w3s w3s komentáře u knih

Nástin dějin evropského myšlení (Od Thaleta k Rousseauovi) Nástin dějin evropského myšlení (Od Thaleta k Rousseauovi) Ivo Tretera

Příroda stála na počátku výkladu a stojí i na jeho konci. Od Thaléta k Rousseauovi. Přírodní prvomyslitel Tháles začal o přírodě filosofovat v atmosféře důvěřivé harmonické symbiózy. Došlo k osudné roztržce. Na samém sklonu patriarchálního věku evropského lidstva Rousseau geniální intuicí vytušil, že tzv. Civilizace vybočující z harmonického řádu přírody a přirozenosti nás žene do katastrofy. Vraťme se tedy po obvodu tohoto velikého kruhu nazpět až k pramenům Thalétovy božské vody povýšené na metafyzický princip jako počátek všeho jsoucího a promysleme, kdy, kde, v čem a proč se stala chyba a to nejen v samotném duchovním vývoji Evropy.

05.11.2013

Život na dně Život na dně Theodore Dalrymple

Co to vlastně je spodina? Tak na to se snaží odpovědět tato kniha. Je plná příkladů bezpráví, ubližování s konkrétními lidmi. A jejich představách životních návyků.

24.10.2013

V zúženém prostoru V zúženém prostoru Václav Černý

... záslužná kniha o praktických věcech většinou v nepraktickém politickém zřízení
Důsledná v názorovém pojetí skladby a zpracování. Žádná prognostika a vše v zúženém prostoru :)

18.10.2013

Faidros Faidros Platón

.... a byla-li to láska...a byla-li vystavěna věž (pravdy) pevná. Pak věřím i tomu nepravému co slýchám. Den byl dlouhý na tak krátké vyprávění a pod stromem se to uvažuje to Sokrates přece musel vědět?

Není-li tomu rozumět nastínil jsem své pocity, které jsem během četby získal

09.10.2013

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

... prošel jsem peklem, očistcem a skončil v ráji....no není to zajímavé....navíc vše ve verších...tak snad jsem se polepšil :)

06.09.2013

Brána jazykem otvíraná, aneb, O češtině světové Brána jazykem otvíraná, aneb, O češtině světové Jiří Marvan

Tato kniha se snaží sdílet se čtenářem pouť oním čarovným prostředím, které se nazývá jazyk a které nabízí onu osvobuzující a omlazující sílu. Právě toto sdílení na každé zastávce cestou kolem světa ukazuje, že jazyk ve své nedozírné proměnlivosti je ten pravý klid, je klíč k našemu šťastnému a poklidnému žití.

01.08.2013

Hollywood Hollywood Charles Bukowski

... procházka okolo jednoho zcela normálního filmového počinu v hlavní roli autor scénáře alias autor sám.

01.03.2013

Velká ryba Velká ryba Daniel Wallace

čtivé, neotřelé....velmi působivé :)

13.02.2013

Mládí furt v hajzlu Mládí furt v hajzlu C. D. Payne

..trochu napínavé, trochu infaltivní...dočetl jsem až do konce :)

10.02.2013 2 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

.... především odkaz, který dal nám do vínku...z něho dělá neobyčejného člověka.

04.02.2013