Billy Summers

Billy Summers https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486984/bmid_billy-summers-WpS-486984.jpg 4 733 192

Billy Summers je nájemný vrah, nejlepší v oboru. Ale svou práci zvládne, jen když je terčem opravdu zlý člověk. A teď chce Billy skončit. Nejprve však vezme poslední práci. Billy je jedním z nejlepších ostřelovačů na světě, vyznamenaný válečný veterán z Iráku, Houdini, pokud jde o mizení po dokončení práce. Co by se tedy mohlo pokazit? Nová Kingova kniha je částečně detektivkou a válečným příběhem, ale také románem o lásce, štěstí, osudu a složitém hrdinovi, který stojí před poslední možností vykoupit se.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Billy Summers , 2021

emilieselden
22.05.2023 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, který vás chytí hned od začátku. Bavily mě obě dějové linky. Za překvapivý konec přidávám jednu hvězdu.

denoush
22.05.2023 5 z 5

Ve výsledku se mi kniha moc líbila, ale prvních asi 180 stran se mi četlo velmi špatně. Děj mě tam nijak extra nepohltil a musel jsem se nutit číst dál. Ale potom už se to četlo jedna báseň a byl jsem neustále jako na trní, co bude dál. Zápletky se komplikovaly a nové se objevovaly. Sice jsem si představoval, že to bude trochu jako seriál Dexter, ale bylo to úplně jiné a nadchlo mě to.

Karolina90
13.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem začala číst s tím, že to bude kombinace odstřelovač + King, takže mě tam trochu překvapilo, když přišla na scénu Alice a s ní i romantický nádech, ale nakonec jsem si zvykla a nevadilo mi to. Odpouštím i některé kýčovité momenty. Celkově mě kniha bavila, dobře se četla a dala jsem jí skoro na jeden zátah. A čtenář se dočká i lehkého překvapení na konci, který je docela emotivní.

Kačkalka
30.04.2023 5 z 5

Pro mě velmi emotivní příběh. Hlavní postavu Billyho jsem si oblíbila prakticky ihned. Velmi se mi knížka líbila

callahanh
23.04.2023 4 z 5

Fanouškům Stephena KInga je nepochybně jasné, že své nejlepší romány už dávno napsal a nepotřebuje nikomu nic dokazovat. Přesto je Billy Summers docela překvapení. Na půdorysu obyčejného příběhu o poslední zakázce se totiž postupem času rýsuje zápletka o lásce v pozdním věku a moci literatury, která dovoluje úplně všechno a je natolik milosrdná, že její autor může se svým oblíbeným hrdinou udělat skoro cokoliv. King na to navíc jde docela chytře, protože onen poslední kšeft uzavře velmi brzy a do popředí pak staví vztah dvou hlavních hrdinů a skrývané literární ambice ústřední postavy, které jsou mnohem zajímavější než úvodní premisa. King zkrátka jako nikdo jiný umí vytvořit hodně specifickou atmosféru, v níž i ten nejobyčejnější člověk se stává výjimečným a nelze mu nedržet palce. A i když Summersův vzpomínkový román není nijak excelentní, čtenář by ho nepochybně rád přečetl, protože ho enormně zajímá, proč se stal nájemným vrahem a nešel jinou cestou. Samotný závěr pak je krásně dojemný a jen ilustruje onu sílu literatury, v níž je možné prakticky cokoliv a nechceme-li, aby někdo zemřel, necháme ho žít. Nebýt extrémně pomalé úvodní třetiny, která je šíleně rutinní a vskutku se dost táhne, zasloužila by kniha asi plný počet, protože to, co se děje posléze, je strhující, melancholické a každému čtenáři s minimální touhou napsat knihu u toho musí zaplesat srdce. 80 %

klmonkaa
19.04.2023 5 z 5

Zožralo ma to zaživa, nemohla som to prestať počúvať ani na chvíľu... Pán King je proste spisovateľský boh, nech už ide o horror alebo nie.
Malý neškodný spoiler:
Páčia sa mi zmienky o Peknej vyhliadke (Overlook) a o pohyblivých zvieratách zo živého plotu na obraze záhrady Peknej vyhliadky (Overlooku). Asi iba Stephen King dokáže do svojich kníh vsúvať zmienky o iných svojich knihách tak majstrovsky.

david8843
11.04.2023 3 z 5

Premisa je solidní, představení postav dokonalé, ústřední charakter instantně sympatický. Celé to odsýpá, nájemný vrah se připravuje na svůj poslední job, karty jsou rozdané. V té chvíli přijde první krize. Příběh se zastaví. King začne přešlapovat na místě. Očividně neví jak dál, a tak začne dělat z prdu kuličku. Není ale troškař, proto vytvoří celou novou retrospektivní dějovou linii. Zpočátku to funguje, propůjčuje to hlavní postavě hloubku, bezva. Jenže se to po chvíli zají. A tak mistr vymyslí něco dalšího, a zdržuje a zdržuje.

