Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nudila vás ve škole matematika? To asi proto, že byla nudná! Ian Stewart, jeden z nejznámějších žijících matematiků, si kvůli tomu ve čtrnácti začal vést matematický zápisník. Snášel do něj vše poutavé a zábavné o matematice, co našel, ale co se nevyučovalo. Nakonec zaplnil šest sešitů – a právě z nich vybral příklady do této knihy. Objevte i vy báječnou celoživotní sbírku her, hádanek, příběhů, vtipů a perliček, podivných prvků matematické kultury, módních výrazů, karetních triků a návodů. Třeba jak dostat třešni z koktejlové sklenice nebo jak si vydělat peníze důkazem samozřejmostí – a co jsou Velká Fermatova věta, Poincarého domněnka, teorie chaosu, fraktály, Penroseovo dláždění a skutečný důvod, proč nelze dělit nulou. Kabinet předkládá problémy a hlavolamy ostřílenému fanouškovi i dobrodružnému nováčkovi, čímž zaručuje podněty, poučení, zábavu a překvapení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/172858/kabinet-matematickych-kuriozit-prof-y5r-172858.jpg 49
Orig. název:

Professor Stewart´s Cabinet of Mathematical Curiosities (2008)

Žánr:
Literatura naučná, Věda, Matematika a logika
Vydáno:, Argo, Dokořán
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta

Přidat komentář
Annicka
21.08.2016

Část knihy tvoří různé příklady, které nejsou ani tak matematické, jako spíš logické. Na konci knihy jsou všechny příklady vyřešeny i s komentářem. V některých případech bohužel komentář předpokládá, že je čtenářovi něco jasné, i když to někomu, kdo se matematikou nezabývá, tak jasné být nemusí.
V knize se dále dočtete o některých matematických teoriích. Některé kapitoly jsou napsány opravdu dobře tak, že základy teorie pochopí každý. Někdy se ale čtenář musí spokojit s příběhem o tom, jak se která teorie vyvíjela, aniž by se autor snažil osvětlit proč (viz např. kapitola o Riemannově hypotéze; v kapitole o Eulerově krásném vzorci dokonce autor na začátku varuje, že následující kapitola není pro ty, kteří neznají základy diferenciálních rovnic a komplexní analýzy).

JiříŠkorpík
02.01.2016

Mrzí mě, že některé rébusy byly založeny na záměrné chybě v zadání, na druhou stranu záměrem autora asi bylo aby jsme se nad tím zamysleli. Jinak uváděné matematické důkazy jsou naprosto elegantní a plně pohltí.

herdekfilek
02.05.2014

Z pohledu laika je matematik druh člověka, který má prazvláštní choutky, u táboráků se pokouší společnost bavit nerovnicemi a při pohledu na nepřímou úměrnost ho chytá záchvat omladnic. Matematik dle laika nevylučuje, ale odmocňuje, při příjmu potravy samozřejmě umocňuje. Kniha Iana Stewarta jistě nesmírně pobaví a nadchne právě matematiky, je plná vědění, o kterém se příliš neví. A laik? Ten bude jednu polovinu knihy lámat vzteky tužky, protože výsledky budou zcela jiné a ta druhá polovina? Děkuju pěkně.

Štítky

matematika

Autor a jeho další knihy

Ian Stewart

Ian Stewart
britská, 1945

všechny knihy autora

Kniha Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta je:

v Právě čtených3x
v Přečtených10x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce14x
v Chystám se číst31x
v Chci si koupit10x