Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 828 209

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

Katania
04.07.2020 4 z 5

Tuhle knihu jsem poslouchala jako audio a moc se mi líbila! Enzo je sympaťák a těším se na další díl.

LenkaMaresova
04.06.2020 3 z 5

Hlavne nectete po "ostrove Lewis", usetrite si velke zklamani.

Jesterkam
22.05.2020 odpad!

Jsem prekvapena, jak tenhle autor mohl vyplodit tak slabou knihu. Velmi ploche postavy, prilis mnoho nahod, ktere posouvaji patrani dopredu, je to spise cestopis po Francii, nez deketektivka.

Didi15
03.05.2020 5 z 5

Já toho Petera taky miluju:-Dale je to skvělý spisovatel. Je to něco jiného než Lewis, ale i tak bomba :) Úplně se vidim, jak se proháním s Lorenzem Paříží :) Místy připomínající Browna.
Konec se mi zdál zbytečně usekly, ale nic mi nebrání v tom pokračovat v dalších dílech :)

DuSiČíst
25.04.2020 4 z 5

Takže - měl jsem chuť na nějakou pěknou hádankovou knížku. Při čekání na nového Browna (kdy už napíše něco z rudolfinské Prahy?) jsem objevil tuhle sérii. Od Maye mám zatím přečtené dvě ze tří z trilogie Lewis (první skvělá, druhá dobrá, ale tolik mě nevzala) a vím, že psát umí.

A... umí. Umí postavy, umí humor, umí napětí i rébusy. Trochu mě zamrzel konec, ale to mám u současných thrilerrů snad všude. Prostě ten padouch pro mě nemá dostatečně dobré pohnutky, nevěřím tomu pak.

Jeden bodík dolů za závěr a někdy i předvídatelné psaní (detektor kovů!). A další díly? Časem na ně určitě přijde řada.

iLuciferie
02.04.2020 1 z 5

Nechce se mi ani věřit, že tuto knihu napsal stejný autor, jako trilogii z ostrova Lewis. Tak neohrabaný děj, nezajímavé postavy... zkrátka nic, co by mě nalákalo na další díly.

Sixtinka144
19.03.2020 4 z 5

Jedna z mála detektivek co jsem četla. Mám o moc radši thrillery, už jen kvůli té atmosféře a napětí... Ale tahle knížka mě zaujala jak svým názvem, tak svou obálkou a pustila jsem se do ní. Musím říct ,že mě opravdu moc bavila! A co teprve, když jsem zjistila ,že je to pentalogie? Mám určitě v plánu si zbylé díly série někdy přečíst. Příběh ubíhal rychle, i když jsou zde nějaké pasáže až moc popisné. ( A to mně popisování v knížkách nevadí, ale tady to bylo opravdu už moc). Další malé minus bych knize dala za samé francouzské slova a fráze. Jasně, já chápu proč tam byly, ale mně to prostě nesedlo a párkrát jsem z toho byla i lehce zmatená :D A poslední věc, za kterou ztrávám půl hvězdičky jsou prsa. A ano, čtete správně! Prsa... Byly snad na každé stránce, autor je má očividně rád, ale když jsem asi po padesáté četla, že měla obtáhlé tílko, ze kterého jí koukali plná prsa.... Nebo jak jde a pohupují se jí ... :D Bylo toho tam na můj vkus až moc. Jinak knihu mohu doporučit, jak už jsem psala, plánuji si přečíst i další knihy od autora, tak doufejme ,že už se tam nebude tolik věnovat tělesným partiím :D

