Onlinezahadum

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Silná kniha, plná odkazov pre našu dobu ktorá už predbieha príbeh knihy. V knihe sú knihy zakázané a hasiči / požiarnici nie sú ľudia ktorí hasia požiare ( domy sú ohňovzdorné ) ale vyhľadávajú a pália knihy. Ľudia sa venujú len plytkým veciam ako je napr. sledovanie telestien, robia len veci prízemné a ničím sa netrápia, čo majú robiť, kde majú ísť a ako sa majú stavať k vojne im určí propaganda ( SYSTÉM ). Smutná kniha ktorá je v podstate len čierna predstava autora o nevyhnutnej budúcnosti ľudstva.
A dnešok ? ako sa líši od knihy ? nijak...aktuálne zúri debilizácia ľudstva, spoločnosť je primitívna a vedená len k povrchnej túžbe po hrách, sexe, lacnej stupidnej zábave v podobe reality show. Telesteny sú naše obrovské televízory s tristo programami kde beží len to isté, telesteny sú sociálne siete kde sú " rodinnky " falošný priatelia, reklama, propaganda...mládež je už totálne mladá ( DE )GENERÁCIA, pripravená na to čo bude chcieť systém.... zombie ktoré tupo čumia do mobilov, tabletov a nevidia okolo seba trávu, stromy, krásu modrej oblohy....
Všetci ostatní ktorí čítajú, používajú vlastný rozum a myslenie, pracujú s myšlienkou, hľadajú zmysel a pravdu života sú nežiadúci ! sú označovaní ako podivné osoby, psychicky mimo, konšpirátori , popierači , antisemiti a extrémisti...lebo nežerú systém...lebo nemajú " telesteny " ...lebo " skrývajú knihy " lebo chodia radi na prechádzky pešo.....
Mrzí ma,že na konci vydania z roku 2015 je epilóg od Františka Novotného, ktorý zase jednostranne a manipulatívne podprahovo ukazuje kam sa máme v knihe dívať...čo si o nej máme myslieť o dnešnom svete....je to neuveriteľný paradox kedy úžasná nadčasová kniha o anti utopistickom a totalitnom svete má debilný záver, kedy Novotný diktuje, poúča, nariaďuje zase len jedným smerom....pozor na to .... on je ......požiarnik.

04.03.2018

MalevilMalevilRobert Merle

Nedávno som sklamane odložil Silo a sťažoval som sa na plytký dej a chabé psychologické vykreslenie postáv. Na jednom fóre ma oslovil čitateľ ktorý mi poradil,že ak chcem kvalitný post-apokalyptický román mám sa obrátiť na Merleho Malevil. Knihu som rýchlo našiel na jednom knižnom bazári , objednal a čakal. Naprosto súhlasím,že Malevil je špička medzi tzv. post.apo románmi .... nevadí ani jeho dátum vydania ( 1972 ) .... v podstate ani nie je podstatné čo sa udialo...aká bomba ukončila svet ako ho poznáme..autor tuším použil bombu ktorá nie je rádioaktívna a dôvody sa dozviete v samotnom románe. Porovnať Silo a Malevil je ako porovnať detské leporelo pre dvojročné deti a nejakého Ruského klasika....Malevil je malé hradné sídlo niekde vo Francúzsku .... podotýkam vidiecka poľnohospodárska oblasť...Stručne ale detailne je nám predstavený hlavný hrdina Emanuel Comte, jeho príbeh je vlastne nosná časť románu...aj keď miestami je na pár stránkach prerušený pohľadom inej postavy...je to veľmi zaujímavý spôsob podania totožných udalosti dvoma osobami....Po krátkom úvode nastáva deň D....apokalypsa....na malom ale dobre zásobenom priestore sa zachráni malá skupinka ľudí....nikto nerieši prečo sa to stalo a kto to bol..poprípade prečo a načo....stalo sa to a rieši sa fakt,že treba jesť a existovať ďalej .... skupinka potrebuje vedenie...potrebuje evidenciu toho čo majú a toho čo nemajú...čoskoro sa začne úžasne spracovaný boj o prežitie....kontaktovanie okolia.....okolie kontaktuje ich....autor sa nehrá s ničím..ukazuje neľútostný boj o holý život kde padli niektoré formy civilizácie aby ich nahradili nové .... príroda je proste FAKT...ak máte 5-6 mužov a jednu ženu....nastupuje príroda...autor to nijak neprikrášľuje a našich hrdinov nám ukáže vo svetle reality.....celý román je pojatý ultra realisticky a zameraný na detail psychológie jednotlivých postáv .... až maniakálne puntičkársky rozoberá prepletenec vzťahov medzi postavami.....je tu komunizmus, demokracia, náboženský fanatizmus...cit pre spolupatričnosť a aj cit vlastne pud pre sex...vraždy...lúpeže a potrebu ovládať svet .... aj keď v malom....dokonalý román v dokonalom podaní...bez rušivých vplyvov gýču a nejakých šablón....knihu doporučujem a beriem si z nej veľmi veľa !

20.07.2014

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Napriek tomu,že som túto perlu čítal minimálne 10 x a videl všetky možné filmové adaptácie a rozhlasové hry, som si ju zase pripomenul. Nestačím sa stále diviť ako geniálne a premyslene je táto malá knižka ( cca 200 strán ) napísaná. Hoc vždy viem kto a prečo je vrahom, stále nedýcham a teším sa na finále v ktorom by nikto toho svojho vraha ani najmenej nečakal.

09.10.2016

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Nesúhlasím,že kniha má pomaly rozbeh. Kniha je od prvej vety neuveriteľne napínavý a dokonale premyslený thriller ! Napriek tomu,že kniha je pomerne krátka je v nej množstvo vrstiev. Príbehy sú tu v podstate prepletené a zdanlivo spolu nesúvisia ale je to len zdanie. Autor si dokonale preštudoval všetko čo sa týka tém všetkých príbehov. Je to novinárska práca, finančníctvo a ekomonika, história švédskeho nacizmu, súdnictvo a policajná práca a nesmiem zabudnúť na dobré znalosti z IT a hlavne hackingu a sveta okolo toho súvisiaceho. Trošku by som súhlasil s tým,že autor viacmenej plocho a chladne opisuje postavy a ich jednanie....je to možno spôsobené prekladom....a možno je to proste severský spôsob vyjadrovania sa. Príbeh ma pohltil a bol dostatočne napínavý aby udržal moju zvedavosť. Videl som obe filmové adaptácie ako švédsku tak aj americký remake a predsa knižný príbeh bol pre mňa dôvodom aby som pri knihe sedel a stotožnil sa s tým ako to autor pojal. Som zvedavý na druhý diel ktorý už čaká na to aby som ho otvoril.

01.03.2015

SkálaSkálaPeter May

Peter May, autor ktorého som roky míňal a ktorého tvorba mi bola úplne neznáma. Videl som čo napísal a videl som aj reakcie čitateľov. Všetko skoro veľmi kladné a ja som začal byť zvedavý.
Skála, niekto by to nazval ďalšia severská detektívka. Aj nie aj áno. Je to zo severu, je to detektívka. Kým sever je jasný a ostrov Lewis sa nachádza v nehostinnej oblasti severu Škótska, tak s detektívkou to nie je tak určité. Vyšetruje sa tam vražda, to áno ale Fin - naša hlavná postava prichádza po rokoch na ostrov Lewis hlavne spomínať na veci na ktoré by najradšej zabudol.
Kým hlavná dejová línia knihy je súčasnosť, paralelne s tým autor vedie druhú líniu ktorá sa vracia do Finovho detstva na tomto ostrove. Šťastné detstvo sa to nedá nazvať v žiadnom prípade.
Spoznávame tak v súčasnosti všetko čo zanechala minulosť. Nemusím zdôrazňovať, že to bola veľmi smutná, krvavá stopa ktorá siaha až do súčasnosti. Máme príbehy dva v jednom, chválim autora za úžasné prelínanie. Obe časové línie sa nevyrušujú ale citlivo dopĺňajú. Obe linky ale majú spoločné jedno a to je smutná melancholická nálada.
Lewis je miesto kde stáročia ľudia zápasia s nepriazňou ako je zlé počasie, chudoba a odlúčenosť od pevniny. Ich povahy sú chladné, drsné a nepripúšťajú si zlyhanie.
Žiť tam, znamená "trest na doživotie".

