zahadum zahadum komentáře u knih

Spravedlivá věc Spravedlivá věc John Katzenbach

Katzenbach je taký skrytý talent o ktorom málo ľudí vie a pritom je to fakt špička spisovateľ ! Nerozumiem kde robí chybu on alebo čitatelia, že sa jeden druhému skrývajú. Výborná dráma z prostredia Floridy, podotýkam dusnej, vlhkej a nebezpečnej oblasti plnej aligátorov, močiarov a ... pár nevyjasnených hrdelných zločinov. Novinár dostane list z cely smrti v ktorej sedí mladý černoch za vraždu len jedenásťročnej bielej dievčiny. On tvrdí, že ju nespáchal a prosí novinára o pomoc. Novinár sa stretne ako s černochom tak aj s policajtami ktorí to vyšetrovali ako aj s rodičmi onej nebohej dievčiny. Zistí silné procesné chyby a napíše článok do novín ktorý urobí silný vietor v prípade. Ďalej písať nemá význam keďže by to bol spoiler za spoilerom. Fakt je, že sa rozbehne pravá dráma v ktorej sa nevie kto je zlý kto dobrý a kto vlastne vie čo chce. Autor je ale šikovný v opisu deja a čitateľ sa nestratí a bude si chvíľami pripadať, že je tam v mieste diania. Bude mu horúco, bude cítiť dusnú atmosféru Floridy, pachuť rasizmu a veľkej biedy na juhu USA. Vždy ale bude vedieť čo sa v knihe deje a postavy ako je u Katzenbacha zvykom sú jednoducho špičkovo napísané.
Veľká spokojnosť s knihou, biedna s filmom ktorý je odfláknutý až je nepozerateľný !
Nepoteší ani divná vec vydavateľov, kým moja verzia kniha sa volá : Spravodlivá vec, tak jedno vydanie sa volá : Vražedné aliby. Ktovie koľko ľudí si podobne ako ja kúpilo obe verzie mysliac si, že sa jedná o dve rôzne knihy a ...prd. Je to jedná a tá istá kniha ! Moja verzia má cca 323 strán a tú druh ktorú mám má cca 550 strán a pritom je to slovo od slova to isté, v tej starej je text nahustený a priam mini písmenka.
Nerozumiem tomu a nechápem prečo jedna kniha nemohla mať jednotný názov.

80 %

02.03.2022 4 z 5

Zrak mysle Zrak mysle Oliver Sacks

Relatívne nedávno som prečítal svoju prvú knihu od tohto znalca ľudského tela a výborného spisovateľa pána Sacksa " Muž ktorý si plietol manželku s klobúkom ". Okamžite som pochopil, že toto je ten prípad kedy sám doktor píše o problémoch ľudí s detailným opisom rôznych problémov. Dozvedáme sa tak fakty z prvej ruky, zrozumiteľnou formou a nie je to len suché doktorské používanie odborných fráz.

Tentokrát sa zaoberá našim zrakom a jeho významom pre človeka ktoré nám prídu samozrejmosťou kým sme zdravý. Akonáhle nastanú rôzne defekty s hrôzou zisťujeme, že všetko čo sme pokladali za samozrejmosť je zrazu absurdné divadlo s veľmi drastickým dopadom na pohodlie našich životov.
Autor nám na príklade rôznych jeho pacientov ukazuje čo všetko sa zmení a ako veda pátra na základe toho, ako nám funguje spojenie zrak - mozog.

