pkweb.eu

Přečtené 127Žárlivost a jiné povídky
září - listopad 2021
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø

Líbí se mi, že má sbírka povídek společné téma. Bohužel to ale udělalo některé příběhy předvídatelnými a nemá to pak potřebný wov efekt. Takže nakonec jsou zajímavější ty kratší povídky, které dokázaly překvapit. Nebýt to Nesbø, zapadne to do šedého průměru...


Rychlopalba
? - červenec 2021
Rychlopalba 2015, Štěpán Kopřiva

Akční, vtipný, dobrý. Bavilo mě to. Trochu mě bylo do očí, jak postava, většinou vykreslovaná jako impulzivní ranař, přemýšlí, uvažuje a jaké má dějepisné znalosti, které by mu mohl leckterý sečtělec závidět.. To je ale jen drobnůstka v jinak výborném textu.


Kniha říkanek
srpen 2020 - duben 2021
Kniha říkanek 2014, Petr Behenský


Jak na sítě
? - duben 2021
Jak na sítě 2019, M. Losekoot (pseudonym)


Království
? - prosinec 2020
Království 2020, Jo Nesbø

Autor na začátku zmínil myšlenku, že události v životě se opakují a pak kolem téhle myšlenky rozvinul zdlouhavý příběh. Takže, aby se čtenář užil konec, musí se prokousat několika set stránkami vzpomínkami na minulost, které bohužel nenabízí takový spád jako bych od autora čekal. Mrtvoly v příběhu jsou, ale emoce okolo toho minimální. A na konci přichází nepřekvapivě překvapivý zvrat, který nekoresponduje s dosavadním chováním postav. Nesbø je můj oblíbený autor, ale Království z mého pohledu určitě nepatří k vrcholu jeho tvorby (spíš naopak).


Smrt bývá nehezká
? - listopad 2020
Smrt bývá nehezká 2020, Jiří Sivok

Na popis míst a osob se moc nedá, ale za to emoce stříkají proudem..


Příběhostroj
? - říjen 2020
Příběhostroj 2019, René Nekuda


Hlasy
? - srpen 2020
Hlasy 2017, Ursula Poznanski

Z mého pohledu s každou knihou klesá na záživnosti série. Zatímco PĚT mě bavilo moc, SLEPÍ PTÁCI už méně, u HLASŮ jsem se nudil. Oceňuji příběh, nečekaný závěr i prostředí, ale kromě jedné scény tam nebylo žádné napětí. A to je detektivní Thriller z prostředí psychiatrické léčebny podle mě docela závažný nedostatek.


Začněte s obsahovým marketingem
prosinec 2019 - leden 2020
Začněte s obsahovým marketingem 2019, Josef Řezníček

Stručný přehledný souhrn.


Umění psát
leden - prosinec 2019
Umění psát 1998, Nigel Watts

Je to přesně to, co jsem očekával - teoretická příručka o psaní. Nic míň, ale bohužel ani nic víc. Je zvláštní, že ji ostatní řadí výše, než "O psaní" od Kinga. Osobně mám radši Kingovo strohé a trefné věty (např. "Trpný rod je pro sraby", "Cesta do pekel je dlážděna příslovci") než několikastránkové rozepisování, u kterého stěží udržím pozornost.


Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění
prosinec 2019 (02.-16.)
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění 2018, Matthew Walker

"Přečteno" jako audiokniha a obávám se, že tištěnou bych asi nedočetl. Je to výborně pojaté, komplexní a odborné, ale pro čtení celkem nezáživné.


Orbis Tweetus
říjen - prosinec 2019
Orbis Tweetus 2017, Otto Bohuš

Parádní kombinace pouček a slovních hříček. Kdyby bylo obojí oddělené, aby se ke knize dalo lépe vracet, bylo by to dokonalé.


Nůž
říjen 2019 (19.-29.)
Nůž 2019, Jo Nesbø

Super, obzvláště v návaznosti na předchozí díly. HH čtu od Sněhuláka a myslel jsem si, že mám autorův styl prokouknutý, přesto si tu se mnou pohrál jako kočka s myší. Na to, jak je to obsáhlé dílo, tak snad není zbytečná věta. Obdiv, jaké kombinace dokáže autor vymyslet, i jak dokáže servírovat.


Kraď jako umělec
? - září 2019
Kraď jako umělec 2012, Austin Kleon

Textu v knize mnoho není, ale za to myšlenky jsou dost nahutněny (vyjma posldních kapitol). za mě lepší než zdlouhavé okecávání.


