127 hodin: Na hraně smrti

Aron Ralston, hlavní hrdina a autor v jedné osobě – nadšený horolezec, cyklista, plavec a obdivovatel divoké přírody –, se vydává na snadnou výpravu do utažských kaňonů, kde ho při rutinním sestupu skalní průrvou uvězní balvan, který mu přišpendlí ruku ke stěně. Prakticky bez naděje na záchranu probírá různé možnosti, jak se dostat z nečekané pasti, a přitom se neúprosně blíží k rozhodující volbě. Během dlouhých hodin úporného boje o přežití vzpomíná na mládí, rodiče, přátele a především výpravy do divočiny, která se mu stala osudem. Poutavě popisuje své dávné setkání s medvědem i to, jak se vzdal výhodného místa, aby se mohl plně věnovat svým milovaným horám, vrací se ke klíčovým zážitkům a přemýšlí, kam ho zavedly....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68668/hodin-68668.jpg 4.373
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Jota

Between a Rock and a Hard Place (2004)

Kniha 127 hodin: Na hraně smrti

ber-tram

Super agentovi Bob Saint-Clarovi náhle zhnisá prst. Je málem vyřízený... (karambol v bláznivé filmové parodii). Vytrénovaného horala na podskalní vycházce trapně přiskřípne kámen. Je málem vyřízený... (karambol v bláznivém životním příběhu). Nesrovnatelné paradoxy... jeden k smíchu, druhý k vzteku.
Krušný boj sama se sebou nutno odlehčit, když už nejde odlehčit osudový šutr. Proto se zamysleme, kolik takových hrdinů - adrenalinových hazardérů umí zaměstnat záchranářů, zdravotníků a vynervovat bližních. A taky kolik lidí se zmrzačí nebo docela zcepení za daleko smysluplnějších okolností než jsou pohorské kratochvíle, a nikdo o nich dohromady neví. 6/19

K032y
12.07.2018

Vzhledem k tomu, že mám rád biografii ať už v podobě filmu nebo knihy a také díla podle skutečné události, byla pro mě tato kniha jasnou volbou, i když jsem ještě před přečtením viděl stejnojmenný film, jehož předlohou byla právě tato kniha.
A teď již k samotnému obsahu knihy: V první části autor vypráví o svých předchozích výletech a strastích, při čemž tato část pro mě byla zdaleka nejméně zajímavá (možná proto, že jsem již hořel nedočkavostí k oné zápletce, pravděpodobně kvůli tomu, že jsem film viděl ještě před přečtením), ale to jsou jen moje pocity, pro někoho to může být naopak nejzajímavější část z knihy. Autor knihy měl mnohdy při svých výpravách neuvěřitelné štěstí a mnohokrát jsem si přitom uvědomil, že příhoda s rukou zavalenou kamenem se vlastně vůbec nemusela stát, neboť náhoda a nebo přátele, obojí mu mnohdy vlastně zachránily život, to je mnohdy opravdu neuvěřitelné.
Hlavní část knihy, tedy ta, když se vydá to kaňonu a popisuje celé to místo je zajímavá a nějak extrémně jsem se nehnal do části kdy ho ten balvan zavalí.
Autor detailně popisuje pocity v daných situacích, a díky tomu se člověk může do autora lépe vcítit.

čtenářka4
13.06.2018

Příběh o jednom z nejsilnějších pudů člověka - přežít. Strhující příběh, lehce zpomalený líčením různých cest a dobrodružství, které Aron Ralston v minulosti podnikl. Vřele doporučuji skvělý film: https://www.csfd.cz/film/272015-127-hodin/komentare/ . Vyzdvihuje knihu a zaručuje velmi silný, subjektivní a působivý zážitek.

Evus
29.09.2017

Knihu jsem začala číst, protože mám skutečné příběhy ze života lezců ráda. A dočetla jsem ji, protože naopak nemám ráda nedočtené knihy, taky jsem naivně věřila předchozím komentářům, že druhá půlka bude lepší. Jistě, Aron je zaručeně v neskutečné fyzické i psychické kondici a nechybí mu odhodlání za deset. Jinak ale buď svoje historky nafukuje, aby zaujal publikum, nebo je to vážně neskutečný idiot, který má většinu života z pr*** kliku, a je až s podivem, že se pádu kamene na svou ruku vůbec dožil. Přitom by stačilo ubrat trochu z té arogance a potřeby se neustále předvádět. Jak ho trochu usadil jeden z jeho přátel: "Takhle já nelezu." Co jiného ale čekat od člověka, který si myslí, že divoká příroda a opuštěné hory se dají POKOŘIT? Vážně jsem chtěla věřit, že ho nehoda trochu srovná, ale celkový tón knihy i epilog "opět jsem vylezl na něco většího, těžšího, jako první" svědčí spíš o opaku...

Dáma s hrnstjm
20.02.2017

Strávila jsem s Aronem dlouhých, předlouhých dvacet pozdních večerů a jsem ráda, že je to už za mnou. První polovina knihy je naprostá "one man show" - kde jsem byl, s kým jsem byl, kam jsem lezl, s kým jsem lezl. Desítky lokalit a místních názvů, které mi neříkaly vůbec nic a neměla jsem sílu je hledat v mapě. Velmi podrobné a zdlouhavé vyprávění, které by ocenil možná tak outdoorový nadšenec. S příchodem dalších postav ve druhé polovině knihy získává děj značný spád, pátrání začíná a z knihy se stává pořádně napínavé čtení. Škoda, že je kniha tak obsahově nevyvážená... vzpomínky na minulost určitě v příběhu své místo mají, to nepopírám, ale prospěla by jim záživnější forma.

stovice
03.01.2017

Příběhy napsané podle skutečnosti jsou prostě dobré. Tento příběh o neskutečné vůli žít a odhodlání to jen dokazuje. V částech kde Aron popisuje svoje výpravy a dobrodružství jsem se dost nudila, naštěstí s postupujícím čase jich bylo méně a méně. Závěr byl strhující a četl se sám.

petra4080
17.08.2016

Zajímavý příběh o velmi silné vůli přežít. Střídání přítomnosti s minulostí, kdy minulé zážitky pro mě byly trochu nudné. Každopádně knihu doporučuji.

Kate338
11.08.2016

Před tímto člověkem opravdu smekám! Neuvěřitelný příběh podle skutené události,brilantně popsané emoce,všechny zážitky,vzpomínky. Nebýt dlouhých popisů jednotlivých výprav které Aron popisoval v minulosti knihy,bylo by to za 5 hvězd. Ale i tak je kniha prostě opravdu vyjímečná a je to jeden velkej zážitek. Určitě doporučuji!