Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 828 209

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

hanap
16.07.2015 2 z 5

Očekávala jsem víc od autora Skály, námět zajímavý , poslední vrah (vražedkyně )se dal uhádnout , ale jinak málo , některé úseky hodně slabé , milostné scény podrobně popisované zbytečné , konec jak v červené knihovně . Za mě nic moc .Dvě hvězdy dávám nakladatelství Host za obálku , za text nic.

Neo1tex
07.07.2015 3 z 5

Být to kniha "od někoho", tak dám o hvězdu víc. Jenže tohle je kniha od Maye, autora Skály a Muže z ostrova Lewis a já vůbec netuším, kam se podělo to úžasné kouzlo, které jsem prožíval právě třeba při čtení Skály.

To nebyly detektivky, byly to silné životní příběhy z krásného prostředí, na jejichž pozadí se odehrával nějaký detektivní příběh a proto jsem ty knihy tak miloval. Výjimeční lidé nejsou špatná kniha, ovšem pravda je taková, že není ani originální, překvapivá, zajímavá, šokující, ohromující.... Je to prostě jen detektivka, trošku ve stylu Browna.

Ve dvou třetinách knihy se v podstatě opakuje stále to samé: krabice s předměty, internet, tabule, heuréka a zase dokola. Po třetí krabici už jsem se vážně modlil, ať není i čtvrtá. To už bych knihu odložil. Ač byly indície vždy jiné, v principu se dělo pořád to stejné.

Závěr knihy reputaci příběhu trochu vylepšuje, objeví se napětí a příběh slušně graduje, ale nestačí to na to, aby Výjimeční lidé byla výjimečná kniha, jako už několikrát zmíněná Skála.

Je to ohromná škoda. Myslím, že další knihy z této série už si odpustím a budu doufat, že se May znovu vrátí k tomu, co mu tak dokonale šlo. Krásné příběhy z míst, která zná, o lidech, jako je možná on sám.

kktnk
26.06.2015 3 z 5

Detektivní honička za záhadou, trochu ve stylu Šifry mistra Leonarda či Maharalu. Přijde vhod škola Hercula Poirota, neboť text je místy prošpikován francouzskými výrazy. A koneckonců i reáliemi. "Kdo je vrah" bylo bohužel trochu předvídatelné, ale jako plážové čtení na dovolenou můžu bez obav doporučit.

Pihtipudas
25.06.2015 4 z 5

Trilogie z ostrova Lewis to není, ale čte se to dobře, francouzské prostředí mě nadchlo, bavilo mě to, oblíbila jsem si hlavního hrdinu, který mě dostatečně navnadil na druhý díl. Číst znovu to nepotřebuju, ale doporučit rozhodně musím!

bosorka
22.06.2015 3 z 5

U Maye je blbé, že člověk se už jen ztěžka oprostí od lewiské trilogie a je nucen srovnávat. Výjimeční lidé jsou jednodušší, je to jen "obyčejná detektivka", chybí přesah v podobě silných životních osudů. Těžší taky dohnat charisma Fina Macleoda, i když ten druhý Macleod - Enzo - je taky velký sympaťák. Když jsem se ale soustředila jen na to, že si chci přečíst odpočinkovou detektivku, pak tato knížka Petera Maye splnila svůj účel. Četla se svižně, nezadrhávala, napínavá byla taky slušně, semtam nějaký fór. Působila na mě jako taková ta hra, kde máme indicie, s pomocí nichž se někam musíme posunout. Trošku legračně tady působilo rozčarování nad internetovým vyhledáváním, ale holt se k nám kniha dostala až skoro s desetiletým zpožděním. Enzovu sérii klidně budu číst dál, jako skoroletní čtení pro mě ideál. I když mi zase vcelku záhy docvakl možný vrah. Ale mě už v poslední době překvapí máloco.

orson
18.06.2015 4 z 5

Nejprve jsem si myslel, že to bude něco ve stylu seriálu "Odložené případy", ale po dočtení je to spíše Šifra Mistra Leonarda. Není to špatné, děj je svižný, nějaké ty zajímavé zvraty tam jsou, ale celé to vyšetřování je příliš jednoduché, přímočaré, postavené na různých náhodách. Ostrov Lewis zůstává stále nepřekonán :)

astroweb
18.06.2015 3 z 5

Dočetl, ke konci zvýšené finále, ale v podstatě, oproti skotské trilogii, i čínskému Pánu ohně poněkud zklamání.

moni.ka
17.06.2015 3 z 5

Přečetla jsem od Petera Maye všechno, co u náš vyšlo, plus Entry Island v originále. Výjimeční lidé mě trochu zklamali - příliš mnoho náhod, všechno vycházelo až moc. Oproti ostatním Mayovým knihám taková naivní sentimentální pohádka.

jaroslav63
06.03.2015

Začal jsem číst v angličtině a zatím to vypadá na pěkný příběh o forenzním vyšetřování ve stylu Bones nebo CSI. Těším se na český překlad.