Zuzkanka

Přečtené 162Šest vran
? - leden 2021
Šest vran 2017, Leigh Bardugo


Tady byla Britt-Marie
prosinec 2020 (14.-17.)
Tady byla Britt-Marie 2016, Fredrik Backman

Leckdo by řekl, že Britt Marie je protivná stará bába a možná to tak i je, ale mně se po ní bude stýskat. Knížka víc rozvíjí její minulost a tak se není moc čemu divit. I přesto, jaká je, si dokáže najít své místo a lidi, kteří ji mají rádi. Nebo možná právě proto? Opět hořko vtipný příběh, který má hořký konec a opravdu jsem doufala, že....... ale nebudu prozrazovat. Britt Marie je sice stará protivná bába, ale má zlaté srdce. A Valerie Zawadská je prostě skvělá! (posloucháno jako audiokniha)


Babička pozdravuje a omlouvá se
prosinec 2020 (12.-15.)
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, Fredrik Backman


Klamársky život dospelých
? - prosinec 2020
Klamársky život dospelých 2020, Elena Ferrante

Moje první Ferrante, Geniální přítelkyně čeká na přečtení, tak jsem sáhla při výběru po tomto kousku. Když chcete psát, stačí vám vzít rodinu a její vztahy. Nevím vlastně, co víc k tomu napsat. Nečekejte žádnou pohádku s happy endem.. Je to prostě syrový v celé své kráse.. Žádná blahosklonnost, ale pokrytectví, sobeckost a lži. Ovšem jak bychom se zachovali my? Tak jak se očekává a vnitřně se užírat, že jsme to chtěli jinak? Nebo to udělat podle sebe a moct žít sám se sebou? Dělali bychom věci na truc rodičům, i když je sami nechceme? A jak daleko bychom zašli? Dějově se nejedná o nic napínavého, i když mě asi sunula dopředu potřeba vědět, co bude dál..jak se ty vztahy vyvinou, co tam bude za takový tajemství? Stejně se nakonec nedozvíte odpovědi na všechna svá proč.. a konec zůstane takový otevřený. V podstatě nevím, jestli tento kousek něčím vystupuje z řady, ale s odstupem, co jsem knihu doposlouchala, si ji moc nevybavuju. Nic hlubšího ve mě nezanechala.


Norské dřevo
? - prosinec 2020
Norské dřevo 2005, Haruki Murakami


Led pod kůží
? - prosinec 2020
Led pod kůží 2013, Vilma Kadlečková


Pád do temnot
? - prosinec 2020
Pád do temnot 2014, Vilma Kadlečková


Ti druzí
? - prosinec 2020
Ti druzí 2020, C. J. Tudor


Nejlepší pro všechny
? - prosinec 2020
Nejlepší pro všechny 2017, Petra Soukupová


Popravčí
? - září 2020
Popravčí 2013, Chris Carter


Proklatý
? - srpen 2020
Proklatý 2012, Kevin Hearne


Slepá mapa
? - červen 2020
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Knížku jsem si pořídila v Audio formátu a poslouchala vždy u domácích prací. Alena M. je prostě skvělá. Byla to má třetí knížka od ní a Hotýlek bude bezpochyby další na řadě. Tyto příběhy mi dávají mnohem víc než všechny krimi a detektivky dohromady. Člověk si uvědomí, jaké má štěstí žít v této době a s pokorou přijímat vše, co dnes může. Doporučila bych tyto knížky všem těm, kteří mají pořád pocit, že nemají dost a to nejcennější jim utíká mezi prsty. Nejednu pasáž z knihy jsem probrecela nad představou, že bych v této nesvobode měla žít. Knížka je skvělá a vřele doporučuji. Jen Hana je pro mě zatím na špici díky tomu vyvrcholení. Tady mě závěr trochu rozladil. Čekala jsem něco víc. (myslím zhruba poslední odstavec) v kontextu celé knihy to je, jako kdyby ho vymyslel podprůměrný pisalek a ne autorka formátu Aleny Mornstajnove.


Otazník je polovina srdce
březen - květen 2020
Otazník je polovina srdce 2019, Sofia Lundberg


Prorok
leden - duben 2020
Prorok 2014, Amanda Stevens


Nabíječ
? - duben 2020
Nabíječ 2014, Alice Clayton


Tajemství sídla Craven Manor
? - duben 2020
Tajemství sídla Craven Manor 2019, Darcy Coates

To byl takovej beckovej, možná ceckovej film.. Dočetla jsem to, protože mě zajímalo, jak ta slatanina skončí. Doufám, že Duch domu Ashburnu bude snesitelnejsi, protože mě začíná mrzet, že jsem ty knížky kupovala. Ze začátku to bylo fajn, napínavý, ale celý ten dej byl moc uspechany a prostě se mi to nelíbilo..byla tam hromada nesrovnalosti, zbytečných poznámek, který nedávaly smysl.. Jsem si už jen říkala, že těch 60 stran dorazím, že mě to nezabije.


