Ivka14 Ivka14 komentáře u knih

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Nepříjemné téma, ale dost dobře zpracované. Tak akorát. Nesnaží se šokovat, nesnaží se dávat přehnaná rozhřešení, celé je to takové skoro až suše informativní. Autorka dokázala nechat čtenáři prostor vytvořit si vlastní postoj.

Po dočtení ve mně zůstala úzkost. Život prostě od určitých momentů už nemůže být nikdy stejně dobrý, jako byl před tím.

08.04.2023 4 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Taylor Jenkins Reid je jedním z mých nejoblíbenějších současných autorů. Má úžasnou schopnost neotřelým způsobem psát o složitosti vztahů. Všechny její postavy jsou složité, nedokonalé a dobře vykreslené. Jednoduše řečeno, cítí se jako skuteční lidé.

V tomto románu Jenkins vytváří jedinečný problém a zároveň se mu daří vyhýbat se obvyklým tématům milostných trojúhelníků v knihách. Představuje dva jedinečné vztahy, mezi kterými si hlavní hrdina musí vybrat

Příběh má pomalejší tempo a milovala jsem každou minutu. Kéž by byl román delší.

02.04.2023 4 z 5

Záblesk ve tmě Záblesk ve tmě Stacy Willingham

Záblesk ve tmě je fajn thriller se spoustou událostí. Bylo potřeba vyřešit několik malých zvratů a hádanek, které udržovaly příběh zajímavý, i když jsem věděla, co se asi bude dít během prvních pár kapitol.

Oblíbila jsem si hlavní hrdinku Chloe, která bojuje se svou vinou (o tom, že nepromluvila dříve jako dítě, když začala mít podezření vůči svému otci), bojuje se zneužíváním návykových látek a její touží po lásce a normálním životě.

Obecně také považuji za poutavé, když vás kniha nutí hádat, zda postava s traumatem z minulosti má spojitost s aktuálním případem nebo je jen paranoidní.

Strašidelné a napínavé, ale některé části byly rozhodně znepokojivé.

02.04.2023 4 z 5

Zmluva snov Zmluva snov Lauren Asher

(SPOILER) Tahle kniha se mi opravdu líbila a jsem si jistá, že se mi líbila víc než kniha první. Miluji téma předstíraného vztahu a nevrlý muž/milá sluníčková žena. A tahle kniha obsahovala obě témata, které miluji a vůbec mě nezklamala.
Líbilo se mi, jak velký vývoj prodělaly obě postavy. Declan byl na začátku taaaak proti všemu a vidět ho, jak pomalu boří všechny jeho zdi a pomalu, ale jistě se zamiloval se do Iris, bylo opravdu zábavné sledovat.

Milovala jsem všechna jeho velkolepá gesta a jak šíleně sladký dokázal být, když chtěl. Jejich slovní hry?. Jejich hašteření? Ten konec? MILUJU

Tato kniha měla téměř 500 stran, ale vůbec mi to nevadilo. Užila jsem si to od začátku do konce a nechtěla jsem knihu ani na vteřinu odložit. Rozhodně doporučuji.

25.03.2023 5 z 5

Twisted Games: Hry na ostří nože Twisted Games: Hry na ostří nože Ana Huang

Nelíbily se mi všechny časové skoky. Zvláště na začátku, protože když pak existují jen malé záblesky jejich vývoje během měsíců jejich interakce, je těžké cítit jejich spojení. Pokaždé, když se to stalo, mě to vytrhlo z příběhu víc a víc. Nepřipadalo mi to jako čtení příběhu, ale jeho opravdu dlouhého shrnutí jednoho.

První polovina byla trochu nudná a neměla téměř žádnou zápletku, mám pocit, že to bylo jen proto, aby vybudovalo očekávání. Ale když jsme se dostali k zápletce ve druhé polovině, tak jsem si čtení celkem užívala.

Ale i tak jsem zatím z celé série spíše zklamaná, i když se mi tenhle díl líbil o něco víc. Nerozumím tomu, proč je tahle série tak v zahraničí populární.

25.03.2023 3 z 5

10 % člověka 10 % člověka Alanna Collen

Nepřekvapilo mě, když jsem viděla všechny pětihvězdičkové recenze této knihy. Jako člověk studující mikrobiologii mě při čtení této knihy překvapilo mnoho informací.

Tuto knihu bych doporučila každému, kdo by rád otevřel svou mysl nejnovějšímu výzkumu, který podporuje myšlenku, že naše zdraví závisí na mikrobech žijících v našem těle více než si myslíme. Spojení mikrobů s množstvím autoimunitních onemocnění, které v poslední době ovládly naši společnost, je přinejmenším ohromující.

