451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250728/mid_451-stupnu-fahrenheita-6Eg-250728.jpg 4 3728 3728

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky… Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plus

Fahrenheit 451 , 1953

Mufko
03.07.2019 5 z 5

Mnoho ľudí túto knihu asi nepochopí. Pre mna jedna z najúžasnejších na svete.

Nel.K.
07.06.2019 5 z 5

V hlavě mi utkvěla jedna výjimečná myšlenka a to ta, že člověk je blízký příbuzný Fénixe - sám si vytvoří hranici, na které se poté sám upálí. Nakonec ale vždy vstane z popela.

Svět natolik technologicky vyspělý, kde je vše tak jednoduché, že není potřeba používat mozek, přemýšlet, čímkoli se trápit, nebo třeba snít, či se jen jednoduše na chvíli zastavit. Aktuální téma, spousta věcí předpovězena docela přesně.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby byly části, v nichž vystupovala Clarissa delší, protože její všímavý pohled na svět byl vemi osvěžující. Zato Monteg mě občas dokázal pěkně naštvat, jeho nesmyslné vytahování knih všude tam, kde to zavánělo průserem..?

Nicméně kvalita knihy odpovídá přesně tomu, proč ji můžeme vidět v tolika knižních žebříčcích a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Na svoji dobu opravdu pokrokové téma, některé odstavce popsány tak, že jsem si vše představila do nejmenšího detailu.

sar.janurova
06.06.2019 3 z 5

Námět byl opravdu zajímavý, ale to jeho podání už tolik bohužel čtivé nebylo. Knihu jsem četla čtrnáct dní a vlastně si z ní ani nic neodnesla. Nějak nevím, co si o ní vůbec myslet, a dost mě to mrzí. Myslím, že u ní Bradbury svůj potenciál opravdu zahodil.

Rossel
05.06.2019 5 z 5

Je zajímavé, jak sci-fi dokáže daleko přesněji vystihnout realitu než román zasazený do reality. Dystopie staví na dotažení negativních projevů společnosti ad absurdum... Ale můj pocit z tohoto rozhodně takový nebyl. Spíš mrazivá energie, protože mám pocit, že do něčeho podobného pomalu ale jistě spějeme. Samozřejmě v zájmu "zvýšení bezpečnosti a ochrany spořádaných občanů". Příběh měl spád a byl čtivý.

druzickaster
29.05.2019 5 z 5

Útlá kniha, ale hluboké myšlenky. Paradox požárníků, rodinky hodiny tlachající o ničem - ne nepodobné sociálním sítím, TV přes celé zdi pokojů a v nich stejné nic. Vymití mozků a hloupnutí společnosti....jak atkuální. Vcelku podobné My a 1984 a mělo by se to číst a vůbec by se mělo číst, ať si něco zapamatujeme...

enymey
23.05.2019 5 z 5

Výborná kniha. Přestože některé starší sci-fi můžou dnes působit trochu úsměvně, tady jsem takový pocit neměla. Téma je stále aktuální - svoboda, slepota a stádovitost lidí a touha po naplněném životu. Už na začátku jsem se hezky začetla a konec jsem dala jedním dechem.

Honziin
20.05.2019 4 z 5

Čekal jsem něco jako druhé 1984, ale byl jsem příjemně překvapen odlišností. Režim je zde daleko volnější než v 1984 a lidé, i když prakticky bez vlastního rozumu, jsou dokonce i šťastní.

markulka
08.05.2019 3 z 5

Svět, kde by lidé neměli mít svůj názor a měli by jít se stádem...neblížíme se k tomu tak trošku i my? Toť otázka k zamyšlení. Skvělá kniha, i když za mě by tam mohlo být více akčních pasáží.

Ivan F
21.04.2019 2 z 5

Čas, neúprosný čas, veľmi ublížil tejto knihe. To, čo bolo sci-fi v 50tych rokoch minulého storočia (plných schizofrénie) je dnes bežnou realitou. Výborne, Ray, bol si vizionár. Takisto posolstvo knihy je aktuálne. Avšak na pomerne malý počet strán (super, diela minulosti šetrili lesy a prírodu) je kniha plochá a nezáživná. Dielo by sa dalo skrátiť na veľkosť novely a bolo by to lepšie. Takisto mám pocit, že v Európe by to celé dopadlo inak, než ako to Ray zakončil v USA. Myšlienka dobrá, len formát je zastaralý. Zaujímalo by ma, ako by to Ray napísal dnes.

