Wargo Wargo komentáře u knih

Ozveny mŕtvych Ozveny mŕtvych Johan Theorin

Každý spisovateľ si želá, aby jeho prvotina bola výnimočné dielo s nezabudnuteľným príbehom. Dámy a páni, voilà ! Toto je tá kniha !

Lovec Lovec Jeffery Deaver

Dobré čítanie, kvalitne napísané postavy a napínavá atmosféra s neočakávaným rozuzlením na konci. Nieje to severská literatúra, ale kvalita sa tomu rozhodne nedá uprieť. Odporúčam.

10.02.2017 4 z 5

Kamenár Kamenár Camilla Läckberg

Som veľmi náročný čitateľ, a sám seba považujem za veľkého fanúšika severskej tvorby. Priečka číslo 1 je zatiaľ neohrozene okupovaná dvojicou kníh od Johan Theorina (Ozveny mŕtvych a Smršť), najmä vďaka jej neštandardnému "detektívnemu" deju a hlavne pre detailne opísanie severskej mrazivej atmosféry. Pri čítaní Nesba mi tá hutná severská atmosféra mierne chýba (Netopier bol v Austrálií, Syn - tam autor spomenul more len na pár stranách), ale z tejto knihy som opäť cítil, že som v škandinávií, čo je pre mňa vždy veľké pozitívum. Čo sa knihy a deja samotného týka, napísaná je úžasne, autorovi sa pomerne dlho darilo držať ma ďaleko od "vinníka", a ja som sám seba pristihol, ako mi raz v jedno pekné slnečné ráno, cestou do práce konečne "docvaklo", to, k čomu som sa blížil každou prečítanou stranou. Za tento príjemný zážitok autorke ďakujem, a už teraz viem isto, že to nebolo posledné stretnutie s jej bibliografiou.

Medové týždne Medové týždne James Patterson

Vynikajúce rozprávanie, mačka a myš ako má byť. Odporúčam

Smršť Smršť Johan Theorin

Johan Theorin sa stal mojím severským Pánom detektívok číslo jeden, a to iba po dvoch prečítaných knihách, z toho jedna bola prvotina ! Myslím, že to hovorí za všetko. Jeho prístup k téme, opis mrazivej atmosféry a samotného prostredia a počasia dodáva čitateľovi pocit, akoby sám mrzol v snežnej búrke, skrčený niekde pri strome na prázdnej a hrozivej švédskej pláni. Výborné !

Strach Strach Jozef Karika

Po prečítaní recenzií na túto knihu som sa tešil, ako si túto knihu na dovolenke celú prečítam, ba pohrával som sa s myšlienkou, že si vezmem na 7 dňovú dovolenku kníh viac, veď tento "horor" asi prečítam veľmi rýchlo. Ako veľmi som sa mýlil... Na tejto knihe mi vadilo asi všetko, čo sa dalo. Štýl Kariku mi absolútne nesadol, jeho umelé naťahovanie deja mi evokovalo šikovnosť stredoškolákov, ktorí sa umelo snažia navýšiť počet strán svojej práce nejakou vatou, a výsledný celok je potom síce obšírny, ale bez výpovednej hodnoty. Karika nevie navodiť správnu atmosféru, nevie (mňa, ako čitateľa) mi predniesť hlavnú postavu tak, aby mi na nej záležalo, a rovnako mi boli ukradnuté aj ostatné postavy. Čo sa týka ročného obdobia, tak autor si vybral zimu, pravdepodobne preto, pretože zima ako taká dokáže človeka deprimovať svojími krátkymi a studenými dňami, tu mi to však prišlo len ako nástroj na "topiaci sa slamky chytá" na nabudenie ako takej mrazivej atmosféry. A autorovi to aj tak vôbec nevyšlo. Príliš utáraná a deprimovaná hlavná postava, ktorá mala strach aj z otvorenia chladničky mi absolútne prekážala. Karika, moje prvé a posledné stretnutie s Vami.

10.02.2017 1 z 5

Falošná stopa Falošná stopa Henning Mankell

Od strhujúceho úvodu až po záver, veľmi pútavo napísaná kniha, pričom vinníka vlastne poznáme. Avšak autor nám dovoľuje nahliadnuť do hlavy hlavného komisára a postupov polície, a len pomaly, ale isto, nás stranu po strane doprevádza k neodvratnému finále. Veľmi dobrá kniha.

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Áno, kniha nedosahuje kvalít svojích predchodcov. ale aj majster tesár sa niekedy utne. Johan sa snažil zakomponovať do knihy univerzum lesných bytostí, ktoré pravdepodobne zdobia severskú mytológiu, avšak v kombinácií s vyšetrovaním vraždy to tentokrát u mňa nefungovalo. Nevadí, nabudúce...

10.02.2017 3 z 5

Kdo to tady chodí! Kdo to tady chodí! Simon Brett

Podobné ako "jednotka". Aj keď, tu už moje očakávania neboli take vysoké. Napriek tomu, laťku predchádzajúceho diela to nepreskočilo, ale ani nepodliezlo. Mierne úsmevné, potenciál to však podľa môjho názoru malo väčší.

10.02.2017 3 z 5

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Uvidíme o pár mesiacov, či sa mi tiež narodí takýto malý prevít, resp. Prevítka ;) Každopádne, tunajšími referenciami mierne nadhodnotené, a nie až tak vtipné ako som od toho možno očakával.

