Sási

Přečtené 122Písečný muž
? - květen 2022
Písečný muž 2013, Lars Kepler


Elementum
? - duben 2022
Elementum 2016, Jiří Dittrich


Terapie
? - duben 2022
Terapie 2022, B. A. Paris (pseudonym)

Moje první zkušenost s autorkou. Hlavní postava jedná občas psychopatologicky, což je jí vyčítáno i zde. Je to pravda, nicméně by se to dalo vysvětlit jejím zdrcujícím životním zážitkem, který jí značně poznamenal. Na druhou stranu se snažím hodnotit knihy podle toho, jak mě baví. Ano, až takhle jednoduché a černobílé to u mě je. Pokud se na knihu těším, myslím na ní, chci se k ní vracet a zajímá mě další vývoj a rozuzlení, pak jsem schopen ledacos odpustit. Možná právě i jakási nelogičnost v chování Alice byla důvodem, proč jsem neustále váhal a podezříval kde koho. A to mě baví. Dokonce i ten závěr byl poskládanej docela zajímavě a nečekaně. Navíc jsem veliký fanoušek Irvina Yaloma, takže pro prostředí, které se různě motá kolem psychoterapie, mám slabost. Je to parádní kniha a jsem rád, že se mi dostala do ruky. A určitě není od této autorky poslední.


Půlnoční knihovna
březen 2022 (21.-30.)
Půlnoční knihovna 2022, Matt Haig


Planeta idiotů
? - únor 2022
Planeta idiotů 2021, Roman Bureš

Moje první setkání s panem Burešem dopadlo na výbornou. Sedl mi jednoduchý styl psaní, dobře uchopené téma apokalypsy s poselstvím na konci a správně dávkované napětí. Cítil jsem místy až depresi a beznaděj z toho, kam lidstvo směřuje. Zároveň jsem se občas některým situacím z plna hrdla zasmál, byť to možná nebyl účel autora, ale pouze mé pokřivené a psychopatologické vnímání reality :D Jednoduše a stručně mi kniha zrovna sedla jak prdel na hrnec, takže dávám "plný prádlo" a těším se na další kousky od autora.


Gantz 1
? - únor 2022
Gantz 1 2013, Hiroya Oku


Takový to byl muž
leden - únor 2022
Takový to byl muž 2021, Jason Aaron


Útok titánů 1
? - únor 2022
Útok titánů 1 2014, Hadžime Isajama


Kronovy děti
? - leden 2022
Kronovy děti 2019, Pavel Bareš


Amanda
červen 2021 - leden 2022
Amanda 2020, Kristýna Sněgoňová


Lockdown
? - leden 2022
Lockdown 2021, Alexander Gordon Smith


Pomníky zimy
prosinec 2021 (06.-19.)
Pomníky zimy 2017, Jan Hlávka

Přátelé, jsem uchvácen tímto veledílem. Světy, postavy, intriky a vztahy jsou perfektně a komplexně zpracovány. Na nic se zde nezapomnělo. U této série se ve mně mísí snad všechny pocity a emoce, jež v mých očích dělají kvalitní knihu. Vztek, pohrdání, překvapení, radost, naděje a obdiv jsou jen některé z nich. Navíc je text psán opravdu čtivě. Jsem hrdý na to, že tento skvost píší čeští autoři, neboť je to pro mě space opera světového formátu. Chtěl jsem si dát chvíli pauzu a vrhnout se na něco jiného, nicméně epilog mé plány naprosto zhatil. No nic, čtvrtý díl již čeká v poličce a nastal jeho čas. Paní Vybíralová a pane Hlávko, děkuji Vám!


Tenký led
únor - listopad 2021
Tenký led 2014, Jan Hlávka


Podnikavá hlava
? - květen 2021
Podnikavá hlava 2016, Andy Gibson

Od všeho něco, byť né všechno úplně do podrobna (to by ta kniha musela mít tisíc stran). Čtvrtá hvězda je za to, že je v knize spousta odkazů na další odborné knihy či články, ze kterých autor čerpal.