Čítanie je to smutné ale zároveň fascinujúce v pochopení ako funguje naše telo a ako sa myseľ bráni keď sa niečo v tom ináč dokonalom stroji pokazí.
Záver je ešte smutnejší z toho hľadiska , že autor už nepoužíva príklady svojich pacientov ale priamo aj sám seba.
V roku 2005 je mu diagnostikovaný nádor na oku a sme tak svedkami autorovho boja s touto chorobou. Doslova deň za dňom nám sprostredkúva jeho fyzicky ale hlavne psychický boj s rakovinou.
Máme tak jedinečnú príležitosť byť svedkami opisu veľkého problému so zrakom " očami " veľkého odborníka ľudskej neurológie.
Druhá kniha od rovnakého autora s ktorou som maximálne spokojný, znamená len jedno - kupujem ďalšie knihy Olivera Sacksa a som už veľmi zvedavý čo sa nové dozviem o fantastickom stroji menom - človek
100 %

04.02.2022 5 z 5

127 hodin: Na hraně smrti 127 hodin: Na hraně smrti Aron Ralston

Knihu som kupoval s vedomím, že budem všetko dopredu vedieť a nebudem mať možnosť dozvedieť sa nič nové a nečaká ma ani pocit prekvapenia. Omyl !Veľký omyl ! Rovnomenný film o adrenalínovom zážitku nám zhruba opisuje samotnú tragickú udalosť do ktorej sa Aron dostal. Kniha nám zoširoka opisuje Aronov život predtým a pre zvedavcov ( napr. ja ) život po tejto udalosti. Zistíte, že Aron mal pred samotnou udalosťou kopec udalostí kedy bol jednou nohou už v hrobe. Žil naplno, venoval sa koníčku a výzvam kde o život šlo neustále. Ak to nebola lavína, bola to zima alebo smrť utopením ktorej sa vyhol naozaj len o chlp.

Aronov život bol všetko možné len nie nuda a pohodlie. Hľadal výzvy a miloval nadovšetko situácie kedy testoval sám seba kde sú jeho hranice. Nebál sa ísť na pokraj svojich síl a bol tvrdý voči sebe. Zanechal dobre platenú prácu inžiniera v Inteli aby sa mohol venovať svojej najväčšej láske - horolezectvu. V tejto časti knihy nás Aron zoznamuje s jeho výkonmi v horolezectve, zážitky, smiešne ale aj nebezpečné chvíle kedy mu často o šlo o život ( útek pred medveďom ) Všetko to smeruje k roku 2003 kedy sa Aron nešťastne dostane do situácie ktorá obletela celý svet a vďaka ktorej sa tak stal " slávny ". Popis toho čo sa mu stalo a ako to všetko znášal sú pohľadom do vnútra ľudskej duše kde je silná vôľa prežiť a urobiť pre to všetko. Naozaj všetko ! V podstate celá jeho kniha by mohla byť učebnica motivačného charakteru. Oceľová vôľa je silná zložka Aronovej povahy, vďaka ktorej zvládol a prežil to čo by 80 % z nás nedalo ( vrátane mňa ).

Číta sa to naozaj ťažko a miestami je človeku zle od žalúdka a neveriaco krútime hlavami, čo všetko musel spraviť aby prežil. Nechutné a drastické veci vďaka ktorým ostal medzi nami, rodinou, priateľmi mohol napísať knihu na základe ktorej bol natočený výborný film. Aron je symbol ľudského odhodlania bojovať a nikdy to nevzdať. 90 %

30.01.2022 5 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Autor má jednoznačne geniálny dar produkovať priam nekonečné prejavy jeho fantázie. Musím uznať, že jeho poviedky sú originálne, neopakujú sa aj keď hlavný motív každej je nie moc dobrá budúcnosť ľudstva a následky toho. autor je priemerný v dialógoch a vo vzťahoch medzi postavami ale vynahradzuje to opismi budúcnosti a jeho technické znalosti sú výborné a on ich aj patrične využíva v dokonalých detailoch.
Nezaujala ma posledná poviedka ( Zemdělo ) a vyslovene nudná až zlá bola poviedka ( Oči v batohu ).
Naopak za poviedky ktoré patria k top sci-fi poviedkam bola jednoznačne ( Vejminek boží ) ktorá má aj silný filozofický a humanistický presah a zaslúžila by si širšie prepracovanie v podobe románu.
Originálna poviedka u ktorej by som uvítal tiež rozšírenie v podobe románu je ( Mikroéra ) tam sa prejavuje naplno fantázia autora.
V podstate je to celé vydarené dielo a poviedková kniha ktorá určite nesklame pravých sci-fi fanúšikov. Liou Cch'-sin je autor momentálne na výslní a vydavateľ HOST z pochopiteľných ekonomických dôvodov vydáva aj jeho staršie a v čase stratené diela. Predsa len miliónový autor top trilógie nesmie zadarmo ležať niekde v šuplíkoch kam sa dali jeho staršie diela ktoré sa zamietli. No aj o tom je súčasnosť ľudstva a aká bude jeho budúcnosť sa možno dočítate v tejto knihe. 80%

