Wesley Wesley komentáře u knih

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Pro mě největší knižní zklamání a nejpřeceňovanější kniha v rámci žánru. Chápu, že geniálně nadaní jedinci dokážou už v útlém věku dosáhnout v určitém oboru úrovně, která je pro většinu populace nedosažitelná, ale pořád jsou to děti a tomu odpovídá jejich chování, myšlení, sociální dovednosti, což není v knize skoro vůbec akcentováno. Popis světa budoucnosti je v Cardově podání velice povrchní a celkově mi tu chybělo více sci-fi prvků. 2/3 třetiny knihy jsou o tom, jak "děti" hrají lasergame v místnosti s nulovou gravitací, v čemž Ender exceluje, ale zároveň ho to obrovsky vyčerpává a jak se s tím vším vyrovnává. Jedinou vedlejší dějovou linkou je Petrova cesta k moci, tu však autor poměrně brzy utne, aby se k ní vrátil až na konci. Můj celkový dojem zachránila až závěrečná část knihy a zajímavá, i když trochu předvídatelná pointa.

05.03.2013 2 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Čerstvě dočteno. Souhlasím s většinovým názorem, že to je asi nejslabší díl trilogie. Místo bombastického vyvrcholení celé série se jedná spíš u unavené doklopýtání do konce. Problémem pro autorku asi bylo, že v tomhle díle už nemohla zase poslat lidi do Arény. Téma knihy už muselo být o něčem jiném a trochu se v tom ztrácela, jako by nevěděla jakým směrem se vydat. Závěr už byl hodně uspěchaný a chaotický, ale pořád to asi byla nejzajímavější část knihy. Jakoby si najednou Collinsová uvědomila, že už musí všechna otevřená témata nějak uzavřít, ale díky tomu, že vývoj některých vztahů a událostí zanedbala, tak pak většina závěrečných vysvětlení působí trochu odbytým dojmem...

20.11.2012 3 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Čerstvě jsem dočetl poslední díl, takže budu spíše hodnotit celou sérii jako celek. Kladem celé ságy je určitě její historická přesnost. Vondruška se drží historických poznatků a tam, kde si historie není jistá nebo připouští více možností, si umně domýšlí. Přišlo mi, že ve snaze, aby co nejvěrohodněji zachytil politickou situaci doby a vysvětlil motivy svých hrdinů, zabíhá do zbytečných podrobností a vytváří velké množství malých vedlejších postav. Pro román by bylo lepší v tomto ohledu ubrat a více se věnovat hlavním postavám, které jsou trochu ploché. Celá série působí jako mix románu a literatury faktu. Připodobnil bych takovým těm hraným dokumentům, což podle mě není příliš zdařilý formát.

První díl se mi četl nejlépe, protože je zde věnován větší prostor hlavní postavě Přemyslovi a situacím z jeho všedního života. I v dalších dílech jsou zachyceny události všedních dní jednotlivých panovníků, ale asi díky tomu, že se opakují, mě nejvíce bavily právě v prvním díle. Obecně je v celé Epopeji poměrně zdařile zachyceno fungování středověké společnosti. Malou výtku bych měl k akcentování nacionalismu. Určitý nacionalismus už v té době pravděpodobně existoval(viz Dalimilova kronika, jejíž sepsaní spadá někam na začátek 14. století), ale měl menší význam a i jinou formu, než v současnosti a než mu přisuzuje Vondruška.

Ačkoli celou sérii hodnotím spíše průměrně(1.díl 70%, zbylé díly 60%), tak stojí za přečtení zvláště pokud si chcete rozšířit faktické vědomosti z daného období.

25.07.2015 4 z 5

Dexter v temnotách Dexter v temnotách Jeff Lindsay (p)

Tak řekl bych, že Lindseyho při psaní třetího dílu opustil jeho Temný společník(jakože nějakýho mít musí, jak by jinak vymyslel "jódlující larvy" ve dvojce:-)) a zapojením nadpřirozena šlápl pořádně vedle. Prostě se mi to k racionálnímu a logicky uvažujícímu Dexterovi vůbec nehodí. Doufám, že tenhle směr nebude v dalších knihách následován. K tomu věčnému srovnávání řeknu jenom to, že po shlédnutí většiny dílů seriálu a přečtení prvních tří knih to zatím vidím na remízu. Každopádně chválím seriálové tvůrce, že kromě první série nekopírovali děj z knih.

16.10.2013 3 z 5

Jizva Jizva China Miéville

Ještě lepší než Nádraží Perdido. Děj plyne poměrně konstatním tempem a Mievillovy tolik oblíbené popisy prostředí jsou rovnoměrně vloženy do děje narozdíl od Perdida, kde jsou dlouhé pasáže popisů a děj stojí na místě. Mieville opět přináší spoustu originálních nápadů a i když ne všechny se mi zamlouvají, tak musím ocenit jeho fantazii a taky originální styl psaní. Osobně se mi moc nelíbí ono typické propojení magie a vědy. Působí to na mě dojmem, že Mieville je vědou fascinován, ale zároveň ji nerozumí. Magie(thaumaturgie) často jenom doplňuje vědu a slouží autorovi jako berlička, která zajišťuje, respektive objasňuje fungování všech možných technických zařízení světa Bas-Lagu. Ještě poslední poznámka k Jizvě, která napadne úplně každýho...Kde sakra na Armadě brali pitnou vodu? Chápu, že ve fantasy nemusí být všechno vysvětleno, ale vzhledem k tomu, že Mieville rozebírá fungování plovoucího města do nejmenších detailů, tak úplné ignorování takhle zásadního problému mě hrozně iritovalo :-)

01.04.2013 4 z 5

Teorie práva Teorie práva Viktor Knapp

Nejlepší česká publikace zabývající se teorií práva. Je v ní kladem důraz na objasňování problematiky a různé úhly pohledu na základní otázky, nikoli na objem informací(pouze 247 stran). Vlastně to ani není učebnice v pravém slova smyslu(tj. takhle to je, nauč se to a u zkoušky to ze sebe vysypej). Zaujme i čtenáře, kteří nemají co do činění s právem.

20.11.2012

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Nejlepší pratchettovka ze všech. Skvělej příběh, vtipný do začátku do konce. U žádný jiný pratchettovky jsem se tolik nenasmál. Mrakoplaš s Dvoukvítkem a Zavazadlem v nejlepší formě a Stříbrná horda...Je tu Humoš?SOŽÉÉÉ...

20.11.2012 5 z 5