zahadum zahadum komentáře u knih

Obchádza nás temnota Obchádza nás temnota Ivan Kučera

Je mi veľmi ľúto ale táto zbierka hororov začínajúceho autora Ivana Kučeru nie je pre mňa. Za najlepšie napísanú poviedku v knihe určite považujem Bágrovisko, pripomína tak trochu poviedku Stephena Kinga - Prám.

25.03.2017 2 z 5

3x v pasci 3x v pasci James Hadley Chase (p)

Zase výborná zbierka napínavých krimi príbehov. Druhá je pomerne slabá..taký priemer, prvá je výborná ale tretia poviedka Prosím ťa, skap je dokonalosť sama ! Kvôli nej dávam plné hodnotenie.

11.03.2017 5 z 5

Pablo Escobar Pablo Escobar Mark Bowden

Pomerne presný a zaujímavo urobený životopis " kráľa narkomafie " Zložitá cesta za dolapením je mierne skreslená úlohou a záujmami USA. Ale americký autor nemohol ináč písať ako písal. Preneste sa nad jeho rozprávky o dobrom strýčkovi Samovi a dostanete opis človeka ktorý tak radikálne zmenil Kolumbiu.

30.01.2017 4 z 5

Chalupáři Chalupáři Miroslav Graclík

Naprostý súhlas s Jack.Bledsoe !!!

Knihu som mal doma a vrátil som ju predajcovi.
Je to kniha o CHALUPÁROCH a veci okolo natáčania tohoto legendárneho seriálu....takže životopisy zaberajú cca 50 % knihy !!! zvyšok sú fotky...a skutočne je tu aj program ČST z roku 1975 !?!?! samotný seriál ( drby, príhody z natáčania, technické a iné zaujímavosti cca 80-100 strán !!! )
Mimochodom...v nemenovanom kníhkupectve kde som knihu kupoval a vracal som bol vraj desiaty zákazník ktorý spomínanú knihu vrátil ! to tiež svedčí o niečom...

28.01.2016

Spektrum Spektrum Sergej Lukjaněnko

Výborná space opera ku ktorej skoro niet výhrad, nemám nič proti príbehu...naopak, je to originálne dielo ktoré je plné prekvapení a v žiadnom prípade sa nejedná o povrchné dielo o súkromnom detektívovi, ktorý pátra po mladej dievčine Irine. Nedá sa toho moc napísať aby to nebolo prezrádzanie istých dejových prvkov. Výhrady mám ako predchádzajúci kolegovia k autorovej rozvláčnosti a silne slabej druhej polovici knihy ktorá je viacmenej plná filozofických úvah o živote, bohu a hlavne podstaty existencie života a rozumu vo vesmíre. Je to v poriadku ale po úžasnej prvej polovici kedy nedýchate a žijete osudom Iriny priam hltáte stránky, zrazu príde útlm a dosť výrazný. Taktiež koniec je málo uspokojivý..mne osobne sa nepáčil. Skúste sa ponoriť do sveta kde Kľúčiari sú tajomná rasa ktorá nikdy neodpovedá na otázky...kde jedna Irina neznamená nič....kde Martin z Moskvy je možno na stope osudu celej Galaxie....tajomný príbeh ktorý je miestami rozťahaný a naivný ale...poďakujme Microsoftu .... prečo Microsoftu ? to vám povie kniha. :)

20.10.2015 4 z 5

Životopis vesmíru Životopis vesmíru John Gribbin

Životopis vesmíru....alebo vesmírom rýchlo a stručne...pokladám to skôr za taký dodatok k predchádzajúcej knihe - Pátranie po veľkom tresku...autor proste doplnil nejaké informácie. Kniha veľmi stručne vysvetľuje okolnosti veľkého tresku a vývoj hviezd, galaxii a samozrejme aj slnečnej sústavy...jedna kapitola je venovaná vzniku života vo vesmíre a záver knihy patrí dohadom ako to všetko skončí.

24.02.2015 4 z 5

Jaký to nádherný svět Jaký to nádherný svět Marcus Chown

Chown je veľmi zaujímavý autor tým,že skutočne dokáže aj tie najzložitejšie témy súčasnej vedy vysvetliť jednoduchým slovníkom a ešte sa pri tom budete baviť. Táto kniha by sa mohla volať o tom ako jedinec prejavil záujem o celý vesmír. Doslova....začíname bunkami...ideme k evolúcii....prechádzame až politike kapitalizmu a jeho dôvody a aspekty fungovania......no a samozrejme téma číslo jedna všetkých kníh od Chowna - vesmír...kvantová fyzika...autor zase brilantne opakuje a vysvetľuje všetko okolo čiernych dier...histórie a budúcnosti vesmíru.....problém je pomaly ale v tom,že skutočne autor kopíruje sám seba...všetky jeho knihy opisujú už v podstate to samé a dookola v rôznych verziách..nie je to na škodu...ale chcelo by to posun dopredu...kniha ja atraktívna v širokom zábere tém....ale kapitoly o vesmíre sú skoro všetky už obsiahnuté v predchádzajúcich knihách autora.

