Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 829 209

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

Magnovak
28.02.2016 3 z 5

Všechno už zde bylo asi napsáno...

Budu číst Akta Enzo i dál, protože Maye mě prostě baví číst a budu doufat, že další díl bude propracovanější, tak nějak víc "mayovský" :)

kadgam
19.02.2016 3 z 5

Po Skale je kniha sklamaním. Nema atmosféru, okrem niekoľkých francúzskych výrazov nič nenaznačuje kde sa dej odohráva, zápletka aj napätie je málo hodnoverné.

rubit
12.02.2016 3 z 5

P. May je sice dobrý vypravěč, ale musí k tomu mít zajímavý námět, jako v trilogii Lewis. Této knize ublížil zejména děj, je velmi hloupoučký a nereálný, indicie špatně zvolené, vůbec nechápete, jak na to může někdo přijít a ztrácíte se v tom, moc náhod pro hlavního hrdinu. Co se dále nepovedlo, je popis francouzského prostředí, vůbec mě to nevtáhlo, přitom to May umí, viz zmiňovaná trilogie Lewis a také čínské thrillery. Dále si myslím, že k zmiňovanému D. Brownovi tato kniha nesahá ani po pás. Kniha se díky autorovu stylu vyprávění ale četla dobře (i když ke konci už malinko nudila, všelijakých indícií bylo prostě moc), kačenky ve vaně mě velmi pobavily, tak dávám 3 hvězdičky, jinak by bylo za 2.

Karborund
02.02.2016 3 z 5

Trilogie "z Hebrid" nasadila velice vysokou laťku a proto hodnotím průměrnou 3.May dokáže čtenáře vtáhnout do děje a ten se stává jeho součástí.Bohužel Enzo by na odhalování indicií potřeboval IQ 250, což sráží autentičnost a věrohodnost příběhu.Každopádně May umí a těším se na další četbu.

hptacek
07.01.2016 3 z 5

Dal jsem tři hvězdy, ale spíše bych dal dvě půl. K lepšímu hodnocení jsem se přiklonil, protože je to dobře přeloženo a vlastně i napsáno. Jenže příběh samotný je jen další variací na Da Vinciho kód a i tomu bych nedal víc než ty dvě a půl. Musím říct, že po Lewis trilogii dost zklamání.

Richardson
07.01.2016 4 z 5

Ale jo, líblo se mi to. Je pravda, že Lewis je lepší, nicméně svou kvalitu kniha má. Popisy prostředí a zápletka se mi líbily, jen tam možná na někoho může být až příliš francouzštiny... Největším problémem byl hlavní hrdina, jak už tu někdo psal - hlavní hrdina s vlasy do culíku asi není úplně nic pro mě :-/

čika
02.01.2016

citalo sa to dobre, francuzske realie boli celkom fajne, ale samotny pribeh velmi velmi vratky a na efekt, indicie uplne nezrozumitelne, patranie velmi pritiahnute za vlasy a zaver = motiv zlocinu - chabota. napriek tomu uznavam, ze pribeh odsejpal a peterovi mayovi este sancu dam

PetraBery
01.01.2016 3 z 5

Na tohoto autora jsem byla zvědavá a úmyslně jsem nezačala tolik opěvovanou trilogií z ostrova Lewis. A zklamaná určitě nejsem, ale je pravda, že podobnost se "Šifrou" tu určitě je. Příběh mě bavil, rozuzlení jsem začala tušit již před koncem, ale to knize nic neubírá. Takže za mě ano a ráda si přečtu další díl. A možná se vrhnu i na další tituly autora.

mikika
20.12.2015 4 z 5

na rozdíl od rozvleklé trilogie z ostrova lewis tohle teda můžu. asi proto, že mám pro Francii slabost, vůbec mi tentokrát nevadily podezřele časté popisy interiérů...

hrona
05.12.2015 3 z 5

Tenhle detektivní román je celkem dost podobný Brownově Šifře M.Leonarda. Peter May zde z hlavního hrdiny Enza dělá obdobu dr.Langdona snad jen trošku více umírněnějšího. Kniha je čtivá i přes věčné francouzské názvy lokací a budov, které pro toho kdo nebyl v Paříži moc platné nebudou. Ovšem, pro mě, fandu Petera Maye jednoznačně doposud nejslabší prachobyčejný tuctový příběh.

