Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nudila vás ve škole matematika? To asi proto, že byla nudná! Ian Stewart, jeden z nejznámějších žijících matematiků, si kvůli tomu ve čtrnácti začal vést matematický zápisník. Snášel do něj vše poutavé a zábavné o matematice, co našel, ale co se nevyučovalo. Nakonec zaplnil šest sešitů – a právě z nich vybral příklady do této knihy. Objevte i vy báječnou celoživotní sbírku her, hádanek, příběhů, vtipů a perliček, podivných prvků matematické kultury, módních výrazů, karetních triků a návodů. Třeba jak dostat třešni z koktejlové sklenice nebo jak si vydělat peníze důkazem samozřejmostí – a co jsou Velká Fermatova věta, Poincarého domněnka, teorie chaosu, fraktály, Penroseovo dláždění a skutečný důvod, proč nelze dělit nulou. Kabinet předkládá problémy a hlavolamy ostřílenému fanouškovi i dobrodružnému nováčkovi, čímž zaručuje podněty, poučení, zábavu a překvapení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172858/big_kabinet-matematickych-kuriozit-prof-y5r-172858.jpg 4.416
Žánr:
Literatura naučná, Věda, Matematika a logika

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

Professor Stewart´s Cabinet of Mathematical Curiosities, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Kabinet matematických kuriozit profesora Stewarta

ondrishbooks
13.04.2021

Ja a matematika sme nikdy neboli kamaráti a preto sa sám sebe čudujem,že som sa do tejto knihy pustil. No nemohol som urobiť lepšie,dlho som totiž s takou fascináciou nehltal každú stránku. Slovné úlohy,zaujímavá teória,math jokes. No proste skvelé

Annicka
21.08.2016

Část knihy tvoří různé příklady, které nejsou ani tak matematické, jako spíš logické. Na konci knihy jsou všechny příklady vyřešeny i s komentářem. V některých případech bohužel komentář předpokládá, že je čtenářovi něco jasné, i když to někomu, kdo se matematikou nezabývá, tak jasné být nemusí.
V knize se dále dočtete o některých matematických teoriích. Některé kapitoly jsou napsány opravdu dobře tak, že základy teorie pochopí každý. Někdy se ale čtenář musí spokojit s příběhem o tom, jak se která teorie vyvíjela, aniž by se autor snažil osvětlit proč (viz např. kapitola o Riemannově hypotéze; v kapitole o Eulerově krásném vzorci dokonce autor na začátku varuje, že následující kapitola není pro ty, kteří neznají základy diferenciálních rovnic a komplexní analýzy).


JiříŠkorpík
02.01.2016

Mrzí mě, že některé rébusy byly založeny na záměrné chybě v zadání, na druhou stranu záměrem autora asi bylo aby jsme se nad tím zamysleli. Jinak uváděné matematické důkazy jsou naprosto elegantní a plně pohltí.

herdekfilek
02.05.2014

Z pohledu laika je matematik druh člověka, který má prazvláštní choutky, u táboráků se pokouší společnost bavit nerovnicemi a při pohledu na nepřímou úměrnost ho chytá záchvat omladnic. Matematik dle laika nevylučuje, ale odmocňuje, při příjmu potravy samozřejmě umocňuje. Kniha Iana Stewarta jistě nesmírně pobaví a nadchne právě matematiky, je plná vědění, o kterém se příliš neví. A laik? Ten bude jednu polovinu knihy lámat vzteky tužky, protože výsledky budou zcela jiné a ta druhá polovina? Děkuju pěkně.