Dovolím si sem skopírovať malú reklamnú ukážku k tejto knihe ktorá vysvetlí veľmi živo o čom kniha je :

Při psaní této své knihy si autor uvědomil spoustu překvapivých věcí. Mimo jiné zjistil,
- že jen dnes lidské tělo vytvoří přibližně 300 miliard buněk, což je víc než hvězd v naší galaxii,
- že vajíčka v ženských vaječnících jsou přítomna již v embryonálním věku, tedy v období, které budoucí žena tráví v matčině lůně, a proto technicky vzato náš život začíná v těle naší babičky,
- že celé lidstvo by se dalo vměstnat do objemu kostky cukru,
- že jsme z jedné třetiny houba (sdílíme s houbami třetinu své DNA),
- že v přízemí budovy stárneme pomaleji než v jejím horním patře,
- že klíčovou výhodou, jakou měli pravěcí lidé oproti neandrtálcům, bylo šití,
- že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví,
- že za svou existenci možná vděčíme supermasivní černé díře,
- že v IBM kdysi předpokládali, že počítačů se na celém světě využije možná tak 5,
- atd., atd.

13.07.2014 4 z 5

Kvantový vesmír Kvantový vesmír Brian Cox

Pomerne komplikovaný pohľad na kvantovú mechaniku, dvaja autori a polovica knihy je v duchu matematiky...komplikovaných vzorcov a grafov...nič pre človeka ktorý len začína spoznávať kvantovú fyziku....knižka je ale nová a sú v nej najnovšie informácie vrátane špekulácie o Higgsovom bosone.

24.06.2014 4 z 5

Vesmír hned vedle: Dvanáct šokujících myšlenek z přední výspy vědy Vesmír hned vedle: Dvanáct šokujících myšlenek z přední výspy vědy Marcus Chown

12 Kapitol ktoré sú venované samostatným špekulatívno - odvážnym teóriám z astrofyziky, kvantovej mechaniky. Je vedľa nášho vesmíru aj jeho dvojča..trojča ? alebo sú miliardy ? nebodaj nekonečné množstvo vesmírov ?...čo život na zemi ? odkiaľ sa tu vzal ? mohol prísť na kométe ako jednoduchá zamrznutá forma života ktorá našla na mladej zemi plnej vulkánov, vhodné miesto na "štart " toto a omnoho viace ponúka táto famozná kniha...je príjemne stručná..je tak akurát náročná na vaše vedomosti a autor ako vždy používa svoje " ľahké pero "...vrelo doporučujem !

07.05.2014 5 z 5

Musíme si promluvit o Kelvinovi Musíme si promluvit o Kelvinovi Marcus Chown

Súhlas s predchádzajúcim čitateľom, kniha neprináša nič nové a v závere sa autor obúva do existencie alebo neexistencie mimozemských civilizácii čo je trošku odbočenie od jadra knihy ktorým je vesmír z čisto vedeckého nazerania na vec. Kniha sa skutočne číta veľmi dobre a autor nenudí ani neohromuje zložitou matematikou ktorá by čitateľa neznalého veci skôr miatla.

06.04.2014 4 z 5

Tumbo z mysu Dobré naděje Tumbo z mysu Dobré naděje Czesław Centkiewicz

Kedysi v detstve jedna z mojich najúžasnejších kníh...myslím si,že je stála atraktívna a páčila by sa dnešným mladým :)) ale som naivný však ?

19.02.2014 5 z 5

Cestující vrah z kampusu Cestující vrah z kampusu John Katzenbach

Napínavá dráma ktorá mala ale na mňa moc rýchlo ukončené finále...pár vecí by som ešte vytkol ale jednalo by sa o spoilery tak to nebudem hrotiť...každopádne zase skvelý Katzenbach s jeho dokonalou psychologickou analýzou.

