Běh o život

Běh o život https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77494/bmid_beh-o-zivot-xQH-77494.jpg 4 2054 329

Běh o život napsaný Stephenem Kingem pod pseudonymem Richard Bachman zná český čtenář pod názvem The Running Man a takto byl uveden do distribuce i film s Arnoldem Schwarzeneggerem (sám King filmu na chuť příliš nepřišel). Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Running Man , 1982

Mikik
10.09.2022 3 z 5

Musím říct, že jsem četla po Pochodu a tohle mi přišlo znatelně slabší. Pořád je to skvělý King, ale něco mi tam chybělo a konec mi přišel už hodně přepísknutý, ale King byl a vždycky bude moje srdcovka . Jen za mě některé jsou prostě mnohem lepší.

Grety
31.08.2022 4 z 5

Jsem z toho taková rozpolcená, četla jsem dál a dál a chtěla nějaký happyend, ale když částečně přišel, nějak mě to zklamalo. Možná byl ten konec, až moc šílený. Každopádně doporučuji .

Moniska2410
31.08.2022 3 z 5

Pro mě to byla taková jednohubka, krátké kapitoly. Celou dobu vás to nutí číst dál a dál. Drsná reality show v ještě drsnějším světě, kde hlavnímu hrdinovy fandí a pomáhá převážná část. Konec mě dostal, ale boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Moje první zkušenost s Kingem v knižní podobě a určitě né poslední.

TheRunningMan
18.08.2022 4 z 5

Pútavo napísaný začiatok, stred mal nejaké slabé chvíľky ale stále ma dokázal udržať v pozornosti. Správny horko sladký napínavý koniec. Takže spokojnosť 8/10

Astonius
12.08.2022 4 z 5

(SPOILER) I přesto, že jsem se zpočátku nedokázala začíst tak, jak jsem doufala, postupem času jsem se od knihy už nemohla odtrhnout. A tohle fungovalo přímou úměrou až do konce, u kterého jsem si pořád říkala, že i když už všechno podstatné víme, snad se ještě něco na těch pár zbývajících stránkách stane. A stalo.... :-) Perfektní počtení to bylo s bezvadnou gradací děje a s neuvěřitelným koncem. Navíc když člověk vezme v potaz, kdy to bylo napsáno a které motivy se ve skutečném životě i vyplnily.... Doporučuji.

maca_t
21.07.2022 4 z 5

Na Kinga krátký, ale dobrý. Jen mi tam chybělo takové to jeho "nadpřirozeno"

syky245
21.07.2022 5 z 5

Od Kinga jsem dlouho nic nečetla a vlastně ani nevím proč. Běh o život jsem četla v rámci výzvy #proctemeabecedu a bylo to skvělé a zároveň děsivé. Už je to dlouhá doba od prvního vydání a King pár věcí opravdu předpověděl. Je to napínavé, bez zbytečného okecávání a opravdu čtivé téměř pro každého.

EvikU.
17.07.2022 4 z 5

Přečteno ve společném čtení a ve výzvě #proctemeabecedu.

Dojmy velké, na tak málo stran je kniha skvělá. Udržuje po celou dobu v napětí. Skončila nechci říct dobře, ale částečně spravedlivě a to se mi moc líbilo.

Moje první kniha od Kinga, tak v budoucnu ještě nějaká přibude, protože se mi kniha četla dobře. Nejsou tam hluchý místa a děj odsejpá.

WonderNika
04.07.2022 4 z 5

Zaujímavé "rýchle počteníčko". Nepatrí to k mojím najobľúbenejším Kingovým dielam, ale nevadilo by mi prečítať si príbeh opäť. Dielo neurazí, ale ani nejak extra neohúri.

petrsli
19.05.2022 2 z 5

Trochu ,,jiný" King, žádná hitparáda, v dnešní době již trochu ošumělé téma (v roce 1982 jistě ještě ne). Ale vcelku čtivá oddechovka.

samkko
17.05.2022 2 z 5

Docela nuda. Začala to parádně (tak prvních 80 stran), ale pak to sklouzlo do té průměrné akční klasiky..

Dragonian
06.05.2022 3 z 5

Takový průměr od pana Kinga. Začátek a konec mi přišel trochu zmatený. Ale celkově dobře vystavěno a prostřední část velice čtivá a napínavá.

