Daphne du Maurier

britská, 1907 - 1989

Diskuze (14)

Přidat příspěvek

Adze
17.10.2021

Od autorky jsem přečetl román Hospoda Jamajka, který je takovou kombinací thrilleru a hororu. Dále pak jsem viděl film Moje sestřenice Rachel. V obou případech mě nadchla pochmurná místa, ve kterých se tyto
romány odehrávají a děsivá tajemství, která se snaží hlavní postavy rozluštit.

Mirka2778
02.10.2021

Daphne mám moc ráda a na čtení každé její knížky se těším. Její příběhy jsou čtivé, originální, nestárnou.


bekule
10.08.2018

K autorce mě přivedla Petra Stehlíková, autorka úžasného Naslouchače, která ji uvedla jako svůj vzor . Jako první jsem četla Hospodu Jamajka která mě naprosto uchvátila. Jedna z nejúžasnějších knih co jsem doposud četla. Moc se mi líbila i Mrtvá a živá a skvělá je i povídková Ptáci a jiné povídky.

sorcxistino
17.05.2016

Jako první jsem četla knížku Únik a oslovila mě a Mrtvá a živá je bezkonkurenční. Také mám téměř všechny její knihy a jednu i v němčině (na dovolené jsem neodolala) :-).

marimari
10.02.2016

Autorka patří mezi moje oblíbené. Většinu jejích knih vlastním a nikomu bych je nedala. Na prvním místě pomyslného žebříčku stojí Mrtvá a živá- její filmové černobílé zpracování se povedlo. Další v řadě je Králův generál- tu jsem poprvé četla ve slovenštině. Hodně mne zasáhl Vzestup Juliův. Následuje Hospoda Jamajka, Únik, Let sokola. Vždycky jsem se při čtení ocitla ve světě, ze kterého se mi nechtělo vracet. I série ze života jejích předků je zajímavá. Nečetla jsem knihu Přízračný svět Branwella Brontea a Paraziti. K některým se časem vracím a budu vracet dál.

Luccy78
13.01.2016

Daphne du Maurier pocházela z umělecké rodiny (její otec Gerald du Maurier byl herec a producent a dědeček George du Maurier spisovatel a ilustrátor), vzdělání získala v Paříži a jako finančně nezávislá se věnovala cestování, plachtění a psaní veršů a povídek.
Roku 1926 se po rodinné dovolené v Cornwallu rozhodla, že se zde usadí. Cornwall se pak stal místem, kam situovala děj většiny svých příběhů.

Svůj první román, The Loving Spirit (Duch lásky), vydala roku 1931 a získala díky němu pozornost svého budoucího manžela, generála Fredericka Browninga.
Provdala se za něho roku 1932 a měla s ním dvě dcery (Tessu a Flavii) a syna Christiana. Manželství však bylo prý občas velmi chladné, což mnozí životopisci přičítají autorčiným údajným sklonům k homosexualitě.
Slávu jedné z nejznámějších spisovatelek 20. století jí pak přinesl pirátský román Jamaica Inn (1936, Hospoda Jamajka) a především pak psychologický román s detektivními prvky Rebecca (1938, česky jako Mrtvá a živá). Oba romány zfilmoval Alfred Hitchcock.

Du Maurier je autorkou patnácti románů, tří divadelních her a několika sbírek povídek, z nichž nejznámější je hororový příběh The Birds (Ptáci) z roku 1952 rovněž zfilmovaný Alfredem Hitchcockem. Za své dílo získala celou řadu ocenění, roku 1952 se stala členkou Královské literární společnosti (Royal Society of Literature) a roku 1969 jí byl udělen Řád britského impéria (titul Dame Commander).

Žila v ústraní v Cornwallu ve svém domě zvaném Kilmarth ležícím poblíž městečka Par, kam se přestěhovala po manželově smrti. Zde také roku 1989 zemřela a byl zde rozptýlen její popel.

Marika Vanova
06.05.2015

V dospívání a dále mě její knihy často provázely.

jaja10
12.07.2014

Tato autorka se po přečtění Hospody Jamajka stala mojí nejoblíbenější z nejoblíbenějších.

felia
02.01.2014

Také jsem přečetl asi všechny autorčiny knihy, které u nás vyšly. Plný počet bych dal každé z nich. Skvělý popis prostředí i postav. Příjemná hrůza, aniž by se čtenář brodil v potocích krve.

Erinien
28.12.2013

Nevím čím to ta paní udělala ale zamilovala jsem si ji a její knihy jsem četla skoro všechny.

Linda01
18.05.2013

Mám ráda všechny její knížky, nejlepší dojem na mě udělal Obětní beránek, Hospoda Jamajka, Dům na pobřeží.. nej jsou i její povídky, Bez motivu, Neohlížej se miláčku.. Teď se nedívej, Modré čočky, doporučuju, skvělé :-)

nightlybird
31.01.2012

Pro ctitele Daphne s křížkem po funuse (nejsem zrovna TV typ, tak jsem to málem propásl) - dnes dávají na ČT2 o ní biografický film. Bližší info o filmu - http://elfilms.cz/film-daphne-2007

WEIL
11.12.2011

V mládí byla krásná, postupem let její krása byla oduševnělejší, a i vedle toho zrála jak víno i jako pisatelka.

nightlybird
17.03.2011

Místo komentáře slova Louise Aragona : „Když čtu novely Daphne du Maurier, žasnu nad jejich dokonalostí a přestávám mít chuť dál psát, protože to už považuji za naprosto zbytečné. Jsou totiž tak jazykově vytříbené a tak psychologicky či spíše parapsychologicky strhující, že zasahují samotné dno čtenářovy duše. Proč tedy dál nesmyslně usilovat o něco, co se jinému už veskrze dokonale podařilo.