Výjimeční lidé

Výjimeční lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233775/bmid_vyjimecni-lide-B6q-233775.jpeg 4 829 209

Akta Enzo série

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Extraordinary People , 2006

DriftBooks
20.11.2018 1 z 5

Madonna Mia… Co jsem komu udělal. Po všech těch knižních debaklech (viz mé komentáře) jsem si řekl: a dost! Chce to nějakou tutovku… A tou „májovky“ jsou. Teda vlastně… byly. Takhle kniha je U-T-R-P-E-N-Í. Dokázal jsem přečíst pár kapitol a to spíše proto, že jsem nedokázal uvěřit. Že tohle napsal Peter May. Ten samý, co napsal Skálu atd.

V první řadě – vypadá to, jako by si autor vzal k ruce Průvodce Paříží, spolu s titulem „Francouzem lehko a snadno“. Aby jako textu dodal věrohodnosti, nebo aby to vypadalo, že si s těmi rešeršemi dal skutečně práci. Takže v knize neexistuje jít jednoduše nějakou uličkou odněkud někam a skončit třeba v hospodě. Ne. To vypadá takto:

„...Kostel Saint-Étienne-du-Mont, tedy kostel svatého Štěpána na kopci, stál poměrně logicky na vyvýšenině, k níž vedla rue de la Montagne-Sainte-Geneviève. Dominoval horizontu, ke kterému Enzo s Raffinem stoupali prudkým svahem od stanice metra Maubert — Mutualité…“

Jakákoliv funkce – úřednická, policejní – prostě jakákoliv se nejdříve vysloví francouzsky a pak je nám dopřán překlad se sáhodlouhým popisem.

Na řece neplují lodě, ale podlouhlé bateaux-mouches.

Když se vejde do kostela, tak neznějí prostě jen varhany, ale vždy jsou to: syté tóny Bachovy Tokáty a Fugy d moll, nebo dramatické úvodní tóny Bachovy Triosonáty číslo 2 c moll.

A tak to jde dál a dál a se vším, jako by se nás autor pokoušel na každé stránce ohromit svými těžce nabytými znalostmi. O-T-R-A-V-N-É!

A to vůbec nemluvím o samotném ději a zápletce. Naprosto nesmyslně se najde kdesi ve spletité síti pařížské kanalizace, kam by se v normálním případě nikdy nikdo nepodíval, truhla s hlavou a pěti předměty. A jak jinak – hlavní hrdina samozřejmě odhalí, co který předmět znamená, aby na dalším místě našli truhlici s uřezanou rukou a pěti předměty…

A tam jsem skončil. S Mayem i s celou sérií Akta Enzo, protože předpokládám, že stejně děsivé, nudné a otravné budou i další díly.

mosem
17.11.2018 5 z 5

Nemám ve zvyku dávat detektivkám pět hvězd. I tady jsem dlouho váhal. K Mayovi jsem se dlouho a složitě prokousával, stále ještě na něj nemám úplně jednoznačný názor. I v této knížce se najde pár (víc než pár) slabých míst. Nicméně, napětí dokáže autor udržovat po celou dobu čtení. Dokáže překvapovat. A současně si nehraje na intelektuála, který čtenáři servíruje náročné filozofické dílo. Uvědomuje si, že prvním a možná jediným záměrem téhle knížky je vyplnit čas čtenáře, a to pokud možno literaturou, která neurazí. A tohle kniha v mém případě splnila vrchovatě, přečtena na jeden zátah....jen čtenářská noc byla poněkud krátká :-)

Rowana
03.11.2018 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako načtenou a je to první, po které jsem od Petra Maye zatím sáhla. Pravděpodobně si postupně přečtu nebo poslechnu minimálně ještě další dvě, které by měly volně navazovat. Styl vyprávění se mi líbil. Hrdina má rozhodně své mouchy a minulost, a v příběhu se toho děje o něco víc, než jen samotné vyšetřování. Trošičku jsem byla zklamaná tím rozuzlením, ale ne natolik, aby mě to odradilo od dalších knih autora.

janina.kub
10.10.2018 4 z 5

Já mám prostě Petera Maye ráda. Sice jsou mé srdeční ty "ostrovní, hebridské", .. ale jiank - jak píse Strnady095

Strnady095
30.09.2018 3 z 5

nezklamalo...opět detektivka + něco ... nějak to klukovi všechno vychází hned napoprvé :-) ... ale asi jo ... dobré, uvidíme pokračování, ale u tohoto spisovatele se nebojím

esfinge
24.09.2018 3 z 5

Ja se dlouho nemohla pořádně zacist a to u Maye neznám... Jak už je tu xkrat napsáno, připomíná to šifru.

