vmatusko vmatusko komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jednoduchý príbeh, na ktorého pochopenie potrebujete mať otvorené srdce. Čítam to po rokoch a je to nádherné. Kto očakáva niečo mimoriadne, môže byť sklamaný, lebo v jednoduchých veciach sa skrýva niečo veľké. Každopádne dospelí sú veľmi čudní :-)
"To čo je dôležité, je neviditeľné".

03.12.2023 4 z 5

Svedectvo o živote v KĽDR Svedectvo o živote v KĽDR Nina Špitálníková

Vau, 7 ľudských príbehov z ktorých sa dozvedáme o živote v Severnej Kórei. Strana za stranou rýchlo odsýpa, no niektoré strany sú náročné - konkrétne opis života v tejto "diktátorskej" krajine, kde ľudia doslova zápasia o jedlo či ľudskú dôstojnosť.
Opäť som si raz povedal musím byť vďačný za to kde žijeme a akú slobodu mám.

25.12.2023 5 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

"Pohled na zlo zapaluje v srdci člověka zlo," rekl mi jednou Vojta. "Pokud se budeš pohoršovat, staneš se horším. Kritizuj zlořády, nadávej na poměry a časem budeš sám té špíny plný. Je třeba konat pokání, ne furt mávat pěstí. A především krm svou duši úžasem. Není všechno špatné."

Úžasné pohodové čítanie o tom ako sa seminarista vyberie pešo z Čiech za sv. Terezkou do Lisieux. Cesta mu trvá 40 dní, prespáva na rôznych farách a stretá sa s najrôznejšími kňazmi, ktorí majú rôzny pohľad na vieru, náboženstvo... V mnohých farnostiach sa nespovedá,... Pútnika k ceste motivuje aj stretnutie sa s dobrou kamarátkou Anežkou v Paríži.

08.06.2020 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Dielo na ktoré som sa dlho odhodlával. Čakal som že to bude zložité a ťažké čítanie, opak bol však pravdou. Kniha sa mi veľmi dobre čítala. Teším sa na ďalšie jeho diela.

11.10.2021 5 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Strhujúca kniha, ktorá zachytáva život siedmych chlapcov, ktorých ich učiteľ presviedča aby išli na front počas 1. svetovej vojny bojovať. Vo veku okolo 18 rokov odchádzajú, v čase kedy začínali milovať svet a bytie museli začať strieľať. Prvý granát, čo vybuchol, trafil ich srdcia.
V náročných bojových podmienkach zomierajú jeden po druhom. Aj keď vidina konca vojny je na dohľad, neveria že by sa vedeli zaradiť do bežného života, roky ktoré prežili vo vojne ich zmenili.
Napokon roku 1918 padol aj posledný Paul Bäumer, bol taký pokojný a tichý deň, že sa správa z bojiska obmedzila iba na vetu: Na západe nič nové...
GENIÁLNA KNIHA!

07.10.2018 5 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Fajn kniha, dozvedel som sa veľa o živote stromov, ako si nažívajú v spoločenstve, ako prežívajú, čo im vadí...
Pri prechádzke v prírode sa nad tým budem asi ešte viac zamýšľať a uvedomovať si, aké sú pre nás vzácne.
Kniha do polky fajn, no bol problém ju dočítať. Asi preto že nemá nejaký dej. Na druhej strane poznatky autora sú ohromujúce - ako je všetko so všetkým prepojené.

29.05.2023 4 z 5

Zbojníkova dcéra Ronja Zbojníkova dcéra Ronja Astrid Lindgren

Krásny príbeh, keď raz budem mať deti, určite im to budem čítať. Je to oddychové - rýchle čítanie.

16.09.2022 5 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

Pohodový príbeh na pohodové večerné čítanie. Jedného muža, ktorý po smrti svojej ženy chce skončiť aj so svojím životom. Našťastie ma zaujímavých susedov, v ktorých nachádza zmysel žiť ďalej.
Páči sa mi to také nazval by som "Backmanovské" prelínanie príbehov, kde jedna kapitola píše prítomnosť - čo sa mu deje teraz a jedna kapitola minulosť - stále sa to strieda. Je to prehľadné a pekne napísané - takže sa v tom čitateľ nestratí.

10.04.2022 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Parádne dielo, určite siahnem aj po ďalších jeho knihách. Príbehy 4 mužov ktorý chceli vystúpiť z bežného stereotypu...

02.04.2022 5 z 5

Spoločenstvo prsteňa Spoločenstvo prsteňa J. R. R. Tolkien

(SPOILER) Konečne som sa odhodlal na toto skvostné dielo - film som videl síce pred 10 rokmi, ale veľmi som túžil prečítať si aj knihu.
Zatiaľ som príjemne prekvapený - Frodo s prsteňom na krku aj so svojou družinou putujú temnou krajinou, s cieľom zbaviť sa prsteňa - na ktorý striehne nepriateľ. Cestou ich čakajú rôzne dobrodružstvá, ale aj temné stretnutia. Kniha sa končí tým že v púti pokračuje iba Frodo so svojím najvernejším priateľom Samom.

10.03.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Človek, ktorý je neustále sledovaný a prenasledovaný. Žiadna sloboda, totálna kontrola. Akoby Orwell vytušil že niečo také sa chystá v budúcnosti. Bude to zaujímave nakoľko to všetko speje k tomu že budeme aj my tak sledovaní.
Buďme radi že sme zatiaľ slobodní.

15.02.2018 4 z 5

Obhliadka bytu Obhliadka bytu Fredrik Backman

Perfektné, Backman ako vždy nesklamal. Tak ako on asi málo kto dokáže poprepájať dej. Spočiatku som myslel že sa v tom celom stratím, ale nestalo sa.
Je to úžasné čítanie. Nútilo ma to nepustiť knihu z rúk.

