Harry Potter a Ohnivá čaša

Harry Potter je znovu na prázdninách u otravných Dursleyovcov. Chce sa od nich odpútať, a tak sa zúčastní na Svetovom pohári v metlobale spolu s Hermionou, Ronom a Weasleyovcami. Okrem toho sa po sto rokoch na Rokforte pripravuje Trojčarodejnícky turnaj a majú sa na ňom zúčastniť dve ďalšie čarodejnícke školy. Harry aj naďalej túži byť obyčajným štrnásťročným čarodejníkom. Má však smolu, lebo nie je obyčajný - dokonca ani podľa čarodejníckych meradiel. V jeho prípade to môže mať smrteľné dôsledky.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/263398/harry-potter-a-ohniva-casa-LIM-263398.jpg 4.78903

Harry Potter (4.)

Harry Potter and the Goblet of Fire (2000)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Ikar (SK)

Kniha Harry Potter a Ohnivá čaša

tsal

Pro většinu fanoušků je přechodovým dílem série Vězeň z Azkabanu, ale pro mě je to spíš Ohnivý pohár. Byť je Vězeň temnější než předchozí dva díly a začíná se dotýkat dospělejších témat, stále jde o relativně epizodní záležitost soustředěnou na osobní drama a nenápadně couvající před skutečnými následky. Pohár se však od osobního dramatu přesouvá k dramatu všepohlcujícímu. Smrt přestává být vzdálenou nebo potenciální záležitostí a stává se aktuální událostí. Otázky a morální dramata se otevírají v mnohem větším počtu a závažnosti. Důvěra v lidi kolem, význam malého vítězství v kontextu mnohem větší události, plíživá radikalizace společnosti, mediální ovlivňování veřejnosti, populismus v politice. To vše na čtenáře vyvíjí najednou mnohem silnější tlak a to i přes značně naivní způsob psaní, kterého se Rowlingová nezbaví až do konce série. Body za to, že si to všechno vlastně uvědomíte hlavně v retrospektivě, protože během čtení spousta událostí vypadá úplně jinak než po dočtení a většina knihy se tak po většinu času tváří jako nevinná dětská literatura.

Nejoblíbenějším faktorem celého dílu je jednoznačně Pošuk Moody. Když si po dočtení projedete všechny jeho scény a přehodnotíte je v novém světle, je to prostě wow! Jednoznačně nejlepší výkon celé série i po zahrnutí Brumbála, Voldemorta a Harryho. Příklad za všechny, jak jste se na první hodinu obrany dívali při jejím čtení a jak jste se na ni dívali po dočtení knihy? Svět potřebuje bandu etiků, kteří by si nad tím sedli a něco pěkného nám sepsali.

Hvězda dolů bohužel za to, že Rowlingová prostě neumí psát akční scény. V tomto ohledu díky bohu za filmy, které umí dodat ten správný adrenalin.

Eunike93

Tak jsem se dočkala :-) Vše, co bylo z mé strany vytýkáno třetímu dílu je Ohnivým pohárem napraveno! Naprosto odlišný začátek způsobil, že jsem byla ještě zvědavější. Školní rok byl nabitý dobrodružstvím a za každým rohem číhalo překvapení. Moc jsem se bavila a dokonce ani nemám výčitky z lenošení u knihy, jelikož to byla i posilovna :-D

rejhyl

Čtvrtý vstup do světa Harryho Pottera nejspíše není ta nejúžasnější jízda série, ale čte se obecně pěkně a nově představené postavy jsou veskrze sympatické a vkusně zakomponované do příběhu. Ohnivý pohár je ovšem také plný hloupých rozhodnutí dospělých lidí, kterými posléze trpí mladí a naivní hrdinové příběhu. Vše ovšem lze odpustit díky spisovatelčina umu pracovat právě s těmi postavami velmi jednoduše, ploše a až cíleně neprakticky. I tak pro fanoušky světa (jehož jsem hrdým členem) moc hezké čtení.

eliska2126

Harryho Pottera obecně čtu strašně ráda. Knihy jsem četla, když mi bylo asi 12, takže teď po 8 letech jsem si řekla, že si to zopakuju. Ohnivý pohár se tak strašné liší od filmu, až jsem valila oči! Kniha jako vždy čtivá, plná magie a překvapení. Celý turnaj je velmi promyšlený a propracovaný. Fakt nechápu Rowling, jak něco takového mohla vymyslet! Od začátku do konce jsem byla napjatá a v očekávání, co přijde dál. Malinko mi vadí, že bojové a akční scény Rowling neumí tak úplně akčně vykreslit.
Od filmu jsem se odprostila už na začátku, kdy je poznala, že to nemá cenu, že v knize je to úplně jinak.
Docela by mě zajímal i nějaký příběh z Krásnohůlek nebo z Kruvalu, aspoň jedna dvě knížky. Mohlo by to být zajímavé.

Fazulajda

O bože můj. Nejsem zrovna fanoušek téhleté série, spíše přesně naopak, ale tak rychlý sešup od třetího dílu jsem opravdu nečekala. A to nemluvím o pátém dílu, ve kterém jsem se dostala na sedmistou stranu a ačkoliv je mi líto všeho toho času, už se ani nehnu. Proto bych se ráda vyjádřila k celé sérii zde.
Příběh a svět je dobrý, ale rozhodně mi nepřijde, že bychom měli dělat z Rowlingové génia. Vemte si jakoukoliv kvalitnější fantasy sérii. Rozsáhlost příběhu i světa bude naprosto totožná. Není to o ničem jiném, než si někam na papír zapisovat, jak funguje svět a jaké zásadní zlomy se v příběhu udály. Ale když se zaměřím na zpracování, to je naprostá katastrofa. Nudné a zbytečné popisy nudných a zbytečných věcí, nejméně padesát stran věnovaných SPOZÚŠ (nebo jak to sakra bylo) a nesnesitelné chování hlavních postav. Jako pardón, ale když už je Harrymu kolik? Čtrnáct. Čekala bych trochu jiné chování. Prakticky na nic nepřijde sám, ale hlavně, že on je ten slavný a úžasný. Co by byl bez ldí, které má okolo sebe? Nic. Kluk, který přežil, toť vše. Ideální délka dílu je těch dvě stě až nějakých tři sta stran. První tři díly byly snesitelné, ale čím delší díl, tím více slepých a vyloženě nasílu vycpaných míst o ničem.
A nemyslete si. Já chtěla, aby se mi to líbilo. Já to moc chtěla. Ale bohužel, nebudu se přesvědčovat, že je to dobré, když sama moc dobře vím, že ne. V čem skví to kouzlo?

Monini

Kniha opět výborná, ale srážím hvězdu za neustálé otravné opakování všech již dobře známých věcí dokola. Nemusím v každé knize číst kdo je Hagrid a jaký je pan školník, jak Harry vyrůstal a jak jsou Weasleyovi chudí...

Vakalik

Sérii Harryho Pottera jsem četla několikrát. Po letech jsem se ke knihám chtěla vrátit a zkusit, jestli mě budou bavit stejně, jako v dětství. Baví. Sice už znám konec a vím jak která kniha i celá série dopadne, ale spoustu detailů, menší příběhu a dějových linii jsem si nepamatovala. Nemám sice úplně nejoblíbenější díl, ale čtyřka určitě patří k mým favoritům. Pro mě osobně je to ještě takový poslední trochu pohádkový a pozitivní díl.

oblakaknih

Tohle je skvělý díl! Velké plus je pro mě to, že zde není tolik zmínek o Protivovi.