Blahorodi

Přečtené 376Veronika se rozhodla zemřít
duben - květen 2021
Veronika se rozhodla zemřít 2000, Paulo Coelho

Mně ta kniha přijde s odpuštěním hloupá. Dost naivním způsobem se snaží sdělit, že vyléčit se ze schizofrenie, depresí a jiných duševních poruch lze prostě tím, že si uvědomíte, jak je život fajn, a že překážky je třeba zdolávat. Jasně, je to beletrie, tedy fikce, ale pro mne je ten příběh špatně vymyšlený, špatně napsaný, snadno předvídatelný. Celý děj je prošpikovaný nelogičnostmi až nesmysly, postavám chybí motivace pro jejich jednání, to, jak se tam zachází s lidmi a jejich diagnózami, je absurdní a naprosto mimo realitu. A ono si to přitom na realitu hraje.


Obrazový opravník obecně oblíbených omylů
duben 2021 (07.-16.)
Obrazový opravník obecně oblíbených omylů 2020, Ludvík Souček


Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku
duben 2021 (04.-06.)
Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku 2014, Jiří Hájíček

Knížka mě dost nebavila. Několik příběhů odnikud nikam, často bez pointy, bez napětí, bez humoru… až jsem často přemýšlel, co mi mají povídky přinést, proč je číst.


Dřevěný král
březen - duben 2021
Dřevěný král 2019, Thomas McConnell

Knížka mě v mnohém nadchla, a v něčem i hodně zklamala. Popis života v Protektorátu je podaný brilantně. Byl jsem napjatý, i když se v podstatě nic nedělo. Do toho postava manželky Aleny, která neomylně přitápí pod tím kotlem, kde je to momentálně nejméně příjemné, to atmosféru ještě zhutnilo. Co mě vyloženě otrávilo, byl popis návratu domů během závěrečných bojů. Tady se najednou z tichého a nenápadného člověka stává hrdina ve stylu Ramba, přijde mi to vůči zbytku přehnané a neuvěřitelné, jako by se mrazivé až bezdějové napětí najednou chtělo nahnat strhujícím akčním dějem. A celou knihu mě mátly dvě věci. Promluvy jsou někdy psány tak, že není poznat, kdo co pronesl, a některé pasáže jsem si musel číst podruhé, abych si to urovnal. Dost podobně jsem se ztrácel ohledně Brna, místa jsou podaná tak, že se zorientovat ani nelze. Zde bych byl jednoznačně pro větší konkrétnost. Ono to ve výsledku rušilo a odvádělo od děje, což je myslím škoda.


Staré dobré časy
březen 2021 (22.-30.)
Staré dobré časy 2016, J. Kinney (pseudonym)


Znovu Skotsko po česku
březen 2021 (19.-21.)
Znovu Skotsko po česku 2018, Paul Millar


Tyranie: 20 lekcí z 20. století
březen 2021 (18.-19.)
Tyranie: 20 lekcí z 20. století 2017, Timothy Snyder

Jo, tohle by si měl přečíst každý, kdo to chce myslet s demokracií vážně. Ona je demokracie docela fuška a sama… sama není nic, záleží na lidech. Líbí se mi, jak jsou myšlenky zhuštěné, stručné, žádné dlouhé rozepisování.


Čáp nejni kondor
18. březen 2021
Čáp nejni kondor 2011, . Radůza (pseudonym)


Skotsko po česku
březen 2021 (15.-18.)
Skotsko po česku 2015, Paul Millar

Parádní čtení. Autor má dar inteligentního, jemného formulačního humoru. Dost věcí jsem se dozvěděl, nad některými souvislostmi se zamyslel, na jinými pousmál, a často jsem odbíhal alespoň k internetu, abych se mohl podívat na fotky daných míst. A taky jsem dostal ukrutnou chuť na whisky. Sláinte!


Slova žen
březen 2021 (05.-15.)
Slova žen 1987, Annie Girardot

Některé příběhy pobaví až rozesmějí, některé zahřejí na duši, jiné jen tak proplují, ale dost jich zarmoutí až naštve. Zejména tím, že jsou docela aktuální i dnes.


