Vruznychsvetech Vruznychsvetech komentáře u knih

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Bylo nebylo, nebylo bylo aneb jak to tedy s touto knihou plnou různých časů vlastně je. Nápad dvou časových údajů a vlastně, tak i dvou různých, přesto navzájem propojených příběhů se mi moc líbil. Přišlo mi z počátku hrozně zajímavé vidět, jak se ta doba mění s ní i chování společnosti a chování hrdinek. Ale háček je v tom, že tenhle přístup mě nebavil úplně, tak po celou dobu. Co se týká linky vlastně více ze součastnosti nemám tomu vlastně moc, co vytknout. Děj ubíhal rychle, nebyl předvídatelný a vlastně mě bavilo s každou stránkou více a více zjišťovat nové informace. Kde vidím, ale trošku mínus je za mě ta linka odehrávající se za války. Líbil se mi z počátku ten přístup a ukázka toho, jak to vypadalo v tu dobu zhruba zase někde jinde, ale čím více se kniha blížila ke konci, tím více, tam za mě bohužel bylo předvídatelných míst a působilo to jako kdyby autorka vařila trošku z vody. Nicméně za mě to byla vlastně docela dobrá knížka a rozhodla jsem se jí ohodnotit 3 z 5 a domnívám se, že kdybych jí četla jako starší, tak bych v ní zase viděla něco více.

DOPORUČENÍ:
Tohle bych asi doporučila všem milovníkům románů. Převážně asi spíše dospělejším čtenářům, nebo někomu, kdo nevyhledává ani YA ani NA literaturu. No a zároveň pokud má někdo rád umění, či se zajímá o to, jak to různě ve světě mohlo vypadat za války, pak je tahle knížka taky dobrá volba.

28.04.2022 3 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Tak tohle byla jízda! Chvíli plná děsivých zatáček a jindy zase romantických mostů.
Začátek se mi sice zdál takový nic moc a na prvních stránkách jsem si myslela, že nebudu patřit úplně mezi fanoušky série, ale pozor! Nenechme se zmýlit, čím rychleji se kniha blížila ke svému konci tím více se mi její děj zamlouval! Hlavní hrdinku Adel jsem si oblíbila! Byla silná a statečná, někdy dokonce i více než muži. Je pravda, že se mi kniha zdála malinko inspirovaná filmem Červená Karkulka. Takový ten hraný, určitě víte, který myslím. Ale to podle mě vůbec neznamená, že by to byla nějaká vykrádačka, ba právě naopak! Tu podobnost jsem viděla právě v takové té děsivější atmosféře! Za mě se jedná o opravdu povedený retelling a myslím si, že si kniha zaslouží krásné 4 z 5 přece jen bylo tam pár věcí, co mi úplně nesedlo jako třeba začátek, ale jinak je to opravdu povedená kniha!

DOPORUČENÍ:
Doporučila bych to těm, co mají rádi YA fantasy, retelling, Červenou karkulku anebo třeba jen temnější fantasy! Myslím si, že se to může líbit jak 12 letým, tak 30 letým! Nebudu lhát, Rudý vlk se určitě zařadí mezi mé oblíbené retelling knihy.

03.04.2022 4 z 5

Čokoládový klub Čokoládový klub Carole Matthews

Kde začít asi neobvykle u toho, že kniha má opravdu krásnou obálku a i co se vnitřku týče je krásně zpracovaná. Čokoláda anebo zmínka o ní se v knize objevuje taktéž opravdu hodněkrát. Což má za následek jen dva možné scénáře, buď čokoládu už nebudete chtít nikdy vidět anebo pravděpodobněji jí bude hned chtít taky. Co se týká postav, tak jedna z hlavních hrdinek Lucy mi svým chováním nesedla. Nelíbily se mi její narážky na některé věci a nesedl mi ani způsob vyjadřování. Naopak nejmladší z nich Autumn jsem si moc oblíbila. Byla to taková bojovnice za nemohoucí anebo odsouzené, myslela více než na sebe na druhé a byla strašně milá. Nadii mi bylo chvilkami líto, protože to co její muž dělal nebylo správné a Chantal si vlastně neměla moc na, co stěžovat až tedy pro ní na jednu vadu na kráse v případě jejího manžela. Kniha byla takovou spíše oddechovkou někdy vtipnou jindy zase tak vtipnou ne, ale líbilo se mi, že se autorka sem tam pustila do závažnějšího tématu, které tam nebylo na sílu tlačeno. 3 z 5
Pokud čteš humorné, občas erotické romány a máš ráda čokoládu je to pro tebe!