Celý dominantní střed knihy je skákání tam a zpět po nových postavách a dějových liniích. King hledá nějaký směr, tápe, ale je mu líto přestat psát. Občas, když už je to neúnosné, si přeci jen odskočí k původní premise. Nikdy to ale netrvá dlouho. Nejednou má člověk pocit, že místo jedné knihy čte 3 různé bichle zároveň. Stephen King samozřejmě umí a o kvalitní řemeslo není nouze. Jako celek je to ale zážitek neuspořádaný a neřízený. K tomu všemu se ústřední postava Billyho Summerse pod tím náporem začíná trochu kroutit a ztrácí pevnost.

Když už je King fakt v háji a věc není možné déle natahovat, zachrání se tím nejhorším způsobem. Odloží původní dějovou linii o nájemném zabijákovi stranou a začne stavět úplně nový příběh točící se kolem jedné z mnoha naplavených postav. Působí to pitomě a chaoticky? Samozřejmě. Ale nějakým zázrakem to nakonec celé funguje.

Pohromadě to udrží závěr. Ten se Kingovi, očekáváním navzdory, podařil důstojně. Svázal v něm své rozhárané myšlenky do překvapivě konzistentního celku. Bohužel za to zaplatí původní dějová linie o nájemném vrahovi. Ta vyzní mělce a má problém utkvět. Její postavy jsou postupně redukovány až na dřeň, stal se z nich komparz v úplně jiné hře. Aby si to udrželo poutavost, začíná King využívat provařené, leč fungující klišé. Hlavní housle ale nyní hraje ona nová hlavní dějová linie, kterou začal stavět až někdy v půlce díla. Její závěr je poetický a skýtá i nečekanou originalitu. Vážně, na tu hrůzu velký respekt.

Billy Summers po sobě ale i tak nechává spoustu bordelu. Nevyužité motivy, odhozené postavy, zaniklé linie, logické přešlapy. A taky pachuť neuvěřitelnosti ulpívající na charakterech, které byly napasovány násilím do poloh, kam původně nepatřily. Asi jsou to věci, které jsme si zvykli Kingovi v hororech odpouštět. Pro žánr thrillerů, postavený mnohem více na důslednosti a promyšlenosti, je tohle free-stylové psaní ale nedostatečné.

soupik2012
03.04.2023 5 z 5

King jakožto mistr hororů, si tentokrát odskočil vyučovat všechny spisovatele thrillerů. Neznám od něj špatnou knihu. Jsou pouze výborné, vynikající a zcela mimořádné. A do této poslední kategorie řadím také Billyho Summerse. Napsat něco nového na tak přeoraném poli jako jsou thrillery, je samo o sobě počinem hodným k ocenění. Ale King to navíc dokáže udělat takovým způsobem, že mi příběh bude ještě hodně dlouho rezonovat v mysli. Miluji jeho pomalé tempo vyprávění, které mě vždy dokáže na příběh připravit tak, že na konci nemám žádné nezodpovězené otázky. Audioknihu lze označit také za vydařenou, především je dobře ozvučená, ale občas jsem měla pocit, že pan Jan Teplý který tuto knih načetl, občas trochu huhlá.

pinkstrom
02.04.2023 5 z 5

King na starý kolena napsal něco dost odlišnýho od svých obvyklých knih. A je to hodně dobrý. Některé části mi přišly jako docela velký klišé, ale nezůstalo u toho a nakonec z toho byl fajn čtivej příběh. Pasáže o Falludze mě moc nebavily, ale to spíš proto, že skončily chvili potom, co jsem se začetla. Se zakončením Kingovych knih mívám občas problém, ale tady byl konec luxusní. I se tentokrát těším na filmové zpracování.

Veggi
01.04.2023 4 z 5

Příběh by se mi líbil více, kdyby Billy zůstal osamělým lovcem.

haWranka
29.03.2023 5 z 5

Klasický King. Takže skvělé počteníčko! Pomalejší rozjezd, pro mě těžko uchopitelná hlavní postava, kterou jsem si ale postupně opravdu oblíbila. Děj odsýpal, nenudila jsem se ani vteřinu a trnula, jak to ten King nakonec rozsekne. Ano, ty jeho konce

Jirka1966
29.03.2023 5 z 5

Naprosto brilantní záležitost. Doufám, že to zfilmujou. A že to natočí Darabont. A že Billyho bude hrát Matthew McConaughey - a k němu by se mi líbila Alicia Vikander a 4 Oscary. To by byla paráda :-)

Ísačop
24.03.2023 5 z 5

Trochu netradicni King. Zadny horor a nadprirozeno, ale vcelku poctiva detektivka. Doporucuji.

meluzena
06.03.2023 4 z 5

Billy je elitní nájemný vrah. Jakožto bývalý odstřelovač z války v Iráku má skvělou mušku a vynikající instinkty. Pro svou práci má jedinou podmínku: zabíjí pouze špatné lidi. Tohle je jeho poslední prácička a na té se - jak známo z filmů - vždycky něco zásadně pokazí. Ale to přeci není Billyho případ, ne? říká si Billy.
Na svůj terč čeká dlouho. Příliš dlouho. A pak odvede svou práci a nic se nepokazí. Teda vlastně pokazí. Zašmodrchá se toho až zbytečně moc, a to už před výstřelem.

