Záhady pro rychtáře

recenze

Záhady pro rychtáře (dvojkniha 5. a 6. díl) (2019) / lada.ladislav
Záhady pro rychtáře
Stejně jako minulý měsíc, i tento mi nakladatelství MOBA udělalo radost další dvojknihou Jana Bauera. Tentokrát nese název Záhady pro rychtáře a obsahuje hned dvě jeho dílka: Výkupné za krále a Krvavý cejch. Opět musím upozornit na to, že jde pouze o nové vydání knih, které už u nás jednou vyšly (konkrétně v roce 2011). Docela mě překvapuje, kolik zklamání u jiných čtenářů tato informace vzbudila: myslím, že je všude dostatečně upozorněno na to, že jde o nová vydání románů (tedy nikoli o nové romány). Opravdu je třeba si pořádně přečíst a prohlédnout to, co kupujete, pak se totiž těmto zklamáním vyhnete. Já tuto sérii o rychtáři Jakubu Protivovi a mnichu Blasiusovi doma zatím kompletně nemám, takže dvojknihu oceňuji a vyhovuje mi. A navíc: obálky těchto dvojvydání se mi zatím líbí mnohem více než ty předchozí, takže i za to jsem rád.

Zase bych se rád vyjádřil ke každému z románů. Jednotlivé knihy jsou totiž všechny psány obdobným stylem, takže z tohoto pohledu už nemám nic, co bych dodal. Jsou čtivé, napínavé a méně odborné než třeba knihy pana Vonduršky. Série jako celek se mi líbí, to už asi všichni víte z minulé recenze, ale je jasné, že některá kniha mi sedne více a jiná o něco méně. I tentorkát se mi jeden z románů líbil víc: konkrétně Výkupné za krále. V první řadě je v něm dost humorných situací, které mě opravdu pobavily (ano, právě ty mi v hlavě utkvěly nejvíce). Rovněž jsou skvěle nastíněny různé lidské charaktery a hlavně Blasius mě nyní velmi pozitivně překvapil. A námět románu mi také jednoduše sedl - ten by se dal použít i na dnešní dobu, takže je takříkajíc nesmrtelný.

Krvavý cejch se mi líbil o něco méně, ale také nebyl špatný. Mnich Blasius a rychtář Jakub Protiva v něm totiž mají velmi důležitou roli a mohu vám slíbit, že se několikrát budete bát o jejich život. Tehdejší doba totiž opravdu nebyla jednoduchá, takže z některých rozhodnutí vám bude běhat mráz po zádech. Zkrátka se ve vás budou prát emoce.

Nechci se už bavit o tom, jak moc jsou tyto romány historicky přesné. Jsem si ale jistý, že jako oddechovka vás oba potěší, pokud máte podobný styl (a historické detektivky) rádi.

kniha Záhady pro rychtáře (dvojkniha 5. a 6. díl) recenze