17.12.2013 4 z 5

Sérioví vrazi Sérioví vrazi Stéphane Bourgoin

Precízna štúdia známych sériových vrahov podaná odborne a nestranne....celé je to prekladané výpoveďami samotnými vrahmi ako aj dobovými správami z médii...obsiahla životopisná štúdia ktorá je ale dosť podrobne opisná a slabšie povahy s tým môžu mať dosť problémy to čítať.

06.12.2013 5 z 5

Chytit tygra za ocas Chytit tygra za ocas James Hadley Chase (p)

Neuveriteľne napínavá kniha ktorú som dočítal za pár hodín. Príbeh začína nevinne a ku konci je to už ako na horskej dráhe...nie je núdza a o radikálne dejové zvraty.Je to písané formou ktorá sa skutočne číta sama..určite sa obzriem aj po iných knihách tohoto autora.

27.08.2013 5 z 5

Co bude dál Co bude dál John Katzenbach

Dokonale dielo ktoré ma nútilo čítať v jednom kuse a pri tom ani nedýchať. Psychologická príprava na toto dielo sa autorovi mimoriadne oplatila. Všetci zúčastnený v tejto dráme sú nám predstavený do hĺbky svojej podstaty a následný boj s časom je o to viac napínavejší. Vieme zhruba ako bude ktorá postava ako reagovať na nové okolnosti vzhľadom na autorovo puntičkárstvo čo sa týka pitvať aj tie najnepodstatnejšie detaily. Podotknem ešte to,že námet je zvrátený ale autor sa šikovne vyhýba fyzickému násiliu ... v podstate sa všetko podstatne deje v mysliach zúčastnených. Dokonalá kniha !

25.08.2013 5 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Písečníci jednoznačne 5/5 originálne dielko o tom ako skončíme ak dostaneme chuť hrať sa na boha.
Pieseň pre Lyu tiež dávam 5/5 za tajomnú atmosféru ohľadne " parazita lásky "
Sklenená kvetina po pravde unikala mi pointa ale dávam 3/5

Celkova si tento výber poviedok podľa mňa zaslúži 5 poctivých hviezdičiek za skutočne majstrovské a originálne dielo akým Písečníci jednoznačne sú !

27.06.2013 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Je o mne známe,že som fanúšik S.Kinga, som a veľký....nie ale slepý....už druhá kniha ktorú som mal problém dočítať...prvá bola Cell ( Puls, Mobil ) Vrece kostí je jedna veľká rozťahaná nuda...detaily inokedy tak bravúrne a stručné sú tu nekonečne rozpitvané .... príbeh nebol zlý a bol aj pomerne originálny ale viem si predstaviť,že ak by mala kniha cca 280 - 300 strán tak by to bolo čítanie na " jeden záťah "

16.03.2013 3 z 5

Príbeh služobníčky Príbeh služobníčky Margaret Atwood

Diktatúra a fanatické náboženstvo dohnané ad absurdum .... Atwoodovej verzia na 1984 .... koniec ináč skvelej knihy je pomerne slabší.

24.04.2012 4 z 5

Kvadratúra kruhu Kvadratúra kruhu Ján Zvalo

Ján Zvalo emigroval v roku 1968 do Kanady, prináša nám jeho vlastné postrehy a porovnávania života v Kanade a života v Československu, porovnáva aj súčasnosť a prináša nám tak zaujímavý a neskreslený pohľad na život na západe a u nás. Ján Zvalo je právnik a on a jeho rodina bola prenasledovaná za socializmu a aj napriek tomu sa seriózne a nestranne díva na výhody tzv. západnej civilizácie a našej. Knihu odporúčam pre všetkých ktorí veria jednej alebo druhej propagande.

04.02.2018 5 z 5

Geopolitika - Ako sa to robí Geopolitika - Ako sa to robí Nikolaj Viktorovič Starikov

Starikov, znalec ruského sveta a jeho vplyvu na svetové dianie opisuje históriu Geopolitiky cca 500 rokov dozadu od kedy sa zhruba tiahne snaha tzv.anglosaského sveta podmaniť si Rusko. Geopolitika je veľká " šachová hra " v ktorej nie sú dôležité " figúrky na šachovnici " ale hráči ktorí " figúrkami " pohybujú...autor na každej stránke dáva do pozornosti odkazy na knihy alebo internetové stránky na ktorých si je možné vyhľadať a presvedčiť sa o historických a faktografických skutočnostiach tejto nesmierne komplikovanej záležitosti akou Geopolitika určite je. A pridám sa k užívateľovi Divní Janko a rád by som čítal viacej preložených kníh od tohoto autora.

12.08.2016 5 z 5