Američtí bohové

Američtí bohové https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1188/bmid_americti-bohove-abH-1188.png 4 1377 226

Američtí bohové série

Stín trávil tři roky ve vězení, kde se držel zpátky a snažil se přežít. Všechno co chtěl, bylo vrátit se do náručí své milující ženy a po zbytek života se vyhýbat malérům. Několik dní před svým propuštěním se však dozvídá, že jeho manželka zahynula při automobilové nehodě. Svět se pro něj změnil v chladné místo. V letadle, cestou na pohřeb, se Stín setkává s postarším mužem, který si říká pan Středa, ten mu nabídne práci. Stín, muž, který už nemá co ztratit, ji nakonec přijme. Pracovat pro tajemného Středu však není bez rizika a Stín brzy zjistí, že jeho místo ve Středových plánech je mnohem nebezpečnější, než si kdy představoval. Podniká rušnou cestu tajemným světem Ameriky, jak ji nezná, a jeho společníky jsou mimo jiné i vražedný Černobog, charismatický pan Nancy nebo půvabná Easter – ti všichni vědí o něm víc, než on sám. Postupně se Stín dozvídá, že minulost neumírá, že každý – jeho ženu nevyjímaje – má svoje tajemství a že sázky jsou vyšší, než si kdo dokáže představit. Schyluje se k bouři epických rozměrů. Stín a Středa se stávají centrem konfliktu starého jako lidstvo samo. Pod povrchem každodenního života se schyluje k válce – a bojovat se bude o samotnou duši Ameriky... 1. vydání. Dotisk v roce 2007 a 2010.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

American Gods , 2001

terry4776
03.01.2018 5 z 5

Gaiman mě snad nikdy nezklame. I když jsem knihu louskala v angličtině, velmi mě nadchla a vtáhla do děje. Pokud si člověk potřebuje srovnat myšlenky ohledně sám sebe a něčeho ,,většího" (pokud si připustíme, že něco takového je) - vřela doporučuji.
A je vážně skvělé si představit, že by se člověk mohl posadit do baru a zapít blbý den s bohem, ať už jakýkoliv!

cathyblack
02.01.2018 5 z 5

Neil me dostal na kolena. Bojovala jsem se slovami, s příběhem, s bohy, se Stinem a vysla jako porazena. Nebot kniha si me podmanila tak, jak dlouho jina ne. Aneb, fantasy uz nikdy nebude jako driv. Za me velka knizni parada a doporucuju vrele.

jesuswlasac
15.12.2017 4 z 5

Skvelá kniha - príjemné, napínavé a mystické spojenie rôznych mytológií celého sveta. Navyše postavy ako Streda a Černobog sú mojími obľúbencami aj v klasickej mytológii. Gaiman sa skvelo vyhral s menami ako Whisky Jack a Loukie Lou Harra.
Môj ďaľší ciel je prečítať si to v originále.
Škoda že som sa najskôr dostal k seriálu - ale ten knihe nesiaha ani po členky.
Vyvrcholenie aké asi nikto nečakal !
4* žiaľ iba preto, že kto sa nevyzná v mytológii tak si knihu asi príliš neužije.

KAREL6725
12.11.2017 5 z 5

Nádherná kniha, zajímavý námět, z pera N. Gaimana. Moje další setkání s tímto autorem . Stín a pan Středa v příběhu , ve kterém netušíte jak to nakonec dopadne. Mě se to líbilo. Čteno dvakrát. Nyní koukám na seriál.

Elea
04.11.2017 5 z 5

Autor uvádí, že čtenáři tuto knihu buď milují nebo nenávidí. Rozhodně patřím do první kategorie.

Lucifer.CK
05.10.2017 4 z 5

Dávám oprávněné čtyři hvězdy. Námět se mi velmi líbil a napsané to bylo opravdu kvalitně, jak je Gaimana zvykem. Nudné odstavce byly doplněny napínavými pasážemi. Velmi se mi líbilo, jak autor barvitě popisoval místa či věci, které by si mnoho z nás nedokázalo ani představit, či vůbec vymyslet. I když proměna hlavního hrdiny mi připadala poněkud zvláštní, ale to byla v podstatě celá kniha.
Už nevím, co bych napsala možná, že jen poměr námětu k provedení nebyl zrovna rovnocenný.

Albertos
03.10.2017 4 z 5

Na pět hvězdiček to není. Ale čtyři si to určitě zaslouží za originální nápad.
Některé pasáže byly sice trošku zdlouhavé, ale ve výsledku se to četlo skoro samo, za což spíš mohou postavy než autor....Ale každá postava je výtvor autora, takže i když to není kdovíjaký dějový skvost. Některé prvky jsou trochu rušivější (některé příběhy o příchodu).