Každá kapitola se zabývá různému odvětví mikrobiologie/biologie, ale přitom to všechno spojuje jedna věc a to mikroby, kteří žijí, jak v našem těle tak i v okolí.

25.03.2023 5 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

S těžkým srdcem a zarmoucenou duší musím ohodnotit tuto knihu čímkoli méně než 5 hvězdičkami, protože tato série byla až do tohoto naprosto perfektní.

Postavy rostou a vyvíjí se. Ale také cítím, že je důležité, aby postava měla naději a měla na cestě úspěch, nějaké světlo na konci tunelu, které povzbudí čtenáře, aby pokračoval ve čtení. Takže když několik postav neustále bojuje a selhává na každém kroku, téměř 500 stran je to tak odrazující a otravné.

Psaní je stále špičkové, děj je akční a rychlý a postavy jsou zajímavé. Takže nepochybuji o tom, proč tolik lidí miluje tuto knihu, ale já osobně se nemohu dostat přes nedostatek naděje a neustálou přítomnost frustrace v tomto příběhu.

Proto s těžkým srdcem dávám knize 3.5 hvězdičky.

25.03.2023 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Jojo Moyesová opět napsala úžasnou knihu, ve které se prolínají dva životy.

Hned od první stránky mě uchvátila a hlavní hrdinku Sophie jsem si rychle oblíbila. Líbilo se mi, jak Jojo Moyes umožňuje čtenáři sledovat Sophie a její příběh asi první třetinu knihy, než se přesuneme do moderní doby k Liv a samotnému obrazu. Osobně bych se nezlobila, kdybychom se Sophie zůstali o něco déle.

19.03.2023 4 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Téma Aspergerův syndrom, kterým se tato kniha zabývá, je zpracováno precizně a pečlivě. Krátké kapitoly a zajímavé postřehy mě nutily číst dál a dál. Musím říct, že jsem konec trochu čekala, ale i tak mě knih zaujala a bavila.

18.03.2023 3 z 5

Americká královna Americká královna Sierra Simone

(SPOILER) Tohle byla jízda. První polovina této knihy byla dost pomalá a trochu zmatená, co se týče děje, protože se míhala mezi minulostí a přítomností. Greer se setkává s Ashem, když jí je 16 a oba vědí, že mají něco zvláštního. Ale uplyne deset let, než se Ash stane prezidentem Spojených států a znovu se shledá s Greerem, aby měl šanci na lásku. Embry je však také někdo, kdo má minulost s Greerem, ale shodou okolností je také viceprezidentem a blízkým přítelem Ashe.

Zpočátku mě to zas tak nebavilo, byla jsem trochu zmatená, ale jakmile byly všechny tři postavy součástí zápletky a museli přijít na to, jak zajistit, aby vztah fungoval, byla jsem uchvácena. Bylo to velmi žhavé a byla jsem natěšena nad tím, jak tyto tři postavy vytvoří vztah.

A ten konec! Rozhodně se těším, až tuto sérii přečtu a uvidím, jak další drama se rozvine!

12.03.2023 4 z 5

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Kniha je rozhodně zajímavá, ukazuje dnešní moderní seznamování jako něco naprosto nereálného a možná i absurdního. Celkově poukazuje taky na migrační politiku a názor Čechů na tuto problematiku. Také výborně zachycuje absurditu dnešní doby. Je to taková jednohubka na jeden večer.

26.02.2023 2 z 5

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

Líbila se mi aromantická a asexuální reprezentaci v tomto románu. Alice Oseman odvádí fantastickou práci, když ukazuje špinavou, ale krásnou cestu naší hlavní hrdinky Georgia od frustrace přes zmatek až po sebepřijetí, pokud jde o její identitu. Líbilo se mi číst o mnoha vrstvách, které zkomplikovaly její cestu k sebelásce, pokud jde o její identitu: o tlaku, který vyvíjejí média a společnost obecně, aby nás všechny donutila k romantickým a/nebo sexuálním vztahům, o způsobu, jakým se někteří z Georginých přátel snažili tlačit do romantických a/nebo fyzických vztahů s lidmi. Autroka zdůrazňuje, jak jako amatérská společnost oslavujeme romantické vztahy nade všechny ostatní formy vztahů.

24.02.2023 4 z 5

Hedvábí Hedvábí Alessandro Baricco

Tohle je příběh spíše odlišný od toho, co obvykle čtu. Přesto to bylo velmi zajímavé čtení.

V této povídce je cosi pohádkového, až snového. Všechny události jsou skutečné a neskutečné zároveň. Působí velmi zajímavým dojmem. Autorův jazyk je velmi lyrický, což ještě umocňuje pohádkový charakter tohoto příběhu. Celé to vytváří úžasný efekt.