May celú knihu pretkáva množstvom príbehov z Finovej minulosti ktoré by si si zaslúžili vlastné knihy. Ich opisy sú jedným slovom dokonalé a človek pri nich zabúda dýchať. Veľmi pútavo nám autor dovolí nazerať do jednotlivých kapitol Finovho života. Príbeh s pneumatikou, prvý lov vtákov guga alebo pohreb sú veci ktoré formovali Fina do podoby v akej je. A rozumieme mu vo veľa veciach.

Skutočne veľká poklona ! May má dar veľkého spisovateľa, šetrí opismi aby nechal na čitateľa nech si privrie oči a vnútorným okom si doladí skvelý autorov opis. Pomáha k tomu autorov talent ktorý píše slová ktoré sa ako maslo kĺžu v hlave čitateľa. Kniha sa číta naozaj ľahko a rýchlo. Autorov štýl je jedna vec a druhá vec je napätie ktoré nás spolu so zvedavosťou ženie do finále ktoré sa ukáže v plnej krutej a drsnej nahote. O prekvapenie sa rozhodne nejedná, keďže May dal dosť indícii aby si pozorný čitateľ záver domyslel sám.

A ona detektívna časť knihy ? Detektívny príbeh je jemne s citom utlačený do úzadia a vôbec nechýba. Dráma detektívky vôbec nie je potrebná k navodení pocitu ako obvykle drámy navodzujú. Postačuje k tomu ťažký život Fina a ľudí na ostrove Lewis.
Dráma je život sám o sebe a May vie život opísať ukážkovo na jednotku s hviezdičkou.
Po takejto kvalitnej ochutnávke samozrejme siaham aj na ďalšie knihy autora a už sú na ceste druhé aj tretie pokračovanie Skály a už sa nemôžem dočkať.

Všetko čo sa udeje na Skale, tak na Skale aj ostane...

Cesta pri ktorej si človek praje aby sa nikdy neuskutočnila, vždycky ubehne rýchlo.

100 %

SpasitelSpasitelAndy Weir

Vianoce 2021,
pod stromčekom kopec kníh ale ja sa zameriavam len na jednu jedinú ktorá mi prišla poštou a týmto tú milú osôbku ktorá ma obdarovala pozdravujem a ďakujem jej za krásny darček !
Máte radi šach ?
je to proste kráľovská hra, má svoje pravidlá ktorými sa riadi a bez ktorých by to nebol šach a dokonca ani hra.
Kto rieši ,že kôň skáče do L ? nikto a načo aj ? pravidlá šachu vyžadujú aby kôň skákal do L. A basta !
prečo začínam o šachu ? pretože ak si chcete vychutnať knihu Spasiteľ tak musíte akceptovať jej pravidlá a potom sa budete kráľovsky baviť. V opačnom prípade to nebude dobrý príbeh. Táto kniha je plná bludov a fabulácii ! Táto kniha má toľko nelogických vecí, že sa zastavuje rozum. Je plná protichodných informácii ktoré autor natlačil na malý priestor a chce aby sme sa tvárili, že to môže a musí fungovať!
A basta !
Báchorky o klimatických zmenách nejdem spomínať lebo to nestojí za reč, sú už na smiech. Samozrejme okrem istej šialenej dievčiny zo Švédska.
Nebudeme teda riešiť ani technické udalosti na Sahare a v Antarktíde, nebudem spoilovať.
Jednoducho je zbytočné rozoberať a analyzovať čo je možné a čo nemožné, nemá to význam keďže čaro a krása tejto knihy sú niekde inde. Netreba sa pozastavovať nad milión a jednou šťastnou náhodou.
V prvom rade sa jedná o famózny veľkolepý príbeh, originálne pojatý, grandiózne opísaný. Zároveň je napísaný prísne šetrným ale logickým štýlom, ani veta ani slovko nie sú zbytočné !
Ak ste čítali Marťana ste doma, len tentokrát je prúser o trošku väčší, vôbec nebudem preháňať ak napíšem, že má galaktické rozmery.
Marťan je špičkový príbeh vo svojej kategórii a Spasiteľ je jeho bohom vo všetkých kategóriách. Živý príbeh ktorý rastie a rastie každou vetou každé ďalšie slovo exploduje dopredu a tlačí príbeh priam rýchlosťou svetla do finále.
Začneme nevedomosťou rovnako ako náš hrdina ktorý sa volá( nevie to ) a nevieme to ani my ako čitatelia. Nevie kde je a ani my nevieme. Samozrejme ani prečo tam je, sme proste na tom rovnako a čo je veľmi vzrušujúce. Páči sa mi ako autor využil formu flashbackov ako formu spomenutia si nášho hrdinu. Originálne, funkčné, plní účel ! Bravó !
Náš hrdina je nielen šikovný, duchaprítomný, vedecko technicky zdatný ale on je aj rovnako vtipný aj keď ten humor je miestami čierny sarkazmus. Nikdy ale nie je rušivý a vždy trefne okomentuje nejakú väčšinou neradostnú udalosť.
Postupne ako sa vracia pamäť sa dozvedáme všetko podstatné a tu by som to už nechcel rozoberať vzhľadom k tomu ako je príbeh mnohovrstevný a prelína sa minulosť a súčasnosť aby sa stretli v jednom určitom nám známom bode.
Anotácia knihy síce prezrádza kopec z toho čo chcem utajiť lebo verím, že tak ako ja si knihu rovno zoberiete a prečítate ju skoro na jeden záťah. Veril som tomu, že ak Marťan bol skvelá kniha tak mi hodnotenia tu rýchlejších kolegov hovorili, že toto bude o nejaký ten level lepšia kniha. Neklamali ! Toto je o jednu astronomickú jednotku lepšia kniha ako bol Marťan !
Ako sa blíži koniec knihy ide dramaticky dopredu aj dejová línia ktorá je neskutočne napínavá a mal som miestami pocit, že nesedím ale stojím od napätia. Koniec knihy je proste jedno veľké grandiózne finále kedy už nedýchate a ....možno niektorým začne " presakovať obličaj "
Rozhodne za mňa je to u mňa kniha roku 2021 a vo svojej kategórii sci-fi ju radím medzi vrcholové diela.
Hlavne zahoďte všetky sprosté otázky na tému logika. Kôň tiež predsa neskáče do L a predsa to, že skáče do L v hre šachy dopomáha k tomu , že je to kráľovská hra. A táto kniha rozhodne kráľovská je a dlho ju z hlavy nepustíte. Ja teda rozhodne nie. A basta !