06.02.2017 3 z 5

Šarha Šarha Jørn Lier Horst

"Typická Horstovka". Tak nejak by som zhrnul toto dielo, nakoľko autorove knihy zo série Williama Wistinga sú si viac menej podobné. Brutálne zmasakrovaná obeť, Line a jej vlastné pátranie, šikovný Will, tentokrát mierne okorenená aj milostnou romancou. Ak ste Horstovi fanúšikovia, kniha vás nesklame, naopak, ak vyhľadávate viac pozaplietané vrstvy možno aj viacerých dejov naraz, tak v tomto prípade budete sklamaní. Svieže, primerane dlhé, akurát do zimných mrazov.

26.01.2017 4 z 5

Cestujem sama Cestujem sama Samuel Bjørk (p)

Je škoda, že Samuel Bjork momentálne nepatrí k takým písalkom ako napríklad Nesbo alebo James Patterson, ktorý vydávajú jednu knihu za druhou. Rád by som si totiž od neho prečítal ďalšie knihy... Ale radšej budem skromný, a na ďalší kvalitný thriller si počkám. Dobrá kniha je ako kvalitný Cognac, treba si na ňu počkať. Autor si vybral skvelý spôsob rozprávania deja, pričom som po kratších kapitolách bažil po ďalšej, a tým som sa postupne prečítal až k finále, ktoré mi konečne dalo odpoveď na otázku: bola to posledná zavraždená obeť ?

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Človek by si povedal, že v 21. storočí, kedy človek dokáže v podstate všetko, čo si zaumieni; vďaka vede môžme mať nové orgány, v baroch obsluhujú roboti a miliardy sa točia v najmodernejšom zbrojení jednotlivých armád, že v takejto dobe už nemôže existovať niečo také, čo je opísané v tejto knihe. Autor nám podáva "výborný" príbeh, avšak obohatený o fakty, ktoré pomôžu utvoriť si názor na Severnú Kóreu ako takú... a na čele toho všetkého stojí jeden mladý človek, ktorý vďaka svojej moci, pomätenosti a absolútne iracionálnemu postoju ku súčasnej politike sveta núti ľudí vo svojej krajine k pre nás nepredstaviteľným skutkom. Nepredstaviteľným, až pokiaľ si človek prečíta Útek z tábora 14. Potom už človek začne svet okolo seba, výber jedál v hypermarkete, sladké ničnerobenie, či len prechádzku po čerstvom vzduchu vnímať akosi intenzívnejšie. Inšpirujúca kniha !

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

Neprekvapivo, JRR napísal túto púť nápadito, zaujímavo, až sa človek na takúto cestu chce vydať sám. Výborne vykreslené postavy a ich charaktery. Treba si to prečítať. A film ani nepozerajte, iba ak, až po prečítaní, zbytočne vám to okresá vašu predstavivosť.

Desivo blízko Desivo blízko Linwood Barclay

Po "Bez rozlúčky" opäť raz výborne napísaná kniha, s kvalitne spracovaným dejom, rôznymi typmi postáv s možno nie až tak prekvapivým záverom. Ale záver je len cca posledných 40-50 strán, pričom to predtým sa mi nesmierne páčilo !

17.01.2017 5 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Pravdepodobne som knihu čítal príliš neskoro. Ak by som ju čítal vo veku hlavnej postavy, možno by som jeho názory chápal viac, ba... možno by som s ním aj v niečom súhlasil. Síce od mojích 16-tich neubehlo zas až toľko času, sám viem, že už vtedy som mal vcelku ucelený názor na vec(i). Avšak pri myšlienkových pochodoch mladého Holdena som si častokrát vravel, že ten chlapec to v hlave nemá vôbec v poriadku. Na jednej strane sa mu niečo náramne páči, ale hneď na to vlastne zistíme, že to postavu rozčuluje a podobne. Takže, knihou som sa prelúskal viacmenej z donútenia, nakoľko mi postava bola ukradnutá, a bolo by mi "bohovsky" jedno, keby ho na konci postretlo ... čokoľvek !

17.01.2017 2 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Krvavý titul, s kopou nábojov, akcie, napätia a s jedným nepochopeným (nepochopiteľným) psychopatom, ktorý "len nasleduje svoje princípy". Výborna kovbojovka, ktorej filmová podoba je tiež vysoko pozerateľná. A Chavier Bardem ako Chigurgh je skvost ! Ale ako prvé, odporúčam prečítať.

17.01.2017 4 z 5

Únos Únos Robin Cook

Tak ako sa dozvedám na konci knihy, autor čerpal inšpiráciu v mnohých odborných knihách, ale Verneho tituly spomenul až dva, a mne ich táto kniha náramne pripomínala. Čo je na jednej strane mierne mínus, nakoľko dielo stráca na originalite, na druhej strane, užíval som si každú stránku tejto fantasy knihy. Vďaka opisu Interterry, ľudí a ich psychiky v nej, nekonečnej kráse ľudského tela, či priam rajský život "na zemi" som si počas čítania seba predstavoval v danej situácií, a s rukou na srdci musím priznať, že si niesom istý, akoby som sa rozhodol ja sám. Prial by som si poznať osud posádky "po", ako to s nimi nakoniec dopadlo, nakoľko ma koniec samotný mierne sklamal. Ale od plného hodnotenia ma to neodradí.