24.02.2023 3 z 5

Oceán mezi námi Oceán mezi námi Gill Thompson

(SPOILER) Oceán mezi námi je srdceryvný příběh o dětech, které byly po druhé světové válce transportovány do Austrálie po tisících.

Molly dům je zničen během náletu, je zraněna a ztratila paměť. Její malý syn Jack přijde domů ze školy a zjistí, že jeho matka a jejich dům jsou pryč. Nejdřív je poslán do sirotčince, kde nadějně čeká, že se vrátí. Později, když bylo Jackovi řečeno, že je sirotek, je převezen na lodi plné dětí do Austrálie. Když dorazí, jsou odvezeni do chlapeckého města, kde se s nimi špatně zachází a jsou nuceni pracovat dlouhé hodiny. Nakonec si ho k sobě vezme jedna rodina. O několik let později se Molly začíná kousek po kousku vracet paměť a nyní se snaží znovu shledat se svým synem.

Byla to krásná, ale smutná kniha.

24.02.2023 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Další kniha od této autorky, která mě nadchla. Abych byla upřímná, od "Daisy Jones & The Six" jsem čekal něco jiného, ​​ale rozhodně jsem nebyl zklamán. Ze začátku mě překvapil styl, kterým je kniha napsaná, ale přečetla jsem si pár stránek a zamilovala si to. Kniha mě mnohokrát rozesmála a také mi po tvářích stékaly slzy.

A ta atmosféra... prostě něco úžasného.

Moc se těším na seriál.

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Prvních pár kapitol jsem se trochu obávala, že by druhá kniha mohla postrádat kouzlo té první, ale naštěstí se mi to nakonec líbilo stejně. Musela jsem se trochu přizpůsobit, protože jsme přešli ze dvou na tři pohledy, a nový přírůstek, pohled Heleny, nebyl z těch, ze kterých jsem byla nějak zvlášť nadšená, ale nakonec jsem si zamilovala i Heleniny kapitoly. Poslední čtvrtinu knihy jsem četla s otevřenou pusou. Takový plot twist jsem opravdu nečekala.

Krutost mi několikrát vehnala slzy do očí a násilí páchané na dětech mi přišlo obzvlášť těžké. Je tu genocida, popravy, mučení, mrzačení a všechny ty strašné a příšerné činy nebyly přehlíženy tak, jak to často bývá v YA Fantasy.

Moc se těším až si přečtu další knihu ze série.

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Tato kniha je rodinným portrétem, který zkoumá, jak může rasa a identita ovlivnit výchovu dětí. Dynamika mezi rodiči a dětmi a to, jak se rozpadnou ve svých pokusech porozumět si, jsou hlavním těžištěm příběhu.

Kromě toho, že jsem nenašla postavy, které by byly dostatečně poutavé, aby mě zaujaly, mým hlavním problémem byly vnitřní konflikty postav, kterých bylo tak moc, že jsem si z knihy skoro nic nepamatuji.

24.02.2023 3 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Tohle byla skvělá kniha.

Tento příběh má vše, co od knihy očekáváte; úžasný příběh, skvělé postavy, je to akční, rychlé, bez jediné stopy fádnosti, vláčnosti nebo nudy. Bylo tam několik velmi intenzivních momentů a ke konci jsem se cítila velmi emotivně. Když ve vás příběh vyvolává takový pocit, víte, že to stojí za to.

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

První polovina knihy mě uchvátila. Překvapil mě příjemný a zároveň barvitý jazyk, líbilo se mi přeskakování mezi časovými liniemi.

Původně jsem nevěděla, že kniha je v podstatě knižním přepsáním scénáře k filmu, což bylo patrné právě z druhé poloviny knihy, která už spíš rychle utíká dopředu k finále a nesnaží se o žádné podrobnější rozebrání postav nebo příběhu. Je to škoda, protože dalších 100 stran by knize přidalo na hloubce, byl by prostor pro lepší pochopení, pro vybudování napětí k výslednému závěru.

Šarlatán byla příjemná oddechovka, která by si zasloužila víc příběhu (a obecně by si zasloužila být více knihou než scénářem), ale určitě to není důvod, proč ji odložit. Možná naopak - knížka jde přečíst na jeden zátah a myslím, že takovým způsobem vynikne o to víc.

30.01.2023 4 z 5

Svatba naoko Svatba naoko Jo Watson

Bylo to zábavné čtení, ale trochu repetitivní, protože podivné věci, které se děly se dost opakovaly a nikdy neskončily. 3,5*

24.01.2023 3 z 5