Osm ran z lásky
březen 2021 (03.-05.)
Osm ran z lásky 1994, Jan Mach

Podání mnohých případů je hodně syrové, věcné, a tím neskutečně působivé. Jen škoda, že prezentování různých verzí děje je někdy zmatené a není jasné, o jakou verzi jde. Pokud se věci odehrály tak, jak jsou autorem prezentovány, tak institut porot byl opravdu velkým neštěstím. A tedy, množství chyb (překlepy, typografie) v knize je bohužel velké.


To nejlepší z Nejlepšího copywritera
únor - březen 2021
To nejlepší z Nejlepšího copywritera 2019, Pavel Šenkapoun


Restart - průvodce podnikatelským minimalismem
únor 2021 (19.-26.)
Restart - průvodce podnikatelským minimalismem 2010, Jason Fried

Není to návod, co dělat, je to návod, jak myslet. A báječný.


Volný čas ve středověku
srpen 2017 - únor 2021
Volný čas ve středověku 2003, Jean Verdon

Asi nejnudnější kniha, kterou jsem o středověku četl; přitom tak lákavé a zajímavé téma z dějin každodennosti. Ani tak nepřekvapí, že se věnuje především Francii (a měla by se jmenovat spíše Volný čas ve středověku v Burgundsku a Henegavsku), tak prostě francouzští historici píšou a vnímají svět. Ale že jde v podstatě jen o citaci a vypsání několika pramenů a autorů, to byl pozornost dost ubíjející postup. Asi jako když učitelka ve škole vyjmenuje seznam autorů a děl a u nejvýznamnějšího odvypráví i děj. Kniha reflektuje pouze písemné prameny, což je zrovna v tomto případě škoda. Poznatky z ikonografie či archeologie by myslím dokázaly obraz volného času ve středověku doplnit.


Medicina v županu
leden - únor 2021
Medicina v županu 1929, Ctirad John

Za mne skvělé čtení. Jasně, jsou to opravdu jen anekdoty a ne každá je k popukání, ne každá je pochopitelná (ve vydání z roku 1929 jsou psány dost odborně bez ohledu na laiky). Mnohé jsou ale výborné, některé k zamyšlení. A hlavně: jemnost stylu a poetika, z toho tak krásně dýchá doba první republiky, že si nelze nevzpomenout na Saturnina. Pro mne kouzlo o to silnější, že jsem větší část knihy četl coby průvodce jednoho šumavského kostela v přestávkách na hřbitově, místě pro takový humor více než zajímavém…


Ti, co mě nesou
září 2019 - leden 2021
Ti, co mě nesou 2017, Sławomir Mrożek


Senátor
prosinec 2020 - leden 2021
Senátor 2020, Václav Láska

Kniha opět strhující, nechybí ani humor, ani zasvěcené popisy prostředí, prim ale hraje kriminální zápletka a gradující napětí. Dobré mi přijdou i odbočky od hlavního děje, zejména z advokátní praxe. V některých kapitolách jsem zaznamenal celkem dost chyb a překlepů, zde mohl vydavatel odvést lepší práci. Snad jen poslední podkapitola mi přijde možná až zbytečně optimistická... ono jak se to celou dobu drží nepříliš vzdálené od naší reality (spíš prostředím, než lidmi a jejich skutky), tak tohle už je... příliš.


Obrazy Vánoc
31. prosinec 2020
Obrazy Vánoc 2009, Gerhard Boos


Poustevník z Eytonského lesa
prosinec 2020 (27.-29.)
Poustevník z Eytonského lesa 2000, E. Peters (pseudonym)


Splátka růží
prosinec 2020 (26.-27.)
Splátka růží 2000, E. Peters (pseudonym)