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

Na začiatok sa priznám, spravil som veľkú chybu a videl som seriál produkcie HBO skorej ako som mal česť čítať knihu. Varovanie nerobte to !!! akonáhle dočítate knihu nemusíte už pozerať na seriál...zhoršilo by to vaše predstavy ktoré ste si pri čítaní vytvorili...seriál vám neponúkne veľkolepé davové scény....nie je epický..nie je monumentálny ...neukáže vám svet tejto knihy vo všetkých veľkých ale aj jemných odtieňov starostlivo vybudovaný majstrom a pánom spisovateľom Martinom.

Samotná kniha je prvý diel ktorá nám predstaví hrdinov a antihrdinov ...je len na vás koho si ohodnotíte ako kladného a záporného..verte alebo nie..je to zložité...tu je každá postava náchylná na väčšie alebo menšie poklesky....v tejto knihe nie je na prvom mieste drak..čarodej...monštrá a postavy ktoré si automaticky radíte k fantasy ..nie..dokonca ani nie sú rozdielné rasy postáv..všetci sú to ľudia ! čaro a nádhera príbehu spočíva v náznakoch ..znameniach...šepote o tieňoch...spomienkách na staré časy.....verte nie je nič mrazivejšie ako krátka veta : zima sa blíži...veta obsahuje skryté obavy....v tomto svete ročné obdobia trvajú roky...čím je dlhšie leto..tým je dlhšia zima...svet na severe ohraničuje tzv Stena ktorá chráni ríšu pred ...čím vlastne ? čo je za stenou ? prečo na stene strážia celé generácie muži z tzv. Nočnej hliadky ? dozvedáme sa,že sú tam rôzne stvory ktoré počas zimy prechádzajú aj za stenu...kto sú to Iní ? všade na svete sa rôzne znamenia ktoré zvestujú,že táto zima má byť niečo viac...nevieme čo ?

Tak toto je len jedno z lákadiel prečo čítať knihu..druhé a možno zaujímavejšie je samotný názov diela...Hra o tróny...
Intrigy, zákulisné hry, staré hriechy, rôznorodosť rodov ich rodinné zväzky ktoré sú poprepletané vekmi .... to všetko je mix ktorý Martin zvláda bravúrne ... je dokonalý psychológ ktorý necháva svoje postavy aby nám odhalili svoje motivačné činitele vedúce ich k rozhodnutiam ktoré niekedy prekvapia a niekedy nie..proste človek je tvor nevyspytateľný...postavy sú živé..reálne sú ich skutky...v tomto svete sa bežne súloží...bežné sú tu krutosti ktoré proste patria do sveta kde len tí najsilnejší prežijú...či je to meč..alebo lesť..na tom nezáleží...obľúbené postavy ktoré sú plné zdravia a budúcnosti vám o pár stránok nečakane autor znesie zo sveta ani okom nemihne....holt taký je život....

geniálne spracovanie ..autor je správne stručný tam kde treba...správne nešetrí slovkom tam kde chceme široký opis...kapitoly sú písané pohľadom jednotlivých postáv ...príbeh ide rýchlo dopredu...nikde nie je hluché miesto.. nuda je tejto knižnej perle cudzia.

Hru o tróny vyhráš alebo umrieš.

..zima sa blíži...a nemôžem sa dočkať

17.09.2012

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?Martin Lavay

2.2.1959 je dátum kedy "možno" - zahynulo " možno " 9 vysokoškolákov v pohorí Ural. Prečo možno ? Táto dodnes záhadná udalosť ktorá fascinuje aj po rokoch množstvo bádateľov nemá hádam vo svete obdoby. Názov knihy je trošku zavádzajúci....Kto zavraždil....nie je jasné či to bola vražda, v našom prípade hromadná. Určite nejestvuje dodnes žiaden ani len trochu vysvetľujúci dôkaz prečo, ako a kedy zahynuli títo mladí ľudia .... kniha je v podstate súhrn všeobecne známych faktov ktoré nájdete na internete v rôznych podobách. Tu je to šikovne, prehľadne a chronologicky zoradené pod " jednou strechou " Až skoro 40 % tejto knihy tvorí veľmi dobre spracovaná foto-dokumentácia a rôzne náčrtky a mapy. Kniha nefandí žiadnej teórii ani nie je proti žiadnej zaujatá. Dáva jasné ZA a PROTI, všade máte doložený odkaz na materiály a dôkazy. Nevyhýba sa ani myšlienkam,že smrť nemuseli spôsobiť veci z tohoto sveta. Koná to ale v racionálnom duchu a odvoláva sa na všetky možné podobné udalosti vo svete. Nenecháva v čitateľovi pocit,že táto udalosť sa stala presne takto a toto je motív...Nie nie...predostrie kopec faktov, fotiek, výpovedí svedkov, pitevných správ, dobovej reakcii na udalosť a je čisto na Vás čo pokladáte za Vaše ZA a PROTI. Nedávam plný počet vzhľadom na to,že tak 90 % knihy je zadarmo dostupná na internete v podobe videí, fotiek, diskusných fór a kopec stránok sa tejto téme živo venuje. Väčšina informácii je ale v ruskom jazyku a pre tích ktorý neovládajú ruštinu je táto knihy cenná publikácia o tejto mrazivo tajuplnej udalosti. Na záver knihy je pár informácii z dnešných čias ( 2015 a 2016 ) Sú to nové fakty ktoré sa objavili a ktoré podľa mňa ešte viacej zamotali už tak dosť nejasný prípad ako je smrť mladých turistov ktorá bude jedna z najväčších tajomstiev ešte veľmi dlhú dobu.

Podrobný opis tejto udalosti je na stránke:

25.02.2017

Vynález profesora Van TroffaVynález profesora Van TroffaJanusz Andrzej Zajdel

Môže sci-fi príbeh z roku 1980 byť lepší ako mnohé diela po tomto roku alebo zo súčasnosti ? Nielen môže ale on je rádovo lepší ! Malá nenápadná knižka ( brožúrka ) ktorá sa mi doma roky skrývala odhalila svoje krásne tajomstvá. Príbeh je jednoduchý, ľudstvo je rozdelené a jeho jedna časť žije na Mesiaci, jedna ostala na Zemi kde došlo k drastickým zmenám ktoré mali katastrofálny dopad na ľudskú populáciu a v podstate aj na samotnú planétu. Ešte existuje jedna vetva ľudstva o ktorej však taktne pomlčím...
Dejová linka na Mesiaci je žiaľ trošku krátka a dosť na rýchlo uzatvorená, chcelo by to ešte poznať nejaké detaily a pozadie života človeka na Mesiaci. Lenže ak si spätne spomínam tak kniha by potrebovala ešte stovky strán aby sme boli celkovo v obraze. Zajdel geniálne ale veľmi stručne načrtol toľko pozoruhodných udalostí a spojitostí ktoré siahajú až dvesto milión rokov do budúcnosti ( naozaj nepreháňam ) Kniha je po prvom čítaní len také " predjedlo " lebo v dohľadnej dobe bude človek chcieť znovu a znovu čítať aby analyzoval každé slovíčko v tomto pozoruhodnom románe. Nie je to veľkolepá sci-fi opera ale v podstate hravo do vrecka strčí všetky veľké sci-fi všetkých čias. Dokonca je v príbehu implementovaná dejová línia veľkej love story ! ktorá je ale tak umne našitá na hlavný príbeh, že čitateľ ani nevie , že číta súčasne " dve knihy " ! naprosto geniálne ! Čo je ešte geniálnejšie ale depresívnejšie je opis budúcnosti ľudstva. Človek si ani nemôže povedať, že na to kašle však je to výplod fantázie autora. Nie nie autor s desivou presnosťou vystihol a predvídal skoro všetky súčasné problémy ľudstva a nás to desí keďže kniha ukazuje kam to speje. Toto je úžasná, silná, realistická sci-fi ktorá ma dostala do kolien a z obyčajnej brožúrky sa vykľul klenot mojej knižnice! Odporúčam všetkým znalcom kvalitnej sci-fi kde nemá miesto tupá omáčka, klišé a kde filozofia knihy prekračuje samu seba a kde dokonca vtipne a úchvatne nájdete v knihe aj opis knihy ktorú práve čítate ( geniálne ! )