2mig1
04.05.2022 4 z 5

Musím přiznat, že jsem asi čekal trochu něco jinýho. Filmovou verzi s Arnoldem Schwarzeneggerem jsem sice neviděl, ale podle fotek jsem si představoval něco velkýho. Jasně, adaptace je adaptace :) No a dostal jsem vlastně vcelku komorní příběh, jehož některý detaily mi až nepříjemně přípomínaly dnešní svět. Ta komornost ovšem platí jen do finále. Který je ve velkým kontrastu k předchozímu ději a King se na něm skutečně vyřádil.

nemluva
17.04.2022 5 z 5

Přečetl jsem to jedním dechem! Je to neuvěřitelně čtivé a zábavné.

DK_Ronie
04.04.2022 5 z 5

Castecne souhlasim s komentarem Bakana ohledne zaveru. Presto za me pet hvezd. Velmi svizna, napinava a dobre ctiva oddechovka. Svym razenim mi to trochu pripomnelo i Orwellovskou budoucnost. Ta cenzura a beznadej vsech, kdo chapou, ze system je na pytel. Proste se o vas postaraji a semelou. A buh vi, kdy se tam taky dostaneme. A prave tahle nikoli nerealna vidina asi dodava temto kniham na sile.

Bakana
03.04.2022 4 z 5

(SPOILER) King použil svět, který se občas ve scifi vyskytuje - namátkou mě napadá Hunger Games. Svět, kde se lidé dobře baví online sledováním, jak někdo jiný zoufale bojuje o život.
Začalo to dobře, bylo to napínavé, Benovi jsem fandila, i když jsem tak trochu nechápala, proč má pořád tolik chuti nas... okolí. Když člověk dostane vyhazov z práce, nemá za co žít a hlavně má přitom zodpovědnost za rodinu a navíc nemocné dítě, většinou ho rebelantství přejde.
Ke konci už to bylo takové přes čáru, všechno to vyhrožování trhavinou a nakonec se střevy venku a bez jakékoliv pilotní průpravy se trefit letadlem do určité budovy ve městě?

jfialova
01.04.2022 4 z 5

Kniha mi svým tématem velmi připomíná Bachmanovku Pochoduj, nebo zemři. Ta mi ale přišla vydařenější-nejsem moc fanda přehnaně akčních scén, kterými se Running man jen hemží; Pochoduj má takovou komorní atmosféru, která mě mnohem více oslovila. Nicméně jde o zdařilý počin, v některých bodech je velmi snadné vidět paralelu s dnešním světem: moc sdělovacích prostředků, touha po senzaci, dezinformace, manipulace... Děj je napínavý a poutavý, vyústění pochopitelné, vyznění Bachmanovsky depresivní.

lenkaabooks
28.03.2022 4 z 5

Pan King nám ukázal další variantu blízké budoucnosti. A v této zemi vládne televize a její Hry. Hry nechutné a zvrácené, těžící z chudoby a neštěstí. Jedné z nich se zúčastní Richards, chlapík sarkastický a velmi chytrý. Závěr je překvapivý ale naprosto pochopitelný.

capricorn__
26.03.2022 4 z 5

Mezi moje nejoblíbenější Kingovy knížky patří právě ty delší a popisnější, proto mě poměrně překvapuje, že jsem docela fanda Bachmanových jednohubek. Kromě toho se mi moc líbí Bachmanův cynismus a celkově jeho vyjadřování, které je oproti Kingovi vybroušenější. "Běh o život" je velmi bezbolestná kniha, která má spád, autor se nikde nezdržuje a hned vás dovede tam, kam potřebuje. "Běh o život" mi skoro připomíná filmový snímek přepsaný v románové formě. Byť jsem fanda knihy, k pěti hvězdičkám mi chyběla větší hloubka a trochu mě rozčilovala předvídatelnost a v určitých místech i nelogičnost. (Do "Dlouhého pochodu jsem se ponořil více.) I přesto příběh doporučuju, nápad je skvělý a atmosféra povedená.

Monike
25.03.2022 5 z 5

Diky CV. Scifi nemusim, ale tohle se mi libilo. Budu se muset podivat i na film :-)