Sási

Přečtené 98Probuzení bohové
? - duben 2018
Probuzení bohové 2018, S. Neuvel

Další díl Transformers je za námi a já jsem se opět nemohl odtrhnout. Jak již bylo zmíněno, tak nějaká inspirace ze starších klasik tam jakože je. To mně osobně vůbec nevadí. Navíc stejně jako u prvního dílu se mi líbila ta forma a hlavně rozhovory s "přítelem" aka "panem srdce na dlani". A stejně jako u prvního dílu se objevila postava, která mě vysloveně srala (a tentokrát to nebyl pan Burns). Jsem velmi zvědav na závěr trilogie. Ta bude muset mít opravdu, ale opravdu zajímavou náplň, aby to (dle slov Vény Klause) nebyla nevýhra.


Jiná Gabriela Koukalová
? - duben 2018
Jiná Gabriela Koukalová 2018, M. Moravec

odpad!


Encyklopedie moderní kulturistiky
? - duben 2018
Encyklopedie moderní kulturistiky 2007, A. Schwarzenegger

Všechny informace pohromadě od člověka, který bude navždy vzpomínán jakožto král zlaté éry, ne-li kulturistiky vůbec. Na této encyklopedii s Arnoldem pracovala zvučná jména jako Robby Robinson, Tom Platz, Ed Corney, Franco Columbu nebo třeba Lee Haney! Jen bych nedoporučoval řídit se některými tréninky podle Arnolda, pokud jste začátečníci.


Spící obři
červen - červenec 2017
Spící obři 2017, S. Neuvel

Po Problému tří těles tu máme další dílo ze současné světové science fiction. Na rozdíl od předchozího titulu, jsem tento jen stěží odkládal. Přestože jsem se již setkal s názory, že styl psaní není úplně vyhovující, tak pro mě osobně to bylo velice příjemné zpestření a rozhovory s panem "srdce na dlani", jak onoho "muže v černém" nazve jeden z členů týmu, mne ohromně bavily. Musím smeknout pomyslným kloboukem před autorovo prvotinou a již nyní netrpělivě vyhlížím další díl této trilogie. Samozřejmě, né všechno mi sedlo. Tak například děda, co žere kung pao a ví mnohem víc, než nejutajenější složky Spojených států amerických, načež z jeho příběhů plyne, že je potomek mimozemské rasy, ale je to pravda? Také nemám rád u science fiction paralely mimozemské civilizace s tou naší (proč obří mimozemská zbraň používá meč a štít nebo dědkův popis příběhu o "králově" dceři a její zakázané lásky). Ale to už je jen subjektivní pocit toho, jak já si nepředstavuji civilizace z dalekých vesmírných dálav. Každopádně tuto knihu opravdu doporučuji!


Bůh milosrdný, nebo trestající?
? - červen 2017
Bůh milosrdný, nebo trestající? 2016, G. I. Vlková

Třináctá legie
? - červen 2017
Třináctá legie 2005, G. Thorpe

Dům mrtvých
20. červen 2017
Dům mrtvých 2003, S. Erikson (pseudonym)

Problém tří těles
červen 2017 (03.-11.)
Problém tří těles 2017, L. Cch'-sin


Gateway
květen 2017 (27.-31.)
Gateway 2004, F. G. Pohl Jr.