29.08.2021

ToToStephen King

Knihu som znovu čítal už asi tretí alebo štvrtý krát a som fascinovaný ako ma zakaždým dokáže dostať. Teraz som bol ešte zvedavý na premiéru knihy v slovenčine, preklad sa vydaril a môžem smelo povedať,že som s prekladom veľmi spokojný. Nemá ani veľmi cenu písať tie superlatíva ktoré sú spomenuté vo všetkých možných podobách všade na nete alebo papierových časopisoch. Je to proste Kingovo vrcholné dielo a aj keď má kniha 1050 strán tak je čítaná po stovkách a dočítať ju za týždeň nie je problém. Dokonalý znalec ľudí, ľudských pováh, ľudského myslenia a majster vo vytváraní naprosto jedinečných a originálnych charakterov tak to je majster Stephen King ! Vezmite si,že je to príbeh nielen o siedmych deťoch ale aj ich dospelých verziach, ktorým vytvoril naprosto dokonalé životné príbehy...priam puntičkársky je opísané vymyslené mesto Derry. Nielen história mesta, architektúra ale aj kopec obyvateľov ktorí takisto majú kompletné životné osudy ktoré sa viac menej prepletajú s životmi siedmych hrdinov známych ako " Klub smoliarov ". Čo strana to perla v dialógoch alebo opisu udalosti ktoré by sa uživili ako samotné mini príbehy. Kingová fantázia nepozná hranice a jeho desivé opisy sú na hranici úchylnosti ktoré ale nikdy nie sú samoúčelné a vždy dokonale zdvihnú atmosféru aj keď často do bodu mrazu a zhnusenia. Jazyk je naprosto vierohodný a neviem si predstaviť,že by tento román bol bez vulgarizmov. Priam cítite tú excelentnú "BUDDY " atmosféru aká vládne medzi priateľmi a človek by im aj závidel ako dokonale žijú bez internetu, mobilov a iných vrahov detstva ak by sme nevedeli,že ich životy sú permanentne ohrozené ....TO...šialený Henry a spol...a niektorí majú aj doma nezávideniahodné situácie. Scéna pri ktorej Beverly ako dospelá navštívi rodný dom kedy babka ktorá býva v tom dome.....je tak majstrovsky detailne a psychologicky spracovaná až máte pocit,že to si človek menom King nevymyslel ale surovo opísal z reality , hoc vieme,že sa taká vec nestala a nestane.Postava Patricka je priam učebnicový príklad opisu zrodu sériového vraha s maniakálnou analýzou. Je to Kingová najlepšia kniha vo všetkých smeroch, takto geniálne prechádzať a striedať časové úseky a skákať hravo z roku 1958 do roku 1985 a naopak dokáže len King. Nielen,že sa nestratí čitateľ v tom skákaní v čase on to často ani nepostrehne lebo bude tuho ponorený do naprosto famózne originálneho príbehu......píp-píp Richie.

08.01.2017

Túlavý autobusTúlavý autobusJohn Steinbeck

Jednoduchá až priam banálna životná situácia. Pár ľudí je nútených stráviť spolu istý čas v obmedzenom priestore. Steinbeck majstrovsky rozohráva najprv skryté a neskôr aj otvorenejšie prejavy myslenia a prejavov ľudskej mysle. Ako geniálny psychológ predstaví všetky možné formy skrytej sexuálnej žiadostivosti ...áno..podstata tohoto románu sú rôzny formy sexuálnych predstáv u ľudí v dobe kedy sex bolo stále skryté tabu ale naprosto potrebné k životu. Samozrejme,že to nie je nejaký zvrhlý erotický román, kdeže...o erotiku to ani nezavadíme. Je to skôr o tom ako zmýšľa človek o druhom pohlaví ak to nesmie nejak dávať najavo. Všetky možné psychologické hry mužov a žien a ich skryté túžby a vzrušujúce myšlienky. Tie postavy sú tak živé,že často nebolo treba ani mena postavy aby som na základe jeho myslenia a správania vedel o kom je reč. Fascinuje ma autorov rozhľad v človeku a to ako rozumel ľudskej duši do jej posledných a neprístupných zákutí. Kniha je skutočné majstrovské dielo svetovej literatúry. Na niečo vyše dvesto stranách je ľudstvo opísané do maniakálnych detailov od autora ktorý poznal čo je to človek, jeho duša, jeho city, jeho túžby, chúťky, zlomyseľné aj závistlivé sklony. Berte !

28.10.2018

Ledové pekloLedové pekloJohn W. Campbell Jr.

Aj román, teda skôr dlhšia poviedka môže byť tajomná a záhadná...čo tým myslím ? to, že tento skvost sa nám skrýval až do roku 2018 kedy bol tento počin náhodne nájdený. O tom kto a ako a hlavne prečo našiel a znovu vydal tento malý horor sa dočítate v úvode útlej knižky. Samotné Ľadové peklo je verzia toho ako si autor predstavoval, že by to malo vyzerať a musím uznať, že je to naozaj vydarené dielo. Archaický jazyk a extrémna strohosť z toho robia v podstate bezchybnú záležitosť. Jedine zbytočne a veľa používaný technický popis vyznieva rušivo ale ináč by som povedal, že si to právom zaslúži byť titulované hororovým sci-fi románom svojej dekády. V dnešnej dobe si samozrejme môžeme myslieť, že je to miestami naivné a suchopárne dielo ale atmosféru to má dobrú a tá paranoidná nálada na malom priestore je naozaj skvelo spracovaná. Kto chce si môže porovnať obe verzie a kto veľmi chce môže si pozrieť aj film ktorý určite zase až tak mimo oboch verzii nejde ďaleko.

14.11.2021

ToToStephen King

Jednoznačne je To najlepšie čo som od Kinga čítal. Detailne prepracovaný príbeh ktorý sa tiahne mestom Derry celé generácie…King mení časové roviny príbehu a robí to perfektne…nes­tratíte sa v tom vôbec…aj ked je tam kopec postáv…TO je desivé…nepocho­piteľné…ale má svoje dôvody ktoré sú nám postupne odhaľované… …ja jsem želva,synu. Já stvořila vesmír,ale ,prosím,nedávej mi to za vinu, měla jsem bolení břicha…

11.03.2012

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

všetci sú si rovný…niektorý sú si rovnejší…rozumej kto má prachy je vždy rovnejší… táto kniha hoc krátka a na prvý pohľad infantilná nám nastavuje nemilosrdne pravdivé ( krivé ) zrkadlo našej " rovnej a rovnejšej " spoločnosti… Netreba v tom vidieť alegoriu na komunizmus lebo knižka je to nadčasová …a v dnešnej dobe pokiaľ nebozkávame zadok USA a Izraelu sme všetci teroristi a antisemiti každá doba má svoje prasce !!!