Zabíječ trolů
březen - duben 2021
Zabíječ trolů 2000, William King


Dvojitý kříž
? - březen 2021
Dvojitý kříž 2013, Chris Carter


12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu
? - únor 2021
12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 2019, Jordan B. Peterson


Království
? - leden 2021
Království 2020, Jo Nesbø


Operace Thümmel
? - leden 2021
Operace Thümmel 2020, F. Kotleta (pseudonym)


Meta
? - leden 2021
Meta 2020, Pavel Bareš


Noční hlídka
? - prosinec 2020
Noční hlídka 2005, Sergej Lukjaněnko


Mráz a hry
listopad - prosinec 2020
Mráz a hry 2013, Jan Hlávka


Projekt Kronos
listopad 2020 (04.-09.)
Projekt Kronos 2017, Pavel Bareš

V den vydání jsem knihu koupil, abych podpořil českého začínajícího autora. Téhož dne jsem přečetl 25 stránek a knihu odložil. Attiona tomu chtěla, aby čas uzrál teprve nyní... Prohnilost a zlo ze samotných základů města proniká až do nejvyšších pater Eclipse Tower. Napříč tomu všemu utrpení a beznaději se někteří jedinci (k nimž duše města jménem Attiona promlouvá) pokouší o nemožné. Pokouší se totiž najít "kousky lidství v nás"... Nejsem mladší ročník (což je věru subjektivní, ale pod 30 mi není) a ani mi nepřišlo psaní chaotické, ba naopak. Všechno mi dávalo perfektní smysl. Postavy mě bavily, zajímaly a taky vysloveně sraly (že, pane C?), což je známka dobré práce autora.


Koule
? - prosinec 2019
Koule 1998, Michael Crichton


Kroniky o Drussovi
? - prosinec 2019
Kroniky o Drussovi 1999, David Gemmell


U Božího mlýna
? - srpen 2019
U Božího mlýna 2018, Josef Beránek


Probuzení bohové
? - duben 2018
Probuzení bohové 2018, Sylvain Neuvel

Další díl Transformers je za námi a já jsem se opět nemohl odtrhnout. Jak již bylo zmíněno, tak nějaká inspirace ze starších klasik tam jakože je. To mně osobně vůbec nevadí. Navíc stejně jako u prvního dílu se mi líbila ta forma a hlavně rozhovory s "přítelem" aka "panem srdce na dlani". A stejně jako u prvního dílu se objevila postava, která mě vysloveně srala (a tentokrát to nebyl pan Burns). Jsem velmi zvědav na závěr trilogie. Ta bude muset mít opravdu, ale opravdu zajímavou náplň, aby to (dle slov Vény Klause) nebyla nevýhra.


Encyklopedie moderní kulturistiky
? - duben 2018
Encyklopedie moderní kulturistiky 2007, Arnold Schwarzenegger


Spící obři
červen - červenec 2017
Spící obři 2017, Sylvain Neuvel

Po Problému tří těles tu máme další dílo ze současné světové science fiction. Na rozdíl od předchozího titulu, jsem tento jen stěží odkládal. Přestože jsem se již setkal s názory, že styl psaní není úplně vyhovující, tak pro mě osobně to bylo velice příjemné zpestření a rozhovory s panem "srdce na dlani", jak onoho "muže v černém" nazve jeden z členů týmu, mne ohromně bavily. Musím smeknout pomyslným kloboukem před autorovo prvotinou a již nyní netrpělivě vyhlížím další díl této trilogie. Samozřejmě, né všechno mi sedlo. Tak například děda, co žere kung pao a ví mnohem víc, než nejutajenější složky Spojených států amerických, načež z jeho příběhů plyne, že je potomek mimozemské rasy, ale je to pravda? Také nemám rád u science fiction paralely mimozemské civilizace s tou naší (proč obří mimozemská zbraň používá meč a štít nebo dědkův popis příběhu o "králově" dceři a její zakázané lásky). Ale to už je jen subjektivní pocit toho, jak já si nepředstavuji civilizace z dalekých vesmírných dálav. Každopádně tuto knihu opravdu doporučuji!


Bůh milosrdný, nebo trestající?
? - červen 2017
Bůh milosrdný, nebo trestající? 2016, Gabriela Ivana Vlková


Třináctá legie
? - červen 2017
Třináctá legie 2005, Gav Thorpe


Dům mrtvých
20. červen 2017
Dům mrtvých 2003, S. Erikson (pseudonym)


Problém tří těles
červen 2017 (03.-11.)
Problém tří těles 2017, Liou Cch'-sin


Gateway
květen 2017 (27.-31.)
Gateway 2004, Frederik George Pohl Jr.