Zvuk slunečních hodin
březen 2020 (18.-30.)
Zvuk slunečních hodin 2001, Hana Andronikova


Prohnaný
březen 2020 (17.-18.)
Prohnaný 2012, Kevin Hearne


Historie včel
březen 2020 (02.-12.)
Historie včel 2017, Maja Lunde

Námět knihy samotný vede celkově k hlubokému zamyšlení nejen nad tím, co pro planetu znamená včela, ale taky to, jak hromadu věcí ve svých životech považujeme za samozřejmé a ve své sobeckosti myslíme jen na sebe a své zájmy.. Každá změna začíná u nás samotných.. Jinak ke knize samotné.. Na konci se vše pěkně prolnulo, ale tedy oba pánové se utapeli ve vlastní sobeckosti a dost mě jejich dějová linka stvala.


Návštěvnice
únor 2020 (26.-28.)
Návštěvnice 2018, Amanda Stevens


Vypravěčka
únor 2020 (09.-24.)
Vypravěčka 2014, Jodi Picoult

Téma druhé světové války a holokaustu mě přitahuje a tak mě z celé knížky nejvíc chytla dějová linka Minky. Myšlenkové pochody zakomplexované Sage mi trochu lezly na nervy a urputnost Lea mi doslova zvedala tlak a společnou řeč bych s ním asi nenašla, i když smysl pro humor měl dobrej. Taky jsem byla napjatá, jaký převratný závěr bude u tohoto kousku, ale tak trochu jsem to tušila, I když některými střípky mě v závěru autorka překvapila. Kniha se četla sama, opět skvělé napsané, ale ta zápletka mezi Sage a Josefem mě moc nenadchlo, proto ubiram jednu hvězdu. Minky pribeh totálně zastinil všechno ostatní. Každopádně díky za každý nový den a doufejme, že už nás nic podobného nepotká..


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
listopad 2019 - únor 2020
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel 2012, Jonas Jonasson

Ani nevím, jak dlouho jsem ji četla. Ne že by mě nebavila, ale prostě tam nebyl takový ten impuls k tomu číst a číst, ať víte, co se děje a nemůžete bez odhalení dalšího děje pomalu ani spát.. Tady jsem tento pocit neměla. Nicméně to nic neubírá na tom, že knížka se mi líbila, nebylo momentu, kdy bych se nudila. Vše do sebe skvěle zapadalo a skvěle jsem se bavila. Miluju autorův suchý humor a to jak věci předkládá čtenáři. Jednu hvězdu ubírám proto, že to bylo moc politický, i když tak nějak nepoliticky, ale Analfabetka mě bavila víc právě proto, že tam nebylo tolik politiky, i když mě teď trochu láká zjistit, jak to vlastně skutečně bylo.. ;) Nicméně Stojednaletý stařík si v mé knihovně ještě chvilku bude zahřívat své místečko, než ho vytáhnu k přelouskání.


Srdce včely má pět komor
? - únor 2020
Srdce včely má pět komor 2019, Helen Jukes

Právě dočteno, knížku jsem si pořídila proto, že letos budu začínat s včelařením a podobně jako autorka se snažím čerpat informace, než včelky ubytuju.. Nicméně toto byl bobrik vytrvalosti, už jsem to chtěla mít za sebou, protože jsem se nechtěla rozčilovat další a další vecer před spaním. Autorka mi lezla příšerným způsobem na nervy.. Než se rozhoupe k tomu, abys pořídila ul, tak je strana 90, vcely si pořídí o pár desítek stránek později. Nad vším přemítá několikrát dokola.. To není nic pro me, já jdu do všeho po hlavě a nemusím se ujistovat 100x dokola pořád o tom stejným. Co se týká formy, jakou je knížka psaná, tak mě tedy upřímně překvapuje, že autorka učí na Oxfordu tvůrčí psaní, ale tady by možná seděla hláška "kdo neumí, ten učí". Na druhou stranu si říkám, že když někoho napadne v knížce psát takový zbytečný informace (jakože si o půl hodiny později utrela z rukávu flek od polivky?! WTF?!), tak uz tu knížku můžu napsat taky a nebát se, že na to nemám ???? Ale abych nebyla jen negativní.. I přesto, že některé její čerpání informací mi přišlo být naprosto nepodstatné a nedůležité, tak některé informace získané z dopisu Hubera a jeho asistenta, pro mě byly velmi zajímavé a doslova jsem je hltala.. Ještě obsahem knihy mohlo být to, jak včely dopadly po zimě po stránce varroazy.. A zaplať Pán Bůh, že si našla chlapa, potřebovala to jako prase drbání.. Dávám 3hvezdy, třetí hvězdu zachránili Huber s Burnensem..


