ten příběh šel docela velkou oklikou kolem mě, nic mi to neřeklo ani nedalo, nebylo se nad čím zamyslet a ani mě to aspoň nepobavilo. Takže pro mě poněkud průměrná záležitost.

Martin_Eli
09.11.2014

Všichni tuhle knihu hrozně chválí, ale já se přiznám, že mě příliš nebavila. Děj mě nedokázal patřičně vtáhnout, netěšil jsem se ani na závěrečné rozuzlení a myslím, že podrobnosti z celého příběhu do pár dnů zapomenu. Tím ale knihu nehaním, téměř všichni jí chválí, mě prostě ale evidentně nesedla. Možná je to také dobou, kdysi to možná bylo objevné, ale dnes...prostě jen ohraná variace:)

Serja
19.10.2014 5 z 5

Ta všudypřítomná schizofrenie mě bavila. Film se na knihu nechytá.

katyka
09.10.2014 5 z 5

Toto je jedna z tých kníh, ktoré vám buď sadnú, alebo nie. A ak vám sadne, budete totálne nadšení. Toto je prvá moja kniha od Dicka a je mi jasné, že si od neho zoženiem všetko, čo sa len bude dať. Parádna pochmúrna atmosféra, zvláštna mystika a geniálne originálne nápady - jedinečná kombinácia, ktorej aspoň ja nemôžem odolať.

lord-artoo
18.08.2014 5 z 5

Tak předně: KONEC SROVNÁVÁNÍ S FILMEM!

Philip Kindred Dick je Franz Kafka druhé poloviny 20. století a "Sní androidi o elektrických ovečkách?" je toho jasným důkazem. Limitovat knihu na pouhý příběh je asi tak stejně smysluplné jako se vyžívat v hmyzích superschopnostech Řehoře Samsy, nehledě na to, že taková redukce nutně povede k nepochopení závěru díla. Přiznám se, že já sám jsem věnoval půlden hledání odpovědi na tuto otázku, což mne dovedlo k názoru, že definitivně platná odpověď zkrátka neexistuje.

"Všechno je pravda", řekl [Rick Deckard]. "Všechno, co si kdo kdy myslel."

Dílo je obtížné na pochopení - opravdové pochopení - a nabízí nesčetně mnoho myšlenek, ať už načrtnutých či dokreslených. Gotta Catch 'Em All!

Ivan F
09.06.2014 4 z 5

Nadšený som nebol, ani sklamaný. Od Philipa K. Dicka vždy čakám viac. Aj teraz som dostal poriadnu porciu, ale nie príliš výživnú. Okrem toho som sa nedokázal oprostiť od porovnávania s nepodareným rovnomenným filmom a možno práve to zráža hodnotu tejto knihy. Naopak, na rozdiel od filmu, temná atmosféra knihy je brilantná. A ešte niečo: Androidi nesnívajú o ovečkách. :-) Možno o niečom inom áno, ale o ovečkách nie. Druhá vec je plochosť okolia a ľudoprázdny svet, to mi skutočne nesadlo.

Lmslaver
05.05.2014 4 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale film se mi líbil více. I z důvodu logiky příběhu, kdy ve filmu musí Deckard vypátrat androidy sám a v knize mu jejich polohu pošlou z policejního oddělení jako na talíři a on je jde jen zlikvidovat. Temná atmosféra z knihy i filmu je takřka totožná což je super, u filmu je pak výrazné plus za detektivní pátrání po replikantech a taky závěrečná pointa, která mě v knižní verzi tak nějak trochu zklamala. Určitě by ale na mě kniha zapůsobila více, kdybych se k ní dostal dříve (před dvaceti-pětadvaceti lety).

DRALI
22.04.2014 3 z 5

Film Blade Runner je pro mne jeden z nejlepších vůbec, od knihy jsem toho čekal asi moc. Je pro mne spíše zklamáním. Jsou tam pasáže, které ve filmu nebyly (a je jich dost) což příběh a celé téma obohacuje. A pak také pasáže, které jsou bohužel velice nudné. Celkově svět působý prázdně, ve filmu je to přesně naopak. Mercera a kámoše Bustera jsem jednoduše nepobral..

