Ivka14 Ivka14 komentáře u knih

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Tohle byla za hodně dlouhou dobu nejlepší, nejsilnější a zároveň nejbolestivější kniha, co jsem četla (poslouchala). Hodně krát jsem musela audioknihu stopnout a rozdýchat, co jsem slyšela. Když autorka vzpomněla i věznici v Hradišti, kterou jsem osobně navštívila, kde politické vězně mučili a týrali elektrickým proudem, chtělo se mi ještě víc plakat. Tolik nevinných životů a osudů bylo zničeno mávnutím prstu.

Na tuhle knihu jen tak nezapomenu.

28.11.2023 5 z 5

Zrádná touha Zrádná touha Danielle Lori

(SPOILER) Zaprvé se mi tato kniha chtěla líbit.

Tato kniha byla rozdělena do různých částí. První část této knihy byla úžasná, zvláště když Mila uteče do Moskvy a ptá se na svou matku a potkává Ronana. Během druhé části této knihy však zjistíme, že Ronan celou dobu Milu využíval a to, co bylo v první části dokonale tajemné a romantické, se ve druhé části změnilo v únos. Pak i poté, co uvedl, jak ji používal a neustále ji urážel, se na něj dál vrhá? Nevadí mi románky s únosci/zajatci, ale obě tyto postavy mě dál otravovaly donekonečna. Navíc se mi ve druhé části této knihy nelíbilo Ronanovo chování. Nemohu vystát, když se muž takto chová k ženě; je to příliš neuctivé. Během 3. části knihy začíná Ronan trochu měknout, ale v tuto chvíli jsem byl na oba tak naštvaný, že jsem měl problém se tomu spojit a uvěřit.

Sexuální scény v této knize byly mimo a také extrémně znepokojivé a hrubé. (Dokonce i v ní je i sexuální násilí). Pro mě se tohle vůbec nemůže řadit do sekce romantických knih.

19.11.2023 1 z 5

Twisted Hate: Nenávist na ostří nože Twisted Hate: Nenávist na ostří nože Ana Huang

(SPOILER) Líbilo se mi hašteření mezi Joshem a Julesem a jejich chemie byla skvělá. Také se mi líbilo, že to bylo poněkud pomalé a že pokračovali ve svém hašteřícím se žertování, i když přestali být nepřáteli.

Na této knize se mi nelíbilo, když Jules řekla Joshovi, že to byla ona, kdo ukradl jeho věci, a pak jí přímo lhal. Poté s ní měl sex (zatímco se na ni zlobil), aby to pak použil proti ní a záměrně ji (emocionálně) ublížil. Vůbec mě to nebavilo a to mě vážně přimělo dát této knize 3 hvězdičky. Myslím si, že tato situace je velmi manipulativní (a souhlas je zde podle mého názoru sporný), protože Jules souhlasí se sexem s Joshem, aniž by věděla, že s ní má ve skutečnosti jen sex jako způsob, jak jí ublížit.

19.11.2023 3 z 5

Papírový palác Papírový palác Miranda Cowley Heller

Nevěra není mým oblíbeným tématem a začala jsem knihu číst s obavami. Elle se mi opravdu nelíbila. Byla samoúčelná, neupřímná a zklamala. Nefandila jsem jejímu manželství, ani jsem nefandil jí a Jonasovi. Nijak mě postavy nezaujaly, i když jsem cítila trochu empatii k její rodině a manželovi, kteří vždy byli vždy druhými za „co mohlo být“.

Z některých zápletek se mi koulely oči. Upřímně řečeno, bylo mi to jedno s kým zůstane. Touha, kterou k sobě Elle a Jonas pociťovali, si navzájem maskovaly své nedostatky do té míry, že ani nevěřím, že by spolu dokázali udržet vztah.

Knize bych dala 3*, kdyby tam nebylo tolik sexuálního násilí na dětech.