30.12.2021 4 z 5

Ľudstvo v slepej uličke Ľudstvo v slepej uličke Giulietto Chiesa

Kniha je silne neaktuálna, keď deje a udalosti na svetovej politickej scéne v nej opisované sú viac ako desať rokov staré ! Hlavne v tak turbulentných časoch v akých žijeme kedy sa mení svet z hodiny na hodinu je 10 rokov priam večnosť. Zaráža ma fakt, že v knihe sa opakujú celé stránky a celé kapitoly ?! Proste čítate dvakrát to isté a je to nepríjemné a nerozumiem či je to chyba vydavateľa alebo nejaký mne neznámy divný zámer.

12.06.2021 3 z 5

Démon v mém srdci Démon v mém srdci Viktorín Šulc

Tragické osudy ľudí v druhom rovnako kvalitnom pokračovaní panoptika sú rovnako smutné, nešťastné, kruté a hlavne zbytočné. To posledné slovo zbytočné je asi najviac smutné keďže ak si uvedomíme, že pred rokom 1989 socialistická justícia mala v právomoci vyniesť ortieľ najvyšší a to smrť. Definitívne týmto trestom zbavila spoločnosť neľudskej beštie ktorá pripravila obzvlášť krutým spôsobom o život človeka ale častejšie však ľudí. Veľa tejto ľudskej spodiny bola na dlhé roky zatvorená v našťastie v nepriaznivých podmienkach v akých má tento odpad spoločnosti prežívať. Práca kriminalistov bola ale znevážená. Ľudskej spoločnosti bolo napľuté do tváre. V roku 1990 pseudo-humanista, alkoholik, bezvýznamná nula a človek pochybných morálnych hodnôt vo funkcii prezidenta udelil tzv. hromadnú amnestiu aj pre najhoršie kalibre z väzníc. Ako to dopadlo ? desiatky zavraždených, stovky ťažko fyzicky a hlavne duševne zranených ľudí, stovky a tisíce rodinných príslušníkov ostalo v depresii, smútku, bezmocností po tomto nehanebnom čine. Dúfam, že sa smaží v pekle !

11.01.2021 5 z 5

Doupě / Zhroucení koně Doupě / Zhroucení koně Brian Evenson

Čo dodať ? autor nepatrí a nebude patriť medzi mojich obľúbencov. Píše veľmi rozvláčne a začína niekde uprostred a potom sa jeho poviedky ťažkopádne vlečú v niečom medzi hmlou a stratou pamäti. Dve tri možno stoja za niečo ale zvyšok je halucinogéna vata ktorá sa drží čitateľa ako kliešť a nie a nie sa jej striasť. Málokedy ľutujem kúpu knihy teraz ale.

24.08.2020 2 z 5

Sexuální vraždy Sexuální vraždy Lucas Norman

Staršia publikácia o vraždách ktorých motívom bol sexuálny sadizmus najhrubšieho zrna. Kniha sa zameriava na prípady do prvej polovici dvadsiateho storočia a jedná sa hlavne o prípady z Veľkej Británii. Sú tu ale aj beštiality z Nemecka ktoré sa stali pred druhou svetovou vojnou a sú svetoznáme. Kniha je staršieho dátumu a je to poznať v tom,že niektoré veci a náhľady sú písané v "starom duchu " a moderné postupy sú ešte vzdialená budúcnosť. Neustále ma rušilo,že autor píše masový vrah miesto sériový, keďže tieto dva pojmy sú diametrálne odlišné. Ináč kniha má pomerne prekvapivo vedecký necenzurovaný pohľad na homosexualitu. Nie je to kniha nejak prekvapí ale je písaná zaujímavým perom. Prípady už boli opísané viackrát na inom mieste a modernou optikou.Nič zlé však nespravíte ak si ju prečítate. Kniha vyžaduje ale silný žalúdok vzhľadom k téme.

