Yoshika Yoshika komentáře u knih

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy Scott Westerfeld

Ani jeden příběh by na samostatnou knihu nebyl, ale dohromady je to milé, dobře a rychle se to čte. Pěkná young adult, která ani není to nejlepší na trhu, ani neurazí. Když jsem dočetla kapitolu o Darcy, nechtělo se mi ji opouštět a zaobírat se Zásvětím, když jsem dočetla kapitolu o Zásvětí, měla jsem to zase naopak :) A ani mi to nepřišlo tak temné, jak to celou dobu autorka popisuje. Takže jako oddechovku můžu doporučit.

21.06.2021 4 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

(SPOILER) Zvláštní kniha. Nemůžu říct, že je vyloženě špatná, ale asi nebudu mít potřebu přečíst si ji podruhé. Velká škoda je, že autor nám vlastně nedá možnost ten druhý svět pochopit, ale to by bylo proti tomu konceptu. Myšlenka uživatele bekule o hašiši je trefná, protože tohle za střízliva psané být nemohlo.
Ale trochu reality do toho všeho: Lidé se v příběhu rozhodně nechovají reálně. A teď nemyslím obyvatele druhé Prahy, ale například situaci, kdy hrdina přijde do hospody a cizí chlap mu začne vyprávět divný věci a pak dodá: "Nikdy jsem to nikomu neřekl, protože tady se o tom nemluví."

21.06.2021 2 z 5

Čtvrtstoletí republiky: Kronika naší nejnovější historie 1991–2018 Čtvrtstoletí republiky: Kronika naší nejnovější historie 1991–2018 Karel Pacner

Pokud si potřebujete oživit naši nejnovější historii (především politickou), je tohle ideální řešení. V anotaci chybí zásadní informace: Nejedná se autorovo vzpomínání, ale o autentické zachycení tehdejších událostí zkušeného novináře.

Pan Pacner svým přátelům do Ameriky pravidelně (cca po čtvrt roce) zasílá popis dění v České (Československé) republice. Začal s tím v 1991 a v roce 2018 tyhle dopisy vydal. Proto je to tak úžasná kniha. Nejedná se o žádné soudy stylu: "po bitvě je každý generál", ale reakce z pohledu člověka, který neví, co bude následovat, takže můžeme sledovat i to, jak moc nebo málo se mýlil.

O politiku jsem se začala zajímat docela pozdě na svůj věk, takže mi strašně moc informací uniklo. Potřebovala jsem nějakou publikaci, která by se porevolučními dějinami zabývala podrobněji. Už je to přecijen 30 let, které ovlivňují i dnešní politiku a společnost. A tahle kniha je přesně to, co jsem hledala! Jasně, 1 000 stránek není málo, ale stojí to za to. Každé čtvrtletí je rozepsáno na cca 10 stran. Občas něco poznamená i ke světovému nebo slovenskému dění.

Vzhledem k tomu, že dopisy nepsal jako novinář veřejnosti, ale jako soukromé poznatky, nevyhnul se ani svým názorům. Není to ale nic, čeho by tam bylo přehršle. Většinou nejdřív objektivně popíše situaci, pak se teprve krátce vyjádří. I když jsem s ním v některých věcech nesouhlasila, nijak to neovlivnilo kvalitu knihy a informace, které se autor snažil předat.

Texty se čtou dobře, není to nijak těžké čtení, autor se občas opakuje, aby osvěžil paměť svým přátelům za mořem, takže se člověk ve jménech a kauzách neztratí.

Zkrátka bych ji doporučila i těm, kteří celé porevoluční období bedlivě sledovali, protože nikdy není na škodu osvěžit si paměť :)

21.06.2021 5 z 5

Tato povídková sbírka nebylo zrovna to, co jsem od ní očekávala, což ale není její chyba. Příběhy jsou sice zajímavé, ale není to úplně můj šálek kávy.