Kniha zakázaná v USA v " kolíske demokracii " ( dobrý vtip )
ktovie prečo ju zakázali ?:))))

MarťanMarťanAndy Weir

Tak a táto zaujímavá kniha padla. Dá sa povedať,že je to rozporuplná kniha..napriek asi milión plus jedna poučiek, návodov, definícii a technických údajov je to skutočne prudko čitateľná kniha! Miestami je to o hubu veriť tým všetkým náhodám a dobrým koncom ale kniha má svoje čaro skryté v hlavnom hrdinovi...v Markovi...to je osoba ktorá uviazne na Marse a zistí,že je v peknej kaši .... autor ale obdaril nášho hrdinu nielen vysokým IQ a bohatými znalosťami chémie, botaniky a šikovným rukám na všemožnú techniku....on má dar kráľovského sarkazmu...áno...každú chvíľku môže umrieť...každú chvíľu ho zrádza technika, počasie na Marse a....jeho hnevá disco :))) viacej nepoviem...bez toho by knižka bola suchá a v podstate by sa jednal o taký manuál čo všetko sa môže a nemôže na Marse spolu skombinovať aby ste prežili alebo obmedzili svoje riziká. Knihu vrelo doporučujem, nevšímajte si ten kopec nelogických vecí...bavte sa v dráme v ktorej ide o život jednému extra sympatickému chlapíkovi ktorý to čítanie poriadne okorení a spríjemní. Dobrá kniha od srdca :)

04.04.2015

Vražda v Orient expreseVražda v Orient expreseAgatha Christie

Do poslednej strany skrytá osoba / osoby ktorá stojí / stoja za vraždou muža v romantickom vlaku menom Orient Expres....zločin by sa vyriešil ináč nebyť dvoch vecí...jedna je sneh..a druhá je človek menom Hercule Poirot :) zistíte sami,že to nie je dobrá kombinácia zvlášť ak chcete skryť vraždu....vždy ma dojme koniec v ktorom Poirot prejaví ..... spravodlivosť :)

15.10.2016

PriepasťPriepasťJozef Karika

Poznáte očakávania ? asi áno..každý ich má a vieme,že sú to veci ktoré prekvapia a potešia a sú častejšie kedy nenaplnia naše predstavy a sklamania.... hovorí sa,že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky, nevystúpiš dvakrát na ten istý vrchol a asi ani neprečítaš dvakrát tú istú knihu..ale pekne po poriadku.
Karika, fenomén dnešnej doby dobrých kníh na Slovensku. Toľko k očakávaniu nad novou knihou po fenomenálnej trhline.
Minule nás Jozef Karika vzal do hôr menom Tribeč...začali sme sa ich báť a vyhýbať sa im. Teraz nám ukazuje ďalšie hory a zase chce od nás aby sme sa tam báli. Zase hory a zase strach. Klenot slovenskej prírody - Vysoké Tatry..problém knihy je,že chodíme po horách..ale my sa nebojíme...čo sa stalo ? v Tribeči sme sa predsa báli o dušu spasenú aj nespasenú. Tatry nič..strach nefunguje.začiatok knihy a vlastne dobrá polovica knihy je prednáška a encyklopedicky zoznam toho čo sa v Tatrách a to konkrétne v jednej doline zlé stalo. čo zlé ? no ľudia padali..zabíjali sa pádom z jednej skalnej plošiny.Máme tu aj odbornú prednášku z fóbii a vysvetlenie čo je to obsedantno-kompulzívna porucha. takže v tomto " školení " sme sa niečo nové dozvedeli a sme zato vďačný autorovi ale zabudli sme sa báť...čas nám beží..skoro polovica knihy a Kariková obchodná značka nejak neprichádza na scénu.My...teda ja sa chcem báť...nechcem si čítať o psychológii ani o histórii Tatier, na to máme nekonečne múdreho uja menom Google. Ako kniha postupuje tak sa dostávame do nejakého bahna...aby som nebol alibista napíšem presnú definíciu:
Nezáživné flashabacky naťahujú túto poviedku do nudných a nezáživných pasáži a už samotná poviedka by bola nudná ale takto z toho vzniká priam kombinácia smoly, medu a čerstvého betónu ktorý vás nie nie pustiť.Tu má tá lepkavá a brzdiaca hmota ktorá vám bráni si užívať čítanie v zdravom a rezkom duchu aj meno - sprunggeist.....sprunggeist, je na každej stránke, skoro v každom odstavci neskôr presakuje už do každej vety a na konci som mal pocit,že ...sprunggeist bolo každé jedno slovo.Musel som prestať čítať a rozmýšľal som,že Karikovi snáď niekto platí za používanie tohoto slova lebo by si celkom slušne zarobil.
Prečo poviedka ? no lebo toto je námet na poviedku o pár stranách, v žiadnom prípade toto nemal byť román. Nefunguje to, príbeh v tejto knihe je originálny a možno desivý ale forma akou nám to opisuje Karika je nudná, dlhá, plná blúznení kedy sa strácame v tom čo je realita a čo je vplyv sprunggeistu ktorý chce hádzať ľudí dole. Prečo si Karika znovu vybral tému hory je mi záhada. Tribečská záhada bola tajomná a desivá, nebolo ju vidieť a nedala sa nahmatať...len nám jemne mrazivo dýchala za golier. Stránky sme hltali...tu som to chcel mať za sebou..mrzí ma to ale ledva som to dočítal. Nudnú rozťahanú knihu ktorú čakali všetci s napätím. Autor bude musieť v novej knihe prísť s niečim fakt zaujímavým aby sme Trhlinu nepripísali len faktoru menom - náhoda.

p.s: aktualizované 8.11.2018
nebudem menovať ale písal mi jeden pán tunajší kolega...čo si čakal druhú trhlinu ? ja som nečakal druhú trhlinu ani klon trhliny..ja som čakal dobrú knihu ! dostal som podpriemernú poviedku ktorú niekto brutálne rozťahal do akože formy románu a predáva to ako KNIHU..cenou rovnakú ako Trhlina, takže človek čaká ,že ak bol naposledy maximálne spokojný,že bude aspoň spokojný a nie nasraný a podvedený ! to je rozdiel.

