Velká ryba

William čelí nelehkému úkolu: jeho otec umírá, ale ani na smrtelné posteli nepřestává bájit, lhát a vyprávět o neuvěřitelných dobrodružstvích, která za života zažil. William se spolu s ním noří do labyrintu rodinných příběhů a zkazek a snaží se proniknout k jádru otcovy osobnosti. Podaří se mu s otcem sblížit, než se nadobro protne skutečnost a mýtus? Knihou Velká ryba se Daniel Wallace představil americkému čtenářstvu jako nepřehlédnutelný autor vynikající fantazií, vycházející ze svých jižanských kořenů. Román s úspěchem zfilmoval Tim Burton....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78417/velka-ryba-Bfr-78417.jpg 4.1137
Vydáno, Argo

Big Fish, 1998

Kniha Velká ryba

ivetka859

Bylo hodně těžké se odpoutat od představy filmu. Když se to ale člověku podaří, čeká na něj příběh daleko hlubší i obsáhlejší.
Z díla se pro mě stala opravdová pohádka s přesahem o tom, jak své rodiče vnímáme a jak moc je lze znát. Co to znamená být velikánem a co po sobě chceme zanechat. Jak je důležité být hravý a mít čemu věřit.
Jednotlivé příběhy byly najednou tisíckrát milejší, přívětivější, poučenější a výpravnější, než jen obdivuhodné pro oko a kreativní.
Mýtičnost je hezky vysvětlená v závěrečných poznámkách. Knížku jsem zařadila vedle Malého prince a Tučňáka.

Greenfingers
23.08.2020

Při četbě knihy se mi vybavovaly sekvence z jejího nevšedního filmového zpracování. I když nemám ve zvyku srovnávat knihy a filmy, zde se tomu nemohu ubránit. Burton a jeho filmy jsou naprosto skvělé a v případě Velké ryby režisér s námětem přímo čaroval. Kniha vůbec není špatná, ale chybí mi v ní ona "přidaná hodnota", magie která přýštila z filmového plátna.

MalejTucnak
08.03.2020

Děj si už moc napamatuji, ale vím, že se mi kniha (i film) moc líbila a určitě si přečtu znova.

TomasFan
22.11.2019

Člověk se asi neubrání srovnání s filmem, který podle mého knížku co do propracovanosti převyšuje o parník. Ale v knize jsou zase nádherné pasáže, i když zasloužila by si vystavět trošku lépe.

Šárka_D
12.08.2019

Vesměs souhlasím s Ivanem Kučerou, i pro mě byla kniha spíše zklamáním (oproti Burtonovu filmu, který považuji za výborný). Povrchní příhody příliš nedrží pohromadě, a upřímně řečeno, mít manžela jako Edward Bloom, asi mu brzo udělám pápá.

Ivan Kučera
24.06.2019

„Já myslím, že pokud člověk může říct, že ho měl rád jeho syn, pak se podle mě může považovat za velikána.“ To sa vám všetkým vážne tak páčilo? Hmmm... čo už no. Vážim si, že v rámci vydavateľstva Argo existuje edice Jiný Jih (napr. Vysvobození) a asi to s ňou budem skúšať i naďalej. Pripadá mi to ako atraktívny, šťavnatý, svojrázny a veľmi zaujímavý typ literatúry. A Veľkú rybu od Burtona milujem. Ku knižnej predlohe som sa dostal prvý raz až v roku 2019 a hoci má svetlé miesta (pasáže s kúpou mesta, so stanovým mestečkom na trávniku, posledné dojemné stránky alebo smutný osud močiarnej lejdy), nakoniec na môj vkus prekvapivo kĺže po povrchu. Od témy „otcovia a synovia“ som čakal oveľa viac; som smutný, ako málo autor vydestiloval z tak silnej témy (osobne zastávam názor, že v rámci medziľudských vzťahov patria vzťahy medzi otcami a ich synmi všade na svete k najkomplikovanejším). Nepáčil sa mi ani spisovateľov prístup – ono to vlastne ani nie je román, ale skôr pozliepané čosi. Ako keď vám niekto dve hodiny v kuse rozpráva (dosť nudné) príhody a už po desiatich minútach mu máte chuť povedať, nech už je kurva ticho. Film mi prišiel stokrát lepší, exotickejší, v dobrom bizarnejší a magickejší.

Pan Petr
26.02.2019

Nemůžu si pomoct, ale mám prostě rád příběhy, kde se propojuje normální svět se světem fantazie, nebo kde si hlavní hrdina žije tak nějak ve svém světě, který je dost nereálný. Tedy hrdiny, jako jsou Don Quijot, Baron Prášil...a také Edward Bloom. Velká ryba je nádherný příběh, kde se fantazie navíc spojuje s nelehkým tématem umírání. Navíc mistrně napsané.

Janinnka
25.01.2019

Krásná pohádková kniha pro dospělé. S filmem srovnávat nelze, nějak mi přišlo, že se jedná o úplně jiné dílo. Film je více vizuální záležitostí, kdy se hlavně kocháte na oko krásnými scénami. V knize tohle všechno prožívate sami-radost, smích, vztek, pláč.... Jedním slov nádhera!