16.11.2023 2 z 5

Sleduje tě Sleduje tě Charlie Gallagher

Vrah vezme mladé ženy, umístí je na odlehlá místa s kamerou, která na ně shlíží a sleduje, jak se pomalu rozkládají. Maddy Ivesová, zbavená své tajné práce poté, co prolomila své krytí, aby zachránila něčí život, a zdánlivě nepřátelský Harry Blaker, se mu ocitli na stopě. V knize není nic, co by vynikalo, ale psaní je solidní, detektivní tým vypadá, že funguje, a příběh je dostatečně zajímavý.

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Mě kniha zaujala jenom na půl. Z prvního příběhu jsem byla unešená. Ten druhý - katolický, ten mě vůbec neoslovil a u ten poslední byl zajímavý jen z půlky. Svým způsobem byla kniha čtivá, ale jsem si z ní neodnesla. Od autorky to byla moje několikátá kniha - první byla Vrány a z té jsem si doslova "sedla na zadek", ale u téhle jsem stejný čtecí zážitek neměla.

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Takové knihkupectví, kde se prodává i káva a maskotem je kocour, je sen.

Ale knihu mi zkazila ta romantická linka. Přišlo mi to zbytečné a na konci mi to zkazilo dojem celé knihy. Autorka se snažila ji tam za každou cenu vložit, ale vůbec mi to nepřišlo, jako by byli do sebe zakoukaní a těch pár interakcí s scén, pro mě bylo málo a nic by se nestalo, kdyby ten příběh byl jenom o pátrání v minulosti, záchraně knihkupectví, nových přátelstvích a ztrátě nejbližsšího.

Pro sebe jako stvořeni Pro sebe jako stvořeni Sarah Hogle

Oceňuji pointu, kterou tento příběh poskytuje. Je to o tom, že vztah, který je na pokraji zhroucení se dá zpátky vytvořit, vložíte práci a uděláte pro svého partnera něco navíc. A to hodnocení je tak dobré jen kvůli tomu, že posledních 30% knihy bylo docela roztomilé. I tak bych knihu ohodnotila 2,5*.

ALE o tenhle pár bylo těžké se nějak zajímat. Spíše než koketní, svižné žertování, Naomi a Nicholas strávili velkou část této knihy tím, že byli dětinští, manipulativní a pomstychtiví vůči sobě navzájem. Posouvali hranice místo toho, aby si jen povídali o problémech v jejich vztahu (což mi přijde někdy realistické, ale já osobně nejsem fanouškem příběhů, které závisí na špatné komunikaci). A jakmile se věci zlepšily, nebyla jsem schopna zastavit svou nedůvěru v tom, že se do těch kolejí nevrátí.

04.11.2023 3 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Kniha byla krásně napsaná. Děj začíná ve 40. letech 20. století v Coloradu. Mladá dívka se zamiluje do muže, kterého nikdo neschvaluje, a stanou se věci, které způsobí, že její život úplně změní směr. Je to smutný příběh a spisovatelka odvedla dobrou práci při předávání těchto emocí.

Konec je smutný/veselý konec a vidím, jak tato kniha dokáže člověka při čtení rozbrečet. Taky jsem měla na krajíčku.

29.10.2023 5 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Kniha začala velmi slibně, ale nějak ke středu pro mě ztratila trochu na svém kouzlu . Přesto se to četlo dobře a při čtení jsem se bavila. Pozitivní je, že se věnuje i velmi vážnému tématu, které je bohužel v dnešní době velmi aktuální a mělo by se o něm více mluvit. Jen by se mi více líbilo, kdyby se děj odehrával na vysoké škole. Postavy mi někdy přišly až moc vyspělé na střední školu.

Jako jednoduché čtení to bylo dobré, hlavní postavy i vedlejší postavy se mi líbily, epilog byl velmi sladký, ale v knize bylo několik logických úskalí a nadsázek, že nemůžu dát pět hvězdiček.