A palec nahoru si zaslouží i ten seriál. Pokud vám ta kniha bude připadat psycho (což určitě na někoho tak působit bude), tak ten seriál je ještě desetkrát víc :D :D.

katallinka
20.09.2017 2 z 5

Pravděpodobně ze mě nebude Gaimanova fanynka. Musím říct, že tato kniha mě nebavila. Rozhodně měla lepší a horší části, ale celkově jsem chtěla knihu neustále odložit a už se k ní nikdy nevrátit. Nakonec jsem ji vydržela číst až do konce. Druhá polovina mě bavila nepatrně víc. Líbil se mi život hlavního hrdiny mimo veškeré hlavní dění, na rozdíl od objevování jednotlivých bohů. Kniha má rozhodně velmi pěkný námět, ale způsob jakým byla kniha napsaná mě strašně nudil. Možná to bylo i počtem stran, ale kniha mi přišla rozvleklá a půlku bych rozhodně proškrtala. Kladně hodnotím konec knihy, kde bylo vše relativně pěkně vysvětleno.

Raphael
11.09.2017 4 z 5

Nápad mi přišel originální. A začátek mě naprosto pohltil, jeden z nejsilnějších úvodů do knih, co jsem kdy četl, i když pro někoho možná kýč. Pak mě to sice bavilo, ale nebyl to přesně ten typ knihy, který zkrátka nemůžete odložit.

Doli
06.09.2017 4 z 5

Je to jiné... Knihu bych nepopsal jako slabou ani jako skvostnou, ale jako takový lepší průměr. Kniha plyne, nezadrhává a její spád je "aspoň" pro mě logický. Ano jsou místa, kde to trochu klopýtne, ale... Možná jsem jednodušší, možná dokonce hloupý, ovšem celé vyústění knihy bylo skvělé a samotný konec pro mne no.1. Knihu doporučuji všem, kdo mají chuť na změnu.

Atlantis
30.08.2017 2 z 5

Je načase si přiznat, že zdaleka ne vše, na co Gaiman sáhne, je skvost hodný vytesání do kamene.
Američtí bohové mají skvělou a nesmírně zajímavou premisu - lidé si berou svoje bohy všude s sebou a tito bohové pak žijí mezi nimi. Úžasný nápad, ze kterého Gaiman ale nedokázal moc vytěžit.
Kniha je roztržitá. Je bolestivě jasné, že autor nebyl schopný se rozhodnout, zda chce psát plnokrevné fantasy, surrealistickou metaforu nebo mrazivou (pun intended) detektivku.
Jistě, je mi jasné, že komentáře a hodnocení budou plná toho, jak jde o skvělou reakci na současnou společnost, konzum a že jde o skvostnou alegorii. Žvásty. Kniha se čte nepříjemně, rozhovory jsou absurdně kousané a mnohdy do sebe nezapadají, přechody mezi prostředími jsou občas nejasně popsané.
Slabá, velmi slabá kniha, kterou u mě osobně zachránila jen linka Mikem Ainselem.

LittleBubble
23.08.2017 5 z 5

Krásná knížka, ve které se rád člověk schová před realitou. Moc se mi líbily příběhy o tom, odkud přišli Bozi. Člověk má pak chuť věřit :)

marek7722
13.08.2017 5 z 5

Americké Bohy jsem přečetl dvakrát - několik let nazpět a teď nedávno. Napodruhé jsem si je určitě užil více...
Kniha má skvělou atmosféru a zpracovává zajímavé téma. Je čtivá,ale i tak se sem tam objevila místa, kde jsem tápal.
Celkově ale skvělý zážitek a umím si představit, že si ji jednou přečtu i do třetice.

Mug
06.08.2017 5 z 5

Pohltilo

fristo
19.07.2017 5 z 5

Knihu som čítal po česky a nedokázal som prestať. Čítal som všade. Chystám sa pozrieť si aj filmovú verziu. Nie sú tam žiadne nudné úseky, žiadne miesta kde si poviete že už by to mohlo skončiť. Skôr som si ku koncu šetril stránky aby to ešte neskončilo. Odporúčam každému kto má rád fantasy prepojené s detektívkou a nadprirodzenom.

ajla5
12.07.2017 4 z 5

Prostě pecka!

,, Dokážu věřit věcem, které jsou pravdivé, a dokážu věřit věcem, které nejsou pravdivé, a dokážu věřit věcem, u kterých nikdo neví, jestli jsou pravdivé nebo ne. Dokážu věřit v Santa Clause..."
str. 304

A ten Středa je ale mizera! Pardon, asi spoiler.