TomHr
16.03.2020 4 z 5

Když se smíchá Bjørn Beltø s Robertem Langdonem a přihodí se trocha Johna Rebuse, vznikne Lorenzo Macleod :-)
Výjimeční lidé jsou první knihou z výborné série případů skotského forenzního biologa Enza, který dlouhá léta žije ve Francii. Sotva se stihneme s Enzem seznámit, už ho záhady ženou na různá místa ve Francii, noří se do pařížského podzemí a ještě se stihne seznámit se svou novou femme fatale. O události a zvraty není nouze a celé je to okořené humorem a dávkou romantiky a erotiky... tak akorát. Enzo je trochu bručoun a cholerik, ale sympaťák s velkým srdcem. Rozhodně není žádný superman, ale je to právě snad jeho nedokonalost a neobratnost v některých situacích, čím je čtenáři blízký. Příběh je spletitý, ale vystavěn a podán s až přehnanou péčí, sem tam některá zdánlivá nelogičnost zapadne na své místo hned v následujícím odstavci. Nechybí napětí, tajemství a děj má spád. Nicméně, a to je jediná má výtka ke knize, překombinovaný je příběh až příliš. Vede to k určitému znásilňování skutečnosti a motivace pachatele nakonec nedokáže úplně všechno uspokojivě vysvětlit. To je důvod, proč jsem nehodnotil pěti hvězdami; některé další knihy ze série jsou ještě o ten kousek lepší.

morava
15.03.2020 4 z 5

Tak jsem docetla 1. dil z teto serie, a urcite se brzy vrhnu i na dalsi dily, ale nechci je cist jeden za druhym, takze je budu prokladat jinym ctivem :-). Nechci a ani nebudu srovnavat se serii " Ostrov Lewis " , ale i tak podotknu, ze ta zatim zustava mou srdecni zalezitosti, co se tyce tvorby tohoto autora. Pro me je vsak podstatne to, ze Peter May je skvely vypravec, at uz se s nim vydate na skotske ostrovy, nebo se s nim prochazite po ulicich Parize, atmosferu vykreslit proste umi.

Lumír23
08.02.2020 5 z 5

Asi půjdu proti všem, mě se kniha velice líbila a hned sahám po další z Enzo série. Neporovnávám s ničím, kniha má spád i děj, že je někde popis nepodstatného delší, no, dá se přežít. Že jsou vsunuty děje, které nejsou vlastně součástí příběhu? Tak já jsem také někdy prožil něco, co přímo... a to jsem vám byl jednou smutný, ale to je jiný příběh. :-)

Petass
04.02.2020 3 z 5

Sérii z ostrova Lewis kniha nesahá ani po kotníky... Ale trefila jsem se s ní do nálady a prostě jsem se bavila. Když člověk kašle a smrká každou minutu, potřebuje něco nenáročného, co mu pomůže ten nepříjemný fyzický stav překlenout. Kniha splnila, co měla. May prostě umí psát, i tady jsem měla hned před očima všechny popisované lokality, díky alespoň malé znalosti Paříže a Francie jsme nemusela tolik googlit (oproti hlavnímu hrdinovi). Obrazotvornost, kterou ve mně Mayův text vždycky vyvolá je až překvapivá. Prostě jsme si "sedli". Je tam spousta nelogičností až nesmyslů, ale mě to bavilo a několikrát jsem se i docela zasmála. Doporučuji zvlášť při ataku virózy.

kalache
01.02.2020 3 z 5

...nemám rád záchranu na poslední chvíli.Možná by mohl někdo někdy překvapit...

petrpospa
14.01.2020 3 z 5

May psát umí, o tom nemůže být pochyb. Tři hvězdy chápejte spíše jako hodnocení v rámci tvorby tohoto autora, ne jako měřítko všech, co kdy nějakou knihu napsali. Úplně nejvíš pro mě stále zůstává Skála a Lewis, dále pak čínská řada a teprve potom Enzo. Možná to bude příběhem ala D. Brown, možná tím, že mi to připomíná Indiana Jonese, který mě kdysi hooodně dávno moc bavil, či dobrodružství se stále dojatým Nicolasem Cagem, na která jsem se naopak nikdo dívat nepřinutil..
A taky mě možná iritují francouzské názvy, které neumím přečíst a připadám si blbě, záběry hořících pneumatik v ulicích nonstop stávkující Paříže, či nastoupený tým francouzské fotbalové reprezentace, kde typicky galského frantíka najdete jen zřídkakdy...
Jsem tedy zaujatý, ale i tak to nebylo úplně marné...

certik003
31.12.2019

Ze začátku byla knížka dost nudná, hlavní hrdina nesympatický a knížku jsem na hodně dlouho odložila. Potom mě ale děj docela chytil, i Enzo začel být snesitelný a moc mě bavilo jejich odhalování souvislostí mezi nalezenými předměty. Konec byl ne úplně uvěřitelný, těžko říct, jestli budu číst další dily.