20.08.2020 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Naprosto dokonalé literárne dielo...vedel som do čoho idem lebo som videl film natočený podľa udalostí z knihy o vrahoch ktorí zabili celú rodinu farmára z roku 1967 ( In Cold Blood ). Videl som aj film Capote ktorý opisuje život Capoteho vo chvíli kedy narazil na túto vraždu a od prvého okamihu ju mal ako materiál pre svoju knihu( Capote 2005 ) Kniha ide do hĺbky doby v ktorej sa dej odohráva, postavy sú rozpitvané,že som ich poznal ako susedov. Capote necháva často hovoriť svoje postavy a čo ja osobne považujem za najväčší klad tejto knihy. Strieda osudy obetí a vrahov bravúrne a nikdy nestráca niť rozprávania ani atmosféru. Detailne sú rozpísané dni a hodiny pred nešťastnou udalosťou ..počas dňa..samotný čin vraždy...a nechýba opis potom..až do samotného finále...kniha sa mi čítala ľahko vzhľadom na to ako autor plne využil potenciál knihy a nikde sa nevyskytuje ani kúsok zbytočného textu. Kniha je dokumentárny román ktorý je ešte aj životopisom ...takto dokonale zharmonizovanú knihu som ešte nečítal..na pomerne málo stranách ( 400 ) je toho toľko ako v malej knižnici....psychológia...milostné mini príbehy, opisy doby, kruté neľudské podmienky života, rôzne rodinné osudy, obraz malého mesta do absurdných detailov, pohľad na svet očami vraha, pohľad na svet očami policajtov ktorý idú za zločincami, väzenský a justičný svet...je tu proste toho toľko,že kniha je vyslovene nabitá a príbeh " preteká " z knihy von...v poslednej dobe pre nedostatok času už nečítam knihy dvakrát..ale táto kniha bude určite výnimka, pretože nie je v ľudských silách na prvé čítanie absorbovať to kvantum toho čo kniha ponúka.

09.04.2018 5 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Plánoval som širší komentár ale náhodou to včera dočítala Daenerys a jej pohľad na túto knihu je totožný s mojím..všetko čo napísala sa zhoduje aj s mojím názorom. Kniha to bola náročná a komplikovaná...autor si musel dať veľa práce s jej prípravou a je to poznať. Kniha je problematická,že autor prešvihol suchý dokumentárny opis na úkor ľudskej tragédie...a teda v knihe chýba strach, emócie a blízky kontakt s ľudskou tragédiou. Kniha napriek tomu mala spád...od prvej stránky sa nahodí tempo ktoré sa za celých 500 strán ani raz nezmení...stále sa niečo deje a stále máme pocit,že udalosti sú pred nami o krok a kniha tak predčasne skončí. Kopec vecí je pritiahnutých za vlasy a hlavne na konci som mal pocit,že autor mal v pláne ešte sto dvesto strán a príbeh je uťatý veľmi rýchlo a vyskytlo sa tam kopec nezrovnalostí. S knihou som spokojný a verím,že takýto výpadok by zruinoval svet ako ho poznáme v dnešnej podobe...iste by zahynulo aj státisíce ľudí závislých na sociálnych sieťach ktorí by skôr ako na hlad a smäd umreli na abstinenciu ich "drogy ".

23.10.2017 4 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Moje prvé stretnutie s autorom Simakom ktorý je asi nekorunovaný kráľ sci-fi literatúry 20. storočia. Nemám žiadne výhrady a aj keď sú tu aj slabšie poviedky, autor dokáže zaujať svojím originálnym nápadom, vtipom, posolstvom mieru a ľudského ducha. Posledná poviedka o opustenom robotovi je priam srdcervúca balada a miestami to človek dokonale chápe čo cíti robot ktorý 600 rokov slúžil jednej rodine. Za mňa jednoznačne plus a idem sa pozrieť po ďalších knihách tohoto autora.

