Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 829 209

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

tlllk
13.11.2016 3 z 5

s konceptom o profesorovi riešiacom záhady prišiel prvý Brown, aj keď po logickej stránke to nebolo zlé , niečo tomu chýbalo. Myslím že to prostredie polície mi uňho sedelo viac.

Puntíkatýhrnek
07.11.2016 3 z 5

Peter May není mou srdeční záležitostí. Trošku jsem doufala, že jiná série bude lepší, ale nezdá se mi. Nemůžu říct, že by psal vyloženě špatně, příběh mi přišel zajímavý, nicméně čitelný a průhledný...kdo je vrah bylo jasné už někdy po půlce knížky. A pár nezbytných Mayovských absurdit...v poslední chvíli vždycky příjde záchrana, lidé mají běžně k dispozici perlík..nechybí nezbytný happy end...Tuhle knížku jsem nečetla, měla jsem audioverzi se čtením pana Matáska a musím říct, že ani tohle knize moc nedodalo..jeho urputná snaha číst ženské role jako žena byla dost úděsná...

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Konečně se objevilo zalíbení

Trpělivost se vyplácí. Mně se v tomto případě zrovna vyplatila. Opravdu jsem nedoufal, že to někdy vyřknu, ale mně se líbí detektivka od Maye. Co líbí, já jsem z ní vyloženě nadšený a rovnou ji označuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četl. Přesto jedno dílo nedělá celek a tak zůstaňme v mém případě s Mayem stále u toho, že obecně detektivky tohoto autora opravdu nemusím, tedy až na tuhle.

Tato detektivka rozhodně dělá čest svému jménu, jelikož je opravdu výjimečná a opravdu v ní najdeme výjimečné lidi a to v jakémkoliv smyslu. Právě postupné vykreslování charakteru či celkového jednání postav je jedním z mnoha skvělých částí, která činí toto dílo natolik výjimečným. Vůbec mně nevadí, že Enzo není vyloženě nějaký ten detektiv, kolikrát je to i plus, jelikož přece jenom v detektivkách se to obecně detektivy jen a jen hemží a tak tu hned máme novou perspektivní postavu. Nutno dodat, že autor ji vůbec nezkazil. Samozřejmě má nějaké to všeobecné klišé co se hlavních postav v detektivkách týče, ale na stranu druhou nemít je a být to postava bez problémů, tak by to byla nuda a hlavně bychom snad i tiše záviděli. Povedlo se i samotné zasazení děje do úchvatného prostředí Francie a nápad s katakombami, tak tomu jenom říkám, že tento nápad byl nápadem za milión. Čtením knihy máte nutkání pochutnat si na nějakém to víně (svádí vás to nejenom tou Francií, ale celkově právě vínem, které tu má také svou danou úlohu). Tomu říkám úchvatná propojenost. Dalším nesmírně povedeným kouskem v tomto příběhu je pak samotný akt hledání ostatků oběti za pomocí indicií. Tohle jsem si nesmírně užíval a i díky tomu věřím, že se mně zalíbila zrovna tato detektivka Petera Maye. Na závěr už doplním jen pár informací. Rozsah knihy je (351 stran), za druhé, že se samozřejmě dočkáte napětí a to hlavně na konci knihy a samotný závěr je pak úchvatný. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak i to, že v ději se najdou i místa způsobující minimálně pousmání pokud nejsou vyloženě i vtipné.

