Ian Stewart

britská, 1945

Nahrávám...

Životopis

Ian Stewart (* 1945) je britský matematik, profesor na univerzitě ve Warwicku, člen Královské vědecké společnosti.

Už od dětství projevoval nadání pro matematiku, které zúročil na Cambridgeské univerzitě a na univerzitě ve Warwicku. Působil na akademických pracovištích na Novém Zélandu, v Německu a ve Spojených státech.

Dnes je asi nejznámějším a nejplodnějším popularizátorem matematiky (z několika desítek knih uveďme What is Mathematics?, Figments of Reality, Flatterland či Letters to a Young Mathematician, česky vyšly knihy Čísla přírody, Odsud až do nekonečna, Jak rozkrájet dort a Hraje Bůh kostky?). Mimo jiné též pracoval na pořadech věnovaných matematice v britském rádiu BBC i v britské televizi. Za svou popularizační činnost byl roku 1995 oceněn Faradayovou medailí londýnské přírodovědné společnosti Royal Society. Kromě toho vydal také řadu knih ze žánru sci-fi a fantasy – společně s biologem Jackem Cohenem a Terrym Pratchettem sepsali trojdílný cyklus Věda na Zeměploše. Terry Pratchett oba učence následně jmenoval Čestnými čaroději Neviditelné univerzity.

Jako matematik se zabýval teorií katastrof, biomatematikou a dalšími problémy na pomezí čisté a aplikované matematiky: teorie chaosu, fraktály, symetrie, matematická biologie; kniha Jaký tvar má sněhová vločka? se zabývá projevy matematické pravidelnosti v přírodě. Je autorem více než 140 odborných článků na nejrůznější témata, přispívá do časopisů jako New Scientist a Scientific American.

Že není pohlcen seriózní vědou, dokládá živý styl jeho popularizačních knih i skutečnost, že je též autorem žánru science fiction.

Zdroj životopisu: obaly knih edice Aliter; https://www.dokoran.cz/index.php?Hr

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996