01.06.2017 5 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Prečítané za pár hodín ale zážitok na celý život ! Bravúrne dielo !

20.08.2023 5 z 5

Alchýmia peňazí: Ako banky tvoria peniaze zo vzduchu Alchýmia peňazí: Ako banky tvoria peniaze zo vzduchu Valentin Katasonov

Titul tejto knihy veľa napovie.
Alchymisti sa kedysi pokúšali vytvoriť zlato umelo. Vieme, že sa im to nepodarilo a samozrejme sa to nedá ani dnes keďže proces vzniku zlata je možný len v útrobách hviezd.
Lenže ak stredoveký alchymisti chceli vyrábať zlato neúspešne tak dnešní " alchymisti " dokážu vytvárať peniaze zo vzduchu. O kom je reč ? no predsa o špekulatívnych " majiteľov peňazí " rozumie mi každý kto si tam dosadí ľudí ktorí stáli, stoja za FED - USA.
Tvorenie peňazí z ničoho alebo doslova zo vzduchu nie je nejaká zložitá veda. Potrebujete na to mať vo vrecku národné aj nadnárodné vlády, korporácie, média a tlačiarne peňazí ktoré budú tlačiť ničím nekrytý peniaz. Jednoduché však ? načo je to dobré ?
citujem knihu :
Majitelia peňazí slúžia diablovi ( nech je pod tým slovkom čokoľvek ) sú to verní sluhovia diabla. Myslí sa tým svetová finančná elita - čo sú hlavní akcionári Federálneho rezervného systému ( FED USA ).
Vlastnia " tlačiarenský stroj " na výrobu dolárov, ktoré sú od konca druhej svetovej vojny svetovou menou. Majiteľov peňazí nezaujímajú samotné peniaze. Peniaze sú len prostriedkom, Prostriedkom na čo ? - Na získanie svetovej nadvlády. Nechcú byť len majiteľmi peňazí, chcú vlastniť celý svet.

Nie je to len doména USA ale aj u nás v EU existuje tzv. ECB ktorí vlastní takéto tlačiarne ktoré pumpujú peniaze do sveta. ECB ( Európska centrálna banka ) je nadradený a "nezávislý " orgán na ktorý nemá dosah ani európsky parlament ani národné vlády členov EU. Robí si čo chce a pomocou CB - centrálnych bánk jednotlivých štátov EU vytvára obrovské neplatiteľné dlhy !
Kto má dlh je otrokom, kto má obrovský dlh je zatrateným otrokom a kto má neplatiteľný dlh ten je navždy zatratený !

15.03.2022 5 z 5

Největší podvod 20. století Největší podvod 20. století Liebmar Bausch

Nechce sa mi ani veriť, že by človek so základným vzdelaním alebo človek ktorý má IQ hodnotu potrebnú k normálnemu životu mohol a veril takejto fantazmagórii ?!
U mňa je súkromným meradlom inteligencie u ľudí či veria bájkam ako je " pristanie na Mesiaci ", 11.9.2001 alebo vražda JFK...zapojte prosím trošku rozum priatelia :)