May mě prvním dílem série Akta Enzo naprosto dostal. Výjimeční lidé je opravdu výjimečná detektivka a já ji uděluji 100 %.

aralka
12.10.2016 2 z 5

Ani se mi nechce věřit, že to napsal stejný autor jako trilogii z ostrova Lewis ... hm asi opravdu zrovna pan May neměl nejlepší období, je to prostě tak o dva levely níž, je to slabota, překombinované, rádoby tajemné, ale v podstatě předvídatelné..... připadá mi to celé takové odfláknuté a nablblé , rozhodně nemá cenu kupovat, když tak jedině půjčit v knihovně a šupem rychle po přečtení vrátit... dobré na krácení času v MHD :-)

tomai
24.09.2016 3 z 5

Výjimeční lidé neurazí, ale ani neohromí. Peter May by se měl raději vrátit do Skotska.

kahuda01
02.08.2016 5 z 5

Ale jo, mě se to líbilo, měl jsem strach po přečtení zdejších recenzí, ale nakonec to bylo dobrý. May potvrdil, že je skvělý vypravěč, pro mě lepší než Brown...

katy238
01.08.2016 4 z 5

Od knihy jsem měla příliš vysoká očekávání, ale když se mi do ní podařilo konečně začíst, byl to příjemný zážitek a Enzovi dám šanci i v pokračování.

Solverino
28.06.2016 3 z 5

Hmmm, no jak to politicky korektně napsat, hmmm,no soudruzi - soudruh spisovatel tomu moc nedal, takový hodně naředěný Dan Brown, celkem slabé. Dosti natahované, naivní a čtenář se už asi od poloviny trápí a ví co bude za pár stránek... autor ma naivní představy o internetu a počítačové technice, i když v roce 2006... chmmm. Slabý průměr a skoro ztráty času.

LuckaH2
06.06.2016 3 z 5

Jako nenarocna oddechovka:dobre - neco mezi Pět a Davinciho kodem, cte se to samo, francouzske prostredi je zajimave, trocha jiskreni...ale, je to predvidelne, tusite konec i kdo to udelal, neni moc moznosti. Lewis je pro me neprekonatelny(ani cinska serie se mi tak nelibila),proste bych nerekla ze toto a Lewis je stejny autor- kvalitou nekde jinde, niz.

Eevina
05.06.2016 3 z 5

Za mě nejslabší dílo tohoto autora. Nevím, ale po čínských thrillerech a Ostrava Lewis jsem čekala stejně dobré dílo. Nevím kde se stala chyba, ale tohle prostě není ono. Vím, že autor umí napsat skvělou knížku, ale tady se to prostě nepovedlo. Urychlený děj, hlavní hrdina mi nesedl svojí nepřirozenou genialitou, Celkově mi to přijde spíchnutý rychlou jehlou. Doufám, že Kritik bude lepší.

konicekbily
31.05.2016 3 z 5

Připadá mi, že nás May chtěl seznámit s francouzským prostředím, naučil nás trochu francouzsky, připomněl nám hodně památek, dozvěděli jsme se hodně z historie, poučil nás o technologii "výroby" pravého šampaňského, přesvědčil nás o fyzické i psychické zdatnosti hlavního hrdiny a ten svým géniem vyřešil složitý starý případ zmizení jednoho elitáře. Svůj bezpochyby skvělý spisovatelský talent prohýřil zbytečným protahováním děje, nereálnými zvraty a hodně doufám, že se autor v dalším dílu polepší.

TeaPeter
30.05.2016 4 z 5

Četl jsem tuto knihu nezatížený jinými díly tohoto autora a kniha se líbila. Měla spád a dobře se četla. Někdo jiný tady psal, že se mu zda divné umisťování schránek a indicií. Zapomíná ale na to, že celý ten zločin byl dílem chorých myslí - a na ně měřítka a postupy ostatních nelze vztahovat... a pochopit. Na konci knihy je to ukázáno podle mého dost jasně. Rád si přečtu další díl série.