Jantarové oči
28. leden 2020
Jantarové oči 2013, Vilma Kadlečková


Zabijáci
? - leden 2020
Zabijáci 2012, Jussi Adler-Olsen


Mrchožrout
leden 2020 (13.-15.)
Mrchožrout 2019, Jack Heath

Po dlouhé době jsem zase přečetla knížku za dva dny, ale sleduju, že tento typ literatury asi nebudu moct číst, protože se mi o tom potom i zdá. Velmi obdivuju lidi, kteří mají tu schopnost zjistit z pár detailů o člověku tak mnoho, nicméně mnohdy to je vykoupeno něčím, co už tak přitažlivé není a to byl tento případ.. téma zajímavé, zápletka taky, to vyústění tedy nic moc, čekala jsem lepší závěr, nicméně hrdinova úchylka je fakt těžce nechutná a i přesto, že bych si pro něj přála happy end, tak ten asi nemá šanci přijít :D a jsem zvědává, jestli bude nějaké pokračování, protože nabídka, která přišla v závěru je skutečně lákavá :D jen to asi budu muset číst u snídaně :D nebo teda radši po...


Máj
? - prosinec 2019
Máj 2002, Karel Hynek Mácha


Soumrak dne
listopad - prosinec 2019
Soumrak dne 1997, Kazuo Ishiguro


Ultimatum
listopad 2019 (26.-30.)
Ultimatum 2016, Anders de la Motte


Žena v kleci
? - listopad 2019
Žena v kleci 2012, Jussi Adler-Olsen


Zlodějka knih
listopad 2019 (08.-26.)
Zlodějka knih 2009, Markus Zusak


Stín větru
? - listopad 2019
Stín větru 2008, Carlos Ruiz Zafón


Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
únor - říjen 2019
Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii 2017, Ladislav Zibura

Krásná oddechovka, u které jsem se příjemně pobavila a měla možnost poznat alespoň zprostředkovaně zeme a její obyvatelé, které by mě navštívit nenapadlo. Trochu jsem dle nadpisu čekala nějaké drama, ale je to spíš takový bulvární zavádějící titul. Jsem zvědavá i na další knížky, které jsem si během čtení této pořídila (originál i s podpisem Prince Ladika, kazit oči si nebudu ????) a čekám na novinku, kterou už mám predobjednanou. Docela by mě zajímalo, jestli má Ladik přirozený talent se k někomu vnutit, aby ho pohostil nebo jsou lidé jiných kultur fakt tak "jiní"..na druhou stranu bych po tomto dobrodružství měla obavy, abych se po návratu domů nemusela zapsat na seznam cekatelu na nová játra. Jo a nemohu si odpustit.. Ale místo těch podivných obrázku, bych radši viděla autentické fotky... Každopádně doporučuji.


Dvojitý kříž
? - září 2019
Dvojitý kříž 2012, Chris Carter


Dědictví
07. září 2019
Dědictví 2005, Eva Tvrdá

Další silný příběh z těžkého (po/před)válečného období. Další příběh ženy, která musela být silná už jen kvůli svým dětem.. Tenká knížka, která ale říká mnoho, děj odsýpá a nezabývá se zbytečnostmi, popisuje jen ty důležité okamžiky. Závěrečná část knihy s jednotlivými příběhy mi nedávala moc smysl, ale byl to zajímavý vhled do života žen, které prožily tuto dobu a v závěru se i dozvíme, co se honilo v hlavách ženám, které byly součástí života Agnes. Knížka stojí za přečtení, člověk si uvědomí, jak se dnes máme jako prasata v zite... Hvězdičku ubírám za to, že mi některé příběhy z druhé části nezapadaly do děje a nedávaly mi smysl. Ale možná jsem nějakou postavu zazdila, nevím..


Život elfů
? - září 2019
Život elfů 2019, Muriel Barbery

O tom, co napíšu o této knížce, jsem přemýšlela skoro od začátku čtení.. Před chvílí jsem ji dočetla a me pocity jsou velice rozporuplné. Knížka měla naštěstí necelých 300 stran, ale pokud by měla být obsáhlejší, asi bych ji - ač to běžné nedělám - odložila. V postavách jsem se ztrácela od začátku až do konce, z obsahu knihy si toho celkové moc nepamatuju, příběh a dej ano, ale na můj vkus je kniha z 80% plná popisů krajiny, pocitů a životů lidi, ktere pro samotný příběh nemají žádný zásadní smysl. U těchto pasáží jsem se pravidelně pristihovala, že vlastně vůbec nevnímám to, co čtu a myšlenkami poletuju kdo ví kde.. Jinak námět se mi líbil, dokázala bych si knihu představit zfilmovanou a určitě by mě bavila mnohem víc, protoze by se tam něco dělo..


Heřmánkové údolí
srpen 2019 (13.-15.)
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)


Království
srpen 2019 (02.-13.)
Království 2013, Amanda Stevens


Faraonovo tajemství
červenec - srpen 2019
Faraonovo tajemství 2019, Clive Cussler


Papírová labuť
? - červenec 2019
Papírová labuť 2017, Leylah Attar


1