Ivka14 Ivka14 komentáře u knih

Dívky z lesů Dívky z lesů Minka Kent

Kniha mě fakt bavila. V knize jsou dvě dějové linie, jedna se zaměřuje na ženu, která se obává, že její manžel má poměr, a druhá na dvě sestry, které žijí samy v odlehlé chatě bez elektřiny a moderního vybavení. To je vše, co kdy poznali. Poté, co jejich matka odejde a už se nevrátí, jsou sami. Když jsou sestry nuceny opustit jejich domov, obě dějové linie se protnou a věci se dají do pohybu!

Jde spíše o lehkou záhadu než o skutečný thriller, přičemž otázkou je, kdo jsou dívky a proč je jejich matka držela v ústraní.

Příběh se mi opravdu líbil, bylo to rychlé čtení a díky krátkým kapitolám mě to nutilo číst dál a dál. Určitě doporučuji

08.06.2023 4 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

"Venkovské sídlo" mě nechává trochu na holičkách. Určitě tam byly scény, kdy jsem se do děje vžila. Pak ale byly i delší pasáže, kde mi něco uniklo, ačkoliv postavy, ze kterých je příběh střídavě vyprávěn, jsou vykresleni velmi realisticky a velmi detailně. Jedna postava a to Mína mi ve vyprávění vadila, radši bych četla víc z minulosti než z jejího pohledu. Nakonec to pro mě byla solidní kniha, ale ne taková, u které bych seděla a hltala děj.

Líbilo se mi vysvětlení o panství, jeho renovaci a také jeho původně okouzlujícím a velkolepém vzhledu. Flashbacky do dob před válkou i po ní jsou působivé a napsané bez jakéhokoli přikrášlování.

Ze zvědavosti si přečtu zbylé dva díly a uvidím, třeba se mi série nakonec zalíbí.

08.06.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tento příběh je opravdu znepokojivý a až na poslední stránce je jasné, jak hluboce znepokojující je.

Tento dystopický hororový příběh se odehrává ve světě, který je tak blízký našemu vlastnímu, až na to, že virus způsobil, že všechna zvířata musela být zničena. Aby lidé zaplnili mezeru na trhu s masem, začali chovat a pěstovat lidi pro jejich maso.

Kniha je originální a zajímavá. Příběh je hodně na zamyšlení a já mám k autorce obdiv, že měla odvahu takovou knihu vydat.

26.05.2023 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Název a obsah naznačovaly hluboké zaváhání, určité drama a zvraty. Tady hlavní drama bylo, že spolu nekomunikovali. A když jo, tak mi přišlo, že každý mluvil o něčem jiném.

Ani jedna postava mi nebyla sympatická. Až na Joshe. Musí vám být líto toho ubohého chlapce, jehož rodiče celý život otevřeně upřednostňují sestru, prarodiče ho nepřijímají, celý jeho život je mixem zášti a snahou dokázat svou hodnotu. Livia se připravuje na oslavu svých 40. narozenin, kterou plánuje 20 let. Tohle mi přišlo trochu absurdní. Když neměli honosnou svatbu, mohli radši oslavit například desetileté výročí svatby tímhle způsobem.

Knihu bych nejradši ohodnotila jen jednou hvězdičkou, ale jelikož se dobře četla, dám dvě. Podle celkového hodnocení mám pocit, jako bych četla jiný příběh.

23.05.2023 2 z 5

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Tato kniha byla lepší v teorii než v provedení. Postavy se mi dost líbily, ale tempo děje bylo šíleně nerovnoměrné.

První třetina knihy byla příběhem všech postav, ale v knize o výletech potřebujete, aby výlet začal dříve. A příběh ze zákulisí bylo opravdu nudné vyprávění. Rozhodně existují rychlejší a bezproblémovější způsoby, jak poskytnout čtenáři informace, které potřebuje mít, aniž by třetina knihy byla informačním výpisem. Až se konečně na výlet vydali, musela jsem se přemáhat, abych knihu vůbec dokončila.