Eridan
17.04.2014 4 z 5

Co se týče porovnání s filmem: Celkově mě více přitáhla kniha. Hlavně svými myšlenkami. Obrazově je propracovanější film. Bohužel scénář si zachoval i nelogické momenty knihy (likvidace některých androidů, vynořování postav a záchrana hlavního hrdiny, upadnutí zbraně v závěrečném duelu,...). I opěvovaná závěrečná scéna s odpuštěním androida mi nepřišla věrohodná (očividně je to zabiják, psychotik, zabijí mu milenku a on zachrání jejího vraha?). Některé filozofické úvahy jsou zajímavé (proč máme tak krátký život? Zabili jsme svého Otce?), ale v knize mi přišli zajímavější (Mercer vyzývá k dohadům a dává více otázek než odpovědí). Sečteno podtrženo - film i kniha mají neopakovatelnou atmosféru. Kniha je bohatší myšlenkově, film vás strhne svými obrazy.

Eridan
17.04.2014 4 z 5

Blade Runner si mě získal - svou nenáročnou délkou, svými náročnými myšlenkami a úvahami (je Mercer protopyt boha? Potřebujeme ho? Jaká je role utrpení v životě člověka a pokusů o výstup z něj? Je lepší někdy udělat věc špatnou než dobrou? Je empatie to, co nás odlišuje od strojů? ... ). Hlavní charakter je spíše antihrdinou a je vržen do víru událostí spíše náhodou. Podobnou náhodou občas likviduje i své oponenty (snad jen toto mi na knize vadilo. Nexus 6 je v knize vychvalován jako prototyp inteligentního stroje, ale nedokázali mě svým chováním přesvědčit. Jejich likvidace je občas nelogická). Kniha sálá neklidnou atmosférou a pnutím hlavních hrdinů. Ideály a vztahy ztrácí sílu a mínění okolí je často dvojsečné. Takto by se dala popsat tato kniha, která ve vás něco zanechá.... Vřele doporučuji!

Muflonius
03.02.2014 5 z 5

Je to kultovní kniha kultovního autora. Předloha kultovního filmu, který je skvělý, ale přece jen předlohu nekopíruje přesně. Postava Mesmera, elektronické ovce a vůbec imaginace a snovost některých scén. To vše zabaleno do postapokalyptického prostředí. Byly doby, kdy jsem si nedokázal užít knihy tohoto autora. Pak se to zlomilo a nemohu se jich nabažit. Co však oceňuji nejvíce je originalita.

GOD-Complex
24.01.2014 4 z 5

Vyborna kniha, ale zaroven jeden z mala pripadu, kdy je film lepsi, nez kniha. Predloha je sice skvela, ale Blade Runner ve filmove podobe s noirovou atmosferou, epickymi obrazy temne budoucnosti Ridleyho Scotta a predevsim legendarnim soundtrackem Vangelise je neco, cemu knizka proste nemuze konkurovat. 8/10

opic 12
23.01.2014 5 z 5

První dostaveníčko s autorem a hned tento román. Sní androidi o elektrických ovečkách? Už ten název je dokonalej :-) Film vizionáře Scotta, byl pro mě srdcovka,o to větší překvapení,že kniha je uplně jiná,tedy jak je vlastně u PKD zvykem. Ono převýst na plátno uvěřitelně věrohodně Dickovy světy je věru dozajista oříšek :-) Další parádička z hlavy tvurce alternativních labyrintu mysli,psých,schizofreních zákoutí,časových smyček,spousty jiných možných i nám skrytých věcí a přece zase uplně jiná. Sféry fantazie budoucnosti-živé přítomnosti,vydané už v roce,pro nás obvzláště bolestným 1968,ale to už je zase jiný příběh.

Rawen616
20.09.2013 3 z 5

Nejdříve jsem viděl film, takže kniha pro mě byla lehkým šokem. Je totiž naprosto jiná, dějově, charakterem postav i popisem celého toho světa. Obojí je ale velmi dobré. I tak u mě přecijen vítězí film který je podmanivější.

Thanyss
01.09.2013 5 z 5

Předesílám, že film jsem neviděla, mohu tedy s klidným svědomím hodnotit pouze knihu jako takovou, která je opravdu dobrá. Dick vystavěl svět, kde vás na každém kroku provází opuštěnost, pocit marnosti a deprese. Chytře vás nejdříve vede k tomu, abyste začali sympatizovat s nebohými, utlačovanými androidy a nakonec vás nechá změnit názor, ukáže vám, jaký rozdíl je mezi uměle vytvořeným člověkem a skutečnou lidskou bytostí.
Z celého příběhu je cítit beznaděj, jedinými záblesky štěstí a údivu pro lidstvo na Zemi, jsou živá zvířata. A ta si může dovolit jen málokdo, protože částky za ně požadované, jsou neuvěřitelně vysoké. A tak si většina lidí pořizuje elektrické náhražky. Jenže ty ani v nejmenším nedokážou nahradit skutečný život, pouze život předstírají.
I když knížka není nijak rozsáhlá, pro zdatného čtenáře je to sousto na pár hodin, zanechá ve vás spoustu pocitů a mě osobně donutil být ještě víc šťastná za to, že moje zvířena je skutečně živá a nepohání ji elektrické obvody.