Trujkunt
prosinec 2020 (23.-26.)
Trujkunt 2020, Petr Sagitarius


Advokát
prosinec 2020 (22.-23.)
Advokát 2008, Václav Láska

Za mne skvěle napsané, myslím si, že prostředí je vystiženo dobře, byť těch obálek se při každém jednání asi bude vyměňovat méně… alespoň doufám. Bavil mne už začátek některými braný jako rozvleklý, jak se v podstatě outsider snaží prokousat do oboru a jak při tom získává první ostruhy a ztrací naopak na svědomí. Některé hlášky nebo slovní výměny mě rozesmály, napětí také slušné. Snad jen jediná věc mě štve už několik detektivek, je to ohromné, pro mne rozčilující klišé – když někomu na poslední chvíli vezou řekněme pizzu a někdo jiný to zjistí a honem tomu někomu volá, aby mu popřál dobrou chuť, ale ten někdo zrovna dělá něco důležitého, ó, jaká náhoda, takže se na telefon jen podívá a nezvedne to. No a pak mu pizza samozřejmě nechutná.


Webcopywriting pro samouky
březen - srpen 2020
Webcopywriting pro samouky 2015, Pavel Šenkapoun


Včelařství
08. srpen 2020
Včelařství 2013, David Cramp


Nejlepší detektivní povídky roku 2019
srpen 2020 (05.-08.)
Nejlepší detektivní povídky roku 2019 2020, * antologie

Povídky mě bavily odjakživa, tedy jsem si rád početl. Na některých textech mě mrzelo, že jsou tak krátké a pro omezení soutěže asi osekané, některé jiné pro mne byly mučivě dlouhé i tak. Přijde mi potěšivé, že většina textů je psaná čtivě, někdy i velmi osobitě; naopak škoda, že vydavatel neinvestoval čas či prostředky alespoň do korektur. A že mám v detektivkách (i jinde) logiku nade vše, trochu mi vadí některé drobnější lapsy, třeba když pachatelé po kapsách nosí uspávací prášky se silným účinkem, když se stále okamžitě uspává chloroformem nebo když se pachatel prozradí hned na začátku případu vyslovením vražedného „náčinní“, ale nikdo tomu nevěnuje pozornost, a to ani při rozuzlení. Antologie přináší i dvě v podstatě anekdoty, jednu svému sdělení adekvátní délky, druhou naopak na celkem otřepanou slovní hříčku s nekonečně dlouhým popisem (byť slušně napsaným).


Anglické listí aneb Coolturní šok
srpen 2020 (04.-05.)
Anglické listí aneb Coolturní šok 2017, Alena Damijo

Autorce přeji jen to dobré, přece jen fandím našinci, který se vydal do „velkého“ světa. S knihou je to horší, byť chápu, že každý nemůže být Karel Kyncl. Polemizoval bych s tím, že jde o knihu fejetonů, ale to je možná nálepka vydavatele, o kterou autorka nemusela stát. Na pár místech jsem se zasmál, něco málo jsem se i dozvěděl (že má v angličtině čtení slov / výslovnost nějaká pravidla, mně překvapilo stejně jakou autorku), celkově mi texty přišly relativně jednoduché, někdy až, omlouvám se, plytké a „pointy“ spíše nucené.


Svět ve slovech
březen 2020 (17.-23.)
Svět ve slovech 2018, Martin Puchner

Zajímavé a podnětné filozofování nad literaturou, písmem, dějinami a podobně. Po dlouhé době knížka, která mě donutila dělat si poznámky a výpisky. To vše čtivě napsané, rozhodně nebyla nuda knihu číst. Pravda je, že pro mne většina zajímavých myšlenek přišla v prvních kapitolách (Alexandr Veliký a výčitky jeho okolí, že se odcizil; Epos o Gilgamešovi, kde je potopa světa docela pochopitelným datačním momentem; rozdílné představy o Stvořiteli pracujících a písařů), dále už jich ubývalo a byl to spíše exkurz do dějin vlivu literatury a jejích proměn. Ale stále velmi zajímavý exkurz.


Mokrá ryba
únor - březen 2020
Mokrá ryba 2017, Volker Kutscher


Skryto ve slovech
únor - březen 2020
Skryto ve slovech 2018, Vladislav Dudák

Nedočetl jsem, někde mezi první třetinou a půlkou jsem to vzdal. Autor se snaží být objevný ohledně slov, ale už dlouho jsem nečetl takovou snůšku stereotypů na jednom místě, kde všechna mládež jen kouká do mobilu a nezná nic než internet a ekologové běhají po loukách a snad se i pasou a jánevímco. Úvahy o slovech, jazyku, češtině jsou docela plytké, jako by si autor vzal libovolné slovo, pět minut s ním žongloval a šel dál; zajímavého a objevného pro mne pomálu.


