Hraje Bůh kostky?

Název Stewartovy knihy je narážkou na výrok Alberta Einsteina „Vy věříte v boha hrajícího v kostky a já v dokonalé uspořádání a zákonitost“. Vědecké zkoumání chaosu však nutí odborníky přehodnotit tento Einsteinův postoj, protože tváří v tvář chování vesmíru vypadá najednou nedostatečně. Teorie chaosu prokázala, že malé systémy, které podléhají přesně definovaným zákonitostem, se přesto mohou chovat náhodně. Možná že i ve vesmíru, v němž vládne zákonitost a pořádek, je přesto místo na božskou hru v kostky. Stewart ve své knize odhaluje vesmír, ve kterém není nic takové, jak se zdá, a komplikovaná matematika chaosu je díky jasnému a důmyslnému výkladu přístupná a zábavná. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25116/hraje-buh-kostky-25116.jpg 4.114

Does God Play Dice?

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Dokořán, Argo

Kniha Hraje Bůh kostky?

Wrent
16.03.2018

Velmi zajímavá kniha. Hlavní poselství mi docvaklo až někdy v poslední třetině knihy: chaos je nevypočitatelný a dlouhodobě nepředpovídatelný. A vždy bude. Protože počítače nikdy nebudou mít přesnost na nekonečně mnoho desetinných míst, zatímco chaos se právě díky i takto malým rozdílům může projevit a projeví. Navíc nikdy nebudeme schopni fyzikální jevy měřit s neomezenou přesností.

Kniha je nicméně poněkud hutná, ačkoli mám vzdělání blížící se matematickému (akorát tedy jde o trochu jiné odvětví matematiky), měl jsem často problém pochopit některé části. Autor si navíc snaží pomáhat různými metaforami, které ale jsou často dost podivné a možná by udělal lépe, kdyby uvedl i matematickou definici daného jevu.

Chcete-li se ale ponořit do matematiky chaosu a její historie, rozhodně knize dejte šanci!

bulat
14.01.2017

Túto knihu som si kúpil pred pár rokmi s predstavou, že pojednáva o kvantovej mechanike a Einsteinovi. Nakoniec som zistil, že sa jedná o matematiku, konkrétne o teóriu chaosu. Matematika je pre mňa pole neorané ale súčasne je to oblasť veľmi zaujímavá. Čo sa týka chaosu, nemožno si ho pliesť s náhodou. Náhoda a chaos sú dve rôzne kategórie, aj keď nie vždy striktne odlíšiteľné. A kde nájdete chaos? No takmer všade. Zo všetkých príkladov sa mi najviac páčil vodovodný kohútik. Ak sa budete doma priveľmi nudiť, skúste pomaličky otáčať kohútikom na vašej batérii a sledujte, čo sa deje. Najprv bude voda kvapkať pomaly a pravidelne. Pustíte viac, frekvencia sa zvýši, ale stále zostáva pravidelná. Ak budete veľmi precízni, pri ďalšom púšťaní kvapkanie zmení rytmus- rýchle dve kvapky + pauza + dve kvapky + pauza... Ak by ste ďalej púšťali kohútik po stotinách či tisícinach milimetra, rytmus sa zase zmení, počet kvapiek viazaných v jednom balíčku sa zvyšuje. Avšak rytmus celkovo zostáva stále ešte pravidelný.Úplne nakoniec sa stáva kvapkanie úplne nepravidelné - a to je práve ten CHAOS. Mne sa uvedený pokus podaril po dvojkapky, ďalej som už nemal dostatočne citlivú ruku. Schválne si to skúste - len pozor, aby ste nevytopili kúpeľnu

Ian Stewart

Ian Stewart