Slepí ptáci
červenec - srpen 2019
Slepí ptáci 2016, Ursula Poznanski

Obecně mám radši, když má celkový příběh hlavu a patu než, když ze snahy o neustálé zvraty vyjde nelogická kravina (např. Kepler). Za mě tedy dobré, ne však tak jako první ze série. Motání okolo facebookových konverzací bylo příliš zdlouhavé, s hlavní postavou jsem se nedokázal ztotožnit a pokulhává i motiv u jedné z obětí.


Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
březen - duben 2019
Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět 2019, Jonas Jonasson

Za mě super. Užil jsem si to více než, když byla hlavní postava o rok mladší a vzpomínala. Pro čtení to ale chce mít základní přehled o politické scéně, jelikož na tom je celý příběh postaven. Kdo nemá, asi z knihy nic mít nebude.


Hypnotizér
prosinec 2018 - leden 2019
Hypnotizér 2010, Lars Kepler

To si takhle dva spisovatelé kombinují a kombinují. Až je to dostatečně překombinované, tak přidají ještě pár osob a mrtvol, aby se v tom nevyznali už ani sami. Že má každá z dějových linek řadu nedomyšleností, nevadí - hlavně, že je to dramatické. Nejoriginálnější bylo, že zatímco ostatní detektivky postupně gradují, zde zvolili autoři odlišnou cestu - zajímavě vznikající napětí skončilo nudnými vzpomínkami na minulost a po návratu do přítomnosti, ač mrtvoly přibývali, už se napětí vyvolat nepodařilo (alespoň u mě ne). https://www.knihosvet.cz/2019/01/recenze-lars-kepler-hypnotizer.html


Jak jsem vyhrál válku
říjen - listopad 2018
Jak jsem vyhrál válku 1970, Patrick Ryan

Výbuchy smíchu mít asi nebudete, ale jako úsměvný nadhled nad válkou je to fajn.


Konec prokrastinace
květen - srpen 2018
Konec prokrastinace 2013, Petr Ludwig

Hezky pojato. Odkazy na zdroje, výzkumy a hlavně čtivě pojato. Konec prokrastinace to ale nezaručí..


Jak se dělá e-kniha (Příprava elektronických publikací ve formátech EPUB a MOBI)
? - srpen 2018
Jak se dělá e-kniha (Příprava elektronických publikací ve formátech EPUB a MOBI) 2015, Vladimír Pistorius

Jelikož se tvorbě e-knih věnuji, byla pro mě dost poučná. ale myslím, že ta cílová skupina, která to ocení, je asi dost malá. Navíc text rychle stárne..


Boss Babiš
červenec 2018 (03.-16.)
Boss Babiš 2017, Jaroslav Kmenta

Přelouskáno jako audiokniha. Hezky zpracovaný profil zloděje, kterému lidi věří, že chce bojovat proti zlodějům. Je pravda, že proti němu jsou klasičtí zkorumpovaní politici s pár nakradenými miliony rázem čisté duše..


Macbeth
duben - květen 2018
Macbeth 2018, Jo Nesbø

Těžko hodnotit... Z pohledu základní vize projektu „Shakespeare 400“ (přiblížit myšlenky Shakespeara dnešním čtenářům) je Macbetha povedený kousek. V porovnání s dalšími knihy autora (série Harry Hole) je však slabší příbuzný. Přímočařejší a předvídatelné. http://www.art9.cz/kdyz-nesbo-prepisuje-macbetha/


O psaní - Memoáry o řemesle
leden - březen 2018
O psaní - Memoáry o řemesle 2005, Stephen King

Paráda. Všem, co cokoliv píší nebo se chystají psát, určitě doporučuji. Životopisné části jsem přeskočil, vše o praktickém psaní však stojí za to.


Válka umění
únor 2018 (01.-19.)
Válka umění 2017, Steven Pressfield

"Přečteno" v audio formátu. O trochu více duchovní, než bych si představoval, ale jinak trefně popsáno. Inu, Odpor je svině, o tom vím své.


Obr Dobr
? - únor 2018
Obr Dobr 2005, Roald Dahl

Poslechnuto v nemocnici jako audiokniha. Osoba obra i celkový styl psaní je parádní. Jen mi asi nepřijde ideální postavit pohádku pro děti na pojídání jiných dětí a popisování, jak křupaly při požírání kostičky..