Za mě lepší trojka. Líbí se mi zajímavý nápad cestování mimozemskými plavidly, kamsi do hlubin galaxie. Nikdo neví, jestli se vrátí z cesty živ, nikdo neví, kdo byli tajemní Heecheové zač, nikdo neví, kam zmizeli a proč po sobě zanechali jen prázdné opuštěné lodě, které nyní lidé využívají pro neznámé cesty s nadějí, že naleznou na jejím konci bohatství, přestože nemají ponětí, jak tyto lodě ovládat. Je to mimozemská ruská ruleta s hlavním hrdinou Robbiem, kolem kterého se točí příběh - a Robbie je pro mě tak trochu kámen úrazu! Psychoterapeutické pasáže s roboterapeutem nejsou nejhorší, i když žádnej Yalom to není. To, že Robbie zklátil snad každou ženskou, se kterou přišel na Gateway do kontaktu (vlastně i mimo Gateway), budiž. On tam vlastně klátí každej každýho, Robbie miluje Kláru, Klára miluje Robbieho, ale přitom Robbie klátí jiný ženský a Klára klátí nějakýho Rusáka, kterýho Robbie za to nesnáší, potud bych Robbiho chápal, vrchol nastává tehdy, když se na jedné cestě do neznáme od toho Rusáka nechá zklátit i sám Robbie. Zdůvodní to pak svýmu robo-terapeutovi tím, že to tak nechtěl, ale když byl malej, tak mu máma strkala teploměr do prdele a tim mu dávala najevo svou lásku a péči nebo tak něco. Tyhle zvrácený freudovský psychoanalýzy mi takhle u kvalitní a klasický sci-fi trochu nuděj. Chci prozkoumávat vesmír, nikoliv Robbiho ánus. Nicméně i tak jsem velmi zvědav, jak tato série bude pokračovat.


Netopýr
? - květen 2017
Netopýr 2013, J. Nesbø

Čas bratrství
květen 2017 (16.-27.)
Čas bratrství 1996, T. Hickman

Jak již psal někdo níže, tu knihu zachraňuje hlavní "záporák" Raistlin a šotek Tass (ten si lže do kapsy, jak když já mám něco udělat do práce). Karamon je prostě ožralej ufňukánek, kterej se v druhé půlce knihy trochu vrátí do formy a ke konci se dokonce i lehce nasere na svýho bráchu Raista (váu). Nicméně opravdu "zvláštní" dojmy ve mně vyvolala "ctěná dcera Paladinova", protože takhle mě snad léta žádná postava nesrala! Klerička, která si myslí, že všechno, co dělá je pro dobro světa a lidu. Sama sobě nakecá, že se honí za Raistlinem jenom proto, aby ho přivedla na stranu dobra. Snaží se působit jako svatá ženská, která nedává najevo emoce a zjevně si myslí, že si z toho každej sedne na prdel, bohužel působí pouze jako zblblá kráva, co je půlku knihy rudá ve ksichtě, neboť na ní Raistlin rozjel psychologii. Za mě tedy tři hvězdy, což znamená, že kniha určitě není špatná, ale kdovíjak mě nenadchla. Uvidíme, jak na tom budou další díly.


Bible
? - květen 2017
Bible 2001, neznámý

Příběhy pastevců z doby bronzové, na kterých je krásně vidět, jak se postupem času měnil pohled lidí na Boha. Zjednodušeně řečeno se dostáváme od antropomorfní formy, která lidem do všeho kecá a komanduje je, až k jakési transpersonální a nekonečně "moudré a vševědoucí" podobě, jenž v Novém Zákoně pro změnu promluví k lidem jen jednou („Toto je můj milovaný Syn, jehož jsem si vyvolil.“). Mluvím samozřejmě jen o "Bohu Otci", neboť o trojjedinosti se vedou spory dodnes.


Tulák 3 - Hrdina ve stínu
květen 2017 (04.-12.)
Tulák 3 - Hrdina ve stínu 2002, D. Gemmell

V podstatě tímto počtem hvězdiček hodnotím celou trilogii o Tulákovi. A jestli v něčem Gemmell vyniká, tak je to styl psaní, který mi sedí jak prdel na hrnec. Ruku v ruce s tím jde i dobrý překlad, protože do každé knihy o Tulákovi jsem se okamžitě začetl a příběh hezky odsejpal. I když scénář je všude podobný a děj směřuje k nějaké finální bitvě, tak začátek mě vždy upoutal natolik, že jsem ty knihy těžko odkládal. Kromě toho jsem si velice oblíbil postavu Tuláka, anžto to není klasickej udatnej dobroser a princeznoprznič. Ať mě Pramen zavrhne, jestli od Gemmella nepřečtu všechny jeho knihy, jakože přečtu! Díky Davide


Tulák 2 - V říši vlka
duben - květen 2017
Tulák 2 - V říši vlka 1998, D. Gemmell

Tulák 1 - Cestou vlka
duben 2017 (21.-23.)
Tulák 1 - Cestou vlka 2005, D. Gemmell