Budulman
05.08.2013 4 z 5

Oproti filmu, který má temnou atmosféru, kde má post katastrofický svět nádech temného, ale relativně bohatého života, myšleno tak, že člověk má pocit, že svět stále ještě dýchá, knížka má takovou atmosféru navozující spíš prázdnotu.
Skoro mi přišlo, jakoby na zemi kromě hlavních a vedlejších postav už nikdo nebyl...
Prostě jsem měl pocit, jakoby se děj odehrával v totálně vylidněném prázdném městě a že "andíci" jsou na svých místech jen pro to, aby čekali, až je lovec (i když lovec... tuhle roli jsem mu taky moc nevěřil) přijde "zabít".
Jestliže měl román navodit depresivní pocit z prázdna a nicoty, dokonale se mu to podařilo.
Každopádně pokud mám srovnávat atmosféru knihy a filmu, u mě na plné čáře vede v tomhle případě film.

... a úplně bych zapomněl... trochu mi mrazí z toho, že mám doma Nexus 7 :-D

Ronin Roujin
30.06.2013 4 z 5

film je lepší, mnohem lepší (ale kniha špatná není)

Sudlice
17.05.2013 3 z 5

Jeden z mála vzácných případů, kdy film je lepší než jeho knižní předloha. Z knížky jsem nebyla schopná vycítit tu úžasnou atmosféru a i děj mi přišel poněkud jednodušší.

zahadum
19.02.2013 4 z 5

Film Blade Runner je svetovo uznávaný kult http://www.csfd.cz/film/8268-blade-runner/. Film mám vo svojom Top 20 filmov ktoré ma oslovili a zanechali niečo ako " šrám na duši " samozrejme v dobrom. Bol som preto zvedavý na knihu ktorá je predloha tomuto skvelému filmu. Jedná sa o moje prvé stretnutie s P.K.Dickom, samozrejme,že som poznal tohoto fenomenálneho autora hlavne depresívne ladených románov a poviedok na základe ktorých bolo natočených dosť filmov ( Blade Runner, Total Recall, Temný Obraz atď ). Knihu som začal čítať s vedomím,že následný film je dosť voľná adaptácia a skôr si z knihy berie len takú kostru a niektoré detaily. Áno..je to tak..kniha a film sú skutočne dva rozdielne svety...pocit z filmu a z knihy je iný....znie to paradoxne ale je to tak..tá depresia a beznádej vo filme je diametrálne odlišná ako v knihe...a samozrejme naopak. Otázka znie..je to zlé ? po pravde toto bude kniha ktorej neudelím žiadne hodnotenie...rozmýšľal som o tom a rozhodol som sa napísať len tento komentár bez hviezdičiek. Nie som si istý či by som hodnotil správne...koľko by som mal dať ? možno je tri dosť ? možno je päť málo ? skutočne som v rozpakoch..kniha si ide svojou cestou ktorá je originálna a opisuje nám svet tak nelichotivo a pri tom tak pateticky,že je nemožné to skoro brať vážne...film ma silnú pomôcku v hudbe vďaka ktorej sú snové videnie a paranoia viac prítomné. Viem,že tvorba scenára bola veľmi komplikovaná a jestvuje viacej verzii a dokonca aj sám film má status filmu ktorý nemá jasno o čo ide..stačí si pozrieť director cut verziu a to je už skoro iný film ako napr to čo je v TV verzii. Je to tým,že kniha má obrovský potenciál ktorý je ale komplikovane chytiť a vybrať to správne pre príbeh. Každopádne..aby som to ukončil...kniha je skutočne fenomenálna....chce to ale čítať medzi riadkami a domýšľať si svoj vlastný obraz...a ak ste videli film...skúste si jeho hudbu predstaviť alebo ak môžete tak rovno si ju pustiť ako pozadie.