Mrzí mě, že se mi knihy nelíbila, protože jeho pohádková série Země příběhů je naprosto úžasná.

23.05.2023 3 z 5

Devatenáct dopisů Devatenáct dopisů Jodi Perry

Knihu jsem nemohla ohodnotit níže než 5 hvězdičkami, které si naprosto zaslouží. Všechno, co jsem věděla, když jsem začala číst tento román, bylo, že došlo k tragické nehodě a že tam bude devatenáct dopisů, ale kromě toho jsem si upřímně nebyla jistá, jakým směrem se příběh bude ubírat.

Brax a Jem začali jako přátelé, brzy se stali nejlepšími přáteli a později se rozkvetla láska, tak osvěžující vidět vztah bez některých nebezpečí, která dnes vidíme v tolika románech. Díky vyprávění z pohledu obou hlavních postav, dostáváme detaily, a to nejen ze současnosti, ale i z minulosti. Jako čtenář dostáváme skutečný náhled do jejich životů, což umožňuje naší mysli si skutečně vykreslit obrázek o jejich vztahu.

Pořekadlo říká, že láska přemůže vše a tento příběh je důkazem, že tomu tak zcela jistě je.

23.05.2023 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Kniha ve mně vyvolala touhu číst až do konce, přestože Finn mi přišel velmi sobecký a nesympatický chlap, a proto mě zajímalo, proč má tak věrné přátele. Brzy jsem tušila, co se vlastně děje, a na konci knihy jsem zjistila, že jsem měla pravdu. Na konci je dlouhý email, který vše vysvětluje...Myslím, že by bylo lepší najít jiný způsob, jak odhalit, co se dělo.

I když jsem to tajemství tušila, doufala jsem, že by mohlo existovat přijatelné vysvětlení toho, jak se všechno stalo. Vysvětlení, které nám dává vědět, jak by k tomu mohlo dojít způsobem, který se zdá být pochopitelný. Ale místo toho dostáváme rozuzlení, které je plné děr, protože si nemyslím, že to, co se stalo, by se dalo tak snadno odvést.

28.04.2023 3 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Kniha začíná zavražděnými Fredem a Sheilou. Na Velikonoce se všichni sešli na rodinné večeři. Nikdo netušil, co se stane za pár hodin.
Otázkou tedy je, kdo je zavraždil? Jedno z jejich tří dětí, které Fred psychicky vydíral i při jejich poslední večeři? Jeho sestra? Nebo někdo jiný?

S každou kapitolou a odhalenými novými informacemi mě Lapena nechala hádat, kdo mohl stát za vraždami. Každý o něčem lže. Zatímco sourozenci a jejich manželé začínají jako tým, netrvá to dlouho a začnou jít proti sobě. Líbilo se mi, jak se všechny postavy navzájem podezírají. To jen dokazuje, jak málo skutečně známe ty nejbližší a nejdražší.

Kniha mě velice bavila a zase mě autorka usvědčila v tom, že patří mezi nejlepší autorky thrillerů. Neměla jsem ponětí, kdo spáchal vraždy.

26.04.2023 4 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Skvělá antalogie povídek s LGBTQ+ tématikou. Každý příběh byl svým způsobem silné emotivní a plný zajímavých zvratů. Postavy povídek byly vskutku dobrou reprezentací různorodosti komunity a právě díky diverzitě postav knížka v mých očích výrazně stoupla. Za mě povedená sbírka povídek (i když některé se mi líbily víc a jiné míň), která rozhodně osloví další členy komunity, ale věřím, že může být poutavým čtením i pro zbytek většinové společnosti.

23.04.2023 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat vám zabere jedno, maximálně dvě odpoledne. Kniha sebou přináší neskutečně důležitou myšlenku a lekci. V podstatě se jedná o alegorii, která připodobňuje farmu ke Sovětskému svazu.