10.01.2022 5 z 5

Jeden deň Ivana Denisoviča Jeden deň Ivana Denisoviča Alexandr Isajevič Solženicyn

Prvé stretnutie so Solženicynom. Musel to byť ťažký život, v takej zime, pri ťažkej práci a takmer žiadna nádej dostať sa von z týchto táborov.
Mali by sme si viac vážiť každodennú slobodu ktorú máme.

05.01.2019 5 z 5

Príbeh Violy Fischerovej, ktorá prežila koncentračný tábor je veľmi zaujímavý. Pri čítaní knihy som ju obdivoval - kde brala chuť žiť, v takom otrasnom prostredí?
Beštiálne praktiky, ktoré na nich prevádzal doktor Mengele boli nenormálne odporné. No napriek tomu všetkému, čo prežila, sa jej podarilo opäť zaradiť do života, mať rodinu. Toto silné svedectvo vo mne vzbudzuje vďačnosť z toho, že máme teraz slobodu a nie sme nikým násilne prenasledovaní.

15.09.2018 4 z 5

Boh alebo nič Boh alebo nič Robert Sarah

Z knihy sála úžasná hlboká viera tohto kardinála, ktorý aj napriek tomu, aký dôležitý post zastáva, berie to v pokore a z Božej vôle. Pripomína, že na každom veriacom by malo byť vidno, že kráča s Kristom, žiaľ často bývavame uchvátení tým pozemským. V knihe sa odvoláva na homílie a prihovori jednotlivých pápežov a tiež často cituje sv. Augustína.
V závere knihy spomína: Náš svet sa často ocitá na bludných cestách, ako to bolo aj v prípade sv. Augustína. Horlivo hľadá smer, ale nevie, kde leží pravda. Skúša kráčať tisícami ciest, aby uveril vo večnosť. Túla sa po umelých rajoch, aby v nich hľadal radosť, jednoduchosť, krásu. Či je hmla, alebo krásny slnečný deň, náš svet hľadá svojho Otca, svojho Boha. Lebo jeho svetlo je tu pre každého: žiari v srdci toho, kto ho prijal, osvecuje cestu tomu, kto ho hľadá.

30.08.2018 5 z 5

Napriek všetkému povedať životu áno Napriek všetkému povedať životu áno Viktor Emil Frankl

Úžasná kniha, v ktorej autor jednoduchým jazykom opisuje hrôzostrašné udalosti ktoré sa diali pri jeho pobyte v Osvienčime ako väzeň. Okrem opisov neľudských podmienok v ktorých tam žijú rozpráva z pohľadu neurológa čo prežíval, čo prežívali väzni. Rozpráva tam o zmysle života. Keď sa človek v živote nemá na čo tešiť - nemá chuť žiť. Človek, ktorý si uvedomil zodpovednosť voči práci či voči naňho čakajúcemu, milujúcemu človeku, nikdy nebude schopný odhodiť svoj život.
Bolo preto dôležité aj jeho spoluväzňom ukázať, že život očakáva niečo od nich, že na nich v živote, v budúcnosti niečo čaká.
Obdivujem všetkých ľudí, ktorý prežili Osvienčim a dokážu o tom rozprávať ďalej. Vždy, keď o tom čítam mi to príde neuveriteľne že niečo také v minulosti bolo.

15.02.2018 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Ďalšia Hartlova kniha obsahujúca pekný príbeh, ktorý je ale prepletaný neverou, nezáväzným sexom jednotlivých postáv a vzájomným hľadaním sa. Je zaujímavé že autor sa dal na takúto cestu - v jeho knihách je problém nájsť nejaký pár alebo manželov, ktorí sa nakoniec nepodvádzajú. Je to trochu smutné, lebo to dáva obraz o dobe v akej žijeme. "Komu môžem veriť?" Rýchle zamilovanie a následne vychladnutie, kde už medzi sebou nič necítia, až sa navzájom odcudzia a tak hľadajú ďalej a ďalej...

05.02.2023 4 z 5

Návrat kráľa Návrat kráľa J. R. R. Tolkien

A je tu záver Samovho a Frodovho putovania...
Trochu ťažšie sa mi čítali časti kde stále len kdesi putovali. No ale záver stal zato - bolo krásne čítať ako aj napriek zničenému Grófstvu to Sam s Frodom prebrali späť k životu. Polia boli hodne úrodné, ľudia slobodný - šťastní. Sam sa aj oženil.
Tieto knihy som si chcel prečítať aj preto aby som zistil prečo stále priťahujú také množstvo ľudí, ktorí ich chcú mať aj vo svojich zbierkach... Mňa až tak veľmi ten príbeh nenadchol, aj keď musím priznať že boli pasáže do ktorých som sa veľmi začítal.
Napriek tomu uznávam že je to kvalitné dielo.

28.03.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa Fredrik Backman

Kniha perfektná ako všetky "Backmanovky". Zo začiatku možno trochu slabé, ale postupne to naberalo na obrátkach.
Takmer osemročne dievča má svoju babičku - ktorá zomrie. Vnučke zanecháva listy pre susedov, ktorý bývajú v tej istej bytovke. V listoch sa "malá" Elza dozvedá kvôli čomu sa im babička ospravedlňuje...

28.02.2021 5 z 5

Medveďovce Medveďovce Fredrik Backman

Perfektný príbeh, odohrávajúci sa vo vymyslenom hokejovom mestečku Medveďovce. Bolo zaujímavé sledovať ako sa obyvatelia tohto mesta, ktoré žije iba z hokeja, postavia k tomu že jeden z najlepších hráčov znásilnil dcéru riaditeľa hokejového klubu.

23.01.2021 5 z 5