451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250728/mid_451-stupnu-fahrenheita-6Eg-250728.jpg 4 3718 3718

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky… Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plus

Fahrenheit 451 , 1953

Dolina
01.02.2020 5 z 5

\"rozplakal se, ne nad smrtí, ale nad myšlenkou, že by nad smrtí neplakal\"

Adiemus
01.02.2020 5 z 5

Ne že by Bradbury měl tak dobrý odhad budoucnosti vývoje techniky, ale vývoj většiny lidstva odhadl až strašidelně přesně. Slova ztrácejí původní význam, lidé zapomínají vlastní minulost, o minulosti státotvorných dějů ani nemluvě. Snad se Bradbury nemýlil, pokud jde o přirovnání k fénixovi. Jedna z knih, která mě oslovuje i po desetiletích. Snad jen výběr nepostradatelných knih by se nemusel skládat převážně z angloamerické literatury.

Adél784
13.01.2020 3 z 5

Doporučuji všem maturantům, kteří ji mají v seznamu k maturitě. Četla se dobře :-)

Maevie
13.01.2020 4 z 5

Je až děsivé, nakolik se Ray Bradbury přiblížil ve svém díle skutečné podobě budoucnosti. Stačí si místo mušliček do uší a rodinek dosadit sluchátka, sociální sítě a reality show. Stejně jako Orwell ve svém románu 1984 ukazuje, jak jednoduché je pomocí moderních technologií změnit minulost a ovlivnit myšlení mas. A jak snadno se společnost vzdá vlastního myšlení výměnou za pohodlí a zábavu.

Lady.Lucrezia
11.01.2020 5 z 5

Za mě klasika, kterou by měli zařazovat do maturitních výběrů. Je to kniha, která generuje otázky a je třeba nad tím trochu přemýšlet. Budu upřímná, když řeknu, že svět bez knih by pro mě byl noční můrou.

Pralinka1910
08.01.2020 4 z 5

Jsem “konzumní” čtenář - někam se uchýlim, obalim se neproniknutelnou bublinou a čtu: hltám jednu stránku po druhé a když se zadaří za dva dny mám přečteno a vezmu další.... S 451 stupni to neslo. Kniha je napsána tak hutně, ve spoustě rovin, ze v kuse lze přečíst tak dvě stránky a pak o tom přemýšlet. Co mne šokovalo - jak člověk narozený před sto lety ( oslavil by letos kulatiny, což se hodí do letošní čtenářské výzvy) přesně odhadl, kam se civilizace posune. Některé poznatky opravdu sedí. Za mne složité až šokující čtení.

petr_
07.01.2020 4 z 5

Typický příklad příběhu s otázkou "Kdo hlídá hlídače?" Požárník, který má vyhledávat knihy a pálit je, neodolá a podívá se co v nich je.
A opět tu máme úvahu o síle lidského slova, které může změnit svět a tak se stane, že se společnost změnám brání otupováním obyvatelstva, bezduchými seriály v televizi. Takže myšlenka knihy je skvělá.

Pokud bych měl vyzdvihnou některou scénu z knihy, tak nejlepší je část, kdy hrdina v přímém přenosu uniká mechanickým ohařům.

Přátelé, zkuste méně sledovat televizi a čas věnujte četbě. Nikdy nevíte kdy se vám bude hodit. Ani vás nenapadne udávat své bližní, až je budou ohaři v přímém přenosu honit. Ale to uživatelům databáze knih asi nemusím zdůrazňovat. Určitě bych se přimlouval za zařazení této knihy do klasiky o které se učí ve škole, ale možná by to nebyla pak taková zábava.

Ortie
07.01.2020 5 z 5

Další z řady knih řadících se k povinné četbě, ke které se ještě určitě ráda vrátím. Protože je stále potřeba si připomínat, že svoboda není automatická a je nutné si jí vážit a hlídat ji... Protože co by byl svět bez knih? Svět bez svobody? Svět plný vymytých mozků?

B-artX
21.12.2019 5 z 5

Co dělá knihu tak zajímavou? Není to hlavní postava, prostředí ani Bradburyho styl psaní. Je to hlavně o myšlence.
Dystopická budoucnost, kdy hasiči pálí knihy a lidstvo se omezilo na užívání techniky je geniální. Tento silně pesimistický pohled do budoucnosti byl děsivý v kontrastu s naší dobou. Je až neuvěřitelné, kolik toho Bradbury trefil nebo k čemu se blíží- mušličky, telestěny, odpor k inteligenci národa, jednoduchá zábava...
Kniha zaslouženě patří mezi světové literární milníky. Doporučuji.