20.02.2022 2 z 5

Jal Jal Veronika Kutičková

Fantasy ze starověkého Egypta, co si pod tím představit? Nikdo z nás pořádně netuší, protože v té době nežil a i kdyby přece jen náhodou nějaká ta mumie mezi námi byla, pak by určitě žila v tom reálném starověkém Egyptě a ne v tom fantasy. No a o to více to pro vás může být matoucí, když stejně jako já dějepisu rozumíte velké prd a ne jednička z dějepisu na základce z nás překvapivě nedělá nějaké mistry. Takže více než nějaké reálie mě překvapivě zajímaly ty fantasy fakta, která ve fantasy knihách porovnávám. Měla jsem nějaká očekávání a požadavky, co bych od knihy chtěla dostat. A to, co jsem chtěla jsem dostala i s přídavkem a bylo toho, tak mnohem více. Silná a vtipná hlavní hrdinka, co se nebojí obětovat pro ostatní. Příběh protkaný tajemnem a krásnou atmosférou. Každou postavu originál a i když po ní já tolik neprahnu, tak milostnou linku. Teda lépe řečeno, více milostných linek z čehož jedna mě bavila sledovat o něco více než ostatní. Jestli mám být upřímná, tak tohle je jedna z nejlepších fantasy knih, co jsem za minulý rok přečetla a nejen z nich. A troufám si říct, že se bude líbit i všem, co většinou toto nečtou. Protože i když se Olivia chová občas dost nesnesitelně, tak Stephanie si vás prostě získá! Takže nečekaně 5 z 5 a byloto bylo fakt dobré!
Komu bych knihu doporučila? Všem! A převážně těm, co pochybují o českých autorech, protože tohle vás přesvědčí, že i u nás jsou hvězdy! Vůbec tady taky nezmiňuji tu dost oblíbenou větu, že na české autory je to dobré, protože prostě čeští autoři jsou stejně kvalitní jako zahraniční a není důležité poukazovat na to odkud ten, co napsal knihu pochází, když je kniha světová, což JAL za mě rozhodně je.

30.01.2022 5 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Když se mi Rebelky z Oxfordu dostaly do ruky, tušila jsem, že by se mi to mohlo líbit a bylo tomu opravdu tak. Atmosféra starodávného Londýna tu byla vykreslena, tak skvěle, že jste měli nutkání ukrást obraceč času a přenést se do té doby. S tím souvisel fakt, že povahala hlavní hrdinky Annabelle byla silná, ale přesto nebyla dokonalá. Měla své přednosti, ale i velké nedostatky, právě proto působila, tak skutečně a vy jste měli chuť jí pomoci ve splnění cílů. Hlavní mužský hrdina se z počátku může zdát jako sebevědomí na nikoho se neohlížející se muž. V průběhu čtení se však ukáže, proč se tak chová a celé to dohromady secvakne jak spínací špendlík. Styl psaní autorky byl minimálně pro mě velmi milý a tak i když čteme defakto o těžkém tématu je to podané s takovou lehkostí, že tomu porozumí i člověk, co o dané problematice třeba nikdy neslyšel anebo se jí nezabýval. Je to kniha o feminismu, ale on tam není podstaný. Je to kniha převážně o té době a tom, jak to v ní fungovalo. Proto zde feminismus není nijak útočný, ale pouze informativní. Za mě si tahle kniha rozhodně zaslouží 5 z 5 a myslím, že mi bude trvat delší dobu neporovnávat s ní ostatní knihy podobného žánru, ale i ostatní.

Kroniky prachu, Pýcha a předsudek to jsou typově podobné knihy. Mají něco společného a přesto měli Rebelky z Oxfordu něco, co mě nutí na ně pohlížet lépe než na Kroniky prachu. Mají v sobě spoustu skrytého a inteligentního humoru, i když si občas při čtení klepete na hlavu, co to zase dělá, tak se nudit nebudete. Jde se z akce do akce a romantika je uvěřitelná, což mně se moc často nestává. Většinou se cítím trapně za ně, což se tady nestalo.

23.01.2022 5 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

(SPOILER) Tohle bylo tak strašně krásný! Mělo to hluboké myšlenky, skvělou atmosféru, několik linek a vlastně na to, že je to román pro ženy, tak jste si každou chvíli kousali pomalu nehty a stravovali se, co přijde dál. Bylo to plné zvratů, ale ne uměle vytlačených. Bylo to plné emocí, ale ne na sílu vytvořených. Bylo tam několik dějových linek, kdy se všechny odehrávali v jiný čas. Během čtení jsem si opravdu připadala jako cestovatel časem i když z počátku jsem byla poměrně zmatená a v příběhu jsem se ztrácela, což se však během prvních 30 stránek spravilo a já se v tom, jak to funguje krásně zorientovala. Tím, že se jelo na několik časových období, tak bylo samozřejmě i spousta postav, které byly naprosto krásně vykreslené, působily realisticky i když jste měli občas chuť některé pěkně profackovat za to jak se chovají anebo, co si to zase vymýšlí. Jako velký plus za sebe vidím hned několik těžkých témat, které zde byly krásně popsané a nebudu lhát při jedné scéně nebo spíše uvědomění jsem cítila hroznou chuť postavě pomoci a soucítila jsem s jejím problémem. Abych byla objektivní, tak pocitově jsem si ji zamilovala, ale kvůli zmatkům na začátku jsem se rozhodla pro 4 z 5

03.01.2022 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Tahle kniha je sama o sobě psaná převážně lidsky. A proto vás i jako diváka a zpočátku nezúčastněnou osobu dokáže vtáhnout do děje.

