Ivka14 Ivka14 komentáře u knih

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Kniha se zaměřuje na Snowa, takže postrádá něco zásadního, co mají ostatní knihy postavy, které milujeme. Přesto jsem si užila příběh ze zákulisí her a viděla jsem, jak začaly, protože jsem věděla, jak se vyvíjely v průběhu času až do doby Katniss.

Je to také odlišné, protože dostáváme pohled mentora, Snowa, kterého všichni nenávidíme. Jsme v jeho mysli, když stále více přijímá názory Kapitolu a stává se bezohlednějším, popírá lásku, přátelství a dokonce i rodinu s jediným zaměřením, a to že jednoho dne bude mít moc.

Užila jsem si tento raný pohled na Panem, ale nemohla jsem si pomoct, ale chybělo mi to velké nebezpečí Hunger Games, které všichni známe, odvážné činy vzpoury a upřímně řečeno postavy, které jsme si všichni během série tolik zamilovali.

Moc se těším na filmové zpracování, které má vyjít.

04.08.2023 5 z 5

Co dělat, když prší Co dělat, když prší Marissa Stapley

Chtěl jsem lepší spojení s postavami a u některých by se mi líbilo více příběhů, zejména Gabe a jeho méně idylické dětství. Prišlo mi, že jsem jen tak přeskakovali mezi postavami, ale příběh se zas tak neposunoval. Přechody mezi minulostí a přítomností byly neohrabané, zpomalovaly tempo a bylo obtížné sledovat, kdo mluví.

04.08.2023 2 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Miluji způsob, jakým jsem vždy vtahována do knih autorky. Cítím každou jednotlivou věc, kterou postavy cítí, od velkých srdcervoucích zrad až po malé okamžiky sourozenecké hrdosti. TJR nejen přiměje čtenáře sympatizovat s postavami, ale vcítit se do nich, a to je to, co dělá čtení jejích knih opravdu skvělým zážitkem.

Postavy (upřímně si nemůžu vybrat oblíbenou - všechny jsou skvělé), úžasné prostředí (tento příběh mě přiměl k surfování - a nesnáším oceán/pláž). Z toho všeho je nezapomenutelný příběh.

Taylor Jenkins Reid je opravdu momentálně moje nejoblíbenější spisovatelka a ke knize se ráda někdy v budoucnu vrátím (dávám tomu tak rok, než si ji přečtu znovu).

04.08.2023 5 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

Kniha podává zprávu o historii Charité v letech 1830 až 1850.

Tehdejší stav medicíny je zobrazen s děsivou jasností. V té době bylo větším rizikem pro život navštívit lékaře, než nechat nemoc běžet. Z dnešního pohledu nás děsí i nedostatečná hygiena. Líbila se mi především lékařská část románu.
Velmi zajímavý mi přišel i tehdejší popis nemocenské péče. Historicky vývoj ošetřovatelství také poskytuje vysvětlení pro nedostatek společenského uznání a platu ošetřovatelského personálu až do současnosti.

09.07.2023 3 z 5

Dívky, které slyšely plakat moře Dívky, které slyšely plakat moře Elizabeth Blackwell

Historická fikce o třech ženách na stejném záchranném člunu po potopení Titaniku, jejich příběhy a životy poté. Tyto tři ženy spojuje trauma. Autorka ukázala následky traumatického zážitku a jak může ovlivnit životy po mnoho let po události.

O celkové plavbě a potopení bylo jen pár stran od každé postavy, jedna část byla věnována cestě člunu, ale děj se spíš odehrával v životech před a po. Osobně si myslím, že příběh Anny tam byl zbytečný. Přišlo mi, že jí ani autorka nevěnovala tolik pozornosti, jako zbylým postavám.

09.07.2023 3 z 5

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Tento příběh mě zaujal od začátku, i když je spíše pomalu se rozvíjel. Přechází mezi současností a dnem, kdy se Alice ztratila, pomocí vyprávění Charlotte a Harriet. Líbila se mi tohle měnění postav, protože mi umožnila skutečně poznat obě tyto postavy z jejich vlastních úhlů pohledu.

Pak tento příběh nabere ohromující obrat, který jsem nečekala. Nové postavy, nové drama, nová odkrytá minulost. Knize dávám 4,5 hvězdičky.

09.07.2023 4 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Kniha mě bavila a já si příběh užila, ale nemyslím si však, že bylo nutné, aby autorka napsal pokračování mistrovského díla, kterým je Příběh služebnice.

Část toho, co dělá tuto knihu tak šokující a silnou, je její dvojznačnost. Svědectví odpověděl na 35 let staré otázky, které z nějakého důvodu zůstaly nezodpovězeny. Postavy neměly ani zdaleka takovou hloubku, jakou měl první román, a tím, že vše pěkně spojilo dohromady a dalo knize šťastný konec, ubralo na její síle.

29.06.2023 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

Tato slova mi stále znějí v hlavě od té doby, co jsem knihu doposlouchala. 1984 by se mělo zařadit do hororového žánru. 1984 popisuje utopii. Představte si, že žijete v zemi, jejíž vůdci uplatňují totalitní systém při regulaci svých občanů těmi nejextrémnějšími způsoby.

Práce, jídlo, pití, spánek, mluvení, myšlení, plození...zkrátka život, to vše řídí stát. Jakýkoli náznak poslušnosti nebo nechuti dokážou odhalit různé státní aparáty jako ideo policie, nebo dokonce vaše děti, které vás nebudou váhat vydat úřadům. Dokonce i jazyk je upraven tak, že se nemůžete vyjádřit, protože individualismus je zločin.

Minulost je ovládána, přepsána v něco, co posílí úřadujícího vládce. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Žádná skutečná pravda neexistuje. Pravda je to, co stát říká, že je. (2+2=5, pokud to říká stát.)

29.06.2023 4 z 5

Tak daleko, tak blízko Tak daleko, tak blízko Michaela Zindelová

Tohle nebylo vůbec špatné! Neměla jsem v podstatě žádné očekávání, a dostala velmi čtivý příběh. Zkušenost odchodu do zahraniční za partnerem a života v cizí zemi bylo velmi dobře vykreslené. Začalo to dobrodružně, ale poté se to zlomilo, nečekala jsem, že příběh dojde až do takové situace.

Pustina Pustina Stina Jackson

Jedná se o dobře napsaný a přeložený. Postavy jsou tak dobře vykreslené, že jsem cítila Livino zoufalství a strach. Autorka vystihla pocit temné, chladné zimy. Liam a Liv jsou oba uvězněni a ovládáni panovačnými členy rodiny, toto a láska k jejich dětem jsou zde klíčovým bodem.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Knihu jsem nemohla odložit. Hltala jsem stránky a slova, jako by mi kniha měla utéct. Bylo mi tak hrozně líto malé cácorky.

A posledních pár vět knihy jsem musela rozdýchávat ještě pár dní po přečtení.

29.06.2023 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Kéž bych v této knize mohl žít navždy. Legendy a latéčka je pohodlnou verzí pití teplé kávy za dlouhé zimní noci. Takový krásný příběh s velkým srdcem, který vyzdvihuje hluboká smysluplná přátelství a queer lásku mezi ženami jako něco, co léčí, něco, co je třeba postavit proti době jako meč a štít.

Mám v srdci takové místo pro ten druh fantazie, která není o velkých extravagantních konfliktech, ale která se místo toho zaměřuje na tiché, drobné, každodenní okamžiky mezi lidmi, kteří se jen snaží dosáhnout slušného života.

29.06.2023 4 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Tato kniha se poutavým, ale citlivým způsobem zabývá některými velmi obtížnými tématy: domácí násilí, sebevražda a smrt. Tuto knihu jsem nemohla odložit. Měla jsem pocit, jako bych prožíval emoce spolu s hlavními hrdiny. Od začátku jsem měla podezření, jak se zápletka vyvine, ale nebyla jsem o nic méně překvapena, když jsem viděla, jak to pro Olivii skončí.

23.06.2023 3 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Po přečtení jeho knihy Dům v blankytně modrém moři jsem se moc těšila na tuhle knihu.

Hned od začátku jsem věděla, že mi tato kniha zlomí srdce. Nemůžete napsat příběh o tom, jak se do sebe duch a převozník zamilují, a nečekat slzy. Wallace Price je pitomec a bylo těžké ho mít vůbec rád. Ale čím více roste jako člověk, tím je sympatičtější. Hugo byl dokonalý a já ho milovala od začátku. Tato kniha je plná úžasných postav, ale zbytek vás nechám objevit sami.

Nevím, jak to Klune dělá, ale vždycky dokáže, abych se do jeho příběhů zamiloval víc. Tyto příběhy jsou vždy o obtížném tématu, ale s autorovým psaním a humorem můžete vidět záblesk světla ve tmě.

23.06.2023 5 z 5

Bývalá manželka Bývalá manželka Jess Ryder

Natasha měla všechno, co si mohla přát. Bohatého manžela, bohatství a dokonalou holčičku. Jediné, co jí stálo v cestě, byla Jen, bývalá manželka jejího manžela.

Natasha se vrací domů do prázdného domu a zjišťuje, že její manžel vzal jejich dítě a zmizel. Teď musí zavolat Jen o pomoc, ale dá se jí opravdu věřit?

Bývalá manželka mě překvapila. Líbilo se mi střídání minulosti a přítomnosti a tak od poloviny jsem se nemohla odtrhnout. Bylo fajn čtení.

23.06.2023 3 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Jakmile jsem ji začala, věděla jsem, že knihu nebudu schopna odložit. Děj mě pohltil od první stránky a velmi rychle jsem byl úplně pohlcen tím, co se stalo mladému Charlie. Děj se vydává různými směry na když docházelo k rozuzlení děje, nemohla jsem přestat číst. Ty souvislosti v knize a jak ke všemu došli mě nechalo s otevřenou pusou.

Kniha se mi velmi líbila a těším se na další případy Kate a Tristiana.

19.06.2023 5 z 5

Jestli se probudí Jestli se probudí Zoe Lea

Na této knize se mi opravdu líbilo, že hned na začátku upoutala moji pozornost. Je dobře napsaná a vezme vás na jízdu na horské dráze a provede vás několika zvraty. Určitě bych tuto knihu doporučila ostatním.

Jediná věc, která se mi příliš nelíbila, byl konec. Rozuzlení (které jsem z části tušila) bylo prozrazeno asi ve 3/4 knihy, což je škoda. Autorka mohla velké odhalení nechat až o pár kapitol dál.

13.06.2023 4 z 5

Americký princ Americký princ Sierra Simone

Ó MŮJ BOŽE!

Měla jsem představu, jak tato kniha dopadne, ale ne. Šlo to úplně jiným směrem. Nemám slov. Tato kniha byla VŠECHNO. Plná neskutečně sexy chvil, ale i srdcervoucích momentů.

Nemohu ani vyjádřit lásku, kterou k těmto postavám chovám. Nemyslím si, že jsem se někdy cítila tak citově připoutaná k postavám, ale vážně na ně nemůžu přestat myslet!! Myslela jsem si, že miluji Embryho v Americké královně, ale láska, kterou k němu chovám teď, když jsem četla Amerického prince, se s tím nedá srovnat. Je srdcervoucí vidět, jak daleko zachází, aby zachránil ty, které miluje, ale necítí, že si lásku na oplátku zaslouží taky.

Nemůžu se dočkat až si přečtu finální díl.

13.06.2023 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Tohle je čtení za 5 hvězdiček, ale protože mi konec přišel uspěchaný a nedodělaný strhávám jednu hvězdičku. Chápu, že je to dále možná na lidské představivosti, ale já bych ráda věděla, jak kniha dopadla. Celkově se mi tento svižný thriller hodně líbil.

Tato kniha byla děsivá. Lucinda Berry odvedla svou práci až příliš dobře. Příběhy o dětech, jako je Janie, mě vždy dostanou. Jak byste měli reagovat, když se dítě chová tímto způsobem? Existuje tolik věcí, morálních a etických, které vám nedovolují racionalizovat tyto typy situací, a autorka odvedla tak dobrou práci, když vylíčila postavy Hannah a Chrise.

12.06.2023 4 z 5

Štěstí mi uniká mezi prsty Štěstí mi uniká mezi prsty Agnès Martin-Lugand

Kniha se mi vůbec nelíbila, někdy mi přišlo, že čtu spíš nějaké divadelní drama než román a to převážně díky popisům dějů v závorkách. Dále mi postavy (hlavně Marthe) hrozně uječené.

09.06.2023 2 z 5