127 hodin: Na hraně smrti

127 hodin: Na hraně smrti

Aron Ralston, hlavní hrdina a autor v jedné osobě – nadšený horolezec, cyklista, plavec a obdivovatel divoké přírody –, se vydává na snadnou výpravu do utažských kaňonů, kde ho při rutinním sestupu skalní průrvou uvězní balvan, který mu přišpendlí ruku ke stěně. Prakticky bez naděje na záchranu probírá různé možnosti, jak se dostat z nečekané pasti, a přitom se neúprosně blíží k rozhodující volbě. Během dlouhých hodin úporného boje o přežití vzpomíná na mládí, rodiče, přátele a především výpravy do divočiny, která se mu stala osudem. Poutavě popisuje své dávné setkání s medvědem i to, jak se vzdal výhodného místa, aby se mohl plně věnovat svým milovaným horám, vrací se ke klíčovým zážitkům a přemýšlí, kam ho zavedly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68668/hodin-68668.jpg 4.371

Between a Rock and a Hard Place (2004)

Literatura faktu, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Jota

K032y

Vzhledem k tomu, že mám rád biografii ať už v podobě filmu nebo knihy a také díla podle skutečné události, byla pro mě tato kniha jasnou volbou, i když jsem ještě před přečtením viděl stejnojmenný film, jehož předlohou byla právě tato kniha.
A teď již k samotnému obsahu knihy: V první části autor vypráví o svých předchozích výletech a strastích, při čemž tato část pro mě byla zdaleka nejméně zajímavá (možná proto, že jsem již hořel nedočkavostí k oné zápletce, pravděpodobně kvůli tomu, že jsem film viděl ještě před přečtením), ale to jsou jen moje pocity, pro někoho to může být naopak nejzajímavější část z knihy. Autor knihy měl mnohdy při svých výpravách neuvěřitelné štěstí a mnohokrát jsem si přitom uvědomil, že příhoda s rukou zavalenou kamenem se vlastně vůbec nemusela stát, neboť náhoda a nebo přátele, obojí mu mnohdy vlastně zachránily život, to je mnohdy opravdu neuvěřitelné.
Hlavní část knihy, tedy ta, když se vydá to kaňonu a popisuje celé to místo je zajímavá a nějak extrémně jsem se nehnal do části kdy ho ten balvan zavalí.
Autor detailně popisuje pocity v daných situacích, a díky tomu se člověk může do autora lépe vcítit.

čtenářka4

Příběh o jednom z nejsilnějších pudů člověka - přežít. Strhující příběh, lehce zpomalený líčením různých cest a dobrodružství, které Aron Ralston v minulosti podnikl. Vřele doporučuji skvělý film: https://www.csfd.cz/film/272015-127-hodin/komentare/ . Vyzdvihuje knihu a zaručuje velmi silný, subjektivní a působivý zážitek.

Evus
29.09.2017

Knihu jsem začala číst, protože mám skutečné příběhy ze života lezců ráda. A dočetla jsem ji, protože naopak nemám ráda nedočtené knihy, taky jsem naivně věřila předchozím komentářům, že druhá půlka bude lepší. Jistě, Aron je zaručeně v neskutečné fyzické i psychické kondici a nechybí mu odhodlání za deset. Jinak ale buď svoje historky nafukuje, aby zaujal publikum, nebo je to vážně neskutečný idiot, který má většinu života z pr*** kliku, a je až s podivem, že se pádu kamene na svou ruku vůbec dožil. Přitom by stačilo ubrat trochu z té arogance a potřeby se neustále předvádět. Jak ho trochu usadil jeden z jeho přátel: "Takhle já nelezu." Co jiného ale čekat od člověka, který si myslí, že divoká příroda a opuštěné hory se dají POKOŘIT? Vážně jsem chtěla věřit, že ho nehoda trochu srovná, ale celkový tón knihy i epilog "opět jsem vylezl na něco většího, těžšího, jako první" svědčí spíš o opaku...

Dáma s hrnstjm
20.02.2017

Strávila jsem s Aronem dlouhých, předlouhých dvacet pozdních večerů a jsem ráda, že je to už za mnou. První polovina knihy je naprostá "one man show" - kde jsem byl, s kým jsem byl, kam jsem lezl, s kým jsem lezl. Desítky lokalit a místních názvů, které mi neříkaly vůbec nic a neměla jsem sílu je hledat v mapě. Velmi podrobné a zdlouhavé vyprávění, které by ocenil možná tak outdoorový nadšenec. S příchodem dalších postav ve druhé polovině knihy získává děj značný spád, pátrání začíná a z knihy se stává pořádně napínavé čtení. Škoda, že je kniha tak obsahově nevyvážená... vzpomínky na minulost určitě v příběhu své místo mají, to nepopírám, ale prospěla by jim záživnější forma.

stovice
03.01.2017

Příběhy napsané podle skutečnosti jsou prostě dobré. Tento příběh o neskutečné vůli žít a odhodlání to jen dokazuje. V částech kde Aron popisuje svoje výpravy a dobrodružství jsem se dost nudila, naštěstí s postupujícím čase jich bylo méně a méně. Závěr byl strhující a četl se sám.

petra4080
17.08.2016

Zajímavý příběh o velmi silné vůli přežít. Střídání přítomnosti s minulostí, kdy minulé zážitky pro mě byly trochu nudné. Každopádně knihu doporučuji.