21.10.2018

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

(+ SPOILER) Kde začať svoj názor na knihu ktorá je všade už tak dopodrobna a lepšie opísaná ? Prečítal som si komentár od užívateľa menom " marlowe " ktorý knihu vidí a cíti totožne ako ja. Prečítajte si jeho komentár napísal to lepšie ako to napíšem ja. Veľká krásna kniha to sú prvé dojmy keď vezmete do rúk knihu Michela Fabera a to doslova. Viac ako 900 strán, perfektné spracovanie od Arga ktoré bude ozdobou knižnice. Mám vydanie z roku 2014 s peknou grafickou štylizáciou ktorá dáva matný pocit knihy z čias minulých. Moja jediná výhrada je k tomu,že kniha sa veľmi zle drží a hľadanie sto plus jedna poloha pri čítaní tejto krásky by si zaslúžila vlastnú knihu. Takže veľký romantický román z Anglicka rokov 1874 - 76 ? Súhlasím s veľkým románom a sedí aj obdobie zvané tiež ako Viktoriánska doba. Prečo nie romantický ? lebo táto kniha je všetko iné len nie romantická. Lacno by sa dalo povedať,že predsa prostitútka ktorá podľahla mužovi musí byť romantika ako sme to videli v amerických filmoch. Ona mu nepodľahne keďže ona chce aby on podľahol jej a so všetkým " full servicom " tej doby. Prostitutka Sugar a neskoršie zvaná ako slečna Sugar má za sebou neľahkú minulosť o ktorej nám hneď na začiatku povie tajomná uvádzačka do deja. William Rackham je synom bohatého majiteľa prosperujúce ho podniku na výrobu voňaviek a toaletných potrieb. William nemá ambície prebrať žezlo spoločnosti z dvoch dôvodov, za prvé nie je starší syn svojho otca a za druhé chcel by sa stať spisovateľom. Ako uvidíme ani jedno nebude mať vplyv na to aby sa nakoniec chopil vedenia firmy a kto tuší,že v tom bude mať prsty Sugar tak tuší správne. Takže povedané prostitútka s dobrým srdcom premenila zlého muža na dobrého muža ? Nie ani náhodou, novodobým žargónom by sme mohli nazvať Sugar manipulatívnou " zlatokopkou " ale nie je to tak jednoduché. Faber to celé pojíma trošku komplexnejšie a každá postava v románe je stratená a nejaká okolnosť ju zatratí viac alebo ju nechá byť na svete s inou bolesťou. Nedá sa to presne opísať bez prezradenia deja. Každá postava má minulosť ktorá zasahuje do prítomnosti a posúva celé utrpenie románu vpred. Áno utrpenie vzhľadom na to,že Kvítek je depresívne dielo rozprávané štýlom nezúčastneného rozprávača, ktorý je chladný ako ľad. Faber ide do extrému a v každej vete a slove vnímame jeho kritiku nespravodlivej spoločnosti ktorú si dopodrobna naštudoval. Zanechajte všetky nádeje tu neprežijete Viktoriánsku dobu " ináč " tu ju prežijete bez falošných predstáv a " podľa skutočných udalostí ". Postavenie chudobného človeka alebo postavenie ženy bola neznáma nočná mora. Spoločenské etikety to je niečo raz do smiechu a raz do plaču je len na vás ako vnímate pokrútenú realitu spoločnosti. Človek svoje city musel dusiť v sebe a navonok nič neprejavovať aby seba neukázal ako slabocha a áno navyše tá spoločenská etiketa.Falošné predstavy o bohu a viere sú už kapitola sama o sebe. Kniha našťastie nie je idealistická a nedáva čitateľovi falošný pocit klamstva z toho ako túto dobu prekrucujú filmy a romány nižšej úrovne. Kvítek je kniha  miestami brutálne krutá a vyráža dych svojou surovosťou človeka.Nie je tam fyzické zlo ale je tam zlo ľudskej duše vo všetkých odtieňoch aké si viete a neviete predstaviť.Ak by túto knihu mali možnosť čítať ľudia z tej doby ani by ich neprekvapili reálie života ktoré dôverne poznajú ale tá obnaženosť ľudstva. Hrôzou by grcali celý týždeň pri predstave,že autor po roku 2000 smie  otvorene pozerať do ich vagín, análov a ich duše.Odpadávali by z toho ako ľahko o tom smie písať a ani okom pri tom nemihne. Psychológia postáv je dotiahnutá ad absurdum, vzhľadom k spoločenským rozdielom, myslenie tej doby je predsa len iné ako dnes. Faber pracuje v náznakoch vecí a chce od čitateľa aby si veci namýšľal a trpel spolu s postavami. Príkladom je Agnes ktorá trpí neznámou chorobou a pre všetkých okolo je šialená. Čitateľ ale vie akú má chorobu a pri čítaní to zohráva zvláštny emotívny element. Nie je tu zbytočná ani jedna veta aj vzhľadom na to,že to má cez 900 strán na konci som chcel ešte tritisíc a vedieť viac a rozplývať sa nad autorom ktorý ako " boh " márnotratne rozhadzuje figúrky v hre menom život. Koniec je netradične uťatý a nepovedal by som ,že som spokojný keďže to podľa môjho názoru nie je finále. Ja si myslím,že všetko čo sa deje medzi Sugar a Sofiou je v knihe nenápadne naznačené v novinách. Chce to od čitateľa byť pozorný a vnímať každý detail aj taký ktorý si myslí,že nie je podstatný a ubezpečujem vás on podstatný je. Faber postavy necháva v zlom stave a nevieme ich ďalší osud, kniha zanecháva veľa otáznikov Nakoniec sám autor uznal,že koniec knihy je pre čitateľa krutý a vydal zbierku poviedok  " Jablko " Som zvedavý či dostanem odpovede na niektoré moje otázky. Mám pocit,že dokonale opísať túto knihu nie je možné, predsa je tam milión myšlienok a do komentára to človek nedá. Môžem len smelo povedať,že je to kniha zlomová a dať tejto knihe hodnotenie " odpad " bude asi tým,že dotyčná osoba použila klystír opačným koncom. Tu aj literárny ne znalec kvalitnej literatúry kam sa radím aj ja, pozná čo za poklad drží v rukách. Opäť musím ešte vyzdvihnúť preklad ktorý musel naozaj " bolieť " všetka česť prekladateľovi p. Janišovi za to,že to nevzdal a na náš trh pomohol uviesť tento skvost. Idem teda pozrieť či " Jablko nepadá ďaleko od Kvítka "

24.06.2020

ZhubniZhubniR. Bachman (pseudonym)

Typická kniha od Bachmana, brutálna, nechutná, drsná, krvavá a na konci cynicky neľútostná. Výborný príbeh ktorý graduje od prvej stránky až do finále kedy sa stránky otáčali ako ventilátor. Starý cigáň uvalí kliatbu na právnika menom Billy Halleck. Billy mu totižto autom zabije dcéru. Ako a za akých okolností sa dozviete v knihe. Spočiatku obézny Billy víta chudnutie ale veľmi skoro zistí, že to nebude prírodná forma chudnutia. Toto chudnutie nepochádza z tohto sveta a začne sa zúfalý boj Billyho s vlastným telom a nepriateľským okolím ktoré mu nechce veriť, že sa jedná o kliatbu. Kilá padajú a príbeh sa zdramatizuje.

Musím uznať, že to má tie správne grády a rozhodne to nie je svetlý a radostný príbeh. Je to depresívna hra s časom a nepriazňou rodiny, priateľov a lekárov. Billy vie ako skončí a musí urobiť všetko preto aby to zvrátil. King ako pravý Američan toho moc o svete nevie a preto jeho cigáni v knihe hovoria švédsky a sú potomkami maďarských náčelníkov. Nič hrozné to nie je ale rozhodne si to mohol trošku naštudovať. Ale za to koniec je teda za hviezdičku navyše ! A rozhodne som pri tom nemal pocit, že by ma autor " ocigánil.
80 %

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Tajomný ostrov som prečítal ako decko snáď 10 x a vždy ma fascinovala oná tajomná a záhadná atmosféra ktorou bol obklopený ostrov na ktorom uviazlo našich päť nešťastníkov. Nevzdávali sa a svojou šikovnosťou a chuťou prežiť si zriadili skutočný sen mladých chlapcov..vlastný sebestačný ostrov. Aby som neklamal..hoci boli šikovný a vynaliezavý ( Cyrus Smith ) veľmi im pomohla prítomnosť tajomnej bytosti ktorá im sprvu nenápadne ale časom razantne zasiahla do životov. Povedzte mi kto na konci knihy neoplakal majstra Jupa ?

a Alix tebou kritizované " chyby " v letopočte nie sú chybami ale je to výplod nekonečnej fantázie majstra technickej fantastiky ktorý brať vážne nepatrí k tomu čo hľadáme v knihách tohoto žánru.Iste,že je to kniha ktorá sa moc faktov nedrží a je tam chaos vo faune a flóre nehovoriac o geológii. Nie je to učebnica dejepisu ani botaniky či geológie..je to snívanie o tom čo je asi za skriňou alebo pod posteľou ... zavri oči a pridaj sa aj ty....je to ako odsúdiť šach za to,že figúrka " kôň " je nerealistická lebo skutočný kôň predsa neskáče do L.