Každému doporučuji aspoň jednou za život přečíst.

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Kdo je Elin Boalsová? Je úspěšná fotografka, která fotí pro módní časopisy, bývalá modelka, manželka a matka. Ale Elin má také tajemství, včetně dětství, které se snažila hodit za hlavu. Když dostane dopis od starého přítele, pohltí ji její minulá tajemství. Dokáže čelit tomu, co se stalo, a otevřít se rodině, nebo ji ztratí také?

Se současnou Elin bylo zpočátku těžké mít Elin ráda, ale ráda jsem četla o jejím dětství v malém švédském městě a postupem příběhu jsme odhalovali nové tajemství a souvislosti.

Elin vztah s její dcerou Alicí je asi nejsilnější částí knihy líbilo se mi, jak se sbližují, když Elin pustila Alici do své minulosti. Jen je škoda, že do své minulosti nepustila i svého manžela.

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Napínavé čtení. Temné, ale krásně napsané. Celá lokace příběhu se mi jasně objevila v mysli, autorka odvedl fantastickou práci při nastavování scény. Kniha začíná v létě, kdy jsou světlé noci a dlouhé dny. Den a noc je těžké udržet odděleně. Muž tráví tyto letní noci jízdou po Stříbrné cestě a hledá svou dávno ztracenou dceru.
Dívka, která se sem nedávno přestěhovala, se zamiluje do chlapce, který jí může nabídnout bezpečí a jistotu.

Jak kniha postupuje, přecházíme do zimy. Všechno se stává temnějším, fyzicky i metaforicky. V tu chvíli mě to úplně vtáhlo a zajímalo mě, jak se to všechno bude vyvíjet.

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Tohle byla taková fajn romantická komedie, ale rozhodně kniha nemusela být tak dlouhá. Nic by se nestalo, kdyby kniha měla o 100 stran míň. Hodně děje se ztratilo v nekonečném vnitřním monologu a scénách, které se táhly na 50 stran. Pokud by byly některé věci jednoduše vystřiženy, bylo by to čtení za pět hvězdiček.

Věci se opravdu rozjely, když konečně odjeli na svatbu do Španělska, ale to nebylo až do asi 200 stránek. Milovala jsem postavu Aarona a to, jak se choval, když s Linou falešně chodili.

21.04.2023 3 z 5

Šílená posedlost Šílená posedlost Danielle Lori

(SPOILER) Slyšela jsem skvělé recenze na tuto knihu v zahraničí, kde všichni říkali, že je mnohem lepší než kniha první. A nesouhlasím. První polovina knihy byla skoro úplně bez děje. Bylo to tak zatraceně nudné a nenávidím skutečnost, že jsem zjistil, že se to zlepšilo poté, co měli poprvé sex v autě.

Ve druhé polovině se to zlepšilo a to bylo, když tam bylo mnohem více dialogů mezi Giannou a Christianem, které se mi líbily. A celkový vývoj jejich vztahu byl skvělý.

Knize bych dala i víc hvězdiček, kdyby kniha začala tak od strany 150.

21.04.2023 3 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

(SPOILER) Upřímně, co na téhle knize nemilovat. Tuhle knihu jsem si zamilovala už když od prních stánek. Byla plná zajímavých postav, brilantní budování světa a je to enemies to lovers. To víc si přát.

Lira je totální drsňačka. Je nemilosrdná, je chytrá a vtipná. Po celém světě je známá a všude v královských rodinách vyvolává strach. S příběhem její odobnost rostla. Udělat ji bezmocnou odebráním její "písně" bylo skvělé, protože jí to umožnilo stát se silnější mnoha jinými způsoby. Když přišlo závěrečné zúčtování, byla nezastavitelná a já ji tolik miloval.