01.02.2022 5 z 5

O světě křivých zrcadel 3. O světě křivých zrcadel 3. Valerij Viktorovič Pjakin

V poradí tretia kniha zo série " O svete krivých zrkadiel ". Tretí diel sa venuje vojne, téme nanajvýš aktuálnej- žiaľ. V.Pjakin vysvetľuje čo to vlastne vojna je, ako vzniká, kde vzniká, aké sú činitele nevyhnutné k tomu aby došlo k vojne. Pozeráme sa do minulosti kedy je nám názorne na príklade Napoleona a jeho neslávneho ťaženia na Rusko, ukázané ako sa to nerobí. Podmienky na vojnu musia byť nevyhnutne dodržané ! Príčiny vojny sú všetky tie kde zlyhala diplomacia a celkovo ľudský faktor riadenia štátov a nadnárodných záujmových skupín. Opísané sú aj časy kedy je ľudstvo medzi dvoma vojnovými konfliktami a vysvetlené je v čom spočíva význam takéhoto obdobia. Kto a prečo má záujem viesť vojny. Kedy je výhodne napadnúť nepriateľa. Kedy je naopak nevýhodné sa o to čo len pokúsiť. Kniha je verná čo sa týka detailov a je v nej veľký počet poznámok, odkazov na zdroje. Dozviete sa ako došlo k tzv. " predaju " Aljašky a ako to vlastne nie je tak celkom uzavreté a je to možný problém do budúcna. Všetky tie zákulisné jednania, príčiny a dôsledky predaja ruských dŕžav v Amerike majú jednu príčinu a to je tzv. vnútorný nepriateľ štátu. Vnútorný nepriateľ je omnoho horší ako nepriateľ ktorého máte za hranicami. Je totižto skrytý a dokonale sa maskuje vo vlastnom území a je problematické ho lokalizovať a zneškodniť. Okrajovo sa kniha priblíži aj k informačnej vojne, hybridnej vojne a je tu aj kapitola venujúca sa vojny v Paraguaji alebo kapitola názorne vysvetľujúca vývoj zbrane v tomto prípade sa jedná o pušky a revolvery. Kniha končí tesne pred začiatkom prvej svetovej vojny. Už sa nemôžem dočkať ďalších dielov. za mňa veľká spokojnosť za to, že som mal možnosť nazrieť do zákulisia vojny a všetkým čo s tým súvisí.

20.01.2022 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Mám rád knihy ktoré opisujú udalosti ktoré voláme - post apo. Nedávno som čítal a bol som spokojný s knihou Blackout, ktorá opisuje následky po celoplošnom výpadku elektrickej energie.Tam sa to udialo na základe teroristického útoku. Privítal som,že na pulty prichádza kniha Vteřinu poté druhé vydanie,navyše rovno aj s pokračovaním ktoré nesie názor - Rok poté. Tak som si spomínané knihy kúpil. Pozde som si všimol komentára od " xxxZlatonka, po pár stranách jej musím dať žiaľ plne za pravdu.Kniha je až nechutne plná toho typického falošného patriotizmu, nevedomosti a americkej nabubralej viere v tom,že im patrí celý svet a priľahlé galaxie.
To ako sa američania správajú v období ťažkej krízy alebo prírodnej katastrofy si zažili v roku 2005 pri hurikáne Katrina. Kedy už po pár hodinách prepuklo naplno rabovanie, znásilňovanie a dokonca aj útoky na záchranné tímy. Takže toto dielo treba brať trošku s nadhľadom keďže mu chýba zmysel pre realitu a fakty. Miesto toho ale je všade vztyčovaná americká vlajka a najlepší ľudia na svete sú američania čo je tu neustále zdôraznované. Za všetkým zlým sú tí druhí, samozrejme ako ináč tak aj útok na USA bol vedení zlou ostávajúcou časťou sveta.Príbeh ide do minulosti, stále a neustále sa rieši čo bolo a prečo to bolo a samotný fakt výpadku elektriny je tu v podstate len taká okrajová záležitosť. Blackout v porovnaní s touto knihou je skvelé dielo. Nehovoriac o perle v identickom žánri - Malevil, pri porovnaní s ním je Vteřinu poté len leporelo pre malé deti. Veru som sklamaný a o to viacej,že som si rovno zakúpil aj druhý diel keďže to celé vyšlo teraz ako druhé vydanie.Postavy sú ploché, nevýrazné, veľmi ani nie je komu fandiť.Sú to klasické figúrky z post apo filmov a seriálov hlavne kategórie " B ".Hlavný hrdina stále opakuje patriotické hlášky a stáva sa pánom morálky kým on tragicky na vlastnej koži neskúsi čo sa deje aby potom bol rovnaký ako ostatok. už prestáva byť "američanom" Akonáhle kniha riešila problémy spôsobené náhlym výpadkom elektriny dej sa posúva perfektne dopredu, vytváranie zmysluplnej komunity ktorá je kruto postavené čelom k veľkej hrozbe, spoločné úsilie na tom aby prežilo čo najviac ľudí. Zavedenia stanného práva, karantény, obmedzenie príchodu cudzincov, jedlo len na prídely a akútne riešenie zdravia obyvateľov to sú chvíľky kedy som si knihu skutočne vychutnal a bolo poznať,že o tejto tématike si autor čo to naštudoval a v podstate je tam kopec vecí uveriteľných. Ako celok je ale kniha viac pre povrchného až jednoduchého čitateľa. To nie je urážka, vzhľadom na to,že sám milujem niekedy si sadnúť s knižným brakom a dokonale si pri tom zresetovať hlavu. Niečo medzi 50 a 60 % ale skôr niekde v strede. Druhý diel bude musieť trošku počkať, keďže koniec prvého dielu dosť naznačí v akom duchu sa bude niesť diel druhý.