Stephen King píše tradičně skvěle, příběh graduje, zašmodrchává, klade různé překážky a protiklady, chvílemi je to rodinný piknik, pak výlet do posvětí, trochu Zorro mstitel, road movie a romance - málem jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale Kingovi z toho vyšel zajímavý, a rozhodně poživatelný dort. Jen občas to trochu zaskřípe a vy nevíte, jestli to autorovi prominete protože to je King nebo skřípete zuby protože to je King a pro toho máte laťku automaticky o dost výš.
Mně to přišlo dobrý.

Pár úryvků:
---
"Vybral jsem vám pěknou rohovou kancelář ve čtvrtém patře," řekne Hoff. "Budete tam mít pohodlí. Jako v bavlnce. Nechci ukazovat, ale určitě umíte počítat do čtyř."
Samozřejmě, pomyslí si Billy, dokonce dokážu za chůze žvýkat žvýkačku.
---
Phyllis je hezká, i když nenápadně, spíš jako kopretina než jako pivoňka.
---
Citům holt neporučíte. City jsou jako dýchání, samy přijdou a samy vyjdou.
---
Billy vždycky uměl dobře poslouchat a informace skladoval jako veverka ořechy.
[Nick pošle Billymu sms "Zavolej mi".]
Billy mu zavolá. Nick to zvedne a zeptá se ho, jak se má. Billy odpoví, že se má fajn, akorát že tady jsou tři ráno.
Nick se směje: "To je nejlepší čas na zavolání, protože lidi jsou vždycky doma."
---
Alice se zeptá Billyho, proč se usmívá.
"Ničemu. Jen tě mám rád. Můj kámoš Taco by řekl, že máš v době takové pocem."

prestiggio
04.03.2023 3 z 5

Myslím ze King nebude patriť k mojim obľúbeným spisovatelom. Nehovorím, že je zlý ale mne styl písania nesedí. Často som pri čítaní mala dojem ze som sa v texte stratila.

Vybubu
04.03.2023 3 z 5

Druhá knížka od Kinga, první byla Řbitov zviřátek.. a - pořád ne, pořád to není můj šálek kávy.

Monačte
04.03.2023 4 z 5

Mistr hororu tentokrát nenapsal horor, ale obyčejný thriller. V čem se ale Billy Summers od ostatních kousků Kinga neliší, to je precizně vykreslený vnitřní život hlavního hrdiny, včetně všech pohnutek, myšlenek i charakterových twistů. A že je na tohle přemýšlení času dost, zejména když Billy dlouhé týdny čeká pod skrytou identitou na svůj poslední job. Tenhle vnitřní horor z výčitek svědomí, zapomenutých vzpomínek a co by kdyby je možná ještě děsivější a horší, než kdyby tam bylo ještě víc mrtvých a krve. Mimochodem - závěrečná myšlenka o psaní je moc hezká! Až se mi z toho chce taky něco napsat!

jan0504
01.03.2023 4 z 5

Môj najlepší spisovateľ už asi stráca dych... chýbal tomu drajv...predvídateľný koniec :-(
Beriem, že to nie je fantasy, ani horor, ani nič tajomné (aj keď to mohol zamiešať do deja), ale aj v reálnych románoch je King veľmi dobrý.
Preto trošku sklamanie. Ale stále je to pán spisovateľ :-)

Nomia
01.03.2023 3 z 5

Ze začátku jsem měla pocit, že King už ztrácí dech. Kniha plynula až příliš pozvolna a někde v polovině jsem měla pocit, že je to sice vypravěčsky dobře odvedená práce (ostatně to už je u Kinga tradicí), ale bez jakéhokoliv sexappealu navíc. Chyběla tomu šťáva a říz.
K blížícímu se závěru se můj postoj ke knize postupně měnil a ke konci skoro ukápla slza.

“By then I was a teenager, and teenagers say anything to hurt when they are hurting.”

izka
21.02.2023 5 z 5

Tak tato kniha mě od Kinga hodně překvapila. Ani bych neřekla, že je od něj, kdybych jméno neviděla na obálce. Dříve jsem ho hodně četla, pak už jsem jej nevyhledávala. A jsem ráda, že skrz čtenářskou výzvu jsem jej objevila zpět v této knize. Napínavé, dobře psané.Po dlouhé době dávám nejlepší hodnocení.