lsisec
03.04.2019 4 z 5

Napětí a téma k zamyšlení, to vše nabízí dílko z dílny génia Sci-Fi Ray Bradburyho. Perfektní.

jsemkytka
28.03.2019 2 z 5

Zklamání. Ústřední myšlenka i důležitosti knih mě velmi zaujala, a proto jsem se nemohla dočkat, až si ji přečtu. Bohužel jsem asi přišla s jiným očekáváním. Znám mnohem lepší antiutopistické romány. Ale věřím, že se někomu opravdu líbit může.

hayalet
25.03.2019 5 z 5

Začátek lehce pomalejší, ale po pár stránkách je to celkem slušná jízda, kdy máte pocit, že i vás někdo sleduje. Takový stihomam. Potlačování vlastních myšlenek a názorů je vykresleno dost dobře. Nezájem okolí o věci kolem...no, něco mi to připomíná. Že by dnešní svět? Moc dobrá kniha k zamyšlení.

Janadvorackova
25.03.2019 5 z 5

Starší autoři fantastiky byli nejspíš mimozemšťani. Jak dokázali dokonale odhadnout některé věci budoucnosti a ještě o tom napsat příběh. Jako by si říkali: "ha, děti, smradi jedni, nažerte se toho už teď, protože jinak nedopadnete."
Hasič, který zakládá požáry - pálí knihy. Ničí historii, tím i budoucnost. Utváří normy společenského nazírání na svět, myšlení a žití obecně. Protože jsme jenom lidi, na všechno potřebujeme návod. A povedou nás ti, kteří je budou psát a nám předkládat bez výčitek.

V příběhu vykreslená stádovitost závisláků na hloupostech mě vytáčela. Asi proto, že právě tohle určuje i dnešní společnost.
Manželka hlavního hrdiny je takový typ kravky, která si založí profil na sociální síti a mezi své záliby napíše "nakupování." Jéééžiš, tyhle lidi mi fakt smrdí. Takové ovečky, které jsou schopné sladit obleček pejska se svou kabelkou a považovat to za důležité... A na dotaz, jestli takoví někdy něco četli, zachichotají se a prohlásí: "nó, četli jsme, ale jenom takový ty krátký."

V poslední době se řeší hodně třeba cenzura internetu. Nedávno jsem si říkala, jak "výborný další krok do kulis podobných románů" to je.

O pár hodin později:
Bohužel jsem si pustila film. Ještě že se toho autor nedožil, protože to je tak strašná, bezduchá hrůza, že mít to na nějakém nosiči, asi ho spálím. Úplně to zprasili, vyškrtli to důležité a nechali minimum, plus nudu. Komu je takový film určen?

Brams
24.03.2019 5 z 5

Neuvěřitelné jak autor předběhl svou dobu. Bez kultury jsme nic, primitivové odsouzeni k záhubě.

Teralien
24.03.2019 5 z 5

Úžasny čtění.Určitě k zamyšlění.

AndyZaza
21.03.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih tohoto žánru. Knihu jsem přečetla během 2-3 dnů ve vlaku cestou do školy. Příběh určitě předběhl svou dobu a člověk se až hrozí, že tento scénář se jednou může stát realitou. Plánuji si jí přečíst někdy znovu a po Bradburyho knihách zaručeně ještě chňapnu.

jfialova
18.03.2019 5 z 5

Vynikající kniha originální jak svým námětem, tak samotným zpracováním. Nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem to nedočetla.

morienhithwen
17.03.2019 5 z 5

Tak děsivě skutečná fikce, že si lze těžko představit čas, kdy ještě nebyla nepsána, nebo kdy by její poselství neplatilo. "Nejsme nic víc než ochranné obaly knih..."

Grepp
16.03.2019 4 z 5

Ak sa raz bude niekto túto knižku učiť naspamäť, aby ju zachoval ďalším pokoleniam, nech sa ju neučí po slovensky, ten preklad je otrasný. Plánujem dať ešte českú verziu a napraviť si chuť.

Darami87
07.03.2019 5 z 5

Naprosto fascinující a dech beroucí kniha, která neskutečným způsobem předběhla svou dobu. První polovina knihy byla ohromně zajímavá a poutavá, se zbytkem knihy jsem měla trochu problém, zdálo se mi to dost těžké. Ale za ten nápad a celkově zpracování prostě musím dát pět hvězd.