HaHa11
13.11.2015 3 z 5

Průměrná detektivka, ani o chlup více. Zápletka nebyla špatná, ale přidávám se k těm, kteří říkají, že něco podobného už četli (Šifra mistra Leonarda byla co se týká hádanek přeci jenom lepší). Atmosféra Paříže (ani ostatních míst ve Francii) nezachycena tak, aby čtenář zatoužil místa, kam jej děj přivádí, při nejbližší příležitosti navštívit. Docela pěkně jsou vykresleny složité rodinné vztahy, ale nemohu si pomoci - titulní postava amatérského detektiva mi moc sympatická nebyla. Možná za to můžou jeho prošedivělé dlouhé vlasy, které tento svérázný padesátník, okouzlující ženy bez rozdílu věku široko daleko, nosí svázané do culíku....
Oddechové čtení, kniha, ke které se těžko budu vracet.

miloslav0399
02.11.2015 4 z 5

Zajímavý detektivní příběh, který se trochu vymyká současnému trendu. Nejde zde o počet mrtvol a bizardní násilí, ale především o luštění indícií. Akční scény ale rozhodně nechybí a přestože luštění je na první pohled stereotypní, příběh má slušný spád. Šifru mistra Leonarda mi kniha, na rozdíl od pocitu jiných čtenářů, nepřipomínala ani trochu. Konec mě úplně nenadchl, ale i tak jde o doporučeníhodnou knihu. Až vyjde další díl, určitě si jej přečtu.

Ivana11
29.09.2015 4 z 5

Souhlasím s uživatelkou buschka. Mně se kniha také líbila. Je to něco jiného než trilogie z ostrova Lewis, a jsem ráda, že je to něco jiného, protože autorů, co píšou vše na jedno brdo je dost. Nesrovnávala jsem, proto knihu mohu jen doporučit. Co mi vadilo, byly francouzské názvy a výrazy, asi to do francouzského prostředí patří, ale mně toto nesedlo. Jinak paráda.

buschka
21.09.2015 4 z 5

Úplně jiné čtení než trilogie z ostrova Lewis, proto nelze srovnávat.
Já byla s knížkou spokojená.... zápletka, indicie, láska, zklamání, rodina.
Peter May se začíná řadit mezi mé oblíbené autory.

happy-smile
28.08.2015 4 z 5

To, že jde o knihu ve stylu šifry mistra Leonarda, mi vůbec nevadilo, ba naopak. Nakonec jsem ale byla trochu zklamaná, protože mi přišlo, že hlavní hrdina z indicií vyvozoval správné závěrky až moc snadno, ani se nemusel namáhat. Taky to, jak jeho pomocnice Nicole při googlení informací v souvislosti s vodítky vždy najednou nadšeně vyjekla, bylo už někdy opravdu na zabití. Nakonec ale kniha přece jenom měla docela spád, takže jestli u nás někdy vyjde i další díl, určitě ho zkusím.

felia
28.08.2015 3 z 5

Je zřejmé, že autor píše stále kvalitněji. Výjimeční lidé by měla být jeho druhá kniha, která vedle Muže z ostrova Lewis působí dosti naivně. Hrdina se chová jako slaboch, který se sem tam pokouší být statečný. Líbily se mi francouzské reálie a oceňuji především napínavost knihy, ve které jste mohli hlavního padoucha tušit někde v polovině vyprávění. Samozřejmě jde o parafrázi Šifry mistra Leonarda.

Melanka
24.08.2015 3 z 5

Zklamání. Nesžila jsem se s hrdiny a vlastně mi vadila i francouzština. Ale to beru jako svůj problém. Čekala jsem víc a Skotsko mám radši než Francii.

monika5183
12.08.2015

Kniha byla první, kterou jsem od autora četla. Způsob psaní se mi líbí, příběh příjemně plynul, nicméně závěr mě trochu zklamal. Byl pro mě až trochu neuvěřitelný a chyběl mi propracovanější motiv a způsob vraždy. Ale další ze série Akta Enzo si příští jaro určitě pořídím :)

Palom
07.08.2015 2 z 5

Byl jsem trochu zklamán, když jsem zjistil, že se jedná o další variaci alá Šifra mistra Leonarda. Indicie jsem trochu vypouštěl, přišlo mi to nezajímavé a nevěřím, že by podle nich někdo něco někdy našel. Přesto se od poloviny knížka četla hezky a bylo to celkem napínavé.

raty
06.08.2015 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla. Informace o Paříži a Francii také nebyly na škodu. Určitě zkusím další díl. A pozor při porovnávání s ostrovem LEWIS - tato série byla napsána a vydána v originále o pár let dřív.