Bábovky

Bábovky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293567/bmid_babovky-DdY-293567.png 4 5707 1485

Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu. Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou? Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.... celý text

Ivuska 11
13.06.2016 5 z 5

Nečekala jsem, že mě pohltí až tak moc, ale za mě rozhodně ano. Nic není takové, jak se na první pohled zdá být. Každý si nese svá tajemství a denně zažívá osobní vítězství i prohry.

marca_m
12.06.2016 3 z 5

Přiznám se, že jsem poněkud podlehla všeobecnému haló efektu a také dobrému dojmu, který ve mě zanechala autorčina kniha To prší moře, a na Bábovky slibující psychologické drama ze současných mezilidských vztahů s hlubokým vhledem do niterného života rozličných hrdinek jsem se opravdu hodně těšila. O to větší je zklamání.
Nebýt známého jména a facebookové popularity autorky, opravdu těžko by Bábovky dosahovaly takové popularity, nejlepších míst na knihkupeckých regálech a vedly v žebříčcích prodejnosti. Co se snaží být psychologickou sondou, je jen povrchním a nepravděpodpobným zašmodrchancem celkem všedních osudů. Pokud bylo úmyslem dát vhled do dvanácti různých charakterů, je trochu problém, že vnitřní život a tok myšlenek všech postav (na němž je vyprávění jednotlivých příběhů postaveno) je svým způsobem zaměnitelný, vnitřní hlas všech hrdinek vyznívá hodně podobně, proto si asi některé komentáře stěžují na obtížnou orientaci v knize, protože postavy jsou z tohoto pohledu de facto zcela zaměnitelné. Hlavní problém je však neuvěřitelnost možnosti, že by osudy dvanácti hrdinek mohly být takto banálně provázány. Jednotlivé příběhy jsou vlastně jen epizůdkami nevěr, které hlavní hrdinky mezi sebou spojují. Pokud se tvářím, že chci psát civilní literaturu o v podstatě běžném životě současných lidí (a takovou já mám velmi ráda), nemůžu vazby propojit takto jednoduše a povrchně. Opravdu je možné, aby moje nejlepší kamarádka čekala dítě s manželem ženy, jejíž mimino přivedla na svět jako porodní asistentka moje matka, přičemž otcem tohoto mimina je můj vlastní otec?
Bábovky jsou jednoduchou, povrchní limonádou, nelze jim však upřít velmi čtivý styl, snad i proto nepochybně najdou velkou odezvu i nadšení u čtenářek, co za rok přečtou tak jednu knihu během letní dovolené.

Ankavi
11.06.2016 3 z 5

Kniha to není špatná - ale... Opravdu žiji v takovéhle společnosti, kterou vykresluje autorka? Jsou skutečně všichni takto uvažující? Věřím, že ne. Autorka, i když se asi velmi snažila, zachytila nejběžnější společenské jevy, přesto ale doufám - resp. chci doufat, že žijeme i mezi lidmi, kteří nejsou povrchní, konzumní, ale i mezi takovými, kteří mají smysl pro kulturu, pro krásno a záleží jim například i na duchovním rozvoji (tím nemyslím jen náboženství). Po přečtení této knihy, které zdaleka neupírám, že je čtivá a aktuální, jsem ale namísto dobrého pocitu měla v duši rozčarování.

Zrzavá_Tereza
10.06.2016 4 z 5

Je to tak strašně moc ze života....až to chvílemi bolí.

Floriška7
08.06.2016 4 z 5

Mně se to líbilo. Zajímavé prolínání příběhů i postav. Ani jsem se v nich nijak neztrácela, určitě za přečtení stojí.

Wendy182
07.06.2016 5 z 5

Za mě určitě ano! Mám ráda úplně odlišný žánry ale neodolala jsem když jsem slyšela tolik kladných ohlasů a jsem ráda, že jsem si ji pčečetla... první knížka tohodle typu ale naprosto skvělá a bylo mi líto, když jsem knihu dočetla velmi rychle...dojde vám že postavy si vás svým způsobem získaly a potřebujete vědět jak jejich příběh pokračuje

1alena1
07.06.2016 3 z 5

Knížka se mi líbila, vše má spád. Jediné, co mi trošku dělalo problém, bylo obrovské množství postav, ve kterých bych se určitě ztratila, kdybych knížku nepřečetla tak rychle. Donutilo mě to stále se vracet ke čtení, abych v tolika postavách neměla zmatek a abych se neztratila v těch souvislostech, jak se všechny příběhy těch mnoha postav propojovaly. Jen mě mrzí, tolik negativních lidí pohromadě, tam není nikdo normální.