21.06.2021 2 z 5

Dějiny světa v 50 psech Dějiny světa v 50 psech Mackenzi Lee

Skvělá a celkem vtipná knížka. Občas se sice ta snaha o humor autorce nepovede, ale celkově je plná zajímavých a fascinujících informací z historie a o jednotlivých plemenech. Navíc grafika je úžasná. Tahle knížka se prostě povedla.

14.03.2021 5 z 5

Rudá biologie Rudá biologie Valery Soyfer

Autor si vybral fascinující téma, ale nedokázal text zpracovat záživně. Knížka se tak četla dost obtížně, i když informace v ní jsou až surrealistické. Stále kroutím hlavou nad tím, jak toto bylo možné. A jak to, že na tohle existuje jen jedna publikace (nebo jsem alespoň zatím na nic jiného nenarazila). Budete se smát, budete brečet, budete se rozčilovat. Lituju všechny vědce, kteří v té době museli žít, neumím si představit, jaké to muselo být vnitřní utrpení.

03.03.2021 4 z 5

Klenoty české fantasy Klenoty české fantasy * antologie

Tak jako u každé sbírky povídek jsou tu lepší i horší kusy. Ale i ty "horší" jsou v tomto případě stále na úrovni minimálně 4 hvězdiček. Díky této antologii jsem objevila spoustu českých autorů, ke kterým bych se chtěla vrátit.

03.03.2021 5 z 5

Saola aneb největší zoologické objevy posledních let Saola aneb největší zoologické objevy posledních let Jan Hošek

Takhle kniha mi v knihovně ležela minimálně dekádu a je mi líto, že jsem se k ní dokopala až teď. Zajímavé informace ze světa zvířat, lidsky psané, občas s humorem, je vidět, že autor má k tomuto tématu citově blízko. Ráda bych si od něj přečetla nějakou další knížku (pro dospělé), protože očividně jeho talent netkví jen v ilustracích.
Každopádně jestli se jako laici zajímáte o živočišnou říši, určitě touto knížkou nešlápnete vedle. A i když už není nejaktuálnější, příběhy o objevování těchto druhů rozhodně nezestárnou.

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Přesně to, co byste od takové knížky očekávali. Nic použitelné v normálním životě, pokud tedy nechcete nechat vybuchnout Měsíc. Ale přesto plné zajímavých informací podaných vtipnou formou. Nebavila Vás na škole fyzika? Tady Vás bavit bude.
Přidala bych nejraději 6. hvězdičku za překlad. Je poznat, že si s tím překladatelé vyhráli a mají také smysl pro humor. Poznámky překladatelů pro české čtenáře byly prostě skvělé!

03.03.2021 5 z 5

Šelmy a jejich chov v ilustracích Jitky Mašínové Šelmy a jejich chov v ilustracích Jitky Mašínové Dana Holečková

Skvělá encyklopedie o šelmách s krásnými ilustracemi. Je škoda, že tam nejsou všechny druhy, ale to by bylo asi nereálné. Pokud Vás však tento řád živočichů (nebo jeho část) zajímá, jedná se o perfektní volbu. Sice o každém druhu jsou tam jen základní informace, ale pro laika, který chce poznat jednotlivé druhy, úplně super.

Občanské fóry Občanské fóry Jaromír Hořec

Tuhle knihu jsem našla u dědy a hned jsem se do ní zamilovala. Úžasně zachycuje český lidový smysl pro humor. Jistě, máte ji "přečtenou" za 10 minut, ale přesto je to ukázka části historie, kterou málokde poznáte. Hezká připomínka té doby a vlastenecké srdíčko vám při ní bude plesat :)

24.09.2020 5 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Příběh by nebyl špatný, kdyby ho psal někdo jiný. Autorka očividně psát totiž neumí. Kniha nevyvolá žádné emoce, přímá řeč prakticky neexistuje, protože je jednodušší celé rozhovory raději popsat, že jo. Vážně, i puberťačky na Wattpadu mají mnohonásobně větší literární talent.
I příběhové mouchy kniha má, ale oproti stylu psaní se nad nimi dá mávnout rukou. Chyby a překlepy v českém vydání vše jen podtrhují.
Tohle že má být NYT Bestseller?

24.03.2020 1 z 5