Jak na sítě
leden - únor 2020
Jak na sítě 2019, M. Losekoot (pseudonym)


Pravidla se změnila
leden 2020 (03.-05.)
Pravidla se změnila 2012, Zdeněk Jirotka

Několikrát jsem se od srdce zasmál, několikrát se zaradoval nad milým slovním humorem, knihu hodnotím jako příjemnou zábavu. Asi nelze vzít do ruky Jirotkovu knihu a nepomyslet na Saturnina, ale srovnávat je nesmysl. Byť tato kniha by ve srovnání nijak zle nedopadla, on ani ten Saturnin není třeskuté dílo, kde by se člověk dvakrát za stránku rozesmál na celé kolo.


Přiznat vinu
leden 2020 (02.-03.)
Přiznat vinu 2019, Martin Goffa

První část knihy (Dívka v parku) mi přijde výrazně lepší, než druhá (Přiznat vinu). U vyšetřování sedí logika, nikde se nepřehání, je vidět, že to psal někdo, kdo se v oboru vyzná. Naopak, jakmile se z toho začne stávat údajně thriller, již logika sedí mnohem méně, jednání postav je méně pochopitelné, kaskadérské kousky hůře uvěřitelné a vlastně i to rozuzlení mi až tolik nesedí. A „snový“ závěr k jinak docela racionálnímu celku dost nesedí.


Tyll
prosinec 2019 - leden 2020
Tyll 2019, Daniel Kehlmann

Kniha je bez debat skvěle napsaná, čtivým stylem, se sice výjimečným, ale dobrým slovním humorem. Příběh Eulenspiegela je chytlavý, rozdělení do několika kapitol vyprávěných vždy z pohledu někoho jiného mi též přišlo jako velice dobrý nápad i prostředek. Děje jsou uvěřitelné, atmosféra podaná, jakoby čtenář sám klopýtal někde krajinou a dějem. Vypsání hnusu některých postav je nedostižné, Kircher je mimořádně odpudivý „charakter“. Obecně je hnus doby popsán též dobře, oč úsporněji a mimochodem, o to působivěji (např. „záchrana“ čarodějnice jedním z minérů). Nicméně si kladu otázku, co dál? Že je válka svinstvo, a ta zvaná třicetiletá svinstvem ještě neskutečně dlouhým, to tak nějak vím. Že by Tyll tak vynikal svými překvapivými kousky, toho v knize mnoho nebylo. Že bych přišel na něco nového, často se zamýšlel, ani to mi kniha příliš nepřinesla. A u „Enšpígla“ přece jen člověk čeká něco víc, než jen smutné vypsání osudu člověka vláčeného dějinami a uhýbajícího před velkými ranami. V tomto směru je pro mne kniha spíše zklamáním. Na celkové svižnosti jí u mne ubíraly i některé mučivě nekonečné popisy zejména myšlenkových pochodů některých lidí.


Prodloužená jízda
prosinec 2019 (24.-26.)
Prodloužená jízda 2019, Václav Kopta


Písemné prameny k dějinám hradu Kašperk
srpen 2019 (09.-12.)
Písemné prameny k dějinám hradu Kašperk 2017, Tomáš Velička

Zajímavý vhled prostřednictvím písemných pramenů do historie jednoho hradu, jeho role ve společnosti, jeho vztahů s okolím, ekonomickým vazbám a vůbec i fungování správy v průběhy doby.


Ostrov Entry
březen 2019 (09.-31.)
Ostrov Entry 2015, Peter May


Létající jaguár
09. březen 2019
Létající jaguár 2007, Josef Formánek


Syn větru a prsatý muž
březen 2019 (04.-07.)
Syn větru a prsatý muž 2013, Josef Formánek


1 ...