07.01.2013

Tajemná řekaTajemná řekaDennis Lehane

Čo dodať po tom všetkom čo tu k tejto úžasnej knihe sa napísalo ? Jednoznačne skvelá vec a dá sa povedať,že literárny počin dekády. Je to originálnym prepleteným námetom ktorý sa nikdy nezníži do niečoho lacného ako je účelovosť brutality, emócii alebo nejakej povrchnej nelogiky. Drží sa to kruto zemi a ľudí v príbehu ktorý je temný a studený ako už len vie byť život sám. Živé postavy ktoré vedú dokonalé dialógy so svojím okolím a čo je ešte krajšie sú tú vnútorné dialógy ktoré sú až dokonalým obratom človeka ako po psychologickej tak aj filozofickej stránke.To,že sú v knihe dokonalé dialógy svedčí aj fakt,že sú skoro v nezmenenej forme použité aj vo filmovej adaptácii. Kniha má svoje tempo ktoré si krásne odsýpa a každé slovo má zmysel a každá veta má význam k tomu aby sa to celé stretlo v ľudskej dráme ktorá má plač, bolesť, lásku a premárnené nádeje.Je dobré,že existuje taká dokonalá filmová adaptácia lebo si človek dokáže vierohodne dosadiť známe tváre do vedomia a ľahšie sa mu potom pracuje s knihou ktorá je veľmi komplikovaná ale napísaná je jasným a zrozumiteľným štýlom za čo je veľká vďaka fenomenálnemu prekladu ! Hovorový jazyk málokto dokáže vierohodne preniesť z originálu do prekladu...niekto môže mať výhrady, že je to miestami vulgárne...súhlasím..však preto ak sme v bare...v autobuse..v chudej štvrti alebo len proste na ulici nebudeme počuť Tolstoja alebo reči ako vystrihnuté z telenoviel ktoré sú " sci-fi " čo sa týka ľudskej reality. Teda klobúk dolu pred autorom knihy ! klobúk dolu pred filmovou adaptáciou ! a klobúk dolu pred prekladom ktorý knihu priniesol v nezmenenej podobe ! Knihu odporúčam.

09.11.2018

Hadí doupěHadí doupěAgatha Christie

Nie je možné aby som vraha neodhalil ! Neexistuje aby na cca 200 stranách mi ušiel nejaký detail ! Stala sa vražda v jednom jedinom dome kde nebolo tak veľa ľudí, tu sa dlho vrah neskryje ! Pozorne som čítal všetky dialógy aj tie úplne banálne, podozrieval som všetkých do jedného a nedal som sa zmiasť ničím a ..... tri strany pred koncom pani Agatha na franforce roztrhá moje predpoklady ako keby boli z vody varené....a pri tom je vrah od začiatku do konca na očiach...ach jaj..ako to tá Agatha robila , ale nabudúce jej nedám šancu a vraha odhalím ! hahaha

12.05.2020

Protokoly sionských mudrcůProtokoly sionských mudrcůSergej Aleхandrovič Nilus

Jedine čo sa dá dodať je :

Keď čítaš cestovný poriadok , nezaujíma ťa, kto ho napísal ale či podľa neho jazdia spoje...

17.08.2020

Kniha zvláštních nových věcíKniha zvláštních nových věcíMichel Faber

Čítal som už veľa kníh. Krásne, škaredé, ťažké, ľahké, smutné, veselé, povrchné, idúce do hĺbky, pochopené, nepochopené, nechávajúce v pamäti stopu, zabudnuté, s fľakmi kde padali slzy, ľahostajné.Dostala sa mi do rúk ďalšia kniha spisovateľa ateistu opisujúc život misionára na cudzej planéte. Sci-fi ? možno kdesi na konci. Náboženská kniha ? rozhodne nie. Tak o čom je teda táto kniha ? Myslím si,že otázka je ťažká a odpoveď je pritom tak banálna. Kniha zvláštnych nových vecí je filozofická dráma o človeku a ľudstvu celkovo. Bol som zvedavý ako sa autor - ateista popasoval s témou ako je misia. Som ateista a misie a misionári mi prišli ako násilné akty vnucovania niečieho svetonázoru niekomu inému. Často bez jeho vlastnej potreby veriť v niečo čo je jemu samému cudzie. V drvivej väčšine išlo v prvom rade o zotročenie toho či onoho národa a násilné vzatie jeho zeme do rúk dobyvateľov. Vrátim sa ku knihe. Peter je pomerne mladý muž ktorý si prešiel životným peklom narkomana a vyvrheľa spoločnosti. Nakoniec našiel svoj zmysel v života vo viere v boha a stal sa z neho pastor. Spoznal ženu Beetrice s ktorou spoločne zdieľajú vieru. Absolvoval náročné vstupné testy spoločnosti USIC a odlieta miliardy kilometrov na planétu " Oaza " kde má duchovne pôsobiť na " Oazanov ".Od momentu príchodu Petra na " Oazu " sledujeme jeho prvé kroky v neznámom svete rovnako so zvedavosťou aj my čitatelia. Spoznáva základnu USIC kde sa zoznamuje s "posádkou " a svoje dojmy posiela manželke komunikačným zariadením PAL. Sledujeme ich vzájomnú komunikáciu ktorá hlavne medzi riadkami ponúka hotové perly o životoch tam a tu. Peter sa stretne aj s "Oazanmi ". O nich sa veľa nedá toho napísať,keďže je to veľmi zvláštna a originálna forma civilizácie dosť odlišná od našej. Autor vytvára tajuplnú atmosféru pomalosti, dej priam uspáva a týmto nám ukazuje ako si prestaviť novú planétu. Ako oázu od všetkého čo človek pozná a nemyslí sa to vôbec symbolicky. Peter a Bee si píšu a kým Peter nachádza mier, pokoj v novom svete tak naopak listy od Bee nám pozvoľna a nenápadne ukazujú skazu starej Zeme. Postupne dochádza k dramatickým zmenám v meradle ktoré sa nedá opísať a ani ho nechcem opisovať. Kniha je určite dramatická a nerozumiem ak niekto píše,že je to kniha nudná alebo sa tam nič nedeje. V tej knihe sa udeje viacej ako v tisíc knihách rôzneho druhu. V knihe je pojaté kvantum odpovedí na rôzne filozofické otázky, človek si nájde aj svoje osobné záležitosti ktoré mu autor ponúka. Lacno to nazvať dráma dvoch svetov sa nedá a predsa to je asi veľmi výstižné. Feber podprahovo tak aby sa nedotkol čitateľa konfrontáciou jemne " útočí " na človeka, cirkev a náboženstvo. Odsudzuje bludárstvo a temnotu. Varuje naliehavo pred sterilizáciou ( duševnou ) človeka a sterilitou ľudstva. Každá veta, slovo, čiarka a bodka má v tejto knihe svoj význam. Faber ide so skladbou vety nad hranice a je až maniakálny v úspore vety ale zároveň je informačne bohatá. Z knihy sála ticho a chlad, zároveň je tam jemne ľudské teplo ktoré sa stráca pomedzi riadky. Pointa knihy je asi individuálna a koniec knihy nemusí byť tou pointou. Klasické sci-fi tu netreba hľadať a predsa sa človek v náznakoch dozvie úžasné veci a česť autorovi,že si veľa vecí naštudoval. Nevyrušuje opismi ale zároveň mlčky na niečo ukáže prstom a nechá čitateľa nech si to sám predstaví ako uzná sám za vhodné. Bohatá a nadčasová kniha ktorá neurazí veriacich ani ateistov ale je kritická k ľudstvu ako žiadna iná kniha. Veľká vďaka za vynikajúci preklad Viktora Janiša bez neho si neviem predstaviť,že by niekto dokázal tak jemnú krehkú pavučinu snov preniesť do knihy.