29.10.2023 3 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Cilčin příběh je tragický, o tom není pochyb. Byla osvobozena z Březinky, jen aby zjistila, že byla poslána do jiného zajateckého tábora, tentokrát na Sibiři, kde byla obviněna z kolaborace s nacisty v Osvětimi.

Jsem rád, že to není jen další příběh z Osvětimi a místo toho se autorka zaměřila na sovětské pracovní tábory, které jsou v historii méně viditelné než nacistické koncentrační tábory.

Cilčin příběh, jak jej vyprávěla Heather Morris, na mě nezapůsobil tak, jak by měl. S Laleem a Gitou má Morris vyprávění z první ruky. S Cilkou svou knihu pouze založila na vzpomínkách a dokumentech jiných lidí a velkou část příběhu si vymyslela. Udělala z Cilky dokonalou, téměř plastickou postavičku, která nic nezkazí, kterou si všichni zamilovali a bez ohledu na následky touží pomoci. Pro mě to bylo sotva uvěřitelné. Zpočátku jsem byla nadšená, že se Morris vypořádala s vinou přeživších a učinila z ní ústřední bod svého románu, ale Cilčiny vnitřní monology zněly stroze, bez emocí a nepřesvědčivě.

Bylo tam mnoho narativních vláken, které byly řešeny, ale zůstaly viset. Některé z nich, jako například příběhy Borise a Kirila, byly použity pro čistě tragickou hodnotu, ve skutečnosti neposouvaly příběh kupředu. Jiné mohly příběhu přinést skutečnou hodnotu ve smyslu intrik, ale stejně nikam nevedly.

21.10.2023 3 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá Mrtvá holka, dobrá holka – část druhá Holly Jackson

Kniha byla skvělá. Bylo to velmi zajímavé, ale najednou byla kniha SMĚŠNÁ. Postava Pip se po událostech z poslední knihy velmi drasticky změní, což dává smysl vzhledem k traumatu, které zažívá, ale je to skoro, jako by se její postava změnila příliš, až to bylo k neuvěření. Celá druhá část mi přišla přetažená za vlasy. A ten konec mě opravdu zklamal. Nemyslím si, že je to špatné finále série, ale mohlo to být mnohem lepší.

21.10.2023 2 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část první Mrtvá holka, dobrá holka – část první Holly Jackson

Tato kniha začala skvěle. Ráda jsem viděla následky prvních dvou knih, které ovlivnily Pip. Líbilo se mi to pronásledování. O druhé části knihy, tohle už říct nemohu.

21.10.2023 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha je mimořádně krásně psaná, slova a věty harmonicky plynou. Popisy přírody jsou tak detailní, mám pocit, že jsem v těch lesích. Příběh je poutavý, čtenář si klade otázky, a musím nesouhlasit, že by druhá polovina knihy byla nudnější – osobně necítím nikde nějakou příliš velkou změnu ve způsobu psaní či v příběhu. Obecně by se mi někdy žádalo trošku více vysvětlení a méně mlhavých popisů, ale jinak to bylo krásné!

Myslím, že kniha pravdivě popisuje, jaké to je zažít zneužívání, jak se to na člověku podepíše a jak moc to může utlumit náš hlas a zničit nám život. Mělo jsem chuť křičet na protagonistku ať teď zabojuje, ať koná, ať něco mění, ale právě její neschopnost posunout se zdála tak rušivě reálná, děsivá. V kombinaci s nádherným prostředím Šumavských lesů byl Sářin kontrastně těžký život, kde sotva měla co do úst, velmi rezonující.

15.10.2023 4 z 5

Ofélie už je taková Ofélie už je taková Marie Racquel

2,5 hvězdičky. Líbilo se mi zkoumání queerness, které představovalo queer postavy z celého spektra, stejně jako rozmanitost v příběhu. Také jsem nikdy nečetla o kubánsko-americké hlavní hrdince, takže to bylo jedinečné, i když nemohu mluvit o kvalitě příběhu.