20.07.2018 3 z 5

Spiace krásavice Spiace krásavice Stephen King

Knihu som čítal veľmi dlho pre rôzne osobné záležitosti ktoré sa nedali a nemohli odložiť.

Kniha ktorej príbeh nám už King naservíroval viackrát naposledy Pod kupolou a ešte predtým v Svedectví. Je to viacmenej mix týchto spomenutých románov plus tam spoznáte aj rôzne náznaky a podobnosť z "vesmíru " kníh S.Kinga. Prečo svedectví ? no je tam tiež prítomná globálna " choroba " v podstate je to choroba ktorá postihuje polovicu ľudstva ( ženy ) je tam mysteriózny prvok a niečo medzi pojatím dobro vs zlo. A prečo pod kupolou ? je tam izolovaná skupina ľudí v izolovanom priestore ktorá spoločne trpí a rieši problémy ktoré priniesla choroba..sú tam samozrejme aj detailnejšie prvky ale nechcem prezrádzať dôležité body príbehu. Niekto by v tom celom ešte nepochybne videl a rozpoznal prvky fantazmagorickej sérii o Temnej veži ( dokonca viac ako je zdravé )....Toto celé ak by bolo správne pomiešané by nutne nemuselo svedčiť o zlej knihe.
No ono to nesvedčí ani o dobrej knihe, prečo tomu tak je ?