04.06.2020

Rozchod s BohemRozchod s BohemRichard Dawkins

Je smutné ak ľudia veria rozprávkam a bludom. Chápem, že slabý jedinec ktorý neverí v seba ani v svet okolo sa spolieha na nadprirodzené sily alebo bytosti. Táto určite psychologická porucha mu vytvára falošný pocit, že je silný a niečo silné ho aj chráni. Takto je to síce choré ale bola by to čisto subjektívna vec každého z nás. Horšie je, že takto postihnutí jedinci časom vo svojich zjavne chorých mysliach vidia , že okolo sú jedinci ktorí v nadprirodzené sily neveria. Vtedy začína tragédia a história ale aj súčasnosť nás presvedčili a presviedčajú čo sa deje ak choré pomätené mysle chcú svoju chorobu vnucovať iným. Preto je Richard Dawkins autorom ktorý tieto aspekty ľudstva výborne vníma a chápe a svojim brilantným jazykom vie daný stav pútavo opísať. Jeho opis je ľahký, pochopiteľný aj pre nedoukov ako som napr. ja a miestami je dokonca aj racionálne vtipný. Netlačí na nás a viem si predstaviť, že túto knihu môže čítať aj veriaci ktorí je natoľko inteligentný aby pochopil význam toho čo Dawkins vysvetľuje. V samom záveru knihy autor ukazuje aj na to, že nevieme kto sme ako ľudia a nevieme čo je vesmír ale dáva nám to priestor k tomu, že to nepotrebuje stvoriteľa.

19.06.2021

Temná půleTemná půleStephen King

King zabíjal vo svojich knihách už všetkým možným, psom, autom, mŕtvolami a pod...všetko desivé veci. V tejto knihe ale zabíja pseudonym...áno presne tak ! King sa bavil keďže aj on sám mal pseudonym ktorý ale sám autor " zabil ". Preto ho asi napadla myšlienka aké by to bolo ak naopak pseudonym chce zabiť autora. Myslím si, že sa mu to celkom podarilo a Temná polovica je dokonalý názov skoro dokonalej knihy. Miestami je to krajne nechutné a rozhodne pri tom neodporúčam jesť a piť. Pomerne brutálne sú aj opisy kedy George Stark aka pseudonym, rieši problémy. Detailné opisy v ktorých sa King brodí krvou až príliš aj na neho. Knihu napísal v roku 1989 a je to teda jeho staršia tvorba ktorá sa vyznačovala, že nebol ešte tak útlocitný ako v poslednej dobe kedy nám žiaľ zostarol alebo zoženštil. Vyberte si, robte to ale rýchlo lebo vrabce už letia.

29.06.2021

Šachové figurkyŠachové figurkyPeter May

Padla celá táto skvelá trilógia, tretí diel bol čo sa kvality týka lepší ako druhý a dôstojne zavŕšil celú túto famóznu sériu. Bohužiaľ. Veru veľká škoda, že sa už na ostrov Lewis a jeho okolie nevrátime.
Tretí diel je presne v duchu v akom sa niesli oba predchádzajúce diely. Silný príbeh tiahnuci sa za minulosti do súčasnosti. Veľa postáv ktoré majú kostlivcov v skrini a silne poprepletané osudy. Navonok Fin mimo všetkého ale prídeme na to, že je stredobodom a dokonca aj hýbateľom udalostí. May nám zase prináša skvelé opisy prostredia prírody, ľudí a zvykov v tomto rozhodne zaujímavom kúsku sveta. Postavy mlčanlivé a odolné voči počasiu si nesú bolesť aby ju skryli pred svetom aj sebou samým. Zvyknutý tak nejak bojovať sami za seba.
Postava " Piskoř " je typický predstaviteľ miestneho ľudu, tvrdohlavý a milujúci slobodu a nezávislosť. Spoločne s Finom nájdu lietadlo s telom a začne sa zase typický výlet do minulosti ktorý končí vo veľmi ale skutočne veľmi dramatickom finále. Uzatvára sa tak veľa kapitol nielen s Finom ale aj iné postavy z minulých dielov nájdu ukončenie svojich životných príbehov.
Úžasná trilógia tak končí a budem tajne dúfať, že sa raz autor rozhodne vrátiť na ostrov Lewis aby nám ešte ukázal niečo z jeho neprístupnej krásy. Rozhodne by som bral !

100%

KmotrKmotrMario Puzo

Normálne podozrievam M.Puza , že snád on sám bol členom nejakej podobnej " rodinky " :) takto dokonale vystihnúť svet okolo organizovného zločinu je priam nemožné … je to majstrovstvo génia ! Dokonalá knižka ktorá bola dokonale sfilmovaná

Zpěv drozdaZpěv drozdaWalter Tevis

Dej knihy sa odohráva približne niekedy okolo roku 2400. Ja mám ale pocit,že autor tú dobu posunul veľmi optimisticky o stáročia dopredu. Ak je človek vnímavý tak vidí..cíti..vie,že svet v ktorom sa odohráva táto krásne-smutná kniha je už pomaly aj okolo nás...ľudia ponorení do mobilov, tabletov...ľahostajnosť, povrchnosť, debilita, snaha o individualizmus, karierizmus, otupovanie zmyslov, lásky, citov, všade len povrchný sex, drogy a potreba si len chvíľkovo užívať ....kniha je krásny opis čo sa stane so spoločnosťou v ktorej toto všetko prevládne...ani nehovoriac o tom,že zanikne svet kníh. Zlomové dielo a v niečom oveľa viac aktuálnejšie ako 1984. Kniha je posledný dôkaz,že človek má rozum, city a srdce...

28.12.2016

Stephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororuStephen King: Čtyřicet let hrůzy – Život a dílo krále hororuGeorge Beahm

Dnes som dočítal tento monumentálny kúsok o živote a tvorbe Stephena Kinga. Podobne ako kolega ( doktorking) si veľmi chválim spracovanie a obsah knihy. Je to dielo ktoré sa budovalo dlhé roky vzhľadom na plodnú tvorbu S.K. tuším,že toto je už tretie vydanie a je teda pomerne aktuálne. Beahm si vzal život S.K. pod drobnohľad ale skôr je to životopis ktorý je venovaný jeho práci. Sú tu nejaké začiatky života ale viacmenej je to len také stručné zoznámenie s detstvom a časom kedy chodil na univerzitu. Autor pomerne detailne opisuje proces vzniku jednotlivých diel a dáva k vyjadreniu priestor aj kritikom a známym S.K. ktorý hovoria o tom v akej životnej etape to ktoré dielo vzniklo. Kniha je obrovská čo sa týka obsahu a informáciám v nej, ale je to aj kus veľkej a ťažkej knihy. Zhruba v strede knihy sú aj maľby ktoré sú jednoducho krásne a týkajú sa hlavne Temnej veži. V knihe majú priestor aj výtvarníci jeho kníh, výrobcovia luxusných alebo aj limitovaných edícii...filmový režiséri, iní spisovatelia ( napr. Clive Barker )...všetci sa zhodujú,že Stephen King je pojem, je to žijúca legenda nielen na poli hororu a drámy..je to aj človek ktorého peniaze a sláva nezmenili...nedávno oslávil významné životné jubileum ( 70 rokov ) Som rád,že vyšla takáto publikácia ktorá nám dôstojne a kvalitne ukáže skutočne život a dielo tohoto majstra svojho remesla. Za túto knihu som ochotný upísať svoju dušu diablovi :)

23.12.2017