Donutí vás přemýšlet nad tím, kdo za celou pravdou stojí, jaký k tomu měl důvod a hlavně, jak je možné, že se tělo objevilo až teď.

V příběhu jsou detailně popisované scény tudíž se dozvíte spoustu někdy v budoucnu třeba důležitých informací jako jsou názvy kostí, co je na nich specifického a jak je rozeznat na pitevně.

Příběhem nás střídavě provází již dospělá Josie a malá Josie. Z počátku se to může zdát trochu matečné, ale není tomu tak. Kapitoly z pohledu dospělé Josie tvoří tu kostru příběhu, kde se dozvídáme jak co bude a proč? Zatímco kapitoly z pohledu malé Josie dodávají celé knize ten přidaný šmrnc.

Celou dobu máte pocit, že ač se snažíte sebevíc pořád vám něco uniká. Pořád jsou postavy v knize o krok před vámi a to je na tom to fascinující, abyste tenhle problém přestali mít musíte dojít až na konec, kde se vám všechny ty dílky skládačky pospojují dohromady a odhalí pravdu.

08.11.2021 5 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Dcera zimy je originální a nápaditá kniha. Jenž se odehrává sice ve fantasy světě, ale díky některým prvkům si připadáte jakoby se to celé odehrávalo u vás na vesnici. Za což možná může i dokonale vpasovaná do děje slovanská mytologie, které já jsem se sice ze začátku trochu bála, protože nejsem úplně její znalec, ale to po chvíli čtení úplně odpadlo, protože je tam všechno skvěle a hlavně srozumitelně vysvětleno.

Už samotný prolog vás zaujme a nutí vás nad ním samotným přemýšlet a spojovat si souvislosti s dějem. O to více vás pak baví číst samotnou knihu, kterou vás navíc provází dvě sestry, které jsou svým chováním prostě tak moc podobné běžným sourozencům jen s tím rozdílem, že řeší mnohem složitější problémy. Nicméně zodpovědnou Moranu, která má neustále potřebu ochraňovat svoji mladší sestřičku Vesnu, která je na druhou stranu jak utržená ze řetězu si prostě nejde nezamilovat.

Ani jedna to však nemá ve svém životě jednoduché, protože se musí potýkat s neznámou kletbou, kterou se obě snaží prolomit. Podaří se jim to nakonec anebo zůstanou už navždy vězni? Odpověď nejen na tuhle otázku se v knížce dozvíte a já si myslím, že opravdu stojí za to si jí přečíst!

22.09.2021 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Tahle kniha je opravdu hrozně krásně napsaná! Jde v ní vidět, jak je český jazyk krásný a zároveň se díky krátkým větám čte poměrně snáze, než kdyby byli věty dlouhé. I když musím říct, že je na čtení už trochu složitější, proto mi nějakou dobu trvalo si na styl psaní zvyknout. Potom už to byla jedna úžasná, dojemná a strastiplná cesta emocí. Na jednu stranu škoda, že kniha byla takhle krátká na druhou stranu je to, ale dobře, protože kdyby byla delší už by to nemuselo zapůsobit, tak jako nyní.

05.09.2021 4 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Tahle kniha je, opravdu dost chválená anebo minimálně, co se českých bookstagramerů týče no a já s nimi musím souhlasit. I když to nebylo nic zrovna dvakrát originálního a ani náročného na čtení, tak to bylo napsané moc hezky. Od začátku vám sice je jasné, jak to prostě musí skončit, ale to nemění nic na tom, že celý ten vývoj a postup je zajímavý sledovat. Tahle kniha má být něco jako moderní varianta popelky, což já si úplně nemyslím, že kniha je. Protože sice tam opravdu jsou sestry a nevlastní matka, ale rozhodně bych neřekla, že se chovají nějak extra hnusně nebo minimálně dvě ze tří. Hlavní mužská postava je naprosto dokonalá a nejde si jí nezamilovat. U Elly už to může být trošku těžší, protože se občas chová jako dost velká histerka, nicméně kdo by nehisterčil, kdyby skončil stejně jako ona? I přes tohle všechno a fakt, že kniha byla dost velké klišé se mi četla dobře a dostala jsem od ní to, co jsem očekávala. Letní, teenagerskou a hlavně oddychovou pohoďárnu.

05.09.2021 4 z 5