Kate338
11.08.2016

Před tímto člověkem opravdu smekám! Neuvěřitelný příběh podle skutené události,brilantně popsané emoce,všechny zážitky,vzpomínky. Nebýt dlouhých popisů jednotlivých výprav které Aron popisoval v minulosti knihy,bylo by to za 5 hvězd. Ale i tak je kniha prostě opravdu vyjímečná a je to jeden velkej zážitek. Určitě doporučuji!

jana1976
12.06.2016

Co jiného dodat.....prostě neuvěřitelná touha přežít...nemám slov jak přesně vyjádřit mou poklonu!!!

ivana02
20.06.2015

Úžasná kniha o neuvěřitelném odhodlání. Člověk se do ní zakousne a nepřestane, dokud není přečtená.

vendy.b.
17.03.2015

Úžasný příběh. Nejprve jsem viděla film. S nadšením jsem si hned poté běžela pro knížku. A opravdu mě nezklamala.

Mycak
23.11.2014

V tomto žánru to byla dobrá kniha, čtivá a zajímavá, možná jen osobnost pana Ralstona mi není až tak blízká, ale určitě stojí za přečtení.

Ankavi
11.03.2014

Naprosto strhující příběh, při kterém běhá mráz po zádech. Uvědomila jsem si, jak moc člověk vydrží, pokud má silnou vůli, jak mocnou silou je psychika, jak stateční a duchem i tělem silní lidé žijí mezi námi. Klobouk dolů...

Tereszka
16.06.2013

Úžasný příběh, neobyčejně statečného muže. Film mi nestačil potřebovala jsem si do detailů přečíst to, jak popisuje své vteřiny strávené v kaňonu. Zaujal mne i jeho život před tímto zážitkem a docela mne i rozesmála historka s medvědem Baribalem. Můžu říct, že je to člověk, který svůj život nepřežívá, ale do poslední kapky prožívá a úžívá si ho (někdy i na hraně svého života, který mu byl málem osudným). Má můj obdiv!

Reiben
03.03.2013

Skvělý a takřka neuvěřitelný příběh, ze kterého mrazí, když si člověk představí, co všechno musel Aron Ralston vydržet a protrpět. Nakonec ještě po této traumatizující zkušenosti našel dostatek sil a formou této publikace nám nabídl, abychom jeho příběh prožili s ním. Trochu jsem se obával stylu autora, ale nakonec příjemně překvapil a stránky pěkně ubíhaly. Co mě osobně přišlo nezáživné byly části, kde Aron popisuje své dobrodružství z minulosti. Je to ale čistě subjektivní pocit a někomu se tyto úseky knihy můžou zamlouvat.

romysa
30.08.2012

Tento opravdu silný příběh Arona Ralstona mě úplně pohltil a od knihy jsem se nemohla odlepit,osobně smekám nad jeho odvahou, vůlí a láskou k životu

ivasou
03.03.2012

Neuvěřitelný příběh lehkomyslného mladíka, který i ve chvíli na dohled smrti neztratil vůli, odvahu a chladnou hlavu a dokázal přežít díky skvělé předchozí průpravě a výbornému úsudku. Jen díky sobě přežil a dokázal opravdu skoro nemožné. Když jsem to četla, několikrát jsem si četla na obálce, že to je skutečný příběh. Nechtěla jsem uvěřit a ačkoliv je to již dlouho a o Aronovi jsem dosud nevěděla, knihu jsem koupila otci náhodou, už vím, proč o něm mnoho lidí mluví jako o hrdinovi. Trochu jsem se obávala stylu a slohu horolezce, ale mile mě překvapil, kniha se četla jedním dechem (4 dny ).

Judy24
08.09.2011

Přemýšlím pořád, jestli mám dát čtyři, nebo tři hvězdičky. Teď končím na čtyřech.

Příběh Arona Ralstona je bezpochyby neuvěřitelně silný a rozhodně netvrdím, že by ho sám autor nějak zkazil. Sama jsem byla až překvapená, jak plná knížka je a jak podrobně, ale zajímavě popisuje (téměř) minutu po minutě jeho dobrodružství, které ho dostalo až na samotnou hranici lidství.

Jenže...Aron na jednu stranu chytře rozdělil knihu na části o své nehodě, kterou chronologicky popisuje a na části o své minulosti, o svém životě a hlavně o svých předchozích dobrodružstvích, která ho nakonec dovedla rukou pod kámen. Obě části se pravidelně střídají. Ten nápad je fajn, jenže já nejsem outdoorový sportovec a vlastně nejsem sportovec vůbec. Takže mě části o lezení na skály a hory, prodírání se kaňony a sjíždění divokých řek moc nebavily a častokrát jsem se musela přemlouvat, abych si stránku přečetla pořádně. Je to škoda, protože je to spíš moje vina, než autorova. Jinak jsou ty části vlastně pěkně napsané, to musím uznat.

Jestli aspoň občas někam lezete a rádi riskujete pro trochu adrenalinu, budete 127 hodinami nadšení. A pokud jste na tom s extrémním sportem jako já, rozhodně nebudete zklamáni. Příběh Arona Ralstona je totiž natolik neuvěřitelný, ale zároveň poučný, že nejde odejít od knihy s prázdnou hlavou.