Tiché šlapací království
? - únor 2018
Tiché šlapací království 2017, Zdeněk Svěrák

Poslechnuto v nemocnici jako audiokniha. U Svěráka mám obecně jeho hru se slovy rád, toto mi však přišlo oproti jiným jeho věcem salbší.


Elon Musk
? - únor 2018
Elon Musk 2015, Ashlee Vance

Rozhodně zajímavý příběh. když to srovnám se životopisem S. Jobse, tak mi toto přišlo méně čtivé, ač jako osobnost Musk nezaostává.


Na volné noze
duben 2017 - leden 2018
Na volné noze 2017, Robert Vlach

Na volné noze prozatím nejsem, přesto knihu považuji za velmi přínosnou. Komplexně uchycené téma a bodové shrnutí na konci kapitol je parádní nápad. Určitě se k některým částem ještě vrátím.


Dubánci - příběhy jednoho roku
? - prosinec 2017
Dubánci - příběhy jednoho roku 2017, Leona Šťastná

Dubánky sleduji od jejich vzniku (graficky) a knihu jsem koupil s určitou skepsí. Příběhy mě však mile překvapily až mi nakonec toho textu přišlo málo.. Pokud bude pokračování, rád dětem opět pořídím.


Tanečnice
? - září 2017
Tanečnice 2017, Ivan Kašpárek

Opět krásná hra se slovy a příběh k zamyšlení.


Osudy válkou změněné
? - červenec 2017
Osudy válkou změněné 2017, Jitka Závodná

Velmi hezky napsáno. A fakt, že se jedná o skutečné události to celé umocňuje.


Tetovaná teta
? - květen 2017
Tetovaná teta 2015, Daniela Fischerová

Knihu si vybrala dcerka sama v knihovně. Když jsem jí pak předčítal bavila se nejen ona, ale i já.


Žízeň
květen 2017 (11.-17.)
Žízeň 2017, Jo Nesbø

Ač podobný styl, přesto opět jiné a opět trochu zvednutá laťka. Střídání pohledů, akční střih, slepé uličky – prostě vše, jak známe. Bohužel včetně přetaženého konce. Více http://www.art9.cz/jo-nesbo-ma-zizen-hre/


Příběhy draka Balabána
duben 2017 (09.-25.)
Příběhy draka Balabána 2015, Jaroslav Perry

Knihu si vybrala dcerka v knihovně. Přečetli jsme jí spolu po večerech a ke konci knihy už znala shodný úvodník pohádek nazpaměť. Příjemné čtení, které nás bavilo oba.


Příšerky a příšeři
? - březen 2017
Příšerky a příšeři 2005, Pavel Šrut

Vybrala si to malá dcerka v knihovně. Přečetl jsem jí to během dvou večerů a občas se nad úderností pobavil.


40 dní pěšky do Jeruzaléma
únor - březen 2017
40 dní pěšky do Jeruzaléma 2015, Ladislav Zibura

V podobných knihách jsem se nikdy nikterak nevyžíval, ale musím říct, že jsem se čtením pobavil. Čtením se o zemích nic vyloženě nového nedovíte, spíše nahlédnete do běžného života a to s příjemným autorovým nadhledem a humorem.


Z deníku ajťáka
leden 2017 (18.-26.)
Z deníku ajťáka 2015, Lukáš Pavlásek

Vesměs je to přesně podle očekávání. Kniha mě ničím nepřekvapila a docela jsem se pobavil.


Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
leden 2017 (09.-17.)
Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) 2016, Jonas Jonasson

Je z toho cítit, že autor chtěl stvořit něco jiného, ale přitom jet na osvědčené vlně vyprávění. I proto to táhne ke srovnání s předchozími knihami, které nastavily laťku vysoko. Podle mě se s tím popral autor parádně. Nevím, jestli to je tím, že po přečtení několika komentářů, jsem neměl výrazná očekávání, ale mě knížka bavila.


Stop prokrastinaci
leden 2017 (03.-04.)
Stop prokrastinaci 2013, Leo Babauta

Poslechnuto jako audiokniha. Klasická motivační kniha. Samotným přečtení pochopitelně odkládat nepřestanete, ale pár tipů je užitečných.


Tak trochu šílení
? - leden 2017
Tak trochu šílení 2014, Jeffery Deaver

Přečetl jsem tři povídky a dál již nepokračoval. Není to špatné, ale jsou zajímavější příběhy. Nevím, jestli to je tím, že autor v úvodu prozradí, že se snaží o nějaké překvapení, ale mě to přišlo všechno více či méně očekávané.


1