RadimWiniarski
12.07.2017 4 z 5

Když už Winiarski čumíš na ten seroš, mohl by ses konečně dokopat k tomu, přečíst si i jeho knižní předlohu. A tak se stalo! Kniha je neskutečně čtivá a je velmi zábavné sledovat to, jak si postavy představoval spisovatel, jak jste si je ve své myslí představovali vy, a jak nakonec dopadli v seriálové verzi. I výplň, kterou je zde představování bohů nepůsobí vůbec nuceně, ba naopak posouvá příběh ještě více do hloubky. Problém nastává v okamžiku, kdy je vám všemožných bohů představen takovej ranec, že chvilkama absolutně netušíte kdo je kdo. A to je pak v momentě, kdy máte jednoho boha za toho druhého, a při jeho konání si říkáte proč by to zrovna tendle bůh kurva dělal velkej problém. Pokud vás však ani tadle šlamastika nerozhodí a nevadí vám, že konec příběhu budete vědět už prakticky od samého počátku určitě knihu doporučuji!

ibrahimgilbert
24.06.2017 4 z 5

Chvílemi jsem při čtení trpěla, neustále jsem se ztrácela v ději, postavách, v tom, kdo je mrtvý a kdo ne, ale přes to všechno to byla skvělá kniha. Je toho v ní spoustu a má co říct. ... "Byl by ráda věděl, jestli domov je něco, co se po nějakém čase přihodí místu, kde žijete, nebo jestli je to něco, co člověk nakonec, když chodí a čeká a přeje si to dostatečně dlouho, najde."

AlexisG
15.06.2017 5 z 5

Možná je to v tom, že je to jeden z mích oblíbených autorů, možná tím, že mě zaujalo téma, ale náramně jsem si knížku užila. Námět této knihy je mi velmi blízký protože sama jsem některé postavy použité v knize studovala a musím říct, že Neil je zpracoval velmi hezky. Je pravda, že některé jsem si dle mytologie představovala trochu jinak ale i proti jeho zpracování nic nemám. No a Stín… Stín je sympatická postava, která mi hned padla do oka. Bohužel ten konec mě malinko zklamal. Nedokážu přesně říct proč a dala jsem si pár dní od přečtení, abych na to přišla, ale nestalo se. Nedokážu tedy říct, co mě přesně na konci zklamalo ale něco tam je. Každopádně ani to mi nezabráni dát 5 hvězd.

terezamarsik
07.06.2017 4 z 5

Z této knihy jsem opravdu zmatená. Hrozně se mi líbí celý nápad na příběh, každá z postav byla skvěle vymyšlená a člověk se u této knihy rozhodně musí soustředit, protože se tu nevypráví jen jeden nebo dva příběhy, ale několik příběhů a některé ani na začátku nemusí dávat smysl, ale o dalších 100 stránek později už smysl dávají. Tohle všechno já osobně mám na knihách ráda, protože pokud nechci u knihy přemýšlet ani trochu nebo pokud chci číst něco vyloženě přihlouplého jako takový menší relax, tak si podle toho tu knihu také vyhledám. Takže v tomhle mě kniha nezklamala. Také vypravěčské umění autora je podle mě na výbornou.
A přesto všechno jsem měla občas problém ve čtení pokračovat. Byly chvíle, kdy jsem mohla číst hodiny a hodiny a bylo to super, pak ale přišla chvíle, kdy jsem po 10 stránkách nemohla pokračovat a knihu jsem odložila i na dva dny. S hodnocením jsem čekala pár dní, protože jsem myslela, že mi třeba dojde, co mi občas vadilo, ale nedošlo mi to. Prostě nevím.
Jako celek je kniha zajímavá, hodně zajímavá, nečetla jsem takovou knihu, nebo alespoň dlouho ne.
Hned po přečtení jsem knize chtěla dát 3*, ale právě po menším přemýšlení nad tím co jsem četla mi došlo, že je to opravdu celkem jedinečná kniha, příběh je podle mě briliantní, nemohu si pomoct, ale celý nápad knihy se mi hrozně líbí. Takže později jsem se rozhodla, že bude fér dát knize 4*. Pět jí dát nemůžu, protože prostě byly chvíle, kdy mi něco vadilo a já se do knihy nemohla začíst, ale celkové hodnocení horší být nemůže, to si kniha nezaslouží. Doporučuji knihu hodně (i když to v mém mírně zmateném hodnocení tak nemusí vypadat).