Dračí vejce
? - duben 2017
Dračí vejce 1999, R. L. Forward

Útočiště
duben 2017 (06.-11.)
Útočiště 2008, R. A. Salvatore


Kolektoři
? - duben 2017
Kolektoři 2013, M. Heitz

Piknik u cesty
? - duben 2017
Piknik u cesty 1985, A. Strugackij

Vyhnanství
duben 2017 (04.-06.)
Vyhnanství 2007, R. A. Salvatore

Salvatore nám představuje temná zákoutí podzemního světa Forgotten Realms, ale také temná zákoutí Drizztovi mysli, kterou začalo po létech osamění ovládat jeho zdivočelé já. Nicméně jeho vnitřního lovce drží na uzdě Drizztova nová přátelství. Druhý díl mě opět nezklamal a hned se pouštím do závěru trilogie Temný elf. Druhému dílu nedám plný počet z prostého důvodu. A sice, že mi Drizzt nepřišel (převážně v druhé půli) jako ten neporazitelný bojovník z prvního dílu a na živu zůstává díky řadě náhod a pomoci jeho přátel.


Strach, tréma, obavy a návody jak na ně
? - duben 2017
Strach, tréma, obavy a návody jak na ně 2017, I. Toman

Domovina
duben 2017 (02.-04.)
Domovina 2007, R. A. Salvatore

Úžasně zpracovaný svět plný intrik, zla a bojů o moc. Dlouho jsem hledal fantasy, které mě naprosto pohltí od začátku až do konce a konečně jsem ho našel. Salvatorův rukopis mi opravdu sedí a postavu Drizzta si nelze neoblíbit. Jsem rád, že je Salvator velice aktivní autor, protože tenhle spisovatel si místo v mé knihovně určitě zaslouží.


Norské dřevo
? - březen 2017
Norské dřevo 2005, H. Murakami

Já tu knihu nedokážu ohodnotit. Ze začátku mě moc nebavila, ale přesto jsem četl dál, aniž bych si dokázal vysvětlit proč. Chvílemi jakoby na mne dopadala až deprese. Když to budu hodně bagatelizovat, tak se příběh v podstatě točí okolo bandy asociálních šáblejch Japonců a "nevýrazného" hlavního hrdiny, kterej lemtá whiskey a neví kudy kam v postmoderní společnosti. Normálně bych tu knihu po pár stránkách odložil. Nicméně mě ta kniha doháněla až k filosofickým a psychologickým úvahám o povaze života a smrti. Máme svobodnou mysl nebo jsme jen determinované biologické stroje? Proč se někdo tváří, že život je fajn a následně se ho dobrovolně vzdá? Může za to špatná chemie v mozku, démoni společnosti nebo jako semínko zasetá myšlenka kdesi v podvědomí? Kdo ví...


Nikdy nebylo líp
únor 2017 (07.-22.)
Nikdy nebylo líp 2016, L. Šerý

Komunistický manifest
únor 2017 (07.-08.)
Komunistický manifest 1970, K. Marx

Když Nietzsche plakal
červenec - září 2016
Když Nietzsche plakal 2014, I. D. Yalom

Už Yalomův přístup k psychoterapii mne uchvátil, ale tato filosoficko - psychologická "trilogie", je naprosto geniální. Hluboké a bravurně zpracované myšlenky velikánů filosofie ve mně probudily zájem o filosofii. Děkuji mistře!


Svět na konci času
? - červenec 2016
Svět na konci času 1995, F. G. Pohl Jr.

Léčba Schopenhauerem
červenec 2016 (10.-12.)
Léčba Schopenhauerem 2010, I. D. Yalom

Yalom je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Kombinace filosofie a psychologie či psychoterapie je v jeho dílech podána excelentně. Nebudu nic prozrazovat o ději a vývoji postav. Každopádně ať už jste studentem či milovníkem filosofie nebo Vás zajímají techniky a postupy psychoterapie, pak si z knihy určitě něco odnesete. To vše je navíc zabaleno do velice čtivého románu, ze kterého sálá lidskost i nelidskost.