Elian je plný touhy, strhujícího hrdinství a touhy po svobodě. Nechce být králem, nechce se vrátit domů, ale nikdy jsem neměla pocit, že by se vyhýbal svým povinnostem nebo nemiloval svou rodinu. Prostě to nebylo tam, kde byl jeho talent, a potřeboval být na moři kolem své (úžasné) posádky. Milovala jsem posádku a přidali skvělou dynamiku.

Líbil se mi i romantický aspekt, protože jsem neměla pocit, že by ubíral příliš mnoho z hlavní příběhové linie. Ten konec mě zabil, protože i když jsou ze dvou odlišných světů, stále si našli cestu k sobě a to je krásné.

Vlastně si to teď chci přečíst znovu...

14.04.2023 5 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Tato kniha ve mně vyvolala tolik emocí! Štěstí, radost, smutek, smutek, strach, mnohem víc! Sabaa Tahir má opravdu kouzlo, že tyto věci během čtení pocítíte.

Příběh měl silnou zápletku a neuvěřitelný vývoj postav. Byly tam dějové zvraty, které nikdo neviděl přicházet, a kniha byla tak dobrá, že pro mě bylo těžké se od ní odtrhnout. Když se podíváte na knihy v sérii, můžete skutečně vidět, jak každá postava vyspěla a stala se odvážnější. Bylo neuvěřitelné vidět jejich růst.

Jsem ráda, že se jim i přes jejich zlomená srdce podařilo něco změnit a najít v nějaké podobě štěstí!

14.04.2023 5 z 5

Poslední dny noci Poslední dny noci Graham Moore

Toto byl skvělý kus historické fikce, která staví titány Westinghouse vs. Edison v závodě o dodání elektrického systému celému národu. Edisonova společnost byla mnohokrát větší než Westinghouse, plná právníků, vědců. Westinghouse i Edison byli geniální a měli mezi sebou zuřivou rivalitu. Edison působí jako nejvíce manipulativní a bezohledný. Muži sebou navzájem opovrhovali. Osobnost Nikoly Tesly byla velkým překvapením. Netušila jsem, že je to šílený vědec, extrémně excentrický a výjimečně brilantní.

Jednou z mých oblíbených částí byl ve skutečnosti post-scénář, kde Moore vysvětluje, co bylo založeno na skutečnosti (většina) a co fikce. A fajn byla i vedlejší romantická linka, která k tomu dodala ještě něco na víc.

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Na psychologický thriller začínala kniha trochu pomalu, ale Astrid je natolik přesvědčivá postava, že bylo snadné spadnout do jejího příběhu. Vnitřní monolog Astrid zní docela pravdivě a mám pocit, že nám autor dává docela ostrý pohled na některé z dlouhých tváří závislých lidí. Jakmile se věci rozjedou, příběh má značné množství zvratů, některé předvídatelné, některé ne tolik.

14.04.2023 3 z 5

Baneovy kroniky Baneovy kroniky Cassandra Clare (p)

(SPOILER) Tak moc miluji Magnuse Banea a tohle byla pěkná pohodová sbírka povídek s některými z mých oblíbených postav lovců stínů. Některé příběhy byly lepší než jiné, ale všechny se mi líbily, i když bych si přál, aby byly v lepším chronologickém pořadí.

Moje oblíbené příběhy:
Prokletý dědic - kde Will, Tessa, Jem byly zase chvíli spolu.
Co koupit lovci stínů, který má všechno a Průběh pravé lásky (a prvních schůzek), kde v těchto povídkách poprvé vidíme více do vztahu Aleka a Magnuse. Jak já tenhle pár miluji.

Úplně jsem dostala chuť si přečíst všechny knihy o lovcích stínů, ale na to není tolik času.

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Tato kniha pojednává o dvou rodinách propletených během holocaustu v Československu se opravdu líbila. Tři ženské postavy Eva, Pamela, Miriam a Hana jsou velmi silné a mužské postavy působí oproti tomu poněkud slabě. Příběh o tom, jak hudba pomohla Židům překonat strašlivé utrpení, se často nevypráví