Číta sa to pomaly a dej často stojí a prestupuje na mieste kde zdĺhavým spôsobom nás napína na niečo aby to potom vyšumelo do prázdna bez efektu dobrej pointy alebo zvýšenia atmosféry. Problém je aj v tom,že King tak silne vykráda sám seba,že vás žiaľ pripravuje o prekvapenia. Niekedy na začiatku knihu pozorný čitateľ a priemerný znalec diel S.Kinga príde na to ako sa dej bude odohrávať a niekde v polovici máte naprostú vedomosť z toho ako táto kniha skončí. A to nie je dobré ak knihu dočítate len z nutnosti. Nemal som ani raz pocit,že sa na čítanie teším alebo som nechcel knihu odložiť preto,že by som mal byť zvedavý čo bude ďalej. Nie, lebo vy viete čo bude ďalej a tak som sa pristihol,že chcem mať túto knihu už konečne za sebou. Kniha má 700 strán textu ktorý ak by niekto nejakým spôsobom zachovajúc hlavnú dejovú líniu stlačil na 300 strán tak si ničoho nevšimnete. Fakt by ste dočítali knihu ktorá by mala obstojný aj keď silne predvídateľný dej. Vyvstáva otázka ako sa na tom podpísalo kombo otec a syn. No podľa toho čo som čítal o spolupráci Stephena a Owena tak Owen otcovi radil vo vývoji postáv, dejových zvratov, sem tam si mohol napísať nejaký dialóg alebo pomôcť vykresliť problém globálnej katastrofy. Ak to zhrniem tak Stephen dal knihe zo seba cca 80 % a Owen zvyšok. Verím,že sa im spolupracovalo dobre a vládla super atmosféra. Owen ale dokonale pozná diela otca a preto tam pomáhal tlačiť to dobré zo Svedectví a z Pod kupolou. Kniha má originálnu zápletku to sa musí uznať ale tá omáčka okolo a cesta do konca knihy je už obohraná a chcelo by to nápad ktorý by nemusel byť originálny ale nekopíroval by postupy známe pod značkou Stephen King.Ešte pevne dúfam v to,že toto nie je prvý diel nejakej trilógie,boli by to prvé knihy od Kinga ktoré by som si rozhodne nekúpil. Nakoľko príbeh obsahuje alebo neobsahuje silný nátlak feminizmu to nebudem rozoberať to by ma zase napadli nejaké tunajšie " hviezdy zrodené pod slnkom " :) a do toho sa mi naozaj nechce. Chce sa mi dať si pauzu od šablóny menom King a dúfať v to,že jeho nová kniha Outsider bude konečne to pravé orechové prečo Kinga máme tak radi.
Nepochopte ma tak,že to je zlá kniha, to len ja som sa "prejedol " tej istej " polievky " ktorú nám podal " kuchár " Stephen síce ako "vrchný " nám ju na stôl priniesom Owen.
Samozrejme som sa knihy zbavil ako len to rýchlo šlo..aj hlboko pod cenu.

09.06.2018 1 z 5

Ruiny Ruiny Scott Smith

Rýchla a krátka krvavá " jazda " ..... kdesi v Mexiku. Pár mladých ľudí sa dostane k mape na ktorej je vyznačené čosi ako archeologická tajomná lokalita...ľudská zvedavosť, vidina dobrodružstva a už sa to môže začať. niet čo moc opisovať, tajomná mapa ich dovedie k tajomnej lokalite, teda k ruinám čohosi čo ani nie je potrebné vedieť....Mayovia ktorí poznajú strašné tajomstvo ruín....podľa knihy je natočený aj film ktorého scenár napísal sám autor tejto knihy. Film je v niečom iný ako kniha ale je podstatne slabší od knižnej predlohy. Kniha je napísaná dobre a ak by som rýpal a rýpal a bol hnusný tak nájdem nelogické veci ktoré súvisia s mobilom a ak by som bol neznesiteľné rýpadlo tak by som si kládol aj otázky prečo nikto nikdy nehľadal tie desiatky ľudí ktorí sa stratili v ruinách...ale povedzme si na rovinu škodí niekedy proste nechať sa unášať dobrou knihou a neriešiť veci ktoré by síce šli s logikou ale pokazili by zážitok....je to ako v šachu...tam tiež nikto nerieši,že živý kôň " neskáče do L " :))) proste sa bavíte hrou...a dokonca kráľovskou hrou...

22.02.2018 4 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Až priam na poslednej strane knihy odhalí Poirot identitu vraha ( alebo karty ? )...rýchla, krátka a dokonalá detektívka na ktorú sme u A.Christie zvyknutý.

08.02.2018 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

" Nový King " padol veľmi rýchlo...prečo úvodzovky ? lebo nie je nový..kniha je napísaná v roku 2005 a len teraz je predstavená českému a slovenskému čitateľovi. Knihu prečítate za hodinu max dve..je to až skoro len malá poviedka vo formáte malej brožovanej knižky...stála ma 9,35 €..oplatilo sa to ? knižka má veľmi ale skutočne veľmi zvláštnu atmosféru..celý čas budete mať divný pocit až mysteriózny...je zložité vysvetľovať o čom to je...je to o záhade..v ktorej si každý z nás uvidí to svoje " mŕtve telo " a uvidí to svoje...ehm riešenie...život niekedy proste nemá na všetko logické riešenia...obávam sa,že je to tak lepšie.

16.08.2017 4 z 5