Jaký to nádherný svět

Jaký to nádherný svět, další titul oblíbeného autora Marcuse Chowna, opět vychází z jeho umění vysvětlit složité fyzikální jevy laikovi. Laickými slovy se však tentokrát pokusí vysvětlit vše. Jak ale napsat o všem? A kde vůbec začít? Po přečtení této knihy si začneme vážit toho, v jak báječném světě žijeme - mnohem fantastičtějším než cokoli, co by lidé kdy byli schopni vymyslet. Jen během dnešního dne vaše tělo vytvoří asi 300 miliard nových buněk – to je víc, než je hvězd v naší galaxii. Uvědomíte si i spoustu dalších překvapivých věcí. Pokud například máte pocit, že je problém najít a udržet si toho pravého partnera, vězte, že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví! Věděli jste, že sdílíte třetinu své DNA s houbami? Jako by náš seznam vánočních přání nebyl již tak dost dlouhý. Bylo vám známo, že v přízemí budovy stárnete pomaleji než v jejím horním patře? Že jednou z klíčových výhod, jakou měli lidé oproti neandrtálcům, bylo šití? A věřte tomu nebo ne, vesmír je možná jen jeden obrovský hologram. Máte-li pocit, že kolem vás vše v naší přeinformované společnosti letí jako rozmazaná šmouha, tato kniha vám pomůže svět 21. století bezbolestně přiblížit. Není to kniha o všem. Berte ji jako pokus jedince porozumět všemu... první díl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192609/jaky-to-nadherny-svet-6Hh-192609.jpg 3.918
Literatura naučná, Věda
Vydáno, Kniha Zlín

Kniha Jaký to nádherný svět

MOu598
30.04.2019

Pěkná knížka. Určitě si jí přečtěte.
Já na ní nemám. Dost toho chápu, ale spoustu ne - nemyslím, že je to chyba autora. Spíš bych řekla, že jsme základy na základce nebrali, nebo jsem nedávala pozor.
Chci se ke knížce vrátit a pochopit třeba další malý kousíček. Porozumět všemu se mi už nepodaří.

Michaél74
09.05.2015

Autor se pokusil porozumět všemu a sepsal to celkem zajímavě a srozumitelně. Od buněčné biologie, evoluce, genetiky, přes elektřinu a magnetismus, počítače, ekonomiku, geologii až po kvantovou fyziku, teorii relativity a černé díry... V textu je velké množství doplňujících poznámek (40 stran!), což mi trochu vadilo, protože tak narušují plynulost čtení. Knihu bych doporučil hlavně těm, kdo se zajímá o fyziku a biologii a nehledá žádné detailní a obsáhlé knihy.

xxtom
21.02.2015

Autor se snažil vybrat zůzná témata ze světa okolo nás. I tak je ale většina o vesmíru a fyzice.

zahadum
13.07.2014

Chown je veľmi zaujímavý autor tým,že skutočne dokáže aj tie najzložitejšie témy súčasnej vedy vysvetliť jednoduchým slovníkom a ešte sa pri tom budete baviť. Táto kniha by sa mohla volať o tom ako jedinec prejavil záujem o celý vesmír. Doslova....začíname bunkami...ideme k evolúcii....prechádzame až politike kapitalizmu a jeho dôvody a aspekty fungovania......no a samozrejme téma číslo jedna všetkých kníh od Chowna - vesmír...kvantová fyzika...autor zase brilantne opakuje a vysvetľuje všetko okolo čiernych dier...histórie a budúcnosti vesmíru.....problém je pomaly ale v tom,že skutočne autor kopíruje sám seba...všetky jeho knihy opisujú už v podstate to samé a dookola v rôznych verziách..nie je to na škodu...ale chcelo by to posun dopredu...kniha ja atraktívna v širokom zábere tém....ale kapitoly o vesmíre sú skoro všetky už obsiahnuté v predchádzajúcich knihách autora.

Dovolím si sem skopírovať malú reklamnú ukážku k tejto knihe ktorá vysvetlí veľmi živo o čom kniha je :

Při psaní této své knihy si autor uvědomil spoustu překvapivých věcí. Mimo jiné zjistil,
- že jen dnes lidské tělo vytvoří přibližně 300 miliard buněk, což je víc než hvězd v naší galaxii,
- že vajíčka v ženských vaječnících jsou přítomna již v embryonálním věku, tedy v období, které budoucí žena tráví v matčině lůně, a proto technicky vzato náš život začíná v těle naší babičky,
- že celé lidstvo by se dalo vměstnat do objemu kostky cukru,
- že jsme z jedné třetiny houba (sdílíme s houbami třetinu své DNA),
- že v přízemí budovy stárneme pomaleji než v jejím horním patře,
- že klíčovou výhodou, jakou měli pravěcí lidé oproti neandrtálcům, bylo šití,
- že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví,
- že za svou existenci možná vděčíme supermasivní černé díře,
- že v IBM kdysi předpokládali, že počítačů se na celém světě využije možná tak 5,
- atd., atd.

Neo1tex
28.06.2014

Nebylo to špatné čtení, ale pokud už máte od Chowna načteno, tak jednak zjistíte, že má prostě - ať píše cokoliv - nejblíže k vesmíru a kvantové teorii a tak je tato část knihy nejdelší a také, že se v knize dost často opakuje. Nicméně to stálo za to.

Poznámka k e-booku: Kniha Zlín tuto knihu vydala elektronicky bez funkčních odkazů v textu na poznámky autora. Na moji reakci odpověděli přibližně v tom smyslu, že spěchali a šetřili, a tak první vydání pustili prostě takhle s tím, že vysvětlivky nalinkují později. WTF??!! Jako by vám prodali auto, aby ho stihli dodat v termínu, ale volant poslali o měsíc později. Z mého, jinak velmi oblíbeného, nakladatelství, se stalo vcelku neoblíbené a arogantní nakladatelství.

Stručná historie času
Stručná historie času