Harry Potter a Ohnivá čaša

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Harry Potter je znovu na prázdninách u otravných Dursleyovcov. Chce sa od nich odpútať, a tak sa zúčastní na Svetovom pohári v metlobale spolu s Hermionou, Ronom a Weasleyovcami. Okrem toho sa po sto rokoch na Rokforte pripravuje Trojčarodejnícky turnaj a majú sa na ňom zúčastniť dve ďalšie čarodejnícke školy. Harry aj naďalej túži byť obyčajným štrnásťročným čarodejníkom. Má však smolu, lebo nie je obyčajný - dokonca ani podľa čarodejníckych meradiel. V jeho prípade to môže mať smrteľné dôsledky.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/263398/harry-potter-a-ohniva-casa-LIM-263398.jpg 4.78960
Série:

Harry Potter (4.)

Žánr:
Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Ikar (SK)
Orig. název:

Harry Potter and the Goblet of Fire (2000)

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (9)

Egypťan Hassan Mustafa (v originále Mostafa), je v knize rozhodčím na Mistrovství světa ve famfrpálu a zároveň předsedou Mezinárodní Famfrpálové asociace (Ekvivalent mudlovské Mezinárodní federace fotbalových asociací - FIFA)

Shodou okolností byl v roce 2000 zvolen jistý egypťan podobného jména (Hassan Moustafa) prezidentem Mezinárodní házenkářské federace. (vojtaruzek)


Kolik existuje kouzelnických škol?

Bradavice, Krásnohůlky a Kruval. Trojice nejslavnějších evropských kouzelnických škol. Na světě však dohromady existuje 11 škol čar a kouzel. Na každém světadíle najdete aspoň jednu. Patří k nim například brazilská škola kouzel Castelobruxo, ukrytá v deštném pralese a specializující se na bylinkářství. Další je japonská škola Mahoutokuro, jejíž studenti nosí očarované hábity, které mění barvu podle stupně jejich znalostí. V Africe v Měsíčních horách sídlí Uagadou, vychovává šikovné astronomy a kouzlí se v ní bez hůlky. (blackhorse)


Kniha, kterou si ve filmu čte Hermiona během pokusu Dvojčat hodin svá jména do Ohnivého poháru, je podle všeho kopií knižní podoby Harryho Pottera. (HematomMyokardu)


V USA se prodalo neuvěřitelných 12,3 milionů výtisků. (zdroj: cs.wikipedia.org) (Vlčice7)


Jméno hudební skupiny Sudičky (The Weird Sisters), která hraje na Bradavickém plese ve čtvrtém dílu, je odkazem na dílo Williama Shakespeara. Jedna ze skladeb soundtracku k třetímu filmu je právě ztvárněním písně tří sudiček ze hry Makbeth. (Kmotr99)


Kromě Flamela (viz. fakt Harry Potter a kámen mudrců) je jedinou skutečnou postavou v knihách Natalie McDonaldová, studentka zařazená do Nebelvírské koleje. Tato Harryho fanynka poslala autorce e-mail, ta však stihla odepsat až den poté, co dívka zemřela na rakovinu. Po její smrti udržovala Rowlingová kontakt s její matkou a rozhodla se zařadit ji do čtvrtého dílu. (CraWer)


PRODEJNOST:

Harry Potter a ohnivý pohár

-Pevná vazba: 8,9 milionů
-Paperback: 3,4 milionů (CraWer)


Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film z roku 2005, režii měl na starosti Mike Newell. (Gerret)


Ocenění

2001 - Hugo Awards (Best Novel)