SAnthony
12.12.2019 5 z 5

[Audiokniha]
Vizionářská kniha, protože: mušličky do uší, které vám přehrávají hudbu ?
Telestěny, personifikované seriály a všichni jsou na tom závislí ?
Snaha nikoho se nedotknout a s nikým nemluvit, která vede k nudě a sebevraždám ?
Maličkosti, které ve své době neměl a přesto dnes nejsou utopií.

NemmamSlov
02.12.2019 3 z 5

Ani neviem, čo k príbehu napísať. Ono to vlastne nebolo zlé, ale mňa to nejak nezaujalo. Nápad dobrý, hrdina mi síce trošku pil krv, ale na to si začínam v poslednej dobe zvykať, prostredie autor dobre spracoval, len ma to zabudlo vtiahnuť hlbšie do príbehu. Možno som to nepochopil a jedného dňa sa k tomu vrátim, ale zatial asi nie.

Vesmich
17.11.2019 5 z 5

Pokaždé, když čtu Bradburyho, musím se opakovaně ujišťovat, že to napsal skutečně tak dávno. Kam na to chodil? Měl křišťálovou kouli? Televizní Rodinka, ubavení se k smrti, hlavně žádné těžkosti, nic nepříjemného a nikoho se nedotknout...

pegasusss
07.11.2019 5 z 5

Kontrast medzi dejom a našim svetom je dosť hmatateľný, nakoľko veľa ľudí žije život na autopilota a keď niekto im naruší paradigmu a mantry obyčajnými vecami, ako napríklad to, že si naplno užívam prítomný okamžik alebo niečo podobné alebo pýtam sa síce hlúpe otázky ale tie úplne "zničia" realitu nejakého človeka, že prečo robí to čo robí a ten človek nakoniec zistí, že to robí len kvôli tomu, lebo ostatní vyžadujú aby to robil pričom ten človek to nechce robiť a je absolútne nešťastný, keď to robí, .... je to proste dosť masaker

Dani25
05.11.2019 3 z 5

Bolo to zaujímavé, som rada, ze som ju prečítala, ale nejaká topka to pre mňa nebola.

Kacennnka
04.11.2019 5 z 5

Geniální.

Medasek
15.10.2019 4 z 5

Kniha se dobře četla. Přiměla mě hodně přemýšlet, o tom jak strašný by byl svět bez knih. Ale ještě horší mi přišla, ta strašná nevědomost lidí.

Steiniglovka
12.10.2019 4 z 5

"V knihách musí něco být. Něco, co si nedovedeme představit, když kvůli tomu zůstane žena v hořícím domě, něco v nich musí být. Jen tak pro nic za nic by tam člověk nezůstal."

"Nemůžeme přesně určit, v kterém okamžiku se rodí přátelství. Plníte-li nádobu kapku po kapce, nakonec stačí jedna a nádoba přeteče; a právě tak přijde v řadě laskavých činů jeden, po němž přeteče srdce"

Příběh, ve kterém je hluboké poselství, ale zasloužil by si mnohem víc prostoru.

martin09
06.10.2019 4 z 5

Další dílo řadící se do antiutopie získalo můj obdiv. Je zde vidět paralela s Orwellovým románem 1984. Bradburyho dílo je svým způsobem stále aktuální, jelikož jsem zde nacházel podobnosti s dnešním světem. Stejně jako Orwell varuje před fanatismem a nedemokratickým režimem.

Elsasbooks
26.09.2019 1 z 5

Doporučená četba. Tohle bylo doopravdy otřesné. Myšlenka pěkná, ale zpracování a jazyk autora se nedaly vydržet.
S největším sebezapřením jsem knížku dočetla, ale už nikdy víc.

DzordanoChruno
11.09.2019 5 z 5

Semienko citu v zápase s temnotou, diktatúrou, plytkosťou a chladom. S chladom v spoločnosti, aj v sebe samom. Hrôza je v tom, ako veľmi sa náš dnešný svet už na tú 70 rokov starú víziu podobá. Takmer poetický dojem z knihy, i keď je to písané ako próza. Viem si predstaviť film v réžii Ridleyho Scotta.