Problém Spinoza
? - červenec 2016
Problém Spinoza 2012, I. D. Yalom

Zločin a trest
? - červenec 2016
Zločin a trest 2004, F. M. Dostojevskij

Bůh na lavici obžalovaných
? - červenec 2016
Bůh na lavici obžalovaných 2012, C. S. Lewis (pseudonym)

Syn
? - červenec 2016
Syn 2014, J. Nesbø

Jsem zvědav, kdo ve filmu ztvární Sonnyho a Dvojče. Já jen doufám, že to kluci filmařský neposerou, protože kniha určitě stojí za přečtení. Je teda trochu zvláštní, že člověk, co střílí 12 let herák, si najednou povodí mafii, ale budiž. Je to kniha, která svůj účel splnila a koupě vůbec nelituju :)


Požadujme nemožné
? - červen 2016
Požadujme nemožné 2014, S. Žižek

Měsíční zahrady
červen 2016 (22.-25.)
Měsíční zahrady 2008, S. Erikson (pseudonym)

Po první knize si nedovolím hodnotit. Zpočátku to působí jako sbírka povídek a nějakou dobu trvá než do sebe začnou zapadat. Autorova fantasie je vskutku bujná a velice originální, leč nejsem z těch, co si na originalitu potrpí, tak zde klóbrc dole. Bylo mi řečeno, že první díl je jakýsi pomyslný úvod do děje a světa a hlavně ať se na to nevyseru, že od dvojky začíná ta pravá jízda. Rozhodl jsem se, že tuto ságu pojmu jako výzvu, kterou zdolám, i kdyby mne to mělo přivést před bránu samotného Mistra Kápě...


...a bude hůř
? - červen 2016
...a bude hůř 1996, J. Pelc

Jak člověk smýšlí
červen 2016 (10.-18.)
Jak člověk smýšlí 2009, J. Allen

Metro 2035
červen 2016 (02.-10.)
Metro 2035 2016, D. Glukhovsky

Lepší než druhý díl. Výborně se to čte, je tam spoustu akce, zvratů a Arťom je určitě sympatičtější (snad proto, že neni kvůli každý šlamastice od hoven) ale...je vidět, že mezi prvním a posledním dílem (druhý beru spíš jako jakousi povídku, aby řeč nestála) uplynulo bajvoko 13 let. Tajemno a scifi prvky z prvního dílu se téměř vytratily a Glukhovsky promítl do posledního Metra svůj pohled na současnou politiku v Rusku, kterou velice intenzivně sleduje a komentuje (což je naprosto v pořádku, neb kritika tamního režimu se cení), avšak už to nebylo to Metro 2033, které pro mě zůstane srdcovou záležitostí a zajímavým postapokalyptickým scifi počinem....


Spratek
? - červen 2016
Spratek 2015, S. Erikson (pseudonym)

Metro 2034
květen - červen 2016
Metro 2034 2011, D. Glukhovsky

Závěr mě tentokrát do kolen neposlal a atmosféra nebyla tak temná, anžto metrem necestoval mladej a ze všeho připosranej klučina, kterej poprvé pořádně opustil svojí mateřskou stanici, ale skupinka v čele s terminátorem. I přesto mě knížka bavila a dočetl jsem jí velice rychle. Bavilo mě sledovat Hunterův vnitřní souboj (leč mu sem tam mrdalo už moc) a čekal jsem na každou informaci, která trochu poodhalí závoj tajemna kolem něj. První díl prostě nasadil laťku moc vysoko. Nicméně teď mě čeká poslední kniha z týhle výborný trilogie a ta prej dosahuje zase oněch kvalit jako díl první.


Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
? - květen 2016
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky 1991, J. R. R. Tolkien

Knihu jsem četl jako děcko a nedávno jsem jí přečetl znovu. Pokaždé mě bavila (možná je to tím, že jsem věčné dítě, protože jí Tolkien napsal původně jen pro svoje děti). Péťa to sice rozsekal na tři části, protože prachy, přitom oproti Pánovi prstenů je to taková oddechovka, co se vejde do jedné knihy :)


1 2 3 >