Mirka2778
29.11.2019 2 z 5

Byla jsem zvědavá na chváleného autora. Chtěla jsem si půjčit Skálu, ale nebyla k mání, tak jsem sáhla po náhradě.
Řemeslo autor opravdu ovládá velmi dobře a přesto nejsem knihou nadšena. Hlavní hrdina není zajímavý. Jeho pomocníky autor nechává mimo hlavní děj svému osudu. Vrah byl odhalen hlavně díky pátrání po internetu. A "dramatické vyvrcholení" =jedno velké klišé. V sérii tedy pokračovat nebudu.
Došla jsem k děsivému zjištění, že mé okolí zná ze současných autorů, vesměs autory detektivek. To už nikdo nechce číst o něčem hezkém?

termitovo
20.11.2019 2 z 5

Stěží jsem doposlouchal. P.May je dobrý vypravěč ale špatný detektivkář. Mám rád sérii z Hebrid, kde je málo vyšetřování. Série Enzo je špatná. Rozčilovaly mne nelogičnosti. Např. ač se svítícím telefonem v kapse, co chvíli se Enzo dostane do temné místnosti kde zoufale tápe a pak se přihodí děsné drama. Atd.

Majdinka5
31.10.2019 5 z 5

musím říct, že navzdory komentářům a hodnocení jsem se pustila do prvního dílu akta Enzo a za mě teda super ! Uvěřitelné, mělo to náboj, bavilo mě to moc. Hlavní postava mi přirostla, jako kdybych ho znala půl života. Jojo, už mám doma další dva díly a fakt se těším, až na ně přijde řada ...... !

Vesmich
20.10.2019 2 z 5

Začátek k uzoufání nudný, potom náznak napětí, pěkný rozjezd, střih - Šifra mistra Leonarda verze 789, samá indicie, jakési logické řetězce klopotně pospojované, další střih a do hlavního hrdiny se vtělí severský labilní detektiv, který se emočně protrápí až do La grande finale - zoufalé frašky, kdy jsem si už přála, aby se buď všichni utopili, anebo to skončilo. Kdyby to mělo náhodou nějaké pokračování, tak to už beze mě, protože já se vrátím na Hebridy, kde mi je s Peterem Mayem o poznání lépe.

terimila
18.10.2019 5 z 5

Za mě super. Po dočtené skvělé série Lewis jsem měla strach, co přinese nová série, jestli to nebude nějaká podobná polotrapnost jako Peking. Naštěstí ne. Série Enzo je super. Hlavní hrdina normální, uvěřitelný chlápek, co se pere se svojí rodinnou minulostí. Sympatický na něm je, že ho život moc nešetřil. Docela fajn a věrohodné jsou i Enzovy proměny - například vztah ke snoubenci jeho dcery. Jo a naprosto skvělá je postava Nicole, tu holku miluju :-)))
První díl ze série mě chytil asi nejvíc. Je to místy absurdní a nelogický, ale mně se to prostě líbilo. Takovej geocaching s kusama mrtvoly, to nemá chybu! Luštění indicií bylo skvělý, chytilo mě okamžitě, některé indicie pro mě měly i osobní význam, takže jsem byla velice zvědavá, kam to dojde. Odhalení vraha jsem tušila už v předstihu, ale nezklamalo to. Samotný závěr byl možná malilinko přitažený za vlasy, hlavně záchrana Kirsti z tunelu... ale dobrý. Skvělý. Za ten požitek a spád dávám plnou palbu.

Fanda74
18.09.2019 3 z 5

Ze začátku mě to hodně bavilo, souhlasím s tím, že mi to připadalo jako takový slabší odvar románů D. Browna, ale to rozuzlení je takové neuvěřitelné, až celkem nezajímavé. Jsem zvědavý na jinou knížku tohoto autora.
Na druhou stranu hlavní hrdina je sympatický, dobře se to čte.