JulieJames
06.06.2016 4 z 5

Bábovky mi byly doporučovány a velice kladně hodnoceny. Jelikož jsem si myslela, že to je jakási kuchařka nebo tipy, jak zabavit děti pečením, moc mě nezajímala, ale když si ji zákazníci vyžadovali dennodenně, řekla jsem si, že na ní něco bude, a přečetla si ji.
Musím říct, že málokterá kniha od českého autora mě tolik zaujme. Četla jsem ji jedním dechem a odložila ji jen tehdy, kdy jsem musela jít dělat neodkladné povinnosti.
Dvanáct příběhů bylo do sebe hezky zasazených velice promyšleně, líbilo se mi ono protínání osudů hlavních hrdinek. Situace, které autorka popisuje, mi přišly hodně ze života, mohlo se to opravdu stát a jen málokdy si uvědomíme, jak propojené životní příběhy mohou být. Místy mi ovšem přišlo, že nastalé situace jsou až moc vygradované a tolik náhod se přihodit nemohlo, nicméně v ději mě to vůbec nerušilo.
Jediné, co bych vytkla, byl konec. Čekala jsem, že se stane něco dalšího, nepřišlo mi to úplně, avšak s knihou jsem velice spokojená.
Škoda jen, že hlavním hrdinkám to s muži příliš nevycházelo :)

vsvobo
06.06.2016 4 z 5

Někdo kritizuje rozdělení knihy do několika příběhů a raději by jeden ucelený román. Já jsem ale byla nadšená z tohoto originálního pojetí knihy! Skvěle napsané, výborné dialogy a pro mě určitě ne poslední kniha od této spisovatelky.

Peace
05.06.2016 4 z 5

"Všechno je jako vždycky, jako by se nechumelilo, a přitom chumelí strašně a nic jako dřív už není."

Další super kniha od Radky Třeštíkové. Nemám moc dobrého pamatováka na jména, takže jsem se trošku děsila počtu postav, ale nakonec byl děj natolik čtivý, že jsem se v něm plně orientovala. Mohu jedině doporučit a těšit se na další autorčino dílko :o)

Janek
05.06.2016 5 z 5

Po Sítích Petry Dvořákové další výborná knížka ze života - nejen ze života (ne)sebevědomých žen, ale také ze života mužů, manželských i mileneckých párů... Text je čtivý, propojování textu nápadité. Doporučuji.

niknikita
03.06.2016 2 z 5

Skvěle napsané a pro mne překvapivý objev hodně nadějné české autorky.
Zpočátku jsem se dobře bavila a s tím jak přibývaly stránky, bylo mi nějak víc a víc smutno na duši. Ale přesně tak to v životě chodí.

Ixyvy
02.06.2016 5 z 5

Krásně čtivá knížka. V mnohých postavách jsem shledala podobnosti s mým okolím, se mnou..taková knížka ze života, řekla bych. Pěkné, jednoduché čtení. Na kéto ideální!

Alysa
01.06.2016 4 z 5

Zajímalo by mě, jaké hodnocení by tato kniha měla, nebýt natolik propagována.

Nelze autorce upřít, že příběhy dvanácti hrdinek napsala skvěle a poutavě, ALE .. těšila jsem se na reálný román. Na situace, které se běžně v životě dějí. Osudy dvanácti zmiňovaných žen sice reálné jsou, ale ta spojitost hrdinek ani tak ne. Jaká je reálná šance, že se osud dvanácti žen propojil z tolika různých stran?

Knihu jsem četla 2 dny a i přesto jsem se v určitých pasážích musela vracet k tomu, "kdo je kdo a proč zná tu a tu"..Občasný čtenář, který si na knihu vyhradí delší časové období, se v tom zřejmě naprosto ztratí a ujde mu podstata děje.

Přesto oceňuji poutavost knihy. V budoucnu se k ní rozhodně vrátím.

sinamona
31.05.2016 4 z 5

Bábovky za mě super! Přečetla jsem je jedním dechem, jinak to ani nejde, jakmile nastala pauza ve čtení, přestala jsem se orientovat v celé linii postav a děje, jakmile jsem se zase začetla opět jsem rozklíčovala kdo co jak a s kým :) Líbila se mi ta povědomá syrovost popsaných situací, je pravda, že mě mnohdy neočekávaně překvapila linie děje, každopádně za mě velký palec nahoru! Následkem všeho byly zakoupené i další publikace autorky a už se nemůžu dočkat až se zase začtu :)

Michelle93
30.05.2016 5 z 5

První knížka od Radky Třeštíkové, kterou jsem četla.. byla opravdu skvělá!

Jandýs
30.05.2016 3 z 5

Takové čtení není můj šálek kávy, přesto se mi líbilo propojení příběhů.. Možná se čtenář/ka může najít v nejedné popisované situaci, i tak je ale každý život jedince tak originální, tak odlišný se všemi okolnostmi, že zdaleka nemůžeme srovnávat naše příběhy s ostatními, můžeme se o ně jen podělit.. jako autorka představila osudy žen nám.

lorelaj
30.05.2016 1 z 5

Bábovky není kniha, kterou by se dalo číst více, jak pár dní. Čtenář by zapomněl, kdo se jak jmenoval, jakou roli měl v příběhu. Ke konci už jsem ani nechtěla číst o další nešťastné ženě, dalším nešťastném vztahu, ale už to musíte dočíst...

ivousekk
30.05.2016 4 z 5

Skvele poskladane a propropojene pribehy. Rozhodne doporucuji.

Paja85
29.05.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila moc. České autory nečtu a povídky moc ráda nemam. Kniha byla skvěle čtivá, bavila mě jak dlouho žádná ne. Trochu sirova a trochu smutna, až příliš drsne osudy. Ale pěkný čtenářský zážitek