Ale sérii určitě doctu:)

Layyen
18.09.2018 5 z 5

Další výborná kniha od toho velmi dobrého spisovatele, napínavé, zajímavě, nikdy nenudí

petra1394
12.09.2018 3 z 5

Já nevím, na ostrov Lewis to prostě nemá, i když líbilo se mi odůvodnění, proč vůbec u těla zůstávaly indicie k dalším. Měla jsem strach, že jsou tam jen aby to bylo zajímavé :D Nicméně...nevím jestli půjdu do dalšího dílu, možná časem?

sassenkka
23.08.2018 4 z 5

U této knihy jsem měla z počátku smíšené pocity. Hned po první kapitole jsem byla zvědavá, co bude dál a se zájmem pokračovala, ale po dalších několika stranách jsem tak nějak nevěděla, kam to vlastně smeřuje a co z toho bude. Četlo se to dobře, ale obsah mi připada místy podivný. Hodněkrát jsem si vzpomněla na Šifru mistra Leonarda, místy mi ji Výjimeční lidé připomínali.
Pak to ale celé nabralo směr, napětí stoupalo a já byla chycená na 100%. Konec byl za mě docela předvídatelný, nebyla jsem moc překvapená, ale nevadí. Líbilo se mi to, bylo to příjemné čtení. Ale Čínské thrillery za mě zatím vedou.

oskli
20.08.2018 5 z 5

Koukám, že hodnocení proti ostrovní sérii nic moc, ale mě kniha bavila moc. Díky tomu, že jsem ji měla tentokrát jako audioknihu, jsem radostně vybílila mnoho zdí a stropů našeho nového apartmánu. Děj má podobu tajemného labyrintu se sérií indicií vedoucích k nalezení odpovědi na otázku kdo a proč vraždil. Je to zase jiný Peter May, ale mě zase bavil. Ostrovní série je (pro mě) bezkonkurenční, ale k práci nebo v létě k vodě jsou Výjimeční lidé prima volbou, která potěší.

Nočnípták
14.08.2018 4 z 5

Že je to jiný Peter May? No to je přece právě dobře, že nepíše na stejné brdo. A proč srovnávat nesrovnatelné? Vždyť se nedá srovnat ani ostrovní serie s čínskou. Každá je něco úplně jiného. Ani knihy v čínské sérii nejsou přece všechny stejné. Některá je na plný počet hvězdiček, některá na míň.
Výjimeční lidé je klasická detektivka, žádný thriller. Pátrání se odvíjí od hledání různých indicií, skládání faktů a vlastně takové mravenčí práce, jak to má v detektivkách být.
Mně se kniha líbila a i když znám i lepší detektivky, zůstává pro mne Peter May jedničkou mezi tou invazí autorů různých thrillerů a severských kriminálek.

zd0981
01.05.2018 2 z 5

Místy až hloupé...

Chesterton
03.04.2018 1 z 5

Odkládám, protože téma mě nezajímá. Jinak z autora jsem nadšená i tato kniha je psaná stylem díky němuž se před mýma očima odvíjí barvitý film. Dobrý autor nechal popularitou tématu trochu utáhnout na vařené nudli?
Zkusím Kritika. Téma vinic a vína snad bude stravitelnější!

simona5r
02.04.2018 4 z 5

I když teda Peter May umí i líp, přesto s jeho knížkou člověk nesáhne vedle. Posloucháno jako audiokniha, velmi příjemný poslech.

Jordyz
22.03.2018 4 z 5

Oblíbený autor, skělé čtení.

Toffee
13.03.2018 4 z 5

Pohodová detektivka s pátráním založeným na luštění různých symbolů spojených s deset let starým, dávno odloženým a nevyřešeným případem. Konec byl napínavý a překvapivý. Chápu zklamání čtenářů, když to srovnávají s ostrovní trilogií, ale proč srovnávat? Tohle je úplně jiná série, jiné prostředí, jiný příběh, jiný způsob vyprávění. A rozhodně není špatný. Čte se dobře a rychle.

petunkav
12.03.2018 5 z 5

Toto je poslední série od Petera Maye, která mi chybí přečíst.
A musím říct, že je to opět jiné (stejně jako Ostrovy a např. Čínská série), ale podle mě právě tímto zajímavé. Každá série jeho knih, je právě úplně jiná. A pro mě je zatím každá moc hezky jiná - a tím zajímavá.
Líbila se mi a určitě se pustím i do dalších dílů.

Jaruš7
01.02.2018 4 z 5

"Vyjimeční lidé" - ve všem vyjimeční, v původu, v zabezpečení, ve vzdělání, v intelektu, v životních cílech, pro výjimečný post v životě.
Citát: " Brilantní příběh utkaný se složitostí pavučiny. Inteligentní, propracovaný a důmyslný." Steve Berry spisovatel
Citát: "W..katatymii popisuje jako nutkání vyjádřit myšlenku násilným činem. Osoba naplní agresi symbolickým významem."

Boby17
30.01.2018 3 z 5

Připadal jsem si jako v pohádce o kohoutkovi a slepičce. Po ostrovní trilogii byla tahle knížka trochu zklamáním, přesto ale budu v sérii Akta Enzo pokračovat. Nemůže být každý den posvícení :-)

jarin58
18.01.2018 5 z 5

Ano je to jiný Peter May,přesto dávám plné hodnocení.Kniha mě zaujala.