Clara del Valle
13.05.2016 1 z 5

Od autora Skály jsem čekala něco jiného, toto mi přišlo nezajímavé, banální klišé ve stylu Dana Browna, z mého pohledu ještě blbější než Brownovo Inferno, a to už je co říct. Celkem lituji času, který jsem této hlouposti věnovala. SPOILER! Postavit příběh tak, aby se našla bedna, v ní něco a nějaké drobné přihlouplé předměty... pardon duchaplná vodítka :-))/nepochopila jsem proč vůbec došlo k dělení do beden, závěrečné vysvětlení nemělo logiku/, pak se sedí u Googlu pomocí kterého se vodítka analyzují a dovedou k další bedně a znovu Google, hrozný přemýšlení nad vodítky a zase bedna. Do toho drobné náhodičky /zavřená budova a náhodná procházky po parku, kde leží mušle, nohou se náhodou v písku odkryje kámen s náhrobkem psa - taková náhoda, že jo/. A samozřejmě nesmí chybět ta nejbanálnější klišé typu nesympatický přítel dcery se stane zachráncem, konflikt mezi Enzem a jeho milenkou /ona asi něco skrývá :-)/.
No zkrátím to... za sebe NEDOPORUĆUJI těm čtenářům, kteří očekávají originální napínavý smysluplný příběh.

vendula7992
28.04.2016 4 z 5

Kniha by podle mě měla nést podtitul "Francoužština pro mírné pokročilé".
Osobně bych dva autorovy světy (Lewis vs. Akta Enzo) nesrovnávala. Knihy jsou napsané odlišným způsobem. A mně se líbí i tento.

Nehanka
11.04.2016 3 z 5

Dalo se to, i já měla pocit, že čtu Browna....ale na Hebridskou trilogii a Ostrov Entry to zdaleka nemá, ty měly neopakovatelné kouzlo.

baandy
03.04.2016 3 z 5

Šlo o první knížku, kterou jsem od Petera Maye zvolila a nelituji. Autor píše pěkně , barvitě popisuje osoby i prostředí a navíc se tu člověk dozví pár zajímavých údajů z francouzského prostředí a ve francouzštině se i trochu procvičí ..Způsob Enzovy dedukce významů z nalezených objektů se mi líbil a výrazně odlišoval tuhle detektivku od jiných. Nicméně se mi občas stalo, že jsem u četby usnula, což by se u správně napsaných detektivek stávat nemělo. Což mi vadilo nejvíc, byla nereálnost určitých věcí a i to, jak se do vyšetřování zapojila celá rodina, to už jsem si trochu klepala na čelo. Spíše než napínavá, byla tahle knížka tedy oddechová , byť nudná rozhodně ne. Peter May je podle mě zajímavý autor, který píše čtivě a proto stojí za to pokračovat v jeho objevování. 3 hvězdy.

blackdog
29.03.2016 3 z 5

Noo, bola to prvá kniha, ktorú som od Petra Maya čítal. Dej je chíľami veľmi vlažný, sú však aj momenty, keď naberá na obrátkach a vtedy si poviem... aha, pre toto ľudia milujú Maya. Potom však znovu zvlažnie, zamotáva sa do detailných opisov ... francúzske názvy mi až tak nevadia. Aj keď ich je na môj vkus viac, ako je treba. Na druhú stranu som sa skutočne dokázal ocitnúť vo Francúzsku a chvíľami som si to vychutnával. Čakal som však viac. Hlavne dynamika deja ma trochu sklamala, zápletka bola tak isto tuctová a povrchne rozobratá. Pre mňa za tri, nelámem však nad Mayom palicu a dám ešte šancu ďalšiemu pokračovaniu

knihomoli
14.03.2016 2 z 5

někdy mám pocit, že čtu námět na film, což je přesně tento případ, Filmový závěr to jen podtrhnul

Эva
06.03.2016 3 z 5

Nikdy bych nečekala, že Peter May napíše něco takového! Kdybych nevěděla, koho čtu, myslela bych si, že se Dan Brown vytasil s nějakou novinkou... Ale nebudu kritizovat - kniha byla neskutečně čtivá a napínavá! Sice jsem už nějakou dobu tušila, kdo za tím vším stojí, ale i tak byl konec vcelku důstojný. Jen mi chyběla dusná atmosféra, charismatičtí a trochu tajuplní hrdinové a sonda do jejich duše, což je tak typické pro Mayovy příběhy...

Skripi
06.03.2016 2 z 5

Príliš komplikované... menej je viac v tomto prípade.