Za mě lepší trojka. Líbí se mi zajímavý nápad cestování mimozemskými plavidly, kamsi do hlubin galaxie. Nikdo neví, jestli se vrátí z cesty živ, nikdo neví, kdo byli tajemní Heecheové zač, nikdo neví, kam zmizeli a proč po sobě zanechali jen prázdné opuštěné lodě, které nyní lidé využívají pro neznámé cesty s nadějí, že naleznou na jejím konci bohatství, přestože nemají ponětí, jak tyto lodě ovládat. Je to mimozemská ruská ruleta s hlavním hrdinou Robbiem, kolem kterého se točí příběh - a Robbie je pro mě tak trochu kámen úrazu! Spoiler! Psychoterapeutické pasáže s roboterapeutem nejsou nejhorší, i když žádnej Yalom to není. To, že Robbie zklátil snad každou ženskou, se kterou přišel na Gateway do kontaktu (vlastně i mimo Gateway), budiž. On tam vlastně klátí každej každýho, Robbie miluje Kláru, Klára miluje Robbieho, ale přitom Robbie klátí jiný ženský a Klára klátí nějakýho Rusáka, kterýho Robbie za to nesnáší, potud bych Robbiho chápal, vrchol nastává tehdy, když se na jedné cestě do neznáme od toho Rusáka nechá zklátit i sám Robbie. Zdůvodní to pak svýmu robo-terapeutovi tím, že to tak nechtěl, ale když byl malej, tak mu máma strkala teploměr do prdele a tim mu dávala najevo svou lásku a péči nebo tak něco. Tyhle zvrácený freudovský psychoanalýzy mi takhle u kvalitní a klasický sci-fi trochu nuděj. Chci prozkoumávat vesmír, nikoliv Robbiho ánus. Nicméně i tak jsem velmi zvědav, jak tato série bude pokračovat.


Netopýr
? - květen 2017
Netopýr 2013, Jo Nesbø


Čas bratrství
květen 2017 (16.-27.)
Čas bratrství 1996, Tracy Hickman

Jak již psal někdo níže, tu knihu zachraňuje hlavní "záporák" Raistlin a šotek Tass (ten si lže do kapsy, jak když já mám něco udělat do práce). Karamon je prostě ožralej ufňukánek, kterej se v druhé půlce knihy trochu vrátí do formy a ke konci se dokonce i lehce nasere na svýho bráchu Raista (váu). Nicméně opravdu "zvláštní" dojmy ve mně vyvolala "ctěná dcera Paladinova", protože takhle mě snad léta žádná postava nesrala! Klerička, která si myslí, že všechno, co dělá je pro dobro světa a lidu. Sama sobě nakecá, že se honí za Raistlinem jenom proto, aby ho přivedla na stranu dobra. Snaží se působit jako svatá ženská, která nedává najevo emoce a zjevně si myslí, že si z toho každej sedne na prdel, bohužel působí pouze jako zblblá kráva, co je půlku knihy rudá ve ksichtě, neboť na ní Raistlin rozjel psychologii. Za mě tedy tři hvězdy, což znamená, že kniha určitě není špatná, ale kdovíjak mě nenadchla. Uvidíme, jak na tom budou další díly.


Bible
? - květen 2017
Bible 2001, neznámý, neuveden

Příběhy pastevců z doby bronzové, na kterých je krásně vidět, jak se postupem času měnil pohled lidí na Boha. Zjednodušeně řečeno se dostáváme od antropomorfní formy, která lidem do všeho kecá a komanduje je, až k jakési transpersonální a nekonečně "moudré a vševědoucí" podobě, jenž v Novém Zákoně pro změnu promluví k lidem jen jednou („Toto je můj milovaný Syn, jehož jsem si vyvolil.“). Mluvím samozřejmě jen o "Bohu Otci", neboť o trojjedinosti se vedou spory dodnes.


Tulák 3 - Hrdina ve stínu
květen 2017 (04.-12.)
Tulák 3 - Hrdina ve stínu 2002, David Gemmell

V podstatě tímto počtem hvězdiček hodnotím celou trilogii o Tulákovi. A jestli v něčem Gemmell vyniká, tak je to styl psaní, který mi sedí jak prdel na hrnec. Ruku v ruce s tím jde i dobrý překlad, protože do každé knihy o Tulákovi jsem se okamžitě začetl a příběh hezky odsejpal. I když scénář je všude podobný a děj směřuje k nějaké finální bitvě, tak začátek mě vždy upoutal natolik, že jsem ty knihy těžko odkládal. Kromě toho jsem si velice oblíbil postavu Tuláka, anžto to není klasickej udatnej dobroser a princeznoprznič. Ať mě Pramen zavrhne, jestli od Gemmella nepřečtu všechny jeho knihy, jakože přečtu! Díky Davide


Tulák 2 - V říši vlka
duben - květen 2017
Tulák 2 - V říši vlka 1998, David Gemmell


Tulák 1 - Cestou vlka
duben 2017 (21.-23.)
Tulák 1 - Cestou vlka 2005, David Gemmell


1