Ale nevím, jestli je to jen tím, že vyrůstám z YA nebo co, ale tato kniha mě většinou nudila. Bylo to v podstatě celé přátelské drama o maturitním plese (kdo s kým jde atd... Doslova, kdybych měla popsat střed této knihy, tak to bylo skoro ono) s velmi malým dějem, který mi nic nepředal. Necítila žádnou spojitost s postavami a většinu knihy jsem přelétla.

Opravdu jsem se na tuto knihu těšila, ale jsem docela zklamaná :( i když jsem pravděpodobně v menšině!! Pokud vás tato kniha zajímá, běžte si ji vybrat a podpořte debutujícího queer autora!

15.10.2023 3 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Abych byl spravedlivá většinu knihy jsem jen tak přeletěla. Začátek vypadal slibně, ale pak se to zbytečně táhlo.

A tento typ psaní se mi obzvlášť nelíbí. Místo chronologického příběhu je kniha psána po částech: prolog, Rachelino POV, Jimovo POV, Před - 1. den atd. Obvykle se všichni v určitém okamžiku spojí, aby se příběh spojil. Ale aby tento typ příběhu fungoval, musí být každá sekce velmi dobře udělaná, aby čtenář investoval do příběhu nebo postav. Bohužel pro mě mi to psaní přišlo nevýrazné/nudné a není nic horšího, než si přečíst sekci která je nezajímavá, pak si přečtete další novou část, která je stejně nezajímavá.

A vložka s Jimovou psycholožkou mi přišla úplně nepodstatná.

12.10.2023 2 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Jednoduchá erotická kniha s milými postavami, ale žádný z konfliktů v knize mi však nepřipadal jako adekvátně vyřešený. Můj první problém je utrpení s Blakem, ale dokážu to překonat, protože to je Evie pohled a ona je velmi ochotná přehlížet jeho nedostatky. Další konflikt s Loganem se však zdál být příliš důležitý na to, aby to Evie překonala tak rychle.

Ale i tak to bylo fajn čtení a těším se na další díl, když tenhle skončil tak otevřeně.

12.10.2023 3 z 5

Byt v Paříži Byt v Paříži Lucy Foley

Překvapivě rychlé čtení na příběh, kde se v podstatě nic neděje a kniha má 400 stran.

Zhruba v polovině je jedno odhalení a skutečné události do sebe začnou zapadat až ke konci, ale ani rychlý závěr nedokázal vynahradit fakt, že se po většinu knihy vlastně nic jiného nedělo. A konec byl na mě trochu uspěchaný (hlavně epilog toho moc nevyřešil, alespoň pro mě).

Postavy nejsou přesvědčivé a naivní, prostředí je docela základní (potenciál to mělo) a samotný děj je prostě bez inspirace.

2.5

06.10.2023 3 z 5

Ex v éteru Ex v éteru Rachel Lynn Solomon

Čtení této knihy jsem si opravdu užila! Ex v éteru byl tak jedinečný zábavný nápad a milovala jsem téma rádia, stejně jako nepřátele k milencům. Jsou zde také témata smutku, ztráty rodičů a úzkosti. Postavy se mi líbily, i když si myslím, že jejich osobnosti mohly být prozkoumány trochu více mimo rádio.

Nicméně humor, romantika a příběh těch pár chyb vynahradily. Je to tak snadné čtení, ale dobře napsané a zajímavé. Konec byl dobře napsaný, i když jsem skoro chtěla, aby se epilog podíval ještě dál do budoucnosti. Bylo zvláštní číst o tom, že se hned po třech měsících randění sestěhovali.

06.10.2023 4 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Je to kniha o mateřství, sebelásce a sebepřijetí, o vztahu matky s dcerou. Kniha má spoustu pasáží k zamyšlení, zároveň nelogická a nevysvětlitelná místa, Podivný děj, zvláštní a nesympatické postavy. Příběh nese silné téma, obsahuje zajímavé myšlenky, ale zpracování mi absolutně nesedlo. Bohužel, tohle